Czego szukasz

Matki zachowają wysokie zasiłki macierzyńskie

Jest sukces! Matki prowadzące własną działalność, wywalczyły lepsze traktowanie. Sejm uchwalił nowelizację ustawy, dzięki której ciężarne nie dostaną niskich świadczeń. Sprawdźcie, co i kiedy się zmieni.

Było zamieszanie, obawy i strach, ale też duża determinacja i energia matek – przedsiębiorczyń, które zaczęły protestować przeciwko nierównemu traktowaniu. Efekty widać w ustawie dotyczącej zasiłków macierzyńskich, którą w piątek przyjął Sejm.

Najważniejsze wnioski

  • Nowe zasady naliczania zasiłku macierzyńskiego zostały przesunięte na 1 stycznia 2016 r. (planowano je wprowadzić już na początku listopada). Na czym będą polegać zmiany? O wysokości zasiłku będzie decydować średnia ze składek za ostatnie 12 miesięcy.
  • Kobiety, które są już w ciąży i płacą składki według starych zasad, również zasiłek macierzyński otrzymają zgodnie ze starymi przepisami.
  • Podstawa wyliczania zasiłku nie zmienia się, jeśli przerwa między okresami pobierania zasiłków jest krótsza niż trzy miesiące.
  • Nie będzie obowiązku płacenia składki zdrowotnej przez kobiety, których zasiłek macierzyński będzie niższy niż 1000 zł. Tyle właśnie wynosi kwota świadczenia rodzicielskiego, które będzie przysługiwać np. bezrobotnym kobietom.

Skorzystaj z porady online

Nowe przepisy nadal wywołują falę pytań i wątpliwości. Wsparcie w wyjaśnieniu zawiłości ubezpieczeniowych można znaleźć online. Na Facebooku powstała właśnie grupa „Porady dla Matek na DG”, powiązana z grupą „Matki na DG”.  Kobiety, które prowadzą własny biznes mogą tutaj zasięgnąć porady, zadać pytania i przedstawić swoją sytuację.

Skąd to zamieszanie?

Zachodzą w ciążę, zakładają własną firmę i wpłacają najwyższą składkę ZUS. Potem działalność zawieszają i cieszą się bardzo wysokim zasiłkiem macierzyńskim. Taki proceder chcieli ukrócić rządzący. Tyle tylko, że zaproponowane zmiany uderzyłyby jednocześnie w uczciwe, przedsiębiorcze i ciężko pracujące kobiety. W jaki sposób? Nowe regulacje zakładają naliczanie zasiłku macierzyńskiego na podstawie średniej ze składek z 12 miesięcy. To byłoby jednak krzywdzące dla kobiet, które obecnie są w ciąży i nie mają już szans, by zmienić wysokość składki. W trudniej sytuacji finansowej znalazłyby się także przedsiębiorczynie prowadzące działalność krócej niż 2 lata – w tym okresie możliwe są preferencyjne składki ZUS.
Kobiety zaczęły więc protestować przeciwko nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Zawiązał się ruch „Matki na działalności gospodarczej”, który włożył w całą sprawę dużo zaangażowania i energii. Przedsiębiorczynie stanęły we wrześniu z pustymi wózkami przed Kancelarią Premiera. Chciały dialogu i protestowały przeciwko nierównemu traktowaniu matek. Ich głos został wysłuchany – ustalenia z ministrem pracy przyniosły pozytywne rezultaty. Wydłużenie vacatio legis pozwoli kobietom przygotować się do zmian i ochronić te kobiety, które właśnie oczekują na narodziny dziecka.

Ustawa uchwalona przez Sejm 25 września br. trafi teraz do Senatu.

Uwaga

26 października 2015: – ustawę właśnie podpisał Prezydent.

Przeczytaj także: Kara za przedsiębiorczość, czyli utrzymaj rodzinę za 17 zł

Zdjęcie: Foter.com/serenity

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Redaktorka i dziennikarka z sześcioletnim doświadczeniem w prasie codziennej. Laureatka nagrody dziennikarskiej „Phil Epistemoni – Przyjaciel Nauki”. Z wykształcenia filolog. Absolwentka studiów podyplomowych z zarządzania zasobami ludzkimi. Specjalizuje się w tematyce HR i zajmuje się content marketingiem. Kiedy nie pisze, to czyta sobie i swojej 3,5-letniej córeczce.

Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie