Czego szukasz

Mamo pracuj i inwestuj!

Zapytałem kiedyś mojego dobrego znajomego, czy ma jakieś oszczędności. Jak myślisz, co usłyszałem? Odpowiedź była mniej więcej taka: „A z czego ja mam oszczędzać?”. Dlaczego warto oszczędzać i co warto wiedzieć na początek? Zapraszamy do lektury!

 • Marcin Celej - 23/04/2012

Tego typu odpowiedź słyszę dość często. Często zdanie to wypowiadane jest dość emocjonalnie i nieraz z niechęcią – jak śmiesz zadawać komuś tak intymne pytanie? Dlaczego ludzie tak reagują? Dlaczego nie lubią, aby im przypominać o braku oszczędności? Moim zdaniem dlatego, iż nie jest to do końca prawda i jednak każdy z nas może coś zaoszczędzić. Dodatkowo rozmówca zdaje sobie podświadomie z tego sprawę. To pytanie, nagle zadane, przypomina o tym, że coś trzeba z tym zrobić i że tak naprawdę wszystko zależy wyłącznie ode mnie. Znowu zadam to pytanie – dlaczego? Ano dlatego, że prawie każdy z nas może bez szkody dla poziomu naszego życia odłożyć miesięcznie 100 lub 200 zł. Dlaczego więc tego nie robimy? Po pierwsze nie mamy takiego nawyku. Po drugie ciągle myślimy o rachunkach, które musimy opłacić. I po trzecie inwestycje to operacje długoterminowe, a jesteśmy raczej słabi w tego typu działaniach wymagających jednak pewnego samozaparcia i hartu ducha.

Inwestycja to wyrzeczenie się obecnych, pewnych korzyści na rzecz niepewnych korzyści w przyszłości.

Zgodnie z tą definicją (http://pl.wikipedia.org/wiki/Inwestycja) wychowywanie dzieci jest inwestycją, również utrzymywanie swojego zdrowia – chociażby codzienne ćwiczenia. Na pewno znajdziesz jeszcze kilka przykładów inwestycji, które z mniejszą lub większą chęcią wykonujemy codziennie (lub nie). Dlaczego zatem nie robimy podobnie z naszymi finansami? Tak właściwie, to nie znam odpowiedzi na to pytanie, ale znam sposób, aby to zmienić.

Jak zatem zabrać się za oszczędzanie i jednoczesne inwestowanie tych oszczędności? Są do tego potrzebne trzy kroki.

 • Najpierw płać sobie.
 • Zmuś się do oszczędzania.
 • Nie przestawaj, nie przestawać. 

Najpierw płać sobie

Przede wszystkim Twoja rodzina musi wykonać dość skomplikowany mentalnie krok, który w mądrych książkach jest określany przez nic niemówiące hasło: „Najpierw płać sobie”. Idea jest jednak prosta. Chodzi o to, że zanim zaczniesz płacić swoje rachunki za gaz, prąd, czynsz i bóg wie, co jeszcze, MUSISZ zapłacić sobie. Zatem weź co miesiąc jakąś stałą kwotę, chociażby 100 lub 200 zł i przelej ją na bok, tak aby nie dało się ich łatwo wydać. Dopiero później opłacaj rachunki i „konsumuj” swoje ciężko zarobione pieniądze. Zacznij traktować wydatek na inwestycję jak każdy inny wydatek – równie ważny jak opłacenie prądu. Przypuszczam, że gdyby Twoja rodzina nagle straciła 200 zł z pensji, dalibyście sobie radę mimo to. Być może przez miesiąc lub dwa zauważylibyście jakieś drobne różnice, ale po tym czasie Twoja rodzina przyzwyczaiłaby się do nowej sytuacji. Przypuszczalnie takie obniżenie dochodu nie wpłynęłoby na obniżenie standardu waszego życia.

Zmuś się do oszczędzania

Problem, który napotykają wszyscy, którzy zaczynają oszczędzać, można krótko określić jako „Huraaa… Prrr…”. Brak przymusu nie sprzyja inwestycjom. Zaczynamy oszczędzać i po jakimś czasie nam „samo” przechodzi. Według badań statystycznych jesteśmy coraz lepsi w dotrzymywaniu noworocznych obietnic, ale możemy sobie w tym pomóc. Zmuśmy się do oszczędzania. Prawie każdy bank posiada obecnie jakiś produkt systematycznego oszczędzania, który wymaga regularnych wpłat – powiedzmy 100 zł miesięcznie. Nie powiem Ci gdzie tego szukać, bo nie agituję na rzecz żadnej instytucji finansowej, ale podpowiem Ci, że mnie osobiście odpowiadają produkty w formie polisy. Mają one zazwyczaj jedną ogromną przewagę – nie płaci się od nich podatku Belki. Skłamałem – tak naprawdę płaci się, ale dopiero przy zakończeniu inwestycji, czyli za 30 lat.

Jedna rada – jeśli chcesz oszczędzać, nie odkładaj tego. Już dziś wejdź na stronę swojego banku i zacznij szukać. Poszukaj na blogach albo wypytaj znajomych – byle nie mnie 🙂 i umów się na spotkanie lub załóż konto przez Internet. Uważaj jedynie, żeby dobrze zmierzyć kwotę miesięcznych wpłat. Dowiedz się też, co się stanie, jeśli w danym miesiącu nie będziesz mogła wpłacić tej kwoty.

Nie przestawaj, nie przestawać

Oryginalnie zatytułowałem ten punkt „Procent składany”, ale ten nowy tytuł jest bardziej tajemniczy :). Idea za tym się kryjąca wymaga trochę obliczeń, więc wytrzymaj, jeśli nie lubisz wykresów. Masz szczęście, że nie wstawiam tutaj wzorów matematycznych :).

Teraz opowiem Ci o procencie składanym. Być może znasz to pojęcie, ale warto sobie uświadomić klika spraw z tym związanych. Zacznijmy od przykładu. Załóżmy, że miesięcznie odkładasz 100 zł przez najbliższe 30 lat. Osobiście mam do emerytury jeszcze 34 lata, ale dla prostoty obliczeń niech będzie 30. Przez te 30 lat można by odłożyć do skarpety 36 000 zł. Mnie osobiście ta kwota nie powala. Teraz dodatkowo załóżmy, że inwestuję te pieniądze z zyskiem powiedzmy 5% w skali roku. Po 30 latach mam 83 225 zł. No i to już rozumiem – jest to ponad dwa razy więcej. Zobaczmy na wykres wartości obu inwestycji – tylko po to, aby coś sobie uzmysłowić.

Wykres wzrost, dwie linie

Na tym wykresie dolna prosta linia to trzymanie pieniędzy w skarpecie. Linia krzywa to inwestycja z 5% zyskiem. Zauważ, że przez około połowę czasu (15 lat) obie linie są dość blisko siebie. Zyski są prawie niezauważalne. Dopiero później zaczynają działać odsetki od odsetek (zwane procentem składanym). Pokazuje nam to pewien problem przy tak długotrwałej operacji. Musimy dość długo czekać, aby zaczęło to działać jak samonapędzająca się maszyna. Jesteś gotowa na tak długie czekanie? Moim zdaniem tym ważniejsze jest zmuszenie się do oszczędzania.

Na zakończenie tego punktu podam Ci kwotę, którą udałoby się zaoszczędzić, gdybym oszczędzał 200 zł miesięcznie. Po 30 latach miałbym 166 451 zł (przy 5% oprocentowaniu). Szaleństwo zaczyna się, gdyby udało się znaleźć inwestycję dającą 10% rocznie. Miałbym 452 tysiące zł. Czy istnieją takie inwestycje? Tak, ale o tym, kiedy indziej.

Na zakończenie

Jeśli oszczędzasz regularnie to gratuluję – jesteś w 7% Polaków. Jeśli nie, to pomyśl, co będzie na emeryturze? Jeśli dożyjesz, to emerytura państwowa ZUS + OFE da Ci wysoko oprocentowane 0 zł. Przepraszam za to, ale ja osobiście nie wierzę w państwową emeryturę i zakładam, że z tego tytułu nie będę miał nic. Pamiętaj, co robi 100 zł odkładane przez 30 lat.

Ostatnie słowo – troszkę Cię oszukałem w tym artykule, bo nie uwzględniam tutaj ani inflacji, ani podatku Belki – każde z tych żarłoków zjada nasze zyski, ale pomimo tego informacje o korzyściach z oszczędzania są jak najbardziej prawdziwe.

Zdjęcie: sxc.hu 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marcin Celej
Jak sam o sobie pisze: "Mąż najwspanialszej kobiety na świecie i ojciec dwóch rozrabiaków". Właściciel i autor artykułów na portalach cioswnos.pl oraz strategossa.pl. Autor szkoleń z zarządzania czasem oraz finansami osobistymi. Na co dzień właściciel firmy informatycznej.
Podyskutuj

Kluczowe okresy w rozwoju Twojego dziecka

Będąc mamą zapewne, zauważyłaś już, jak szybko płynie czas. Twój maluch, którego niedawno trzymałaś w ramionach tuż po urodzeniu, kończy już kolejny miesiąc życia. Przed Wami jeszcze wiele radosnych chwil. Jego rozwój określa kilka charakterystycznych etapów, określanych też mianem kamieni milowych, w których zachodzące w jego wyglądzie i zachowaniu zmiany będą najbardziej zauważalne. Jesteś gotowa, by je poznać?
 • Jagoda Jasińska - 18/09/2019

Przyznaj, że wciąż zaskakuje Cię tempo wzrostu i rozwoju Twojego dziecka. To zupełnie naturalne. W życiu Twojego dziecka nadejdzie jeszcze wiele zmian.

Rozwój Twojego dziecka krok po kroku

Rozwój dziecka najszybciej przebiega w ciągu pierwszego roku jego życia. To właśnie wtedy możesz zaobserwować najwięcej zmian w jego wyglądzie i zachowaniu. Tempo rozwoju dzieci utrzymuje się na wysokim poziomie do ukończenia przez nie trzeciego roku życia. Potem nieznacznie maleje.
Pierwsze zmiany w zachowaniu swojej pociechy możesz zauważyć już po pierwszym miesiącu życia.

O ile jako noworodek maluch nie był w stanie samodzielnie podnieść główki, o tyle w tym czasie potrafi ją unieść do góry na ok. 3–4 sekundy. Przez kolejne miesiące dziecko wykonuje coraz więcej ruchów, samodzielnie przekręca się, zmieniając pozycję. Zaczyna rozpoznawać twarze bliskich osób, a także wydawać z siebie pierwsze głoski. Potrafi chwycić przedmiot i utrzymać go w dłoni.

Po ukończeniu 6. miesiąca życia będziesz mogła zaobserwować u Twojego malucha wiele zmian. W tym czasie dziecko potrafi już przekładać zabawkę z rączki do rączki, a trzymane w pozycji pionowej zaczyna prostować nóżki. Problemem nie jest już dla niego kontrolowanie głowy w różnych pozycjach. Pojedyncze głoski zaczyna układać w sylaby, gaworząc wesoło. Głośno się śmieje.

Pomiędzy 9. a 10. miesiącem życia dzieci zaczynają raczkować. Potrafią też samodzielnie siedzieć. To duży postęp, który przygotowuje je do kolejnego wielkiego kroku, jakim są pierwsze próby wstawania i pokonywania kilku kroków.

Nauka chodzenia będąca milowym krokiem w rozwoju dzieci zazwyczaj następuje ok. 11–13 miesiąca życia. Pierwsze kroki dziecko stawia podtrzymywane przez rodziców. Z czasem potrafi samo się podnieść, przytrzymując mebli i przejść kilka kroków. Samodzielne kroki zaczyna stawiać ok. 15–16. miesiąca życia. W tym czasie zaczyna też wymawiać pierwsze krótkie zdania.

W drugim roku życia rozwój fizyczny postępuje. Maluch potrafi samodzielnie biegać, kopać piłkę, skakać. Jego ulubioną formą zabawy stają się zabawy naśladowcze „w udawanie”. Samodzielnie je, rysuje, lepi z plasteliny. W kolejnych miesiącach życia dziecko nadal się rozwija zarówno fizycznie, psychicznie, jak i społecznie.

Tajniki rozwoju

Znajomość kolejnych etapów rozwoju dziecka pomoże Ci w pełni wykorzystać spędzany wspólnie czas i sprawi, że nie przeoczysz żadnego ważnego momentu w jego życiu. Ponadto umożliwi Ci dokładną obserwację zachowania dziecka i dostrzeżenie ewentualnych nieprawidłowości, co z kolei pozwoli na szybką reakcję i podjęcie właściwych kroków w celu eliminacji potencjalnych zaburzeń i odchyleń. Musisz jednak pamiętać o tym, by w swoich obserwacjach zachować równowagę.

Tempo rozwoju dzieci może nieznacznie różnić się od siebie, co nie zawsze jest powodem do obaw. Ważne, aby rozwój dziecka przebiegał stopniowo i harmonijnie, a żadna jego faza nie była pomijana. Jeśli jednak obserwując swoje dziecko, odczuwasz niepokój wynikający z dokonanych spostrzeżeń, możesz skonsultować się lekarzem, który oceni, czy rozwój Twojego dziecka przebiega prawidłowo (1).

Bibliografia:
Uberna D. Prawidłowy rozwój dziecka w wieku 0–3 lat. http://pomagamydzieciom.info/17439,1.dhtml. Data dostępu: 12.07.2019 r.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska

5 aplikacji, które ułatwią życie rodzicom

Rozwój technologii wspiera wiele dziedzin życia. Nauka, budownictwo, transport - z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi przeciętny człowiek spotyka się na co dzień. Nic dziwnego, że rodzice zaczęli korzystać z ich pomocy przy wychowaniu swoich dzieci. Które z nich warto mieć zawsze przy sobie?
 • Jagoda Jasińska - 17/09/2019
Dziecko_trzymajace_rodzicow_za_rece

Projektowane z myślą o dzieciach i rodzicach aplikacje oraz strony internetowe pomagają w wielu aspektach. Nierzadko są to aplikacje, które pozwalają kontrolować rodzicom poczynania i ruchy ich dzieci w Internecie, ale często pomagają również w kontrolowaniu rozwoju dzieci oraz w ich postępach naukowych. Służą one również do gromadzenia wspomnień. Wiele aplikacji posiada funkcję galerii zdjęć lub nagrań. Oto 5 aplikacji ułatwiających życie każdemu rodzicowi.

Parenting Hero

To mobilny poradnik dla rodziców opracowany z pomocą pedagoga. Aplikacja pozwala na zbudowanie i wypracowanie więzi rodzic-dziecko. Przedstawione w niej porady zostały stworzone na podstawie podręcznika autorstwa Joanny Faber i Julie King „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat”.

Wypracowanie odpowiedniego sposobu komunikowania się ze swoimi pociechami w najmłodszych latach jest najważniejsze. W aplikacji każdy rodzic może przetestować scenariusze i skutki typowych sytuacji, w których bierze udział razem z dzieckiem. Pozwala to zrozumieć schemat swoich zachowań, a co ważniejsze, daje rodzicom wskazówki, jak zmienić niepożądane zachowania i ułatwić sobie pracę z maluchem.

Parenting Hero to miejsce dla rodziców, którzy nie radzą sobie z nawiązaniem relacji z dzieckiem lub nie wypracowali z nim odpowiedniego języka komunikacji, ale także dla rodziców, którzy po prostu chcą polepszyć relacje ze swoją pociechą. Każdy z rodziców znajdzie tutaj coś dla siebie.

uGrow

To pierwsza w Polsce medyczna aplikacja wspierająca rozwój dziecka. Ta technologia klasy medycznej umożliwia:

 • monitorowanie snu dziecka oraz pory karmienia, co pozwala lepiej rozpoznawać jego potrzeby i wypracować odpowiedni dla rodzica i dziecka cykl,
 • zapisywanie wymiarów i wagi dziecka – ta funkcja pozwala na cykliczne kontrolowanie rozwoju dziecka,
 • uzyskanie fachowych porad odnośnie rozwoju i wychowania swoich pociech,
 • połączenie z innymi urządzeniami, monitorującymi stan dziecka, jak na przykład elektroniczna niania,
 • korzystanie z funkcji podręcznej osi czasowej, umożliwiającej gromadzenia wspólnych chwil w pamięci telefonu,
 • zbieranie informacji dotyczących stanu zdrowia dziecka oraz notatek, które przedstawić można u lekarza lub podczas wizyty kontrolnej.

Aplikacja pozwala rodzicom kontrolować stan fizyczny dziecka, dzięki czemu prawidłowy rozwój małego organizmu nie spędza już snu z powiek młodego rodzica. Opcje, które posiada uGrow są przydatne w codziennych czynnościach, co sprawia, że jej użyteczność nie ogranicza się tylko do drobnych aspektów.

Zatroskany rodzic otrzyma także powiadomienie, kiedy dziecko powinno spać, jeść, a także wysyła cykliczne zapytania o wzrost i wagę malucha, co pozwala kontrolować stan fizyczny malucha na bieżąco.

Kilkutatek_i_niemowlę_lezace_na_lozku

Nancy Baby Monitor

Aplikacja pozwala połączyć ze sobą dwa urządzenia – smartfon oraz kamerę, którą można umieścić w dowolnym miejscu, np. nad łóżeczkiem dziecka. Elektroniczna niania umożliwia także przesyłanie dźwięku, więc można mówić do pociechy niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu w danej chwili się znajduje. W razie jakichkolwiek niepokojących sytuacji rodzic zawsze usłyszy, co się dzieje i będzie miał możliwość szybkiej reakcji. Dzięki temu można ze spokojem oddać się codziennym obowiązkom, podczas gdy maluch śpi w swoim łóżeczku.

Cashback Tipli

Każdy rodzic doskonale wie, że zdrowy rozwój dziecka wymaga zapewnienia mu tego, co najlepsze. Tipli.pl to miejsce, gdzie każdy zrobi zakupy taniej – od odzieży dziecięcej, przez zakupy spożywcze, po zabawki. To portal cashback, który oferuje stałą zniżkę na zakupy w formie darmowego zwrotu części wydanej kwoty.

kobieta_siedzaca_z_tabletem

Bezpłatna rejestracja i korzystanie z serwisu umożliwia dostęp do oferty cashback w ponad 800 sklepach internetowych. Rodzic, robiący zakupy, otrzymuje automatycznie zwrot wydanych środków nawet do 25% wartości zamówienia. Zgromadzone środki można bez żadnych dodatkowych opłat wypłacić na swój rachunek bankowy.

COZI

Pracujący rodzice często na zmianę muszą opiekować się dziećmi i organizować swój czas wolny biorąc pod uwagę potrzeby dziecka. Aplikacja pomaga rodzicom lepiej i efektywniej planować zadania. COZI umożliwia bowiem tworzenie list TO DO i przypisanie zadań bezpośrednio do osoby, dzięki czemu żadne obowiązki nie umkną domownikom. W aplikacji można tworzyć także listy zakupów oraz przepisów kulinarnych, które zapisane zostają w pamięci telefonu i są zawsze gotowe do użycia. Z tą aplikacją codzienne zakupy spożywcze i planowanie domowego menu są dziecinnie proste!

Pozwól wkroczyć nowoczesnej technologii do Twojego domu. Oszczędzaj czas i pieniądze dzięki aplikacjom, które możesz mieć zawsze pod ręką.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail