Czego szukasz

Na pandemię najlepsi… przyjaciele

Kolejny lockdown, niepewność, zaostrzające się wciąż obostrzenia i sanitarne ograniczenia. Co może pomóc w przetrwaniu tak wymagającej codzienności? Bliskie relacje z ludźmi są lekiem na każde zło i wiemy to nie od dziś!

Na pandemię najlepsi przyjaciele


Przyjaźń międzyludzka to zjawisko wyjątkowe, niezależne od czasów, w których się rodzi, odporne na uwarunkowania historyczne i geograficzne. Zmienny i zależny od epoki bywa jednak sposób jej wyrażania. Ciekawym przykładem jest historia przyjaźni Fryderyka Chopina, genialnego XIX-wiecznego pianisty i kompozytora.

W Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie można było jeszcze jakiś czas temu oglądać wystawę „Chopin i przyjaciele”. Jej twórcy zaprezentowali krąg osób bliskich kompozytorowi. Podjęli próbę zdefiniowania, czym dla Fryderyka Chopina była przyjaźń, oraz pokazali sposoby jej wyrażania i przeżywania.

Przeczytaj także: Muzyką w pandemię! Jak zadbać o emocje swojej rodziny na co dzień i w święta?

Na pandemię najlepsi przyjaciele


Jeden dzień z życia Fryderyka Chopina: spotkania, lekcje, sprawy codzienne, komponowanie, korespondencja, wieczór muzyczny. Albo podróż, bal, ważne spotkanie, koncert. A może choroba i wizyty lekarzy, uczucie osamotnienia. Czy chociaż część brzmi znajomo? W każdej z tych sytuacji pojawiają się towarzyszący kompozytorowi przyjaciele i znajomi, bez których obecności nie byłby tym samym człowiekiem.

Wystawa skupiła jak w soczewce temat przyjacielskich relacji w życiu Chopina poprzez wybrane obiekty, których historie wiążą się z ważnymi dla niego osobami – ekscentryczną pisarką George Sand, przyjacielem Wojciechem Grzymałą, twórcą fortepianów, Pleyelem i wieloma innymi.

Każda z jego relacji była inna i wyjątkowa, a dzisiaj pozwala dostrzec różne aspekty złożonej osobowości Chopina oraz – jak jego nastroje – ma czasem smak czekolady, kasztanów, domowego rosołu lub zostaje doprawiona goryczą. Co mówią o Tobie Twoje przyjaźnie?

Jednym z bezcennych muzealiów prezentowanych na wystawie czasowej był portret kompozytora namalowany przez Teofila Kwiatkowskiego. (Dzieło zostało zakupione do kolekcji Muzeum dzięki uprzejmości sponsora, Fundacji Orlen). Muzyczne autografy-podarunki oraz inne chopiniana, jak chociażby nowo pozyskane do Muzeum listy Chopina do najbliższych przyjaciół.

Przeczytaj także: O miłości do babci i dziadka w muzyce romantyków

Póki do Muzeum Fryderyka Chopina nie można wrócić. Zapraszamy do obejrzenia i zwiedzania wirtualnego wystawy „Chopin i przyjaciele” oraz poszukiwania własnych inspiracji podjętym przez jej twórców tematem.

Przeczytaj więcej o wystawie!

Artykuł powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w ramach akcji „Muzyka łączy pokolenia”.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie