Czego szukasz

NieZwykła mama pracuje! – rozmowa z Beatą Pawłowicz, współautorką książki „NieZwykły rodzic”

O tym jak być mamą, która pracuje i czerpie radość z macierzyństwa, jak radzić sobie z lękiem separacyjnym i o co pytać dziecko po powrocie ze szkoły rozmawiamy z Beatą Pawłowicz, współautorką książki „NieZwykły rodzic”. Ta książka to zapis rozmowy Beaty Pawłowicz z dr Tomaszem Srebnickim dający odpowiedzi na pytania, które na co dzień zadajemy sobie jako rodzice.

  • Ewa Moskalik - Pieper - 27/09/2019


Dzisiaj prawie każdy rodzic jest bardzo zajęty. Niewiele osób znajduje czas na wspólne bycie z rodziną, z dzieckiem. Jak możemy to rekompensować sobie, swoim dzieciom?

Jeśli dzieciaczek chce nam opowiedzieć o swojej ulubionej postaci z nowej gry, albo płacze, bo zepsuła się jego zabawka, słuchajmy uważnie. Podejdźmy do słów i emocji dziecka z taką atencją, jakby to mówił do nas szef czy przyjaciółka. Dla dziecka postaci z gier, zabawki, koledzy to najważniejsze sprawy. Mówiąc o nich, dzieląc się uczuciami, dziecko zaprasza mamę do swojego świata. Jeśli mama będzie mu tam towarzyszyć, dziecko nie poczuje, że mu mamy brakuje nawet, gdy ta spędza z nim tylko czas po pracy.

Te kilkanaście minut, kiedy dziecko poczuje się przez mamę „widziane” jest ważniejsze dla jego optymalnego rozwoju, niż wiele godzin spędzonych z mamą zajętą „dorosłymi” sprawami: domem, zakupami itp. Dziecko może wówczas nawet poczuć się samotne, choć jest z rodzicem cały dzień.

Bardzo zajęty, zapracowany rodzic bywa też mniej uważny. Czasem dzieci to wykorzystują. Przesuwają granice. Potem narasta frustracja, bezradność i taka rodzicielska niemoc. Jak w dzisiejszym pędzie zadbać o te podstawy? Jak sobie możemy pomóc?

Ale co to znaczy „granice”? Dobre granice kształtują się w interakcji, są płynne, ustalamy je renegocjując ich kształt. Na przykład: kiedy dziecko jest małe, ubieramy mu czapkę, gdy jest nieco starsze pozwalamy mu czapkę wybrać. A kiedy ma naście lat nie mamy już wpływu na to czy coś na głowę nałoży.

Granice w bliskich relacjach to nie jest chiński mur.

Nie należy mylić granic z wymaganiem od dziecka absolutnego posłuszeństwa. Bo wtedy nie stawiamy granic tylko wznosimy mury.

Wiele miejsca w naszej książce poświęcamy wyjaśnieniu tego czym są zdrowe granice. Są sposobem na to by żyć razem czując się oboje szanowani i kochani. A nie powinny być sposobem na narzucenie dziecku naszej woli, lub wyznaczenie takiej dużej przestrzeni niezależności – jakbyśmy nie byli rodziną tylko współlokatorami.

W bliskich relacjach granice są jak skóra – ograniczają nasze „ja”, ale też pozwalają na przytulenie się…

Granice, to słowo, które jest trudne dla mamy, jeśli sama była wychowywana w uczuciowym chłodzie: wymagań i ciągłego dążenia do wyników w nauce. Gdy brakowało mamie kiedy sama była dzieckiem poczucia bliskości i czułości, może bać się być tak dostępna dla dziecka, jak ono by chciało.

Często kobiety po przerwie związanej z urodzeniem dziecka bardzo chcą już wrócić do pracy, ale czują się winne, że np. oddają dziecko do żłobka, nie bez znaczenia jest też presja otoczenia. Jak sobie z tym mogą radzić? Jak na taką zmianę reaguje dziecko?

Zadaniem rodzica jest przygotować dzieciaczka do samodzielnego życia, a siebie do tego, że dziecko kiedyś – wyprowadzi się, założy własną rodzinę i będzie mieć swoje sprawy. Ale jak ma nasz maluch być, kiedyś odpowiedzialnym i samodzielnym człowiekiem, także rodzicem, jeśli mama wciąż trzyma go blisko siebie?

Dzieciaczek pragnie kontaktu z innymi dziećmi, z tatą, z babcią, o ile nie przejął od mamy jej obaw i lęków. Bo często właśnie, kiedy mama boi się „zostać” bez synka czy córeczki, dzieci płaczą gdy mają zostać pod opieką kogoś innego.

Lękiem na separacje reagują też dzieci, których rodzice są w domu – nawet całymi dniami – ale nie są z dziećmi blisko, „nie widzą ich” – zajęci właśnie tymi dorosłymi sprawami.

Kochana mamo! To trudne, ale dobrze by było, gdybyś znalazła w sobie siłę i pokonała swój „lęk separacyjny” pozwalając dziecku poznawać świat – wiedząc, że kochasz je nawet gdy ono Cię nie widzi.

Jak mama, która planuje powrót do pracy po przerwie związanej za macierzyństwem może przygotować swoje dziecko na rozłąkę?

Jeśli mama zostawiała dziecko nawet gdy miało kilka miesięcy pod opieką ojca czy babci, to ono wie, że mama wróci, a inni opiekunowie dają mu poczucie bezpieczeństwa. Ale jeśli mama nie chciała zostawić dziecko z tatą czy babcią, to jej nieufność dziecko odebrało i boi się jakby „za mamę”.

Jeśli więc do tej pory nie rozstawałaś się z dzieckiem, odetchnij głęboko – pomyśl: „to moje lęki” – i zostaw je na godzinę czy dwie pod opieką bliskich. Przyzwyczaj się do tego, że dziecka nie ma tuż obok. Kiedy Ty przestaniesz się bać, dziecko także.

A jaki przykład daje dziecku mama, która postanawia zostać z nim w domu i towarzyszyć mu np. do czasu pójścia do szkoły? Spotkałam się z opinią, że dziecko niepracującej zawodowo mamy nie będzie chciało w przyszłości tak chętnie podejmować pracy?

To zależy od tego jaką dziecko będzie miało wizje świata poza domem? Czy bezpiecznego i budzącego ciekawość, czy wrogiego i groźnego? Czy nabierze wiary w swoje siły, czy nie? Nie tylko praca zawodowa, ale wizja tego jakie jest życie (czy to przygoda, czy wielkie zagrożenie) ma znaczenie. Podobnie jak to, czym jest w Twoich oczach praca – czy to udręka, czy sposób na rozwój i zdobywanie środków na np. dom, podróże?

Jakich pytań nie zadawać dziecku zaraz po przyjściu ze szkoły? A jakie pomogą otworzyć dzieci na rozmowę?

Jak Ci minął dzień? Tak możemy zapytać. Ale nie róbmy śledztwa: jadłeś, byłeś grzeczny, co pani zadała? Czekajmy aż dziecko samo zechce opowiadać o tym co dla niego ważne. Miła atmosfera, uśmiech, ciepła zupa, to podstawa. Dziecko, jak i dorosły, zwierzy się jeśli będzie się czuło akceptowane i wiedziało, że może liczyć na pomoc i wsparcie, a nie na krytykę i ironię.

O co powinniśmy zadbać, żeby nasze dzieci w dorosłym życiu były po prostu szczęśliwe?

Zadbajmy o własne szczęście jako rodzica. Jak? Wiele podpowiedzi znajdziesz w „Niezwykłym rodzicu”, są tam także ćwiczenia, tabelki i historie z życia innych, także samodzielnych (żeby nie powiedzieć samotnych) pracujących mam…

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Ewa Moskalik Pieper

Zdjęcie: wydawnictwo Zwierciadło

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

Jak dobrze spędzać czas z dzieckiem po pracy?

Praca na pełny etat, a dziecko w żłobku/przedszkolu/z nianią/z babcią w czasie Twojej pracy. Po południu zostaje od 2 do 5 godzin wspólnego czasu – Twojego i dziecka. A trzeba też zrobić zakupy, ugotować obiad i posprzątać mieszkanie. Jak dobrze spędzić ten czas razem?

  • Kasia Skóra - 15/10/2019
dziecko stoi swoimi stopami na stopach taty, zabawa

Praca na bok

Przede wszystkim od momentu odebrania dziecka ze żłobka lub przedszkola albo powrotu do domu zapomnij o tym, co było w pracy. Teraz jesteś z dzieckiem! Teraz zajmujesz się sprawami rodzinnymi! Teraz tworzysz wspomnienia! Nie pozwól, aby Twoje dziecko odczuło stres jaki towarzyszy Ci w pracy, albo zmęczenie po całym dniu. Dla dziecka to bardzo ważna część dnia – ma Ciebie tylko dla siebie!

Po prostu bądź!

Zaangażuj się wobec tego w zabawę z nim – idźcie razem na długi spacer, pobiegajcie po trawie, pohuśtajcie się na placu zabaw. A może policzycie biedronki? Albo kasztany? Możecie też przeskakiwać płytki chodnikowe.

Poznaj jeszcze pomysły na zabawy z tatą, które pokocha Twoje dziecko!

Zobacz na co Twoje dziecko ma ochotę i podążaj za nim. To nie czas na strofowanie, że się pobrudzi lub komunikaty, żeby się pospieszyło. A gdy pogoda nie sprzyja, poukładajcie klocki w domu, zabawcie się w teatrzyk, albo zbudujcie namiot z koców. Ważne jest to, aby stuprocentowo być wtedy z dzieckiem – nie obok niego. Nie chodzi o to, aby robić obiad i tylko doglądać jak dziecko układa klocki. Dziecko potrzebuje BYCIA.

Domowe obowiązki

Nie zawsze jest jednak tak, że całe popołudnie możesz się tylko bawić z dzieckiem, ale czas od momentu wyjścia z pracy, do momentu zaśnięcia dziecka można mądrze zagospodarować. Zarówno obowiązkami domowymi, jak i opieką nad dzieckiem możesz podzielić się z partnerem.

Dogadajcie się, w które dni kto zajmuje się dzieckiem, kto jest odpowiedzialny za sprzątanie, czy zrobienie zakupów. Dziecko powinno doświadczać zarówno zabawy z obojgiem z Was, jak i każdym z osobna. Jest to możliwe – wystarczy tylko dobrze to rozplanować.

Możliwe, że teraz nie zdajesz sobie sprawy z tego, ale chwile spędzone z dzieckiem zaprocentują w przyszłości relacją jaka się między Wami utworzy.

To dziś tworzysz wspomnienia swojemu dziecku!

Sprawdź naszych 10 pomysłów na kreatywne zabawy z dziećmi!

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kasia Skóra
Socjolog i pedagog. Poza studiami ukończyła Letnią Akademię Montessori i Szkołę dla Rodziców i Wychowawców. Jest założycielką Klubu Malucha Tup-Tup w Krakowie zapewniającego opiekę dla dzieci w wieku do lat 3. Prywatnie mama małej Ani.
Podyskutuj

14 największych niespodzianek kiedy mama wraca do pracy

Doskonale znane mi jest uczucie paniki związane z powrotem do pracy. W głowie pojawia się mnóstwo skrajnych emocji. Strach, niepewność, ekscytacja, radość. Czy sobie poradzę? Dlaczego pozbawiam dziecko siebie? Czy wdrożę się w obowiązki? Może tak jak ja i wiele innych mam będziecie zaskoczone, że jest zupełnie inaczej niż myślałyście.
  • Agnieszka Wadecka - 14/10/2019

1. Podwójne życie

Mnóstwo kobiet dzieli swoje życie na dwie sfery – zawodową i prywatną. Trochę jakby miały alter ego. W domu są mamą, w pracy kobietą, tą samą sprzed macierzyństwa. W ten sposób wręcz ich życie staje się ciekawsze.

2. Poczucie winy?

To, co najczęściej spędza mamom sen z powiek, gdy wracają do pracy, to wyrzuty sumienia, że dziecko zostaje bez nich i może się poczuć odtrącone. Zaskoczenie przychodzi, gdy widzą samodzielnego malucha, który radzi sobie świetnie w przedszkolu.

3. Zdrowy egoizm

Mamy zdradzają, że jak powróciły do zawodowej aktywności, to poczuły się świetnie. Zauważyły, że to co robią jest dobre dla rodziny. Dodatkowo celebrują ten czas, który spędzają poza domem. Niektóre mówią otwarcie, że kariera jest dla nich na pierwszym miejscu i wcale nie czują się winne z tego powodu.

4. Wszystko jak trzeba

Zaskakująca jest akceptacja myśli, że dziecko ma wszystko czego mu potrzeba: jest nakarmione, umyte, spokojnie idzie spać, ma miłość rodziców, którzy nie robią nic przeciwko niemu. Praca nie jest niczym, co miałoby wpływać na szkodę dziecka.

5. Podział obowiązków

Kobiety, które dotychczas przyzwyczajone były do stałej opieki nad dzieckiem i brały na siebie większość domowych obowiązków są zachwycone, że sytuacja się bardzo zmieniła. Obowiązki dzielą z mężami na pół. Mogą na nich polegać, widzą, że na początku mężowie okazują duże wsparcie poprzez branie na siebie więcej domowych prac.

6. O co chodzi z tymi chorobami?

Przykrych niespodzianek nie brakuje. Bardzo często dzieci w pierwszym roku przedszkola chorują więcej niż dotychczas. Gdy cały czas trzeba zostawać z chorym maluchem w domu pojawia się uczucie paniki czy nie spowoduje to problemów w pracy.

7. Planowanie

Zmiana dnia z luźnego na pełen zasad i harmonogramów bywa szokująca. Spędzając czas z dzieckiem w domu, można było zorganizować dzień po swojemu. Po powrocie do pracy na wszystko brakuje czasu, by się nie pogubić, trzeba trzymać się ustalonego planu.

8. Powrót po urlopie?

Każda bezdzietna osoba w pracy myśli, że mama wraca po długich i przyjemnych wakacjach. Ciężko jej wytłumaczyć komuś, kto nie posiada dziecka, że wcale nie leżała na plaży z drinkiem w dłoni.

9. Grupa wsparcia

Miło jest, gdy okazuje się, że jest więcej rodziców, którzy wrócili po urlopie. W takiej grupie można powymieniać się doświadczeniami, podzielić historią porodu i zwyczajnie poczuć wsparcie kogoś, kto jest w takiej samej sytuacji.

10. Nadgodziny

Przez to, że często trzeba wyjść z pracy wcześniej by odebrać dzieci ma się mniej czasu na służbowe obowiązki niż współpracownicy. Ta refleksja nadchodzi mamy, gdy późną nocą nadrabiają swoje zadania.

11. Pora wyjść

Dla mam szokujące bywa to, że biuro trzeba opuścić o określonej godzinie. Przy dziecku nie było takiego godzinowego rygoru. Do tego czasem, po prostu wcale nie chce się wychodzić.

12. Kocham swoją pracę

Kobiety, które wróciły do tej samej pracy, którą wykonywały przed urodzeniem dziecka uświadamiają sobie, że ją uwielbiają. Przygotowywały się do tego zawodu, wdrażały się w obowiązki powoli.

Rola rodzica zaskoczyła je tym, że wchodzi się w nią nagle i dostaje się masę nowych zadań, do których nie było się przygotowanym. W tym zestawieniu praca wygrywa.

13. Nieoczekiwana zmiana

Część mam opowiada, że w pewnym momencie zdecydowały, że nie będą już wracać do pracy, ale codzienność doprowadziła do tego, że stanowczo zmieniły zdanie. Każda z nich była ogromnie zdziwiona tym, jak łatwo przyszło im podjąć tę decyzję.

14. Niespodziewany sukces

Wszystkie mamy, w tym i ja, cieszą się, że powróciły do zawodowej aktywności. Dzielenie pracy z macierzyństwem motywuje i buduje poczucie dumy z samej siebie. Każda z nas wie, że w ten sposób pomoże wzmocnić domowy budżet i zrobi coś dobrego dla swojego rozwoju.

Żródło: www.workingmother.com

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail