Czego szukasz

Kurs programowania remedium na bezrobocie i niskie zarobki?

Programistą może zostać każdy z nieprzeciętną determinacją do przyswajania nowej wiedzy. W zasadzie nie są potrzebne specjalistyczne studia, by znaleźć dobrą pracę opierającą się na języku programowania JavaScript czy HTML. Wystarczy się nauczyć. Pomocną dłoń podają szkoły programowania, które wypełnią Twój czas pasją i zaangażowaniem do tworzenia rzeczy kreatywnych.

 • Zofia Kowalska - 08/05/2017
kobieta pracuje w biurze przy komputerze

Szkoły wyższe, uniwersytety i politechniki uginają się pod ciężarem coraz to nowocześniejszych kierunków studiów. Młodzi ludzie mają ogromny wybór w specjalizacjach zarówno humanistycznych, jak i ścisłych.

Mimo to, nie każdy po ukończeniu szkoły średniej jest w stanie ostatecznie zadecydować o swojej karierze zawodowej, a studia jakie wybierzemy często nie spełniają naszych oczekiwań.

Zdarzają się też sytuacje, gdzie mijają lata, a obroniony dyplom kurzy się na półce, ponieważ rynek pracy nie jest przygotowany na absolwentów po takim kierunku. Co w takiej sytuacji można zrobić? Pewien mądry człowiek powiedział kiedyś, że nigdy nie jest za późno, żeby zacząć od nowa, żeby pójść inną drogą.

Współczesne realia wykształciły sporą ilość nowych zawodów, które opierają się jedynie na pracy z Internetem. Sposoby wykorzystywania możliwości wirtualnej przestrzeni na rynku pracy wciąż rosną, dlatego warto zwrócić swoją karierę w kierunku branży IT, gdzie deficyt specjalistów rośnie wraz z rozwojem technologii. Na dzień dzisiejszy brakuje dziesiątek tysięcy programistów.

Z jakim językiem będzie Ci do twarzy?

Kursantem Coders Lab, jednej ze szkół programowania działającej w całej Polsce, może zostać każdy, zarówno humanista, który chce zmienić wykształcenie, jak i absolwent fizyki kwantowej chcący urozmaicić swoje portfolio. W ofercie jest nauczanie od podstaw w trybie stacjonarnym najbardziej pożądanych języków m.in. HTML, CSS, JavaScript, PHP, Python czy Ruby. W dodatku, Coders Lab współpracuje ze znanymi firmami, które w 80% przypadków zatrudniają absolwentów kursu.

Pozostaje tylko pytanie jaki język programowania wybrać?

Front-end – jest dla osób dbających o szczegóły estetyczne. Programowanie opiera się na tworzeniu struktury strony, bądź aplikacji webowej, czyli wszystko to co widoczne jest na pierwszy rzut oka. Twoim przyjacielem zostanie HTML, CSS czyli język opisujący formę prezentacji strony, oraz JavaScript zajmujący się wprowadzaniem interakcji.

Back-end – jest dla osób z zamiłowaniem do analityki i umiejętnościami rozwiązywania logistycznych problemów. Na kursie wybrać można trzy języki programowania PHP, Python lub Ruby, które opierają się na działaniach wewnętrznych, czyli budowaniu stron i aplikacji za pomocą kodu.

Jeżeli poświęcisz 240 lub 280 godzin swojego czasu na kurs, już po miesiącu możesz uzupełnić swoje CV i rozglądać się za stanowiskiem junior web developera. Intensywne szkolenie odbywa się w dwóch trybach: codziennym od poniedziałku do piątku lub weekendowym co dwa tygodnie.

Korzyści takiego kursu jest co najmniej kilka:

 • Programistów potrzebuje niemal każda firma posiadająca stronę internetową, bądź chcąca takową założyć, a jest ich przecież całe mnóstwo! Praca w branży IT to jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów, nietrudno więc znaleźć zatrudnienie.
 • Już początkujący programista jest w stanie szybko zaoszczędzić na wakacje, ponieważ zarobki na tym stanowisku są dalekie od minimalnej krajowej, a bardziej doświadczony programista zarabia średnio 4-6 tys. zł netto. (na podstawie Raportu płacowego Sedlak & Sedlak dla branży IT – 2016)
 • A najlepsze jest to, że potrzebne są tylko chęci i determinacja, ponieważ jest to zawód, który w swoim gronie posiada wielu samouków.

Budowanie nowych szczebli w karierze zawodowej nigdy nie było tak proste jak w obecnych czasach. Przekwalifikowanie się nie tylko jest możliwe, ale czasem wręcz niezbędne, ponieważ źle dobrane studia nie powinny zamykać furtki do osiągnięcia celów zawodowych.

Artykuł ten powstał przy współpracy z firmą Full Service Office, która wspiera przedsiębiorców oferując biura wirtualne, fizyczne biura do pracy w centrum Wrocławia, sale konferencyjne i szkoleniowe oraz przestrzenie do coworkingu.

Full Service Office troszczy się o rozwój biznesu swoich Klientów, zapewnia wielojęzyczną i pełną obsługę sekretariatu, prestiżowy adres w centrum Wrocławia, oraz, co najważniejsze, znacznie niższe koszty prowadzenia działalności w porównaniu do kosztów wynajmowania i prowadzenia biura na własną rękę.

Pomaga firmom również w rozbudowie sieci placówek czy relokacji z zagranicy.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zofia Kowalska
Podyskutuj

Czy na zleceniu dostaniesz zasiłek macierzyński?

Pracując na umowę zlecenie kobiecie może być przyznany zasiłek macierzyński na takich samych prawach jak kobieta zatrudniona na etat. Są jednak pewne warunki, które należy spełnić. Jakie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się czego powinnaś dopilnować, aby otrzymać zasiłek w takiej samej wysokości jak kobieta na etacie!
 • Aneta Socha - Jaworska - 07/06/2019
mama bawi się z dzieckiem

Czym jest umowa zlecenie?

Umowa zlecenie zawierana jest między dwoma stronami – zleceniodawcą i zleceniobiorcą. Jest to umowa starannego działania, gdzie miejsce i czas wykonywania zlecenia nie mają większego znaczenia.

Zazwyczaj zleceniodawca jest firmą i po jego stronie jest wyliczenie oraz opłacanie składek i zaliczek na podatek za zleceniobiorcę. Może być też sytuacja taka, że umowa zlecenie zawierana jest między dwoma osobami prywatnymi. Wówczas podatek zobowiązany jest rozliczać zleceniobiorca (wykonawcę), a składki zleceniodawca (zlecającego).

Kiedy otrzymam zasiłek macierzyński?

Aby otrzymać zasiłek macierzyński trzeba podlegać pod ubezpieczenie chorobowe. Dla zleceniobiorcy składka chorobowa jest dobrowolna, zatem musi on zgłosić chęć jej opłacania zleceniodawcy. Najlepiej informację tą przekazać w formie pisemnej.

Osoba wykonująca zlecenie może od początku zawarcia umowy podlegać pod to ubezpieczenie, ale może także po pewnym czasie zgłosić się z takim wnioskiem.
Zasiłek macierzyński przysługuje bez okresu wyczekiwania, czyli nie musi minąć czas, by otrzymać świadczenie, wystarczające jest samo zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego.

Składka chorobowa w wysokości 2,45% opłacana jest z funduszy zleceniobiorcy, zatem po opłaceniu dobrowolnie tej składki, wynagrodzenie będzie nieco niższe.
Jakie dokumenty muszę złożyć?

Aby otrzymać zasiłek macierzyński z tytułu umowy zlecenie, trzeba:

 • być zgłoszonym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,
 • złożyć zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres przed porodem (max 6 tygodni przed planowaną datą),
 • lub odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres od dnia porodu,
 • przekazać druk Z-3a – ale tylko, gdy to ZUS będzie wypłacał zasiłek.

Czy otrzymam inne świadczenie, jeśli nie będę mieć prawa do zasiłku?

Jeśli zdarzy się tak, że kobieta urodzi dziecko, ale nie będzie mieć prawa do zasiłku macierzyńskiego, to może starać się o świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł. Co więcej mama, która otrzyma zasiłek mniejszy niż 1000 zł, może złożyć wniosek o wyrównanie go do kwoty 1000 zł netto.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Aneta Socha - Jaworska
InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż: IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy (specjalna oferta dla Mamopracuj). Więcej na: www.infakt.pl

Mamo Pracuj partnerem programu Facebook Pomaga w Rozwoju!

Nasza Fundacja obok Pracuj.pl i Harvard Business Review Poland, została partnerem programu "Facebook Pomaga w Rozwoju". Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, współzałożycielka naszego portalu wzięła udział w spotkaniu prasowym w związku ze startem platformy w Polsce. Program Facebook'a to szereg bezpłatnych kursów online z zakresu marketingu cyfrowego, przygotowania do poszukiwania pracy oraz rozwoju umiejętności miękkich. Każda mama, która chcę się rozwijać w tym zakresie, znajdzie coś dla siebie!
 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 06/06/2019
Facebook pomaga w Rozwoju - prelegenci

Fundacja Mamo Pracuj wraz z portalem Pracuj.pl oraz magazynem Harvard Business Review Poland, została partnerem programu „Facebook Pomaga w Rozwoju”!

Facebook pomaga w Rozwoju - prelegenci

Fundacja Mamo Pracuj została jednym z trzech partnerów nowego programu rozwojowego Facebook’a.

Program Facebook pomaga w rozwoju pozwala na udział w bezpłatnych kursach online z zakresu marketingu cyfrowego, przygotowania do procesu rekrutacyjnego przy poszukiwaniu pracy oraz rozwoju umiejętności miękkich.

Nasze materiały podpowiadające, jak wracić na rynek pracy po przerwie, zasilają wiedzowo platformę.

Z badania opinii, które zrealizowaliśmy wśród przedsiębiorców, wiemy, że 72% menedżerów określa kompetencje cyfrowe jako ważne w procesie rekrutacji – ważniejsze nawet niż to, jaką szkołę ukończył kandydat.

„Widzimy, że podnoszenie kompetencji cyfrowych jest niezbędne dla dalszego rozwoju gospodarczego Polski. Dlatego wspieranie mieszkańców Polski w tym zakresie jest jednym z naczelnych celów Przestrzeni. Uruchamiając program “Facebook pomaga w Rozwoju” podejmujemy kolejny duży krok w jego realizacji” – wyjaśnia Jakub Turowski z Facebook’a

Program Facebook pomaga w Rozwoju to kursy obejmujące zagadnienia:

 • marketingu społecznościowego,
 • bezpieczeństwa w sieci,
 • analizy danych,
 • oraz porady na temat skutecznego planowania kariery.

Platforma jest dostępna dla każdego, dlatego zachęcamy do uczestnictwa osoby chcące się rozwijać lub planujące się przekwalifikować.

Polska w tyle krajów Europy

Zaledwie 40% Polaków posiada podstawowe kompetencje cyfrowe, a Polska znajduje się na 24 miejscu wśród 28 państw członkowskich UE (Dane Indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Komisji Europejskiej DESI).

Program dostępny jest pod adresem rozwoj.fb.com i zawiera obecnie cztery kursy w dwóch ścieżkach. Pierwsza dotyczy marketingu cyfrowego i podzielona jest na dwa stopnie: „Pierwsze kroki” i „Idź dalej”. Druga związana jest karierą i oferuje kurs przygotowawczy do procesu rekrutacyjnego „Jak znaleźć pracę” i program „Zabłyśnij w pracy”, zajmujący się tematami współpracy w zespole i ćwiczeniem kompetencji miękkich. Kolejne programy mają rosnąc z czasem.

Odpowiedź na potrzeby konkretnych grup społecznych

Z rozwoju i poszerzania swoich umiejętności chcą korzystać również osoby, które powracają na rynek pracy. Jedną z takich grup są właśnie mamy, które szukają zatrudnienia.

„Przed kobietami wracającymi na rynek pracy po przerwie stoi wiele wyzwań. Muszą się mierzyć zarówno z nowymi obowiązkami domowymi, ale także inną rzeczywistością w firmie, zmianami technologicznymi czy nowymi wymaganiami i oczekiwaniami pracodawców. Często także ze stereotypowym podejściem do pracy kobiet. Dlatego tak ważne jest zrozumienie potrzeb kobiet na rynku pracy, mądre wspieranie ich i umożliwienie ciągłego rozwoju, a przede wszystkim uelastycznienie form pracy” – Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, współzałozycielka portalu mamopracuj.pl i Wiceprezes Fundacji Mamo Pracuj tłumaczy

Dostęp do platformy jest całkowicie bezpłatny. Wymaga zalogowania się przez platformę Facebook, za pomocą numeru telefonu bądź adresu e-mail. 

Facebook pomaga w Rozwoju - przemawiająca Agnieszka Czmyr-Kaczanowska

Start programu ogłoszono 31 maja 2019 roku. W maju upłynął także rok od otwarcia Przestrzeni from Facebook, czyli centrum społeczności Facebooka w Warszawie, w którym odbywają się różnego rodzaju wydarzenia poświęcone debacie publicznej i rozwojowi kompetencji cyfrowych. W pierwszym roku działalności odbyło się tam ponad 350 wydarzeń, a miejsce odwiedziło przeszło 15 tysięcy osób.

Facebook pomaga w Rozwoju - Agnieszka Czmyr-Kaczanowska oraz prowadząca

Facebook pomaga w Rozwoju - prelegenci

Źródło: na podstawie materiałów prasowych

Zdjęcia: własność Facebook, autor: Bartek Bartosiński, fantasmatic.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail