Czego szukasz

Mama w urzędzie pracy – czy warto?

Czy urzędy pracy naprawdę pomagają znaleźć pracę? A może to bezduszne molochy, które istnieją tylko po to, aby uprzykrzyć nam życie? Chcemy Was przekonać, że są urzędy, a raczej pracujący w nich urzędnicy, którzy dbają o to, by bezrobotni szybko wrócili do grona pracujących. Niech dobry przykład z WUP z Lublina będzie zachętą dla Was do szukania pomocy i wsparcia między innymi w urzędach pracy, a dla innych urzędów niech będzie inspiracją do działania!

mama w urzędzie pracy

Mamo, idź po pomoc do urzędu pracy!

Jesteś mamą i właśnie podjęłaś decyzję o powrocie do pracy po dłuższej przerwie? Nie wiesz, od czego zacząć poszukiwanie zatrudnienia? W jaki sposób trafić do pracodawców? Nie masz pomysłu, jak napisać życiorys i list motywacyjny? Czujesz się zagubiona na współczesnym rynku pracy? Pomocy i wsparcia udzielą Ci doradcy zawodowi w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Lublinie. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszych  bezpłatnych usług.  

Niewątpliwie trudny jest powrót do pracy po dłuższej przerwie urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Gdy już podjęłaś decyzję, że „wracasz”, zmobilizuj wszystkie swoje siły. Najpierw zastanów się, czy chcesz pracować w swoim zawodzie wyuczonym bądź wykonywanym przed urodzeniem dziecka? A może chciałabyś się przekwalifikować i spróbować czegoś nowego w swoim życiu zawodowym?

Doradcy zawodowi podpowiedzą Ci, w jakim kierunku powinnaś się rozwijać, aby w pełni wykorzystać swoje predyspozycje zawodowe i umiejętności. Dlatego w naszej siedzibie możesz umówić się na indywidualne konsultacje bądź grupowe warsztaty.

Co robimy?

Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej jest wyspecjalizowaną jednostką Wojewódzkiego Urzędu Pracy – świadczymy bezpłatne usługi w zakresie informacji i poradnictwa zawodowego oraz pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy. Wszystkim zainteresowanym kobietom, które pragną wrócić do pracy po dłuższej przerwie, proponujemy różne formy działań mających na celu aktywizację zawodową:

  • indywidualne konsultacje i rozmowy z doradcą zawodowym -psychologiem – oferujemy pomoc w przygotowaniu się do aktywnego i skutecznego poszukiwania pracy: sporządzanie profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej;
  • badanie predyspozycji i preferencji zawodowych – dla kobiet, które po dłuższej przerwie zaczynają szukać pracy, ale nie wiedzą, jaka praca byłaby dla nich najodpowiedniejsza, chcą zaktualizować posiadane kwalifikacje bądź myślą o zmianie zawodu. Doradca zawodowy na podstawie rozmowy i testów psychologicznych pomoże odkryć mocne strony, umiejętności, zainteresowania i preferencje zawodowe, a także określi charakter pracy najbardziej zgodny z predyspozycjami osobowościowymi i zawodowymi. Mamom, które myślą o założeniu własnego biznesu, proponujemy również badania potencjału w zakresie przedsiębiorczości; 
  • grupowe warsztaty doskonalące umiejętności niezbędne w aktywnym poruszaniu się po współczesnym rynku pracy:

„Bilans kompetencji” poznanie swoich mocnych stron, preferencji osobowościowych i predyspozycji zawodowych na podstawie testów psychologicznych

„Jak radzić sobie ze stresem” mechanizmy, źródła i skutki stresu, informacje o stylach i sposobach radzenia sobie z nim

„CV i list motywacyjny – Twoim biletem do sukcesu” zasady sporządzania profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych (życiorys i list motywacyjny)

„Nie bój się komputera” podstawy obsługi komputera w celu przygotowania dokumentów aplikacyjnych w wersji komputerowej

Przeczytaj także: Własnym szefem być – zakładamy działalność gospodarczą

„Znajdź pracę przez Internet” – nauka sprawnego poruszania się po Internecie, wyszukiwania ofert pracy oraz redagowania i wysyłania dokumentów aplikacyjnych do pracodawcy drogą elektroniczną

„Moja firma – jak zostać przedsiębiorcą” informacje na temat zakładania własnego biznesu i pozyskania środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej

„Spadochron” – odkrywanie swojego potencjału, określenie optymalnych dla siebie warunków pracy oraz zwiększenie motywacji wewnętrznej i wiary we własne możliwości

Ponadto każda zainteresowana osoba może u nas skorzystać z:

  • zasobów informacji na temat zawodów i rynku pracy oraz możliwości szkolenia i kształcenia,
  • ze zbiorów informacji zawodowej i elektronicznych baz danych o wolnych miejscach pracy (oferty pracy w kraju i za granicą),
  • codziennej prasy z ofertami pracy.

Ponadto, osobom poszukującym pracy udostępniamy dwie pracownie komputerowe, gdzie można przygotować i wydrukować swoje dokumenty aplikacyjne, zapoznać się z ofertami pracy dostępnymi w Internecie oraz wysyłać dokumenty do pracodawcy pocztą elektroniczną.

Jak to działa w praktyce?

Skuteczne poszukiwanie pracy to czasochłonne i angażujące zajęcie. W związku z tym, żeby przyniosło efekty wymaga determinacji ze strony osoby poszukującej, jak również wsparcia i ukierunkowania przez fachową pomoc doradcy zawodowego. Z naszych usług korzystają zarówno osoby zarejestrowane i niezarejestrowane w powiatowych urzędach pracy, jak również uczące się bądź pracujące.

Wśród naszych klientów oczywiście jest wiele kobiet – mam, które zdecydowały się na powrót do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowywaniem dziecka. Jedną z naszych klientek jest obecnie pani Mirosława, samotnie wychowująca 5-letnią córeczkę Małgosię. Nasza klientka posiada wykształcenie wyższe politologiczne oraz pedagogiczne studia podyplomowe. Pomimo tego swoją sytuację życiową określa jako trudną.

– Poszukiwanie pracy jest bardzo żmudne i w dzisiejszych czasach znalezienie zatrudnienia graniczy z cudem – mówi pani Mirosława. Trzeba się przekwalifikować, bo w moim przypadku nie ma ofert pracy zgodnych z wykształceniem – dodaje. Klientka obecnie poszukuje pracy w handlu i obsłudze klienta. Jest w stałym kontakcie z doradcą zawodowym – psychologiem.

– W Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej korzystam z prasy, z Internetu w celu poszukiwania pracy i wysyłania dokumentów do pracodawcy. Uzyskałam pomoc w zredagowaniu życiorysu, listu motywacyjnego na różne stanowiska oraz pomoc w wyszukiwaniu ofert pracy. Uczestniczyłam w badaniach predyspozycji zawodowych. Spotkałam się tutaj z bardzo profesjonalnym podejściem do osoby poszukującej pracy – ocenia pani Mirosława. Wysyłam bardzo dużo dokumentów aplikacyjnych do pracodawców i cóż, trzeba wierzyć, że w końcu uda się znaleźć wymarzoną pracę. – dodaje z optymizmem.

Przeczytaj także: Wracać czy nie wracać? Jak wrócić do pracy po ciąży?

Zapraszamy wszystkie zainteresowane mamy, które podobnie jak nasza klientka poszukują pomocy w aktywnym powrocie na rynek pracy do naszej siedziby:

Kontakt:

Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej WUP w Lublinie
ul. Okopowa 5, pokój 355 (III piętro)
tel. (081) 463-53-50
lub do kontaktu drogą elektroniczną:
www.wup.lublin.pl
e-mail: i.siweksulowska@wup.lublin.pl

Autorka artykułu: Iwona Siwek-Sulowska – doradca zawodowy I stopnia ds. poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie