Czego szukasz

Najczęstsze pytania kobiet, które nie mogą zajść w ciążę

Coraz więcej jest par, które nie mogą zajść w ciążę. Ten problem z roku na rok spotyka coraz więcej kobiet i mężczyzn, a każdy z nich lekarzowi, bliskim, a przede wszystkim samemu sobie, zadaje mnóstwo pytań. Dziś dowiemy się, jakie pytania najczęściej zadają kobiety, które przez długi czas bezskutecznie starają się o dziecko.

Dlaczego ja?

To bardzo częste pytanie, które zadajemy sobie kiedy dotyka nas jakieś niepowodzenie. Tak samo jest w przypadku kobiet, które bezskutecznie starają się o potomstwo. Widząc inne kobiety z ciążowym brzuszkiem lub z dziećmi zadają sobie one pytanie, dlaczego akurat mnie to spotyka? Jedne z nich od zawsze chciały być matkami, dlatego czują się jakby pragnęły czegoś za bardzo. Inne mają poczucie winy, że wcześniej nie wyobrażały sobie, że będą miały dziecko i teraz naprawdę mogą go nie mieć.

Prawda jest jednak taka, że niemal każda z nas i te, które mają już dzieci oraz te, które właśnie zaczynają się starać lub niedługo zaczną mogły lub mogą mieć problem z zajściem w ciążę. My jednak o tym nie wiemy. Żadna kobieta nie przyzna się, że bezskutecznie stara się z partnerem o dziecko. O ciąży dowiadujemy się, kiedy pojawia się brzuszek. Jednak nie mamy pojęcia ile tak naprawdę trwały starania.

Co jest ze mną nie tak?

Wiele kobiet, które starają się od kilku miesięcy o potomstwo szukają przyczyny niepowodzeń. Udając się do lekarza robimy krok na przód. Jednak kobiety często od razu zakładają, że problem z płodnością leży po ich stronie. A to nie jest prawda.

Szacuje się, że tyle samo kobiet co mężczyzn ma problemy z płodnością. Może zdarzyć się tak, że kobieta ma słaby śluz płodny, a mężczyzna ma słabe plemniki. Przyczyn niepowodzeń może być wiele. Jeśli to początki starań, to nie ma co się zamartwiać. Zapłodnienie to jednak nie jest tak prosta sprawa, jak może nam się wydawać. Dajcie sobie czas, a dopiero kiedy starania nie dadzą skutku po roku, możecie udać się na badania do specjalisty.

Czy kiedyś mi się uda?

Patrząc na kobiety, które są w ciąży lub spacerują po ulicach z wózkami kobiety starające się o potomstwo zastanawiają się, czy one również będą tak wyglądały? Czy kiedyś im się uda zajść w ciążę, czy będą czuły pod skórą kopnięcia maluszka, czy będą miały okazję zająć się pierwszymi zakupami dla dziecka?

Jest wiele przypadków kobiet, które starały się o dziecko latami, a potem nagle przychodziły do gabinetów lekarzy ze łzami w oczach, ponieważ test ciążowy wykazał dwie wyraźne kreski. Cuda się zdarzają i każdą kobietę na świecie może spotkać taki właśnie cud. Nie można rezygnować i się poddawać.

Czy mąż mnie zostawi?

Niedługo po ślubie zaczyna się pytanie ze strony bliskich o ciążę. Mamy pytają, czy już planujecie, a babcie mówią, że chcą dożyć wnuka. Po takich słowach kobiety same zaczynają się zastanawiać nad posiadaniem potomstwa i po pewnym czasie zaczynają się starać. Po pierwszym miesiącu jeszcze nie panikują, jednak za każdym kolejnym nieudanym razem pojawia się coraz więcej obaw.

Jednym z częstszych pytań, które kobiety sobie zadają w takiej sytuacji, jest to, czy mąż je zostawi. Problem się powiększa, jeśli on również bardzo pragnie dziecka. Jednak jeśli Cię kocha będzie dla Ciebie wsparciem i będzie szukać wyjścia z problemu razem z Tobą. Co prawda są sytuacje, gdy związki rozpadły się niedługo po ślubie, ale nie ma pewności, czy powodem był właśnie problem z zajściem w ciążę.

A może nie jestem gotowa?

Przed zajściem w ciążę kobieta musi sobie przeanalizować, czy naprawdę tego chce. Jeśli jej decyzja jest spowodowana namowami rodziny lub partnera, to w jej głowie może pojawić się blokada. Tak naprawdę wie, że nie jest jeszcze na to gotowa, a jednak chce zadowolić innych. Poza tym wszystkie inne koleżanki mają już rodziny.

Kobiety, które długi czas starają się o potomka mogą zadawać sobie pytanie, czy aby na pewno chcą być w ciąży, czy są gotowe na to, by zostać mamą? Jeśli nadal się wahasz, to masz właśnie najlepszy czas na to, by ponownie wszystko sobie przemyśleć. Jeśli nie jesteś gotowa to daj sobie czas, tworząc blokadę w swojej głowie nie ułatwiasz sobie zajścia w ciążę.

Adopcja, czy in vitro?

Różne są przyczyny niepłodności. I mimo tego, że jest wiele par, którym się udaje, to pozostała niewielka część nie może mieć dzieci ze względów zdrowotnych. Wtedy kobiety zadają sobie pytanie, czy lepszą opcją jest adopcja, czy może in vitro.

To na co się zdecydujecie zależy głównie od Was. Wiele kobiet pragnie mieć dzieci, ale mają również marzenie, by poczuć dziecko we własnym ciele. Sama idea bycia w ciąży, odpowiadania za czyjeś życie jest piękna, więc dla nich najlepszym wyborem jest zastosowanie metody in-vitro. To jednak nie oznacza, że adopcja nie jest dobrym rozwiązaniem. W ośrodkach adopcyjnych jest wiele małych dzieci, które potrzebują opieki. A Wy możecie stać się ich domem. Jest również wiele par, które zdecydowały się na jedną z tych metod, a potem po kilku latach, miesiącach dowiedzieli się, że spodziewają się kolejnego dziecka.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jestem młodą mama, spędzającą czas na zabawie z dziećmi i pisaniu poradników. Swoją wiedzę i doświadczenie chcę przekazywać innym kobietom, ponieważ sama kiedyś potrzebowałam pomocy i wsparcia. Moja pasje to pisanie, rodzina i miłość.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie