Czego szukasz

Kobiety na rynku pracy oczekują większej elastyczności

Niewiele ponad 63% kobiet w wieku produkcyjnym (15-64 lat) jest aktywnych zawodowo, w stosunku do średnio 68% w Unii Europejskiej. Ponad 20% kobiet nie jest zadowolonych ze swojej pracy, a niemal 30% z nich nie zmienia jej ze względu na strach – wynika z raport Future Collars “Tytanki Pracy”. Jakie są najczęściej wymieniane przyczyny małej aktywności i mobilności kobiet na rynku pracy i co może wpłynąć na zmianę tej sytuacji? Przeczytaj!

kobiety na rynku pracy

Kobiety na rynku pracy oczekują większej elastyczności

Najczęściej wymienianymi przyczynami małej aktywności i mobilności kobiet na rynku pracy są: patriarchalny model rodziny, gorsza sytuacja ekonomiczna kobiet, niewydolny system opieki nad dziećmi do 3 lat czy prorodzinny system społeczny (wg. raportu Future Collars “Tytanki Pracy”). W odpowiedzi na te potrzeby pojawił się nowy model pracy Work-life fit , który stawia na dopasowanie życia zawodowego do indywidualnych potrzeb pracowników.

Większa elastyczność współpracy, wsparcie pracodawców, czas na rozwój, pogłębianie więzi rodzinnych i regenerację są kluczem do zwiększania aktywności kobiet na rynku pracy. Według badania przeprowadzonego na zlecenie Talent Place “Aktualny model pracy w firmach a system pracy work-life fit”, 44% pracowników woli nie pracować cały czas z biura, a 53% nie chce mieć sztywnych godzin pracy. Dla członków zespołów coraz ważniejsza jest elastyczność w pracy i możliwość dostosowania jej do swojego życia prywatnego.

– Koncepcja work-life fit powinna być „win-win” – zarówno dla pracownika, jak i dla biznesu. Firmy, które zdecydowały się świadomie przejść na pracę zdalną, poradziły sobie z implementowaniem nowych technologii, koordynacją i integracją pracowników, a także zauważyły zwiększenie ich produktywności. To warunkuje sukces pracy zdalnej i modelu work-life fit – mówi Cali Yost, autorka i propagatorka pojęcia work-life fit.

Czy można być mamą i dalej rozwijać się zawodowo?

W raporcie Talent Place co czwarty badany deklaruje, że mierzy się z utrudnieniami w rodzicielstwie, których powodem jest zbyt mało elastyczne miejsce lub czas pracy. Jak wskazuje 51% badanych, zachowanie harmonii między życiem prywatnym i zawodowym pozwala im pracować lepiej i wydajniej.

– Pracownicy nie chcą wybierać między życiem prywatnym a zawodowym. Wiele kobiet rezygnuje z pracy, aby opiekować się dziećmi lub innymi członkami rodziny. Ten wybór często uwarunkowany jest kulturowo lub ekonomicznie i wpływa negatywnie na odnalezienie się później na rynku pracy. Możliwe jest jednak pogodzenie wszystkich zobowiązań, ale to wymaga od pracodawców elastycznego podejścia – Aleksandra Kupiec, Community & HR manager w Talent Place.

Według badania Eurostatu w 2021 roku 18,5 % kobiet nie podejmuje zatrudnienia, to ogromna różnica w stosunku do mężczyzn (8,2%). Ponad 5% kobiet w wieku 25-54 lat za powód podaje obowiązki opiekuńcze, a prawie 3% wskazuje inne przyczyny rodzinne. Według Zuzanny Lewandowskiej, CEO Fundacji “Wysokich Obcasów”, managerki i przedsiębiorczyni społecznej, dyrektorki programowej Grupy Filantropijnej Gazety Wyborczej, kluczem do tego jest zmiana podejścia z matki na rodzica:

– Krzywdzące jest pytanie „jak zmotywować kobiety, żeby chciało im się pracować?”. Kobiet nie trzeba motywować do tego, by pracowały. One tego chcą. Według badań International Labour Organisation, 70% kobiet, gdyby tylko miały taką możliwość, chciałoby rozwijać karierę zawodową. Natomiast problemem jest kultura rodzicielstwa. Kobiety w Polsce często nie pracują ze względów kulturowych czy ekonomicznych, ponieważ opiekują się dziećmi. To one biorą wolne podczas dziecięcej choroby. Żeby to zmienić konieczna jest redefinicja problemu. Powinniśmy zacząć rozmawiać o rodzicach, a nie o matkach. Jak rodzice mogą wychowywać dzieci, żeby te były zaopiekowane, a jednocześnie, żeby rodzice czerpali satysfakcję z rozwoju zawodowego. Kobiety potrzebują miejsca pracy, które je rozumie, będzie elastyczne. Pracodawcy zastanawiają się „czego te kobiety chcą?”, zamiast zwyczajnie zapytać. Na tym właśnie polega zaufanie i inkluzywność.

Nowy model pracy Work-life fit

Kobiety chcą pracować i realizować swoje cele zarówno prywatne, jak i zawodowe, chcą mieć dobrą pracę i poczucie bezpieczeństwa. Kluczem modelu Work-life fit jest dostrzeżenie nie tylko indywidualnych potrzeb, ale również potencjału pracownika.

– Kobiety, podobnie jak mężczyźni są ambitne i chcą rozwijać swoje kariery. Często jednak niedostateczna pewność siebie sprawia, że z mniejszą odwagą sięgają po wyższe stanowiska z obawy, że nie są jeszcze gotowe. Tutaj przydaje się spersonalizowane podejście i dostrzeżenie przez pracodawców, że kobiety są świetnymi ekspertkami, jednak czasami potrzebują na starcie dodatkowego wzmocnienia. To co bardzo pomaga, to zaufanie ze strony przełożonych i jasny komunikat “wierze w ciebie, dasz radę, jesteś gotowa”. Dodatkowo bardzo cennym wsparciem jest mentoring lub coaching, który zaoferowany przy okazji awansu wzmacnia i dodaje pewności siebie. Konstruktywny feedback, docenianie mocnych stron pracowników i zapewnienie możliwości rozwoju w myśl zasady 70-20-10 daje optymalne efekty. – Malwina Faliszewska, certyfikowana coachka mocnych stron Instytutu Gallupa, CEO Sięgaj po więcej.

Aby zwiększyć zaangażowanie pracowników, w tym kobiet na rynku pracy, konieczne jest elastyczne podejście zarówno do miejsca, jak i czasu pracy. Tworzenie miejsca pracy w oparciu o indywidualne podejście pomoże nie tylko pracownikom dostosować swoje zobowiązania czy pasje do pracy, ale i pracodawcom zyskać zaangażowanego i wypoczętego pracownika, który będzie rozwijał swój potencjał w firmie.

Sprawdź aktualne oferty pracy od Talent Place w naszej Bazie!

Talent Place – innowacyjna platforma rekrutacyjna oparta o społeczność profesjonalnych rekruterów, działających w modelu crowdstaffingowym. Celem firmy jest dopasowanie jak największej liczby pracowników i pracodawców, tak aby w pełni wykorzystywali swój wzajemny potencjał. Żeby to osiągnąć, stworzyliśmy międzynarodową społeczność ekspertów HR, którzy zawsze są gotowi iść o krok dalej, aby zapewniać najwyższą jakość rekrutacji.

Grafika: Talent Place

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie