Czego szukasz

Nie tylko Święty kupuje prezenty

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas radości, czasu spędzanego z bliskimi i prezentów. Wybór odpowiedniego podarunku, który wywoła uśmiech na twarzy obdarowywanej osoby bywa nie lada wyzwaniem. Szczególnie trudne może być wymyślenie pomysłu na prezent na gwiazdkę dla dziecka, ponieważ najmłodsi potrafią być bardzo wybredni i niełatwo trafić w ich gust. Poniżej przedstawiamy kilka porad, pozwalających wybrać podarek, który sprawi, że na twarzy dziecka zagości uśmiech.

Piękna drewniana kolejka z domkami

Jaki prezent na gwiazdkę dla dziecka wybrać?

1. Dzieci oczekują prezentów, którymi będą mogły się bawić tu i teraz. Święty Mikołaj powinien im przynieść coś, co można od razu odpakować i korzystać z tego, np. drewnianą kolejkę. Maluch może być wręcz rozczarowany podarkiem, który jest obietnicą na przyszłość, nawet jeśli będzie to wyjście do zoo czy do wesołego miasteczka.

2. „Trawa w ogródku sąsiadów jest zawsze zieleńsza” – to mądre holenderskie przysłowie sprawdza się zarówno w przypadku małych jak i dużych. Dziecko po obejrzeniu zawartości swojej paczki przygląda się temu, co dostali pozostali. Często zdarza się też, że zdecydowanie bardziej podoba mu się rzecz otrzymana przez starszą siostrę czy brata mimo, że nie umiałoby się nią bawić, szybko zniechęciło i rzuciło ją w kąt. Wybierając prezent należy jednak unikać przedmiotów zbyt skomplikowanych dla dziecka w danym wieku. Również prezenty przeznaczone dla dzieci młodszych niż nasza pociecha, zwykle łatwiejsze w obsłudze, spotkają się z brakiem entuzjazmu, a kilkulatek poczuje się urażony brakiem wiary w jego umiejętności. Ważnym jest, by dobierać upominki zgodnie ze wskazówkami wiekowymi na opakowaniach.

3. Upominki powinny być bezpieczne i dobrej jakości. Warto przed ich zakupem dokładnie zapoznać się z opakowaniem, by sprawdzić jakie zabawka posiada atesty i certyfikaty (bezwzględnie powinny mieć oznaczenie CE jako spełniające wymogi Unii Europejskiej).

4. Kupując upominek należy dobrać go do zainteresowań i osobowości malucha. Nie każdy pięcioletni chłopiec ucieszy się z prostego zestawu konstrukcyjnego. Lubiącemu ruch dziecku trudno będzie skupić się i przebywać dłużej w jednym miejscu. Idealnie sprawdzi się za to np. konik do jeżdżenia czy samochód na pedały.

5. Prezent powinien być spełnieniem marzeń dziecka, a nie praktyczną rzeczą, której potrzebują jego opiekunowie. Często rodzice wybierają prezenty, które są spełnieniem ich aspiracji bądź ambicji zamiast sprawiać frajdę dziecku. Mama i tata chcą, by ich potomek był najmądrzejszy i inwestują w zestawy edukacyjne. Nie wyklucza to jednocześnie tego, że dziecko będzie się dobrze takim prezentem bawić, dobrym pomysłem może być np. kostka edukacyjna. Idąc tym tropem, zamiast zestawu książek do nauki angielskiego, chłopiec może bardziej ucieszyć się z zamku rycerskiego w walizce, a dziewczynka z kasy do zabawy w sklep. Propozycje takich mądrych i ciekawych, a zarazem bezpiecznych zabawek można znaleźć tutaj: http://www.epinokio.pl/.

kostka_edykacyjna_pinokio_320

6. Także praktyczne prezenty odzieżowe zwykle nie spotykają się z dziecięcym uznaniem. Mały człowiek nie doceni kurtki na kolejną zimę, z większym uznaniem może powitać za to kostium astronauty bądź księżniczki.

7. Kompletując prezent trzeba także sprawdzić na opakowaniu fabrycznym, jakie elementy są niezbędne, by można było z niego niezwłocznie korzystać, czy konieczne są baterie bądź skomplikowany sprzęt i dużo czasu, by zabawkę zmontować. Podarunek zdekompletowany może wywołać zniecierpliwienie, a nawet frustrację obdarowanego szkraba. Bo po co komu milczący śpiewający pajacyk? Jeśli to możliwe, dobrze byłoby, by przedmiot został przygotowany do zabawy jeszcze przed włożeniem go pod choinkę.

8. Podejmując decyzję co do prezentu nie należy trzymać się kurczowo myśli, że różowe lale są przeznaczone dla dziewczynek a niebieskie autka spodobają się tylko chłopcom. Często dziewczynki chcą rozwijać swoje zapędy konstruktorskie, np. przy pomocy drewnianych klocków (na rynku są dostępne zestawy z naturalnego drewna, które oprócz korzystnego wpływu na rozwój brzdąca i jego poczucia przestrzeni są również zdrowe dla jego skóry). Widok chłopca bawiącego się lalką czy misiem również nie powinien niepokoić, gdyż dzięki temu staje się on bardziej opiekuńczy i troskliwy.

9. Zestaw małego archeologa czy kuchnia do zabawy to przedmioty, które sprawią dziecku wielką przyjemność i pobudzą jego kreatywność oraz wyobraźnię. Kilkulatek będzie do nich wracał przez długi czas, poszerzał wiedzę i miał okazję do wspólnej zabawy z rodzicami, rodzeństwem bądź rówieśnikami.

jezdzik_pinokio420

10. Bywa, że oryginalny i jedyny w swoim rodzaju prezent nie uraduje malucha, który marzy o jeździku, widzianym u swojego najlepszego przyjaciela. Dzieciaki nie chcą być gorsze od kolegów z piaskownicy czy podwórka i często się do nich porównują. By nie sprawić im zawodu czasem warto kupić przedmiot, który jest im dobrze znany, ale jednocześnie wymarzony.

11. Reklama dźwignią handlu. Na pewno wśród kilkulatków. Zabawka zobaczona w reklamie telewizyjnej na ogół mocno oddziałuje na dziecko i po wzbudza w nim chęć jej posiadania. Niestety, w ten sposób można nabyć kolejną niepotrzebną, acz drogą, plastikowa lalkę, która krótko po zakupie straci swoją atrakcyjność. Aby uniknąć takiej sytuacji można albo ograniczyć dziecku dostęp do telewizji, albo oglądać wraz z nim i tłumaczyć to, co jest w niej pokazywane, zwłaszcza w blokach reklamowych.

Jakich prezentów unikać?

Każdy rodzic po pewnym czasie mógłby stworzyć czarną listę prezentową. Znajdują się na niej zabawki, którymi wg nich maluch nie powinien być obdarowywany:

  • prezenty hałaśliwe, wydające dużo głośnych dźwięków, najczęściej po naciśnięciu przycisku, które mały szkrab z uporem będzie włączał; w dłuższej perspektywie czasu mogące uszkodzić słuch dziecka;
  • groźne dla dziecka zabawki słabej jakości, najczęściej chińskiej produkcji, bez atestów;
  • duże przedmioty (najczęściej maskotki) zajmujące pół pokoju dziecka, trudne do zabawy;
  • przedmioty wadliwie wyprodukowane, np. uczące, że lewa stopa misia jest po jego prawej stronie;
  • zabawki nieodpowiednie do wieku dziecka, budzące jego frustrację ze względu na nieumiejętność ich obsługi;
  • słodycze – zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia i pediatrów ich obecność w dziecięcym jadłospisie powinna być bardzo ograniczona, a najlepiej zupełnie wyeliminowana;
  • jeśli dziecko ma wiele maskotek nie warto kupować mu kolejnego, choćby nie wiem jak pełnego uroku misia, bo zapewne szybko przestanie być dla niego interesujący.

W zakresie wyboru prezentu pole do popisu jest duże, ale warto poświęcić temu uwagę i czas, by wybrana rzecz, oprócz dostarczenia radości, była bezpieczna i pozytywnie wpływała na rozwój młodego człowieka.

Zdjęcia: własność Partnera artykułu.

Tekst przygotowany we współpracy z partnerem portalu..
<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie