Czego szukasz

Zwolnienie mimo przysługującej ochrony

Wciąż słyszymy o tym, że pracodawcy coraz lepiej traktują przyszłe lub świeżo upieczone matki. Hasła takie jak „bezpieczeństwo”, „ochrona” czy „udogodnienia” padają na każdym kroku, jednak często to tylko puste słowa. Przekonała się o tym boleśnie jedna z naszych Czytelniczek, która z powodu rzekomej likwidacji stanowiska została zwolniona z pracy. Mimo że korzystała wówczas ze skróconego czasu zatrudnienia w związku z karmieniem piersią i była chroniona przed wymówieniem, ciągle słyszy, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

W 2009 r. rozpoczęłam karierę w jednej z korporacji. Gdy pracodawca zauważył, że świetnie sobie radzę, zaczął dokładać mi obowiązków – a pensja pozostawała taka sama. Miało się to zmienić po przyjściu nowego szefa zespołu, jednak skończyło się na pochwałach. W 2010 r. wzięłam ślub i zaszłam w planowaną ciążę, o której od razu poinformowałam przełożonego. Aby podczas urlopu macierzyńskiego praca w dziale przebiegała bez problemów, dokładnie zaplanowałam działania i rozdzieliłam obowiązki. Sama natomiast pracowałam aż do 8. miesiąca ciąży, a gdy musiałam pójść na zwolnienie, byłam w stałym kontakcie z firmą.

Podwyżka, która przyszła w grudniu, była nieadekwatna do mojego stanowiska i zaangażowania. Zacisnęłam zęby i pracowałam dalej, choć wciąż rosnąca ilość obowiązków zaczynała mnie przytłaczać. Na początku 2012 r. okazało się, że znów jestem w ciąży, o czym powiedziałam przełożonemu i ponownie rozplanowałam działanie zespołu. W kolejnych miesiącach otrzymałam premię oraz podwyżkę, a gdy przebywałam na zwolnieniu, w firmie zmienił się dyrektor. Chociaż pracodawca zaakceptował moją prośbę o skrócenie czasu zatrudnienia, od przełożonego usłyszałam, że będę niewydajnym pracownikiem. A gdy wróciłam do pracy, powitało mnie wymówienie.

Nikt nie chciał ze mną rozmawiać, ponieważ rzekomo zwolnienie zostało przeprowadzone zgodnie z prawem – w firmie zatrudniającej powyżej 20 pracowników przepis o ochronie miał nie obowiązywać. Do takiego samego wniosku doszły wszystkie rządowe placówki, do których pisałam w swojej sprawie. Nadal jednak czuję się oszukana i nie potrafię dojść do siebie po tym zdarzeniu.

Katarzyna

Zdjęcie: freedigitalphotos.net

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Poglądy wyrażone w listach są wyłącznie poglądami ich autorów i nie mogą być uznane za poglądy Redakcji Mamo Pracuj.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie