ZAINSPIRUJ SIĘ
Konferencja programistyczna dla dzieci – Devoxx4Kids w Warszawie
- Ewa Moskalik - Pieper
- 14 września 2018
- 8 MIN. CZYTANIA
Już jutro, 15 września w Warszawie, na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się otwarta i bezpłatna Konferencja Programistyczna z warsztatami dla dzieci. Co to jest za wydarzenie i która to już z kolei edycja?
Devoxx4Kids Polska jest to pierwsza, bezpłatna i otwarta konferencja programistyczna dla dzieci. Jest to całodniowe wydarzenie składające się z różnorodnych warsztatów technologicznych, dających dzieciom i ich rodzicom możliwość przekrojowego poznania różnych narzędzi do programowania oraz edukacji komputerowej. Podczas przeprowadzanych warsztatów wykorzystane zostaną zarówno darmowe, jak i komercyjne rozwiązania, co sprawia, że każdy z uczestników ma możliwość kontynuowania nauki, również po zakończeniu wydarzenia.
Do tej pory w ramach polskiej edycji odbyły się następujące wydarzenia:
- 2015 rok: Warszawa, Radomsko, Poznań, Kraków,
- 2016 rok: Poznań, Radomsko, Wrocław,
- 2017 rok: Wrocław, Poznań, Kraków,
- 2018 rok: Poznań (19 maja), Warszawa (15 września) – niestety rejestracja na wydarzenie jest już zamknięta.
Skąd wziął się pomysł na organizację takich warsztatów?
Pierwsze warsztaty dla dzieci odbyły się w Warszawie w 2015 r. Były organizowane przez grupę pasjonatów programowania składającą się z 4 osób. Pomysł na warsztaty dla dzieci podrzucił chłopakom organizator Devoxx Poland (jest to również konferencja programistyczna, ale tylko dla dorosłych). I tak pojawił się pomysł, bardzo fajny pomysł. Potem została podjęta decyzja „robimy” i zrobili 🙂 Nie było wówczas jeszcze planów, organizatorzy chcieli zobaczyć czy idea „wypali”.
Pierwsza edycja odbyła się w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 przy ul. Wiśniowej. Zdjęcie w tle na naszym profilu facebookowym, to właśnie zdjęcie z 1 warsztatów Devoxx4Kids w Polsce.
Początki zawsze są trudne. Organizatorzy nie mieli ani grosza, mieli jednak dużo zapału do pracy i to jak widać wystarczyło 🙂
Znalazła się Pani od informatyki, która porozmawiała z dyrektorką wyżej wspomnianej szkoły, dzięki czemu za symboliczne pieniądze udało się wynająć salę z komputerami.
Udało się również pozyskać sponsora na wydarzenie, dzięki czemu dzieci miały zapewnione koszulki, dyplomy za udział oraz wyżywienie podczas spotkania.
Pomysł na stworzenie takiej imprezy (była to pierwsza bezpłatna konferencja programistyczna dla dzieci), tak dobrze przyjął się w społeczności programistycznej, że zgłosiło się dużo osób chętnych do pomocy oraz prowadzenia warsztatów dla dzieci. Ktoś zgłosił się pisząc: „hej, ja uczę swoje dziecko scratcha, to chętnie zrobię warsztat”. Ktoś inny pomógł przy postawieniu prostej strony internetowej, która działa do dziś. Ktoś inny zajął się organizacją kolejnych rzeczy.
Role były podzielone, każdy z organizatorów miał swój wkład w kształt imprezy. Udało się również pozyskać firmę, która przyjechała na warsztaty z robotyki ze swoim sprzętem.
Wówczas wydarzenie było nieco mniejsze niż obecnie. Udział w warsztatach wzięło 60 dzieci (kategorie wiekowe były takie same jak dziś). Fioletowe koszulki na zdjęciu to trenerzy oraz organizatorzy, a więc łącznie osób wspierających i mocno zaangażowanych w inicjatywę było ponad 20. Nie wiem czy w tamtym momencie ktoś przewidział, że konferencja tak się rozrośnie i będzie odbywała się cyklicznie, raz w roku i w różnych miastach.
Jako organizatorzy Devoxx4Kids Polska – Warszawa 2018, jesteśmy niezmiernie wdzięczni i bardzo doceniamy trud, który chłopaki włożyli w organizację pierwszego wydarzenia. Dzięki ich zaangażowaniu już 4 rok z rzędu idea jest szerzona w całej Polsce.
Nasza społeczność jest duża. Organizatorzy z różnych miast działają niezależnie (nie mamy odgórnego kierownictwa). Każdy robi to we własnym wolnym czasie.
Zrzeszamy ze sobą pasjonatów, którzy chcą dzielić się swoją pasją ze światem i najmłodszymi – to jest piękne i niezwykle budujące 🙂
Jakie zajęcia planujecie w tym roku? Co się dokładnie będzie działo?
Agenda dla każdej grupy wiekowej jest inna i dopasowana do wieku i umiejętności dzieci. Ze szczegółami można zapoznać się na naszej stronie internetowej: http://www.devoxx4kids.pl/miasta/warszawa.html
Prelegentami na naszej konferencji są najlepsi specjaliści, którzy na co dzień pracują w zawodzie. Osoby te łączą duże doświadczenie z umiejętnością przekazywania wiedzy oraz chęcią do dzielenia się nią. Niezmiernie cieszy nas fakt, że Devoxx4Kids Polska zrzesza tylu pasjonatów z zapałem angażujących się w inicjatywy społeczne.
W naszej agendzie znalazły się zajęcia takie jak:
- Photon – interaktywny robot edukacyjny,
- LightBot – gra logiczna oparta na programowaniu,
- Dr Techniko – zaprogramuj swojego rodzica, 🙂
- Lego Mindstorm – kreatywne klocki do programowania,
- Projektowanie 3D – pasjonujące dla osób w każdym wieku,
- Robotyka – bo kto nie lubi robotów,
- App Inventor – zajęcia, po których każdy uczestnik wyjdzie z własnoręcznie napisaną aplikacją na urządzenie z Androidem.
Ale też wiele innych 🙂
Dla kogo organizujecie warsztaty i jaka jest ich idea?
Nasze warsztaty skierowane są do:
- 120 dzieci w przedziale wiekowym od 6 do 14 lat.
Dzieci będą podzielone na 4 kategorie wiekowe 6+ (6-7 lat), 8+ (8-9 lat), 10+ (10-11 lat) oraz 12+ (12 – 14 lat).
- 120 rodziców, dla których szykujemy bardzo wartościowe i merytoryczne wykłady.
Naszym celem jest pokazanie najmłodszemu pokoleniu, jak sterować i bawić się komputerami.
Chcemy pokazać dzieciom, że komputer może posłużyć do bardziej kreatywnych rzeczy niż oglądanie filmów na YouTube, czy też obsługa Facebooka.
Chcemy zachęcić dzieci, młodzież, a także rodziców do poznawania technologii, obudzić w nich pasję oraz zainspirować do dalszego zdobywania wiedzy.
Na naszych warsztatach pokazujemy społeczeństwu, że programować można już od najmłodszych lat, a zabawa jest doskonałą formą nauczania.
Zależy nam na rozpowszechnianiu wśród nauczycieli oraz rodziców bogactwa darmowych materiałów i narzędzi wspomagających edukację komputerową.
Stworzyliśmy dedykowany panel dla rodziców, na którym uświadamiamy, jak ważną rolę odgrywają oni w edukacji komputerowej własnych dzieci. Pokazujemy gdzie szukać wiedzy i uczymy, w jaki sposób mogą wspierać dalszy rozwój dziecka.
Ponadto na warsztatach kierowanych dla rodziców, za pośrednictwem ekspertów uświadamiamy na temat niebezpieczeństw czyhających na nasze pociechy w internecie, a także pokazujemy jak z nimi walczyć i im przeciwdziałać.
Jakie macie jeszcze marzenia i plany na przyszłość związane z konferencją?
Jednym z dodatkowych celów ruchu Devoxx4Kids Polska jest dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców. Zależy nam na pokazaniu, jak wiele dobrego może wynikać ze współpracy pasjonatów – chcących dzielić się swoją pasją z innymi, z firmami zaangażowanymi społecznie. Devoxx4Kids Polska jest inicjatywą non-profit.
W dzisiejszych czasach coraz rzadziej można spotkać się z wydarzeniami, które nie są nastawione na zysk, my chcemy pokazać, że warto takie wydarzenia tworzyć, a korzyści, które one przynoszą są dużo więcej warte niż pieniądze. Robimy to, gdyż głęboko wierzymy w sens inicjatywy.
Każdy z organizatorów, wolontariuszy oraz partnerów konferencji ma poczucie tworzenia czegoś ważnego, co może mieć bezpośredni wpływ na rozwój i przyszłość biorących udział w konferencji dzieci oraz ich rodziców. Wierzymy, że dzięki takim działaniom robimy coś dobrego dla społeczeństwa.
Dzięki zwiększeniu zasięgu dotarcia inicjatywy, mamy nadzieję na przyczynienie się do jej rozpowszechnienia w Polsce. Chcielibyśmy aby takie eventy odbywały się w jak największej liczbie miast i miasteczek, aby dostęp do nich miały wszystkie zainteresowane dzieci oraz ich rodzice. Dlatego tak bardzo zależy nam na dotarciu do jak największej liczby pasjonatów, dzięki którym cała inicjatywa może z powodzeniem realizować swoje cele.
Naszym marzeniem jest, żeby inicjatywa z roku na rok się rozrastała, a na mapie wydarzeń Devoxx4Kids Polska pojawiały się nowe miasta i tym samym, żeby z możliwości bezpłatnego poznania fascynującego świata informatyki skorzystało możliwie najwięcej dzieci.
Bardzo dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Ewa Moskalik – Pieper
Zdjęcia i grafika: Devoxx4Kids Polska