Czego szukasz

Kiedy nie trzeba rejestrować firmy? Sprawdź!

Sprzedajesz okazjonalnie i Twoim zdaniem nie zarabiasz na tym dużo. W takim razie, ile wynosi mały dochód w świetle przepisów? Czy przez przypadek nie stałeś się osobą pracującą „na czarno”? Dowiedz się, w jakich sytuacjach, nie trzeba rejestrować firmy, a kiedy jest to konieczne.

Mężczyzna z dokumentami i kalkulatorem przy biurku

Ile możesz zarobić?

Maksymalna kwota przychodu z działalności niezarejestrowanej wynosi 50% najniższego wynagrodzenia brutto. W roku 2020 wynosi ono 2600 zł, czyli nie można przekroczyć przychodu w wysokości 1300 złotych. Jeśli dochody przewyższają (lub zaczynają przewyższać) miesięczną kwotę minimalną, powinieneś zarejestrować działalność gospodarczą. Informacje o tym, znajdziesz w poradniku: Jak założyć firmę? Przewodnik w 6 krokach. Dopóki Twoje działania są nieregularne, nie musisz się organizować i rejestrować firmy.

Co oznacza działalność nierejestrowa?

Jest to działalność, która nie została zgłoszona do ewidencji przedsiębiorców. Przede wszystkim, nie trzeba jej rejestrować do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Nie musisz zgłaszać się do urzędu skarbowego i GUS. A także, gdy Twoje dochody nie przekraczają 50% wynagrodzenia minimalnego brutto, o czym już wyżej wspomniano. Nie potrzebujesz też NIPu i REGONu. Nie musisz również płacić składek ubezpieczeniowych, ani zaliczek na podatek. Jedyny Twój obowiązek, to prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży. To także kontrola dla Ciebie, czy nie przekraczasz minimalnej kwoty dochodu. W takim rejestrze należy umieszczać informacje o dacie transakcji, wartości sprzedaży i kwoty narastająco. Ewentualne miejsce na uwagi można np. uzupełnić o numer faktury.

Poznaj 5 pułapek działalności nierejestrowanej

A jeśli przekroczysz limit przychodu?

To dobrze, bo Twój biznes działa. Jednak zgodnie z przepisami zostanie on uznany za działalność gospodarczą. Uwaga! Masz wtedy 7 dni na rejestrację firmy w CEDIG. Szczegóły w poradniku: Jak założyć firmę? Przewodnik w 6 krokach. Plusem jest to, że jako początkujący przedsiębiorca przez 6 miesięcy zwolniony jesteś z obowiązku płacenia składek ubezpieczeniowych, a w ciągu dwóch lat obowiązuje Cię tzw. „mały ZUS”.

Działalność nierejestrowa, a prawo cywilne

Choć nie jesteś przedsiębiorcą dla urzędu, jesteś nim dla swoich klientów. Z tego tytułu dotyczą Cię obowiązki związane z reklamacjami i naprawami. Musisz zapewnić kontrahentom możliwość odstąpienia od umowy na odległość w terminie 14 dni. Jesteś zobowiązany prawem cywilnym. Nie masz obowiązku wystawiania faktur, jednak zobligowany jesteś sporządzić taką na życzenie klienta.

Pamiętaj, że jeśli zarządzasz niewielką firmą, prowadź ewidencję sprzedaży (w wersji papierowej lub w pliku). Obowiązuje Cię przestrzeganie praw konsumenta tak samo, jak w firmach zarejestrowanych. I jeśli klient sobie zażyczy wystawienia faktury, również masz obowiązek ją wystawić.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: materiały partnera

<
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie