Czego szukasz

Nie tylko Święty kupuje prezenty

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas radości, czasu spędzanego z bliskimi i prezentów. Wybór odpowiedniego podarunku, który wywoła uśmiech na twarzy obdarowywanej osoby bywa nie lada wyzwaniem. Szczególnie trudne może być wymyślenie pomysłu na prezent na gwiazdkę dla dziecka, ponieważ najmłodsi potrafią być bardzo wybredni i niełatwo trafić w ich gust. Poniżej przedstawiamy kilka porad, pozwalających wybrać podarek, który sprawi, że na twarzy dziecka zagości uśmiech.

 • Jagoda Jasińska - 07/12/2015
Piękna drewniana kolejka z domkami

Jaki prezent na gwiazdkę dla dziecka wybrać?

1. Dzieci oczekują prezentów, którymi będą mogły się bawić tu i teraz. Święty Mikołaj powinien im przynieść coś, co można od razu odpakować i korzystać z tego, np. drewnianą kolejkę. Maluch może być wręcz rozczarowany podarkiem, który jest obietnicą na przyszłość, nawet jeśli będzie to wyjście do zoo czy do wesołego miasteczka.

2. „Trawa w ogródku sąsiadów jest zawsze zieleńsza” – to mądre holenderskie przysłowie sprawdza się zarówno w przypadku małych jak i dużych. Dziecko po obejrzeniu zawartości swojej paczki przygląda się temu, co dostali pozostali. Często zdarza się też, że zdecydowanie bardziej podoba mu się rzecz otrzymana przez starszą siostrę czy brata mimo, że nie umiałoby się nią bawić, szybko zniechęciło i rzuciło ją w kąt. Wybierając prezent należy jednak unikać przedmiotów zbyt skomplikowanych dla dziecka w danym wieku. Również prezenty przeznaczone dla dzieci młodszych niż nasza pociecha, zwykle łatwiejsze w obsłudze, spotkają się z brakiem entuzjazmu, a kilkulatek poczuje się urażony brakiem wiary w jego umiejętności. Ważnym jest, by dobierać upominki zgodnie ze wskazówkami wiekowymi na opakowaniach.

3. Upominki powinny być bezpieczne i dobrej jakości. Warto przed ich zakupem dokładnie zapoznać się z opakowaniem, by sprawdzić jakie zabawka posiada atesty i certyfikaty (bezwzględnie powinny mieć oznaczenie CE jako spełniające wymogi Unii Europejskiej).

4. Kupując upominek należy dobrać go do zainteresowań i osobowości malucha. Nie każdy pięcioletni chłopiec ucieszy się z prostego zestawu konstrukcyjnego. Lubiącemu ruch dziecku trudno będzie skupić się i przebywać dłużej w jednym miejscu. Idealnie sprawdzi się za to np. konik do jeżdżenia czy samochód na pedały.

5. Prezent powinien być spełnieniem marzeń dziecka, a nie praktyczną rzeczą, której potrzebują jego opiekunowie. Często rodzice wybierają prezenty, które są spełnieniem ich aspiracji bądź ambicji zamiast sprawiać frajdę dziecku. Mama i tata chcą, by ich potomek był najmądrzejszy i inwestują w zestawy edukacyjne. Nie wyklucza to jednocześnie tego, że dziecko będzie się dobrze takim prezentem bawić, dobrym pomysłem może być np. kostka edukacyjna. Idąc tym tropem, zamiast zestawu książek do nauki angielskiego, chłopiec może bardziej ucieszyć się z zamku rycerskiego w walizce, a dziewczynka z kasy do zabawy w sklep. Propozycje takich mądrych i ciekawych, a zarazem bezpiecznych zabawek można znaleźć tutaj: http://www.epinokio.pl/.

kostka_edykacyjna_pinokio_320

6. Także praktyczne prezenty odzieżowe zwykle nie spotykają się z dziecięcym uznaniem. Mały człowiek nie doceni kurtki na kolejną zimę, z większym uznaniem może powitać za to kostium astronauty bądź księżniczki.

7. Kompletując prezent trzeba także sprawdzić na opakowaniu fabrycznym, jakie elementy są niezbędne, by można było z niego niezwłocznie korzystać, czy konieczne są baterie bądź skomplikowany sprzęt i dużo czasu, by zabawkę zmontować. Podarunek zdekompletowany może wywołać zniecierpliwienie, a nawet frustrację obdarowanego szkraba. Bo po co komu milczący śpiewający pajacyk? Jeśli to możliwe, dobrze byłoby, by przedmiot został przygotowany do zabawy jeszcze przed włożeniem go pod choinkę.

8. Podejmując decyzję co do prezentu nie należy trzymać się kurczowo myśli, że różowe lale są przeznaczone dla dziewczynek a niebieskie autka spodobają się tylko chłopcom. Często dziewczynki chcą rozwijać swoje zapędy konstruktorskie, np. przy pomocy drewnianych klocków (na rynku są dostępne zestawy z naturalnego drewna, które oprócz korzystnego wpływu na rozwój brzdąca i jego poczucia przestrzeni są również zdrowe dla jego skóry). Widok chłopca bawiącego się lalką czy misiem również nie powinien niepokoić, gdyż dzięki temu staje się on bardziej opiekuńczy i troskliwy.

9. Zestaw małego archeologa czy kuchnia do zabawy to przedmioty, które sprawią dziecku wielką przyjemność i pobudzą jego kreatywność oraz wyobraźnię. Kilkulatek będzie do nich wracał przez długi czas, poszerzał wiedzę i miał okazję do wspólnej zabawy z rodzicami, rodzeństwem bądź rówieśnikami.

jezdzik_pinokio420

10. Bywa, że oryginalny i jedyny w swoim rodzaju prezent nie uraduje malucha, który marzy o jeździku, widzianym u swojego najlepszego przyjaciela. Dzieciaki nie chcą być gorsze od kolegów z piaskownicy czy podwórka i często się do nich porównują. By nie sprawić im zawodu czasem warto kupić przedmiot, który jest im dobrze znany, ale jednocześnie wymarzony.

11. Reklama dźwignią handlu. Na pewno wśród kilkulatków. Zabawka zobaczona w reklamie telewizyjnej na ogół mocno oddziałuje na dziecko i po wzbudza w nim chęć jej posiadania. Niestety, w ten sposób można nabyć kolejną niepotrzebną, acz drogą, plastikowa lalkę, która krótko po zakupie straci swoją atrakcyjność. Aby uniknąć takiej sytuacji można albo ograniczyć dziecku dostęp do telewizji, albo oglądać wraz z nim i tłumaczyć to, co jest w niej pokazywane, zwłaszcza w blokach reklamowych.

Jakich prezentów unikać?

Każdy rodzic po pewnym czasie mógłby stworzyć czarną listę prezentową. Znajdują się na niej zabawki, którymi wg nich maluch nie powinien być obdarowywany:

 • prezenty hałaśliwe, wydające dużo głośnych dźwięków, najczęściej po naciśnięciu przycisku, które mały szkrab z uporem będzie włączał; w dłuższej perspektywie czasu mogące uszkodzić słuch dziecka;
 • groźne dla dziecka zabawki słabej jakości, najczęściej chińskiej produkcji, bez atestów;
 • duże przedmioty (najczęściej maskotki) zajmujące pół pokoju dziecka, trudne do zabawy;
 • przedmioty wadliwie wyprodukowane, np. uczące, że lewa stopa misia jest po jego prawej stronie;
 • zabawki nieodpowiednie do wieku dziecka, budzące jego frustrację ze względu na nieumiejętność ich obsługi;
 • słodycze – zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia i pediatrów ich obecność w dziecięcym jadłospisie powinna być bardzo ograniczona, a najlepiej zupełnie wyeliminowana;
 • jeśli dziecko ma wiele maskotek nie warto kupować mu kolejnego, choćby nie wiem jak pełnego uroku misia, bo zapewne szybko przestanie być dla niego interesujący.

W zakresie wyboru prezentu pole do popisu jest duże, ale warto poświęcić temu uwagę i czas, by wybrana rzecz, oprócz dostarczenia radości, była bezpieczna i pozytywnie wpływała na rozwój młodego człowieka.

Zdjęcia: własność Partnera artykułu.

Tekst przygotowany we współpracy z partnerem portalu..

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska
Podyskutuj

Mamo, planujesz powrót do pracy? Poznaj swoje prawa

Ile razy słyszałyśmy o przypadkach, gdy na mamę wracająca do firmy po urlopie macierzyńskim czekały przykre niespodzianki? Degradacja, zmiana warunków zatrudnienia, kłopoty z przestrzeganiem czasu pracy, a nawet wypowiedzenie? To niestety nie tylko przypadki z internetowych forów. Często jest to smutna rzeczywistość, z którą spotykają się kobiety. Tymczasem wszystkie kwestie dotyczące powrotu mamy do pracy reguluje prawo.
 • Agata Ambroziak-Rogulska - 21/08/2019

Mamo poznaj swoje prawa

Nie wszystkie jesteśmy prawnikami i nie wszystkie znamy kodeks pracy, ustawy i przepisy prawa. Nie musimy tego wszystkiego wiedzieć. Teraz profesjonalną poradę, a także pomoc przy napisaniu prawniczych pism można mieć w ramach polisy ubezpieczeniowej. Taka opcja dostępna jest w pakiecie LINK4 Mama, a współpracujący z LINK4 prawnicy służą radą nie tylko w sprawach związanych z szeroko rozumianym macierzyństwem.

Czeka Cię L4 w ciąży? To powinnaś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie >>

Urlop wychowawczy? Zobacz kompendium wiedzy o urlopie wychowawczym.

Jakie prawa ma mama?

– Choć rzeczywiście sporo jest zapytań dotyczących prawa pracy. Jedna z klientek, której właśnie kończy się umowa o pracę, pytała czy w związku z tym, że zaszła w ciążę należy jej się automatyczne przedłużenie umowy czy potrzebne jest dokonanie jakichś formalności. Inna zadzwoniła do nas z pytaniem co może zrobić w sytuacji, gdy opiekunka w przedszkolu bez zgody i wiedzy rodziców obcięła dziecku włosy. – mówi Joanna Talaśka z LINK4 i dodaje, że zakres pytań, na które odpowiadają klientom prawnicy jest bardzo szeroki.

Jesteś w ciąży? Czy pracodawca przedłuży Ci umowę? >>

Pojawiło się pytanie od rodzica niepełnosprawnego dziecka, który złożył do urzędu gminy wniosek o transport dziecka do szkoły, a gmina uchyla się od odpowiedzialności. Sporo jest pytań z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego. Dotyczą sposobów regulowania kontaktów jednego z rodziców z dzieckiem, po rozstaniu się rodziców czy także np. utrudniania przez jedną ze stron zasądzonych kontaktów z córką. – Ale są też pytania dotyczące tego, co zrobić gdy dziecko zniszczy komuś telefon komórkowy czy też, jak dochodzić praw w sytuacji, gdy – w wyniku niewłaściwego zabezpieczenia sali – doszło do wypadku dziecka podczas zajęć ruchowych. – przywołuje Joanna Talaśka.

Przerwa na karmienie w pracy? Przeczytaj!

Pomoc prawna

Nierzadkie są też pytania związane z ze spadkami, sposobami na odstąpienie od zawartej umowy (np. z klubem sportowym), sporami sąsiedzkimi, prawami konsumenta. Wciąż wraca temat zakupów w Internecie. Pomoc prawna w ramach LINK4 Mama jest nielimitowana. Można zadać nieograniczoną liczbę pytań, a nasi eksperci, mogą sporządzić do 4 pism o charakterze prawniczym do wyboru z szerokiego zakresu przewidzianego w ogólnych warunkach ubezpieczenia. – dodaje Joanna Talaśka. Mogą to być na przykład wezwania do zapłaty czy pisma przed procesowe. Pomoc prawnika kosztuje 10 złotych za cały rok i można ją kupić w ramach Pakietu Ubezpieczeń LINK4Mama.

Planujesz powrót do pracy w niepełnym wymiarze godzin? >>

Jak to działa?

 1. Zgłaszasz swoje pytanie do prawnika pod numerem 604 14 14 14.
 2. Prawnik może Cię poprosić o dodatkowe szczegóły lub dokumenty dotyczące sprawy.
 3. Odpowiedź dostajesz mailem lub przez telefon. W szczególnych przypadkach czas ten może być dłuższy.
 4. Na napisanie pisma eksperci LINK4 Mama mają 5 dni roboczych od przekazania przez ubezpieczającego wszelkich informacji i dokumentów niezbędnych do opracowania dokumentu.

Pomoc prawna to tylko niewielka część pakietu LINK4 Mama – ubezpieczeń dla dzieci i rodziców. Składają się na niego rozwiązania takie jak zapewnienie dziecku korepetycji, pomoc domową dla leżącej – w wyniku nieszczęśliwego wypadku – w łóżku mamy, a nawet zapewnienie mamie łóżka szpitalnego, by mogła być przy chorym dziecku, opłacenie i dostarczenie do domu leków czy sprzętu rehabilitacyjnego. Jest także OC w życiu prywatnym, NNW dla dziecka oraz – w ramach Assistance Zdrowie – dostęp do szerokiej gamy lekarzy specjalistów a także psychologa i dietetyka.

Wielką zaletą LINK4 Mama jest to, że nie trzeba kupować wszystkiego, a tylko takie ubezpieczenie, które rzeczywiście jest potrzebne. Posiadaczom Kart Dużej Rodziny LINK4 daje 10% rabatu na zakup ubezpieczenia LINK4 mama i LINK4 dziecko.
LINK4 Mama można kupić dzwoniąc pod dedykowany numer 604 14 14 14, przez stronę www.link4mama.pl (tam również znajdują się ogólne warunki ubezpieczenia) lub u agenta.

Materiał promocyjny. Partnerem artykułu jest firma LINK4 oferująca polisę dla rodziców LINK4 Mama.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agata Ambroziak-Rogulska
W LINK4 pracuję od 6 lat. Obecnie na stanowisku dyrektora Departamentu Produktu. Ukończyłam prawo na Uniwersytecie Wrocławskim, z branżą ubezpieczeniową związana jestem od początku kariery. Pasjonuje mnie historia, szczególnie historia Rosji i okresu napoleońskiego. Uwielbiam jazdę na nartach i jestem kibicem piłki ręcznej.

Co mogę zrobić, aby po śmierci moje pieniądze pozostały w rodzinie?

Chociaż nie wybierasz się na tamten świat, i masz mnóstwo planów na życie, to życie czasem płata nam figle i zabiera ze świata ludzi, pełnych planów i marzeń. Każdy z nas posiada rachunki bankowe, może lokaty, dodatkowy majątek... Co zrobić, aby po śmierci pieniądze zostały w rodzinie? Przygotować specjalną teczkę, która ułatwi bliskim załatwianie wszystkich spraw spadkowych.
 • Izabela Kaźmierczak-Kamiennik - 19/08/2019
dwie kobiety sprawdzają dokumenty

Chcę, aby po śmierci wszystkie moje pieniądze pozostały w rodzinie

Chociaż świadomość społeczna w temacie spraw spadkowych, z roku na rok się zwiększa i coraz częściej zabezpieczamy swoich bliskich na wypadek naszej śmierci, to w wielu przypadkach, zapominamy o innych kwestiach związanych ze sprawami, które po nas pozostaną.

Spadek – przyjąć czy odrzucić?

W sytuacji, kiedy umiera nasz bliski i rozpoczyna się postępowanie spadkowe, często zastanawiamy się nad przyjęciem spadku. Powód? Boimy się, że odziedziczymy długi. Największy problem pojawia się, kiedy jesteśmy powołani do spadku przez naszych dalszych krewnych, z którymi nie utrzymywaliśmy stałego kontaktu. Nie ma się co dziwić, nikt z dnia na dzień nie chce zostać dłużnikiem.

Ale nie tylko o testament tutaj chodzi. Częstą praktyką jest właśnie spisywanie swojej ostatniej woli w formie testamentu. Są jednak również inne sprawy, o których należy bezwzględnie pamiętać, aby „ułatwić życie” naszym bliskim na wypadek, kiedy ich opuścimy. Należą do nich m.in.: informacje o rachunkach bankowych, polisach czy funduszach emerytalnych.

Przygotuj teczkę ze wszystkimi ważnymi informacjami

Powinny się tam znaleźć ważne dokumenty oraz informacje dotyczące bezpośrednio Ciebie i Twoich finansów. Taką teczkę powinna przygotować każda osoba lub rodzina. Można zdeponować ją u zaufanej bliskiej osoby, która w razie konieczności, pomoże ogarnąć sprawy finansowe. Bez takiej teczki, odszukanie wszystkich danych, graniczy niemal z cudem.

Poniżej znajdziesz przykładową listę informacji, które powinna zawierać taka teczka. Należy jednak pamiętać, że każdy powinien tę listę dostosować do siebie i swojej sytuacji.

Co powinno się znaleźć w takiej teczce, aby po śmierci moje pieniądze zostały w rodzinie?

1. „Instrukcja”/wskazówki, jak postępować po naszej śmierci, czego dotyczą dokumenty znajdujące się w teczce.
2. Testament.
3. Lista pełnomocników/osób mających upoważnienie do działania w naszym imieniu.
4. Informacje o rachunkach bankowych, założonych lokatach.
5. Informacje o członkostwie w Otwartych Funduszach Emerytalnych.
6. Informacje o Indywidualnych Kontach Emerytalnych.
7. Informacje o środkach ulokowanych w funduszach inwestycyjnych.
8. Informacje o posiadanych polisach.
9. Informacje o posiadanych akacjach/obligacjach.
10. Informacje i umowy o posiadanych kredytach.
11. Informacje o posiadanych kartach debetowych/kredytowych.

12. Informacje o posiadanych prywatnych ubezpieczeniach
13. Informacje o tym komu pożyczyliśmy pieniądze i w jakiej kwocie.
14. Informacje o podpisanych wekslach.
15. Informacje o toczących się postępowaniach egzekucyjnych.
16. Informacje o zaległościach w spłatach.
17. Informacje o dostawcach mediów (prąd, woda, gaz, Internet, TV).
18. Dokumenty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (wszelkie dane rejestracyjne, nr KRS, NIP, REGON, dane US, ZUS.
19. Dokumenty związane z pracą na etacie.
20. Informacje o posiadanych wartościowych przedmiotach.
21. Informacje dotyczące posiadanego pojazdu.
22. Dokumenty związane z posiadanymi nieruchomościami (informacje o hipotece, akty notarialne).
23. Informacje o naszych adresach mailowych, tak aby można je było zamknąć.
24. Informacje dotyczące profili na portalach społecznościowych.
25. Lista dysków, urządzeń, na których znajdują się dokumenty.

Jak widać, dokumentów tych jest naprawdę sporo. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy w stanie ich zgromadzić w jednym miejscu. Nie oznacza to także, że w takiej teczce musi znaleźć się całkowicie cała dokumentacja. Zacznij od kilku najważniejszych informacji, to już znacząco pomoże Twoim bliskim.

Nie bój się, że ktoś ukradnie Ci pieniądze – nie podawaj haseł!

W teczce zostaw informacje jakie konta, lokaty i majątek posiadasz, ale absolutnie nie podawaj haseł do logowania! W razie potrzeby, osoba, która odziedziczy Twój majątek, na podstawie dokumentów z sądu uzyska dostęp do pieniędzy na rachunku bankowym.

Możesz ewentualnie zostawić dane do logowania do serwisów społecznościowych, żeby można było usunąć Twoje konto.

Dlaczego warto przygotować taką teczkę z informacjami o posiadanym majątku?

Teczka ma na celu pomoc naszym bliskim w uporządkowaniu i zamknięciu spraw, których my sami nie zdążyliśmy zakończyć. Oczywiście należy liczyć się z tym, że nie wszystko da się zawrzeć w takiej teczce i wielu sytuacji po prostu nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Ale powinniśmy pamiętać, że każda nawet najmniejsza informacja czy wskazówka oraz uczynienie pełnomocnikiem odpowiednich osób, ułatwi życie naszym bliskim po naszym odejściu.

Warto dodać na koniec, że teczkę warto przygotować jak najwcześniej, kiedy zaczynamy gromadzić majątek. To nie jest zadanie tylko dla osób na emeryturze.

Nieraz zdarzyło się, że np w wypadku samochodowym zginęli oboje rodzice, a bliscy, którzy przejęli opiekę nad małoletnimi dziećmi, nie wiedzieli jakim kapitałem dysponowali rodzice przed śmiercią, czy jakie zobowiązania mieli. Teczka z informacjami oczywiście nie złagodzi bólu po odejściu bliskiej osoby, ale w pewnością ułatwi organizację różnych spraw formalno-prawnych.

Do powstania tego artykułu zainspirował nas podcast Marcina Iwucia o czerwonej teczce – dowiedz się więcej na ten temat >>>

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Izabela Kaźmierczak-Kamiennik
Prawnik, wolontariusz w fundacji Prawo dla mam. Ukończyłam kurs zdobywając tytuł Specjalisty ds kadr i płac. Prawo pracy to moja pasja. Moim celem jest pomoc ludziom w jego rozumieniu. Swoje bogate doświadczenie zdobyłam pracując przez kilka ostatnich lat w kancelariach radcowskich i komorniczych. Moim największym marzeniem jest prowadzenie własnego biznesu w zakresie prawa pracy i ochrony danych osobowych. Otwarcie własnej działalności gospodarczej pomoże mi łączyć macierzyństwo z rozwojem osobistym i zawodowym. Tak na co dzień, kiedy znajduję chwilę dla siebie, jestem pasjonatką czytania książek oraz biegania. Prywatnie jestem żoną Tomasza, mamą Bartusia i maluszka w brzuchu :)
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail