Czego szukasz

Najczęstsze pytania kobiet, które nie mogą zajść w ciążę

Coraz więcej jest par, które nie mogą zajść w ciążę. Ten problem z roku na rok spotyka coraz więcej kobiet i mężczyzn, a każdy z nich lekarzowi, bliskim, a przede wszystkim samemu sobie, zadaje mnóstwo pytań. Dziś dowiemy się, jakie pytania najczęściej zadają kobiety, które przez długi czas bezskutecznie starają się o dziecko.

  • Klaudia Ozimek - 31/10/2018

Dlaczego ja?

To bardzo częste pytanie, które zadajemy sobie kiedy dotyka nas jakieś niepowodzenie. Tak samo jest w przypadku kobiet, które bezskutecznie starają się o potomstwo. Widząc inne kobiety z ciążowym brzuszkiem lub z dziećmi zadają sobie one pytanie, dlaczego akurat mnie to spotyka? Jedne z nich od zawsze chciały być matkami, dlatego czują się jakby pragnęły czegoś za bardzo. Inne mają poczucie winy, że wcześniej nie wyobrażały sobie, że będą miały dziecko i teraz naprawdę mogą go nie mieć.

Prawda jest jednak taka, że niemal każda z nas i te, które mają już dzieci oraz te, które właśnie zaczynają się starać lub niedługo zaczną mogły lub mogą mieć problem z zajściem w ciążę. My jednak o tym nie wiemy. Żadna kobieta nie przyzna się, że bezskutecznie stara się z partnerem o dziecko. O ciąży dowiadujemy się, kiedy pojawia się brzuszek. Jednak nie mamy pojęcia ile tak naprawdę trwały starania.

Co jest ze mną nie tak?

Wiele kobiet, które starają się od kilku miesięcy o potomstwo szukają przyczyny niepowodzeń. Udając się do lekarza robimy krok na przód. Jednak kobiety często od razu zakładają, że problem z płodnością leży po ich stronie. A to nie jest prawda.

Szacuje się, że tyle samo kobiet co mężczyzn ma problemy z płodnością. Może zdarzyć się tak, że kobieta ma słaby śluz płodny, a mężczyzna ma słabe plemniki. Przyczyn niepowodzeń może być wiele. Jeśli to początki starań, to nie ma co się zamartwiać. Zapłodnienie to jednak nie jest tak prosta sprawa, jak może nam się wydawać. Dajcie sobie czas, a dopiero kiedy starania nie dadzą skutku po roku, możecie udać się na badania do specjalisty.

Czy kiedyś mi się uda?

Patrząc na kobiety, które są w ciąży lub spacerują po ulicach z wózkami kobiety starające się o potomstwo zastanawiają się, czy one również będą tak wyglądały? Czy kiedyś im się uda zajść w ciążę, czy będą czuły pod skórą kopnięcia maluszka, czy będą miały okazję zająć się pierwszymi zakupami dla dziecka?

Jest wiele przypadków kobiet, które starały się o dziecko latami, a potem nagle przychodziły do gabinetów lekarzy ze łzami w oczach, ponieważ test ciążowy wykazał dwie wyraźne kreski. Cuda się zdarzają i każdą kobietę na świecie może spotkać taki właśnie cud. Nie można rezygnować i się poddawać.

Czy mąż mnie zostawi?

Niedługo po ślubie zaczyna się pytanie ze strony bliskich o ciążę. Mamy pytają, czy już planujecie, a babcie mówią, że chcą dożyć wnuka. Po takich słowach kobiety same zaczynają się zastanawiać nad posiadaniem potomstwa i po pewnym czasie zaczynają się starać. Po pierwszym miesiącu jeszcze nie panikują, jednak za każdym kolejnym nieudanym razem pojawia się coraz więcej obaw.

Jednym z częstszych pytań, które kobiety sobie zadają w takiej sytuacji, jest to, czy mąż je zostawi. Problem się powiększa, jeśli on również bardzo pragnie dziecka. Jednak jeśli Cię kocha będzie dla Ciebie wsparciem i będzie szukać wyjścia z problemu razem z Tobą. Co prawda są sytuacje, gdy związki rozpadły się niedługo po ślubie, ale nie ma pewności, czy powodem był właśnie problem z zajściem w ciążę.

A może nie jestem gotowa?

Przed zajściem w ciążę kobieta musi sobie przeanalizować, czy naprawdę tego chce. Jeśli jej decyzja jest spowodowana namowami rodziny lub partnera, to w jej głowie może pojawić się blokada. Tak naprawdę wie, że nie jest jeszcze na to gotowa, a jednak chce zadowolić innych. Poza tym wszystkie inne koleżanki mają już rodziny.

Kobiety, które długi czas starają się o potomka mogą zadawać sobie pytanie, czy aby na pewno chcą być w ciąży, czy są gotowe na to, by zostać mamą? Jeśli nadal się wahasz, to masz właśnie najlepszy czas na to, by ponownie wszystko sobie przemyśleć. Jeśli nie jesteś gotowa to daj sobie czas, tworząc blokadę w swojej głowie nie ułatwiasz sobie zajścia w ciążę.

Adopcja, czy in vitro?

Różne są przyczyny niepłodności. I mimo tego, że jest wiele par, którym się udaje, to pozostała niewielka część nie może mieć dzieci ze względów zdrowotnych. Wtedy kobiety zadają sobie pytanie, czy lepszą opcją jest adopcja, czy może in vitro.

To na co się zdecydujecie zależy głównie od Was. Wiele kobiet pragnie mieć dzieci, ale mają również marzenie, by poczuć dziecko we własnym ciele. Sama idea bycia w ciąży, odpowiadania za czyjeś życie jest piękna, więc dla nich najlepszym wyborem jest zastosowanie metody in-vitro. To jednak nie oznacza, że adopcja nie jest dobrym rozwiązaniem. W ośrodkach adopcyjnych jest wiele małych dzieci, które potrzebują opieki. A Wy możecie stać się ich domem. Jest również wiele par, które zdecydowały się na jedną z tych metod, a potem po kilku latach, miesiącach dowiedzieli się, że spodziewają się kolejnego dziecka.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Klaudia Ozimek
Jestem młodą mama, spędzającą czas na zabawie z dziećmi i pisaniu poradników. Swoją wiedzę i doświadczenie chcę przekazywać innym kobietom, ponieważ sama kiedyś potrzebowałam pomocy i wsparcia. Moja pasje to pisanie, rodzina i miłość.

Co wpływa na opóźnienie mowy u dziecka?

To kiedy dziecko zacznie mówić jest kwestią indywidualną. Wiadomo jednak, że proces, którym jest rozwój mowy, zaczyna się bardzo wcześnie. Jeszcze w życiu płodowym.
  • Dominika Kamińska - 19/06/2019
małe dziecko ogląda książeczkę

Opóźnienie mowy u dziecka

Rozwój mowy nie ogranicza się tylko do poznawania słów i artykulacji za pośrednictwem aparatu mowy. To proces bardzo złożony. W pierwszym etapie dziecko uczy się rozróżniać ludzką mowę spośród wszystkich innych dźwięków i co niesamowite, potrafi to zrobić będąc jeszcze w łonie matki.

Okres niemowlęcy to czas, w którym dziecko chłonie dźwięki, melodykę ludzkiej mowy, obserwuje mimikę, zmianę wyrazu twarzy mówiących do niego osób. Już wtedy po intonacji, wysokości głosu potrafi rozpoznać emocje, które stoją za danym komunikatem.

Pierwsze ćwiczenia z mówienia

Również w okresie niemowlęcym mały człowiek zaczyna ćwiczyć w zauważalny sposób swój aparat mowy. Kwili, głuży, a w końcu gaworzy, ale wcześniej grucha, wydyma usta, pluje, bada buzię paluszkami. Pierwszym ćwiczeniem aparatu mowy jest już połykanie płynu owodniowego w macicy, a następnie oczywiście ssanie piersi. Natura tak to wymyśliła, aby podczas karmienia naturalnego wzmacniała się ogromna ilość mięśni. I są to mięśnie nie tylko w buzi! Karmienie naturalne to również doskonałe ćwiczenie układu oddechowego, którego rola w mówieniu jest ogromna.

Kiedy dziecko zaczyna mówić

Kiedy dziecko zaczyna mówić pierwsze słowa? Zwykle pierwsze słowo rodzice słyszą w okolicach 12 miesiąca życia. Słowo to powtarzalny dźwięk, który dotyczy zawsze tego samego desygnatu (przedmiotu). Jeśli więc dziecko zawsze widząc kota woła “cici”, to uznajemy to za słowo. Podobnie zwykłe “da”, które oznacza “daj” i inne podobne sylaby, które mają dla dziecka konkretne znaczenie. Przyjmuje się, że w okolicach drugich narodzin maluch powinien już składać zdania. Zdanie musi mieć podmiot lub orzeczenie, może więc składać się z dwóch słów, na przykład “cici mniam”, czyli “kotek je”.

Co opóźnia rozwój mowy

Jak wspomagać rozwój mowy u dziecka? To proste, mówić do niego! Normalnym, codziennym językiem, bez zdrabniania, zmieniania słów. Opisujemy dziecku rzeczywistość wokół nas. A co opóźnia rozwój mowy? Brak rozmowy, brak wspólnej zabawy, nieużywanie książeczek i nadmierna ekspozycja na ekrany: zarówno telewizora, jak i urządzeń mobilnych.

Wielu specjalistów uważa, że dzieci do drugiego roku życia nie powinny wcale korzystać z telewizora, telefonu i tabletu. Dobroczynne dla rozwoju mowy są także wszelkie zabawy w dmuchanie, wytykanie języka, gimnastyka buzi, podawanie pokarmów i zróżnicowanej konsystencji. Szybka nauka picia z otwartego kubka. Dla rozwoju mowy warto ograniczyć używanie butelek, kubków niekapków oraz smoczka uspokajacza.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska

101 pomysłów na wakacje dla każdego

Wakacje czas zacząć! Na wypadek gdyby dopadła Was nuda mamy gotową listę 101 pomysłów na wakacje - co robić, dokąd pojechać, czego się nauczyć. Pomysły mniej lub bardziej szalone. Dla dzieci i dla dorosłych. Do zrealizowania całą rodziną, we dwójkę, albo całkiem samodzielnie. Przygoda i świetna zabawa czekają na Was za rogiem. Przyłączycie się?
  • Joanna Gotfryd - 19/06/2019

101 pomysłów na wakacje

Czas na sport

1. Wybierz się na nordic walking

2. Sprawdź jak ćwiczy się aquaaerobic

3. Zorganizuj pieszą wyprawę dookoła Twojego miasta

4. Idź na odkryty basen

5. Zagraj w tenisa

6. Weź lekcję jazdy konnej

7. Zamiast iść na spacer – pojedź na spacer na hulajnodze

8. Naucz się jeździć na rolkach

9. Zapisz się na zajęcia taneczne, na przykład taniec brzucha

10. Idź na mecz

Odrobina kultury

11. Zorganizuj letnie kino pod chmurką, na przykład we własnym ogrodzie

12. Namaluj obraz

13. Przygotuj galerię zdjęć z wakacji

14. Zorganizuj festiwal piosenki domowej

15. Oglądaj teatrzyk kukiełkowy przygotowany przez dzieci

16. Zaproś znajomych na wernisaż prac plastycznych (Twoich albo dzieci)

17. Odwiedź 3 muzea

18. Kiedy ostatnio byłaś na koncercie muzyki klasycznej? Idź teraz!

Obcowanie z przyrodą 

19. Idź na owocobranie

20. Upleć wianki

21. Zasadź wakacyjne drzewo w ogrodzie, co rok rób zdjęcie dziecka przy drzewie – kto szybciej rośnie?

22. Załóż / pielęgnuj przydomowy ogródek

23. Zrób zielnik z kwiatów lata

Wariacje kulinarne

24. Upiecz ciasto z owocami

25. Zaserwuj (albo daj sobie podać) śniadanie do łóżka

26. Zrób pierogi (tak, tak, wyrabianie ciasta, wykrawanie i lepienie)

27. Zrób naleśniki z borówkami

28. Zrób przetwory na zimę

29. Kup największe lody ever

30. Zrób nową sałatkę

31. Zostań weganką na 1 dzień

32. Jedz potrawy w 1 kolorze przez 1 dzień

33. Zaproś przyjaciół na grilla

34. Zjedz obiad w restauracji

Czas na sen

35. Śpij w namiocie

36. Zaproś przyjaciółkę na noc

37. Nocuj u przyjaciółki

38. Zamieszkaj w hotelu w swoim mieście

39. Nocuj na balkonie

40. Zamień się z dziećmi / dzieci pokojami

Wycieczki

41. Wybierz się na rejs statkiem albo popłyń kajakiem

42. Odwiedź zoo

43. Odwiedź wszystkie miasta powiatowe w twoim województwie

44. Zorganizuj wyprawę do lasu

45. Wybierz się na targ staroci

46. Odwiedź 3 nowe parki w mieście

47. Pojedź tramwajem na drugi koniec miasta – dla przyjemności 🙂

48. Wyrusz na camping

49. Pojedź do ulubionego sklepu

50. Zorganizuj wyprawę rowerową

Pisanie & czytanie & nauka

51. Prowadź dziennik wakacyjny

52. Przeczytaj 5 książek

53. Załóż konto na Pintereście/ Instagramie

54. Zrób mapę miejsc w których byłaś

55. Zrób 5 doświadczeń fizycznych

56. Naucz się 5 słówek w egzotycznym języku

57. Pożycz książki z biblioteki

Zabawa totalna

58. Skacz po kałużach

59. Uszyj ubranka dla lalek

60. Zrób podchody

61. Puszczaj bańki mydlane

62. Zagraj w klasy

63. Zagraj w gumę

64. Zagraj w kalambury

65. Baw się masą solną

66. Oglądaj nocą gwiazdy

67. Zrób przyjęcie dla lalek i misiów

68. Zrób domek pod stołem

69. Skacz na trampolinie

Jeśli te 101 pomysłów to nadal dla Was za mało, to mamy jeszcze wakacyjną listę przyjemności >>>

Moda i uroda

70. Zapleć warkoczyki

71. Idź na manicure i pedicure

72. Uszyj sobie sukienkę

73. Zrób fantazyjny kapelusz

74. Zrób nową fryzurę

75. Przekłuj uszy

76. Zrób sobie domowe SPA

Majsterkowanie

77. Pomaluj szafę w pokoju

78. Zrób domek dla lalek z tekturowego pudła

79. Zbuduj domek na drzewie

80. Ozdób swój rower

Relacje

81. Zaproś do siebie nowopoznaną koleżankę

82. Uśmiechaj się do wszystkich napotkanych ludzi

83. Idź na spacer z psem sąsiadów

84. Zrób przyjęcie w ogrodzie

85. Wyślij pocztówkę do ulubionej sąsiadki

86. Wyślij tradycyjny list do mamy /babci/ koleżanki

87. Zrób sesję foto – dzień z życia rodziny

88. Zorganizuj dzień u mamy / taty w pracy

Szalone pomysły na koniec

89. Ufarbuj włosy na różowo

90. Ubierz całą rodzinę w 1 kolor

91. Uszyj „suknię ślubną” z prześcieradła

92. Pisz pismem lustrzanym

93. Idź na spacer w deszczu bez  parasola

94. Policz ślimaki po deszczu

95. Oglądaj śmieszne filmiki na youtube

96. Zrób domową sesję foto w przebraniach

97. Chodź na szczudłach

98. Idź na ślub nieznajomych i złóż im życzenia

99. Kup śmieszne ciuchy w lumpeksie i zrób pokaz mody

100. Zrób drzewo dobrych wydarzeń – codziennie powieś karteczkę z czymś miłym co się wydarzyło

101. Kup los na loterii

Zdjęcie: Magda Trebert

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail