Czego szukasz

Mapa Dzieci – od hobby do biznesu?

Jak to zwykle z mamami bywa – urlop macierzyński był przyczyną powstania Mapy Dzieci. Iwona do głosu dopuściła naturę włóczykija i … założyła portal dla rodziców, z miejscami bardzo przyjaznymi dzieciom. Czy teraz ze swojego hobby zbuduje dochodowy biznes?

 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 12/10/2015
Iwona, twórczyni serwisu Mapa Dzieci ze swoimi synami

Iwona jest mamą dwóch chłopców, 6-letniego Szczepana i 2-letniego Huberta. Od dwóch lat jest – przede wszystkim mamą – i jak to się ładnie ujmuje – dba o ciepło i serdeczność domowego ogniska.

Iwono, czym zajmowałaś się przed urodzeniem dzieci?

Przez kilka lat pracowałam w agencji reklamowej, realizując projekty promocyjne dla liczących się mediów ogólnopolskich. Pracowałam najpierw w Poznaniu, później przeniosłam się do Warszawy i tu założyłam rodzinę.

Mój powrót z pierwszego urlopu macierzyńskiego zbiegł się z dużym kryzysem i problemami finansowymi firmy i w efekcie, po kilku miesiącach pracy nadszedł czas rozstania. Szukając nowego zajęcia, niespodziewanie uchyliły się kolejne drzwi, tym razem proponujące uruchomienie nowego hostelu w Warszawie. Wyzwanie podjęłam, jednak po 2 latach starań i walki, prawo budowlane i wspólnoty mieszkaniowe doprowadziły, że do otwarcia nie doszło.

Wówczas byłam już w drugiej ciąży. Po urodzeniu drugiego synka, oprócz mniejszych epizodów, nie odnalazłam miejsca, z którym związałabym się bardziej i na dłużej.

No to lekko nie było… Podobne historie są udziałem wielu naszych Czytelniczek. Czy wtedy zajęłaś się stworzeniem portalu Mapa Dzieci?

Przerwy macierzyńskie spowodowały, że do głosu doszła moja dusza włóczykija, która zaczęła zgłębiać Warszawę pod kątem miejsc i atrakcji dla dzieci. Do tej pory nie mogę wyjść z podziwu, że ma do zaoferowania tak dużo, dlatego powstała Mapa Dzieci. Ja dość szybko zaczęłam patrzeć na Warszawę z punktu widzenia mamy, rodzica i zaczęłam dostrzegać pewną niszę wśród serwisów internetowych.

Aktualnie rozglądam się za miejscem pracy w branży, od której zaczęłam, czyli szeroko rozumianej – edukacyjnej, aby po prostu mój społecznik mógł działać jak najbardziej efektywnie, w tym samym czasie nieustannie doskonaląc, rozszerzając i oddając się Mapie Dzieci.

Czym dokładnie jest Mapa Dzieci?

Mapa Dzieci koncentruje u siebie wszystkie miejsca, w których dzieci traktowane są jako goście szczególni. Są to miejsca podpowiadające jak ciekawie można spędzić wolny, rodzinny czas i miejsca, do których dzieci przychodzą najchętniej. Dlatego na Mapie Dzieci znalazły się m.in. wszystkie sale zabaw, klubokawiarnie rodzinne, ośrodki kultury, restauracje oraz inne miejsca, które wszystko co robią, robią z myślą o dzieciach.

Cała baza miejsc jest ładnie uporządkowana, opisana i przydzielona do odpowiedniej dzielnicy. Jest też zakładka, która skupia miejsca odwiedzone i sprawdzone przez nas, pozostałe to mój wnikliwy research. Ważnym elementem Mapy jest zawsze aktualny przegląd wydarzeń dla dzieci i całych rodzin.

Warszawa jest bardzo dziecięca, każda dzielnica jest pełna miejsc i atrakcji. Tworzyłam Mapę, aby pomóc Rodzicom odnaleźć się w tej tłocznej krainie, aby planując weekend, urodziny, czy dodatkowe zajęcia, w jednym miejscu mogli znaleźć to, czego szukają.

Czy to Twój biznes, czy traktujesz swój serwis jako hobby?

Od hobby się zaczęło. Jestem pasjonatką odkrywania nowych miejsc. Tworząc Mapę nie myślałam, aby był to twór marketingowy, mój sposób na biznes i droga zawodowa. Jednakże prowadzenie tego portalu, nawiązywanie współpracy z Właścicielami tych miejsc, wprowadzanie i cały czas rozszerzanie contentu, sprawia mi taką radość i przyjemność, że coraz częściej myślę, aby przyjemne połączyć z pożytecznym. Jednakże wiem, że musiałabym się w tej dziedzinie jeszcze bardzo dużo nauczyć, aby tak mogło się stać.

A masz plany, żeby taką Mapę Dzieci stworzyć też w innych miastach? Może zaczniesz sprzedawać franczyzę?

Pierwszą towarzyszącą myślą był owszem fakt, że najpierw Warszawa, a potem kolejne duże miasta jak Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk  Bywałam w nich i wiem, że również są skarbnicą miejsc i atrakcji dla dzieci, które jak najbardziej warto zebrać i uporządkować w jednym miejscu. Póki co przede wszystkim Warszawa, w przyszłości wierzę, że uda się rozszerzyć zasięg na inne miasta. W jaki dokładnie sposób – jest to dla mnie temat otwarty.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Joanna Gotfryd

Zobacz co oferuje serwis Iwony www.mapadzieci.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Czy na zleceniu dostaniesz zasiłek macierzyński?

Pracując na umowę zlecenie kobiecie może być przyznany zasiłek macierzyński na takich samych prawach jak kobieta zatrudniona na etat. Są jednak pewne warunki, które należy spełnić. Jakie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się czego powinnaś dopilnować, aby otrzymać zasiłek w takiej samej wysokości jak kobieta na etacie!
 • Aneta Socha - Jaworska - 07/06/2019
mama bawi się z dzieckiem

Czym jest umowa zlecenie?

Umowa zlecenie zawierana jest między dwoma stronami – zleceniodawcą i zleceniobiorcą. Jest to umowa starannego działania, gdzie miejsce i czas wykonywania zlecenia nie mają większego znaczenia.

Zazwyczaj zleceniodawca jest firmą i po jego stronie jest wyliczenie oraz opłacanie składek i zaliczek na podatek za zleceniobiorcę. Może być też sytuacja taka, że umowa zlecenie zawierana jest między dwoma osobami prywatnymi. Wówczas podatek zobowiązany jest rozliczać zleceniobiorca (wykonawcę), a składki zleceniodawca (zlecającego).

Kiedy otrzymam zasiłek macierzyński?

Aby otrzymać zasiłek macierzyński trzeba podlegać pod ubezpieczenie chorobowe. Dla zleceniobiorcy składka chorobowa jest dobrowolna, zatem musi on zgłosić chęć jej opłacania zleceniodawcy. Najlepiej informację tą przekazać w formie pisemnej.

Osoba wykonująca zlecenie może od początku zawarcia umowy podlegać pod to ubezpieczenie, ale może także po pewnym czasie zgłosić się z takim wnioskiem.
Zasiłek macierzyński przysługuje bez okresu wyczekiwania, czyli nie musi minąć czas, by otrzymać świadczenie, wystarczające jest samo zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego.

Składka chorobowa w wysokości 2,45% opłacana jest z funduszy zleceniobiorcy, zatem po opłaceniu dobrowolnie tej składki, wynagrodzenie będzie nieco niższe.
Jakie dokumenty muszę złożyć?

Aby otrzymać zasiłek macierzyński z tytułu umowy zlecenie, trzeba:

 • być zgłoszonym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,
 • złożyć zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres przed porodem (max 6 tygodni przed planowaną datą),
 • lub odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres od dnia porodu,
 • przekazać druk Z-3a – ale tylko, gdy to ZUS będzie wypłacał zasiłek.

Czy otrzymam inne świadczenie, jeśli nie będę mieć prawa do zasiłku?

Jeśli zdarzy się tak, że kobieta urodzi dziecko, ale nie będzie mieć prawa do zasiłku macierzyńskiego, to może starać się o świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł. Co więcej mama, która otrzyma zasiłek mniejszy niż 1000 zł, może złożyć wniosek o wyrównanie go do kwoty 1000 zł netto.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Aneta Socha - Jaworska
InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż: IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy (specjalna oferta dla Mamopracuj). Więcej na: www.infakt.pl

Mamo Pracuj partnerem programu Facebook Pomaga w Rozwoju!

Nasza Fundacja obok Pracuj.pl i Harvard Business Review Poland, została partnerem programu "Facebook Pomaga w Rozwoju". Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, współzałożycielka naszego portalu wzięła udział w spotkaniu prasowym w związku ze startem platformy w Polsce. Program Facebook'a to szereg bezpłatnych kursów online z zakresu marketingu cyfrowego, przygotowania do poszukiwania pracy oraz rozwoju umiejętności miękkich. Każda mama, która chcę się rozwijać w tym zakresie, znajdzie coś dla siebie!
 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 06/06/2019
Facebook pomaga w Rozwoju - prelegenci

Fundacja Mamo Pracuj wraz z portalem Pracuj.pl oraz magazynem Harvard Business Review Poland, została partnerem programu „Facebook Pomaga w Rozwoju”!

Facebook pomaga w Rozwoju - prelegenci

Fundacja Mamo Pracuj została jednym z trzech partnerów nowego programu rozwojowego Facebook’a.

Program Facebook pomaga w rozwoju pozwala na udział w bezpłatnych kursach online z zakresu marketingu cyfrowego, przygotowania do procesu rekrutacyjnego przy poszukiwaniu pracy oraz rozwoju umiejętności miękkich.

Nasze materiały podpowiadające, jak wracić na rynek pracy po przerwie, zasilają wiedzowo platformę.

Z badania opinii, które zrealizowaliśmy wśród przedsiębiorców, wiemy, że 72% menedżerów określa kompetencje cyfrowe jako ważne w procesie rekrutacji – ważniejsze nawet niż to, jaką szkołę ukończył kandydat.

„Widzimy, że podnoszenie kompetencji cyfrowych jest niezbędne dla dalszego rozwoju gospodarczego Polski. Dlatego wspieranie mieszkańców Polski w tym zakresie jest jednym z naczelnych celów Przestrzeni. Uruchamiając program “Facebook pomaga w Rozwoju” podejmujemy kolejny duży krok w jego realizacji” – wyjaśnia Jakub Turowski z Facebook’a

Program Facebook pomaga w Rozwoju to kursy obejmujące zagadnienia:

 • marketingu społecznościowego,
 • bezpieczeństwa w sieci,
 • analizy danych,
 • oraz porady na temat skutecznego planowania kariery.

Platforma jest dostępna dla każdego, dlatego zachęcamy do uczestnictwa osoby chcące się rozwijać lub planujące się przekwalifikować.

Polska w tyle krajów Europy

Zaledwie 40% Polaków posiada podstawowe kompetencje cyfrowe, a Polska znajduje się na 24 miejscu wśród 28 państw członkowskich UE (Dane Indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Komisji Europejskiej DESI).

Program dostępny jest pod adresem rozwoj.fb.com i zawiera obecnie cztery kursy w dwóch ścieżkach. Pierwsza dotyczy marketingu cyfrowego i podzielona jest na dwa stopnie: „Pierwsze kroki” i „Idź dalej”. Druga związana jest karierą i oferuje kurs przygotowawczy do procesu rekrutacyjnego „Jak znaleźć pracę” i program „Zabłyśnij w pracy”, zajmujący się tematami współpracy w zespole i ćwiczeniem kompetencji miękkich. Kolejne programy mają rosnąc z czasem.

Odpowiedź na potrzeby konkretnych grup społecznych

Z rozwoju i poszerzania swoich umiejętności chcą korzystać również osoby, które powracają na rynek pracy. Jedną z takich grup są właśnie mamy, które szukają zatrudnienia.

„Przed kobietami wracającymi na rynek pracy po przerwie stoi wiele wyzwań. Muszą się mierzyć zarówno z nowymi obowiązkami domowymi, ale także inną rzeczywistością w firmie, zmianami technologicznymi czy nowymi wymaganiami i oczekiwaniami pracodawców. Często także ze stereotypowym podejściem do pracy kobiet. Dlatego tak ważne jest zrozumienie potrzeb kobiet na rynku pracy, mądre wspieranie ich i umożliwienie ciągłego rozwoju, a przede wszystkim uelastycznienie form pracy” – Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, współzałozycielka portalu mamopracuj.pl i Wiceprezes Fundacji Mamo Pracuj tłumaczy

Dostęp do platformy jest całkowicie bezpłatny. Wymaga zalogowania się przez platformę Facebook, za pomocą numeru telefonu bądź adresu e-mail. 

Facebook pomaga w Rozwoju - przemawiająca Agnieszka Czmyr-Kaczanowska

Start programu ogłoszono 31 maja 2019 roku. W maju upłynął także rok od otwarcia Przestrzeni from Facebook, czyli centrum społeczności Facebooka w Warszawie, w którym odbywają się różnego rodzaju wydarzenia poświęcone debacie publicznej i rozwojowi kompetencji cyfrowych. W pierwszym roku działalności odbyło się tam ponad 350 wydarzeń, a miejsce odwiedziło przeszło 15 tysięcy osób.

Facebook pomaga w Rozwoju - Agnieszka Czmyr-Kaczanowska oraz prowadząca

Facebook pomaga w Rozwoju - prelegenci

Źródło: na podstawie materiałów prasowych

Zdjęcia: własność Facebook, autor: Bartek Bartosiński, fantasmatic.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail