Czego szukasz

Nie tylko Święty kupuje prezenty

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas radości, czasu spędzanego z bliskimi i prezentów. Wybór odpowiedniego podarunku, który wywoła uśmiech na twarzy obdarowywanej osoby bywa nie lada wyzwaniem. Szczególnie trudne może być wymyślenie pomysłu na prezent na gwiazdkę dla dziecka, ponieważ najmłodsi potrafią być bardzo wybredni i niełatwo trafić w ich gust. Poniżej przedstawiamy kilka porad, pozwalających wybrać podarek, który sprawi, że na twarzy dziecka zagości uśmiech.

  • Jagoda Jasińska - 07/12/2015
Piękna drewniana kolejka z domkami

Jaki prezent na gwiazdkę dla dziecka wybrać?

1. Dzieci oczekują prezentów, którymi będą mogły się bawić tu i teraz. Święty Mikołaj powinien im przynieść coś, co można od razu odpakować i korzystać z tego, np. drewnianą kolejkę. Maluch może być wręcz rozczarowany podarkiem, który jest obietnicą na przyszłość, nawet jeśli będzie to wyjście do zoo czy do wesołego miasteczka.

2. „Trawa w ogródku sąsiadów jest zawsze zieleńsza” – to mądre holenderskie przysłowie sprawdza się zarówno w przypadku małych jak i dużych. Dziecko po obejrzeniu zawartości swojej paczki przygląda się temu, co dostali pozostali. Często zdarza się też, że zdecydowanie bardziej podoba mu się rzecz otrzymana przez starszą siostrę czy brata mimo, że nie umiałoby się nią bawić, szybko zniechęciło i rzuciło ją w kąt. Wybierając prezent należy jednak unikać przedmiotów zbyt skomplikowanych dla dziecka w danym wieku. Również prezenty przeznaczone dla dzieci młodszych niż nasza pociecha, zwykle łatwiejsze w obsłudze, spotkają się z brakiem entuzjazmu, a kilkulatek poczuje się urażony brakiem wiary w jego umiejętności. Ważnym jest, by dobierać upominki zgodnie ze wskazówkami wiekowymi na opakowaniach.

3. Upominki powinny być bezpieczne i dobrej jakości. Warto przed ich zakupem dokładnie zapoznać się z opakowaniem, by sprawdzić jakie zabawka posiada atesty i certyfikaty (bezwzględnie powinny mieć oznaczenie CE jako spełniające wymogi Unii Europejskiej).

4. Kupując upominek należy dobrać go do zainteresowań i osobowości malucha. Nie każdy pięcioletni chłopiec ucieszy się z prostego zestawu konstrukcyjnego. Lubiącemu ruch dziecku trudno będzie skupić się i przebywać dłużej w jednym miejscu. Idealnie sprawdzi się za to np. konik do jeżdżenia czy samochód na pedały.

5. Prezent powinien być spełnieniem marzeń dziecka, a nie praktyczną rzeczą, której potrzebują jego opiekunowie. Często rodzice wybierają prezenty, które są spełnieniem ich aspiracji bądź ambicji zamiast sprawiać frajdę dziecku. Mama i tata chcą, by ich potomek był najmądrzejszy i inwestują w zestawy edukacyjne. Nie wyklucza to jednocześnie tego, że dziecko będzie się dobrze takim prezentem bawić, dobrym pomysłem może być np. kostka edukacyjna. Idąc tym tropem, zamiast zestawu książek do nauki angielskiego, chłopiec może bardziej ucieszyć się z zamku rycerskiego w walizce, a dziewczynka z kasy do zabawy w sklep. Propozycje takich mądrych i ciekawych, a zarazem bezpiecznych zabawek można znaleźć tutaj: http://www.epinokio.pl/.

kostka_edykacyjna_pinokio_320

6. Także praktyczne prezenty odzieżowe zwykle nie spotykają się z dziecięcym uznaniem. Mały człowiek nie doceni kurtki na kolejną zimę, z większym uznaniem może powitać za to kostium astronauty bądź księżniczki.

7. Kompletując prezent trzeba także sprawdzić na opakowaniu fabrycznym, jakie elementy są niezbędne, by można było z niego niezwłocznie korzystać, czy konieczne są baterie bądź skomplikowany sprzęt i dużo czasu, by zabawkę zmontować. Podarunek zdekompletowany może wywołać zniecierpliwienie, a nawet frustrację obdarowanego szkraba. Bo po co komu milczący śpiewający pajacyk? Jeśli to możliwe, dobrze byłoby, by przedmiot został przygotowany do zabawy jeszcze przed włożeniem go pod choinkę.

8. Podejmując decyzję co do prezentu nie należy trzymać się kurczowo myśli, że różowe lale są przeznaczone dla dziewczynek a niebieskie autka spodobają się tylko chłopcom. Często dziewczynki chcą rozwijać swoje zapędy konstruktorskie, np. przy pomocy drewnianych klocków (na rynku są dostępne zestawy z naturalnego drewna, które oprócz korzystnego wpływu na rozwój brzdąca i jego poczucia przestrzeni są również zdrowe dla jego skóry). Widok chłopca bawiącego się lalką czy misiem również nie powinien niepokoić, gdyż dzięki temu staje się on bardziej opiekuńczy i troskliwy.

9. Zestaw małego archeologa czy kuchnia do zabawy to przedmioty, które sprawią dziecku wielką przyjemność i pobudzą jego kreatywność oraz wyobraźnię. Kilkulatek będzie do nich wracał przez długi czas, poszerzał wiedzę i miał okazję do wspólnej zabawy z rodzicami, rodzeństwem bądź rówieśnikami.

jezdzik_pinokio420

10. Bywa, że oryginalny i jedyny w swoim rodzaju prezent nie uraduje malucha, który marzy o jeździku, widzianym u swojego najlepszego przyjaciela. Dzieciaki nie chcą być gorsze od kolegów z piaskownicy czy podwórka i często się do nich porównują. By nie sprawić im zawodu czasem warto kupić przedmiot, który jest im dobrze znany, ale jednocześnie wymarzony.

11. Reklama dźwignią handlu. Na pewno wśród kilkulatków. Zabawka zobaczona w reklamie telewizyjnej na ogół mocno oddziałuje na dziecko i po wzbudza w nim chęć jej posiadania. Niestety, w ten sposób można nabyć kolejną niepotrzebną, acz drogą, plastikowa lalkę, która krótko po zakupie straci swoją atrakcyjność. Aby uniknąć takiej sytuacji można albo ograniczyć dziecku dostęp do telewizji, albo oglądać wraz z nim i tłumaczyć to, co jest w niej pokazywane, zwłaszcza w blokach reklamowych.

Jakich prezentów unikać?

Każdy rodzic po pewnym czasie mógłby stworzyć czarną listę prezentową. Znajdują się na niej zabawki, którymi wg nich maluch nie powinien być obdarowywany:

  • prezenty hałaśliwe, wydające dużo głośnych dźwięków, najczęściej po naciśnięciu przycisku, które mały szkrab z uporem będzie włączał; w dłuższej perspektywie czasu mogące uszkodzić słuch dziecka;
  • groźne dla dziecka zabawki słabej jakości, najczęściej chińskiej produkcji, bez atestów;
  • duże przedmioty (najczęściej maskotki) zajmujące pół pokoju dziecka, trudne do zabawy;
  • przedmioty wadliwie wyprodukowane, np. uczące, że lewa stopa misia jest po jego prawej stronie;
  • zabawki nieodpowiednie do wieku dziecka, budzące jego frustrację ze względu na nieumiejętność ich obsługi;
  • słodycze – zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia i pediatrów ich obecność w dziecięcym jadłospisie powinna być bardzo ograniczona, a najlepiej zupełnie wyeliminowana;
  • jeśli dziecko ma wiele maskotek nie warto kupować mu kolejnego, choćby nie wiem jak pełnego uroku misia, bo zapewne szybko przestanie być dla niego interesujący.

W zakresie wyboru prezentu pole do popisu jest duże, ale warto poświęcić temu uwagę i czas, by wybrana rzecz, oprócz dostarczenia radości, była bezpieczna i pozytywnie wpływała na rozwój młodego człowieka.

Zdjęcia: własność Partnera artykułu.

Tekst przygotowany we współpracy z partnerem portalu..

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska
Podyskutuj

Co wpływa na opóźnienie mowy u dziecka?

To kiedy dziecko zacznie mówić jest kwestią indywidualną. Wiadomo jednak, że proces, którym jest rozwój mowy, zaczyna się bardzo wcześnie. Jeszcze w życiu płodowym.
  • Dominika Kamińska - 19/06/2019
małe dziecko ogląda książeczkę

Opóźnienie mowy u dziecka

Rozwój mowy nie ogranicza się tylko do poznawania słów i artykulacji za pośrednictwem aparatu mowy. To proces bardzo złożony. W pierwszym etapie dziecko uczy się rozróżniać ludzką mowę spośród wszystkich innych dźwięków i co niesamowite, potrafi to zrobić będąc jeszcze w łonie matki.

Okres niemowlęcy to czas, w którym dziecko chłonie dźwięki, melodykę ludzkiej mowy, obserwuje mimikę, zmianę wyrazu twarzy mówiących do niego osób. Już wtedy po intonacji, wysokości głosu potrafi rozpoznać emocje, które stoją za danym komunikatem.

Pierwsze ćwiczenia z mówienia

Również w okresie niemowlęcym mały człowiek zaczyna ćwiczyć w zauważalny sposób swój aparat mowy. Kwili, głuży, a w końcu gaworzy, ale wcześniej grucha, wydyma usta, pluje, bada buzię paluszkami. Pierwszym ćwiczeniem aparatu mowy jest już połykanie płynu owodniowego w macicy, a następnie oczywiście ssanie piersi. Natura tak to wymyśliła, aby podczas karmienia naturalnego wzmacniała się ogromna ilość mięśni. I są to mięśnie nie tylko w buzi! Karmienie naturalne to również doskonałe ćwiczenie układu oddechowego, którego rola w mówieniu jest ogromna.

Kiedy dziecko zaczyna mówić

Kiedy dziecko zaczyna mówić pierwsze słowa? Zwykle pierwsze słowo rodzice słyszą w okolicach 12 miesiąca życia. Słowo to powtarzalny dźwięk, który dotyczy zawsze tego samego desygnatu (przedmiotu). Jeśli więc dziecko zawsze widząc kota woła “cici”, to uznajemy to za słowo. Podobnie zwykłe “da”, które oznacza “daj” i inne podobne sylaby, które mają dla dziecka konkretne znaczenie. Przyjmuje się, że w okolicach drugich narodzin maluch powinien już składać zdania. Zdanie musi mieć podmiot lub orzeczenie, może więc składać się z dwóch słów, na przykład “cici mniam”, czyli “kotek je”.

Co opóźnia rozwój mowy

Jak wspomagać rozwój mowy u dziecka? To proste, mówić do niego! Normalnym, codziennym językiem, bez zdrabniania, zmieniania słów. Opisujemy dziecku rzeczywistość wokół nas. A co opóźnia rozwój mowy? Brak rozmowy, brak wspólnej zabawy, nieużywanie książeczek i nadmierna ekspozycja na ekrany: zarówno telewizora, jak i urządzeń mobilnych.

Wielu specjalistów uważa, że dzieci do drugiego roku życia nie powinny wcale korzystać z telewizora, telefonu i tabletu. Dobroczynne dla rozwoju mowy są także wszelkie zabawy w dmuchanie, wytykanie języka, gimnastyka buzi, podawanie pokarmów i zróżnicowanej konsystencji. Szybka nauka picia z otwartego kubka. Dla rozwoju mowy warto ograniczyć używanie butelek, kubków niekapków oraz smoczka uspokajacza.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska

101 pomysłów na wakacje dla każdego

Wakacje czas zacząć! Na wypadek gdyby dopadła Was nuda mamy gotową listę 101 pomysłów na wakacje - co robić, dokąd pojechać, czego się nauczyć. Pomysły mniej lub bardziej szalone. Dla dzieci i dla dorosłych. Do zrealizowania całą rodziną, we dwójkę, albo całkiem samodzielnie. Przygoda i świetna zabawa czekają na Was za rogiem. Przyłączycie się?
  • Joanna Gotfryd - 19/06/2019

101 pomysłów na wakacje

Czas na sport

1. Wybierz się na nordic walking

2. Sprawdź jak ćwiczy się aquaaerobic

3. Zorganizuj pieszą wyprawę dookoła Twojego miasta

4. Idź na odkryty basen

5. Zagraj w tenisa

6. Weź lekcję jazdy konnej

7. Zamiast iść na spacer – pojedź na spacer na hulajnodze

8. Naucz się jeździć na rolkach

9. Zapisz się na zajęcia taneczne, na przykład taniec brzucha

10. Idź na mecz

Odrobina kultury

11. Zorganizuj letnie kino pod chmurką, na przykład we własnym ogrodzie

12. Namaluj obraz

13. Przygotuj galerię zdjęć z wakacji

14. Zorganizuj festiwal piosenki domowej

15. Oglądaj teatrzyk kukiełkowy przygotowany przez dzieci

16. Zaproś znajomych na wernisaż prac plastycznych (Twoich albo dzieci)

17. Odwiedź 3 muzea

18. Kiedy ostatnio byłaś na koncercie muzyki klasycznej? Idź teraz!

Obcowanie z przyrodą 

19. Idź na owocobranie

20. Upleć wianki

21. Zasadź wakacyjne drzewo w ogrodzie, co rok rób zdjęcie dziecka przy drzewie – kto szybciej rośnie?

22. Załóż / pielęgnuj przydomowy ogródek

23. Zrób zielnik z kwiatów lata

Wariacje kulinarne

24. Upiecz ciasto z owocami

25. Zaserwuj (albo daj sobie podać) śniadanie do łóżka

26. Zrób pierogi (tak, tak, wyrabianie ciasta, wykrawanie i lepienie)

27. Zrób naleśniki z borówkami

28. Zrób przetwory na zimę

29. Kup największe lody ever

30. Zrób nową sałatkę

31. Zostań weganką na 1 dzień

32. Jedz potrawy w 1 kolorze przez 1 dzień

33. Zaproś przyjaciół na grilla

34. Zjedz obiad w restauracji

Czas na sen

35. Śpij w namiocie

36. Zaproś przyjaciółkę na noc

37. Nocuj u przyjaciółki

38. Zamieszkaj w hotelu w swoim mieście

39. Nocuj na balkonie

40. Zamień się z dziećmi / dzieci pokojami

Wycieczki

41. Wybierz się na rejs statkiem albo popłyń kajakiem

42. Odwiedź zoo

43. Odwiedź wszystkie miasta powiatowe w twoim województwie

44. Zorganizuj wyprawę do lasu

45. Wybierz się na targ staroci

46. Odwiedź 3 nowe parki w mieście

47. Pojedź tramwajem na drugi koniec miasta – dla przyjemności 🙂

48. Wyrusz na camping

49. Pojedź do ulubionego sklepu

50. Zorganizuj wyprawę rowerową

Pisanie & czytanie & nauka

51. Prowadź dziennik wakacyjny

52. Przeczytaj 5 książek

53. Załóż konto na Pintereście/ Instagramie

54. Zrób mapę miejsc w których byłaś

55. Zrób 5 doświadczeń fizycznych

56. Naucz się 5 słówek w egzotycznym języku

57. Pożycz książki z biblioteki

Zabawa totalna

58. Skacz po kałużach

59. Uszyj ubranka dla lalek

60. Zrób podchody

61. Puszczaj bańki mydlane

62. Zagraj w klasy

63. Zagraj w gumę

64. Zagraj w kalambury

65. Baw się masą solną

66. Oglądaj nocą gwiazdy

67. Zrób przyjęcie dla lalek i misiów

68. Zrób domek pod stołem

69. Skacz na trampolinie

Jeśli te 101 pomysłów to nadal dla Was za mało, to mamy jeszcze wakacyjną listę przyjemności >>>

Moda i uroda

70. Zapleć warkoczyki

71. Idź na manicure i pedicure

72. Uszyj sobie sukienkę

73. Zrób fantazyjny kapelusz

74. Zrób nową fryzurę

75. Przekłuj uszy

76. Zrób sobie domowe SPA

Majsterkowanie

77. Pomaluj szafę w pokoju

78. Zrób domek dla lalek z tekturowego pudła

79. Zbuduj domek na drzewie

80. Ozdób swój rower

Relacje

81. Zaproś do siebie nowopoznaną koleżankę

82. Uśmiechaj się do wszystkich napotkanych ludzi

83. Idź na spacer z psem sąsiadów

84. Zrób przyjęcie w ogrodzie

85. Wyślij pocztówkę do ulubionej sąsiadki

86. Wyślij tradycyjny list do mamy /babci/ koleżanki

87. Zrób sesję foto – dzień z życia rodziny

88. Zorganizuj dzień u mamy / taty w pracy

Szalone pomysły na koniec

89. Ufarbuj włosy na różowo

90. Ubierz całą rodzinę w 1 kolor

91. Uszyj „suknię ślubną” z prześcieradła

92. Pisz pismem lustrzanym

93. Idź na spacer w deszczu bez  parasola

94. Policz ślimaki po deszczu

95. Oglądaj śmieszne filmiki na youtube

96. Zrób domową sesję foto w przebraniach

97. Chodź na szczudłach

98. Idź na ślub nieznajomych i złóż im życzenia

99. Kup śmieszne ciuchy w lumpeksie i zrób pokaz mody

100. Zrób drzewo dobrych wydarzeń – codziennie powieś karteczkę z czymś miłym co się wydarzyło

101. Kup los na loterii

Zdjęcie: Magda Trebert

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail