Czego szukasz

Tata w domu – nowy trend czy wyjątek?

Jakie są Twoje pierwsze skojarzenia kiedy widzisz tatę z dwójką dzieci na zakupach lub na placu zabaw? Jaki wspaniały tata i mąż, który pozwolił swojej żonie na chwilę odpocząć od rozbrykanej brygady? Otóż coraz częściej są to  ojcowie  którzy, postanowili zostać w domu i zająć się wychowaniem i opieką nad dziećmi, kiedy ich małżonki kontynuują pracę zawodową.

  • Magdalena Zawodny-Barabanow - 15/06/2014

Coraz więcej ojców opiekuje się dziećmi

Może nie można nazwać tego zjawiska jeszcze trendem, ale szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej statystyki wskazują na coraz większy odsetek mężczyzn pozostających w domu z małymi dziećmi. Według spisu ludności Stanów Zjednoczonych z 2010 roku ponad 150 tysięcy mężczyzn pełniło rolę głównego opiekuna dla swoich dzieci i pozostawało w domu, by zająć się wychowaniem potomków. Wiele osób jest przekonanych, że liczba ta może być większa, bo wielu mężczyzn pracuje w systemie zmianowym, pracując np. przez 2 dni, by później spędzić dzień lub dwa ze swoją rodziną.

Aż 32 procent ojców, których żony pracują,  przeznaczyło w 2010 roku przynajmniej 1 dzień w tygodniu na opiekę nad dziećmi. Dla porównania w 2002 roku ten odsetek wynosił 26%.

Jakie są przyczyny tego nowego fenomenu?

Czy rzeczywiście są to jedynie względy finansowe? Niezaprzeczalnym jest, że recesja w 2007 roku w znacznie większym stopniu dosięgła mężczyzn (4 miliony mężczyzn straciło pracę w Stanach Zjednoczonych, a tylko 2 miliony kobiet). Wielu z tych mężczyzn zajęło się wtedy prowadzeniem domu, szczególnie kiedy ich małżonki utrzymały swoje posady. Wysokie koszty opieki nad małymi dziećmi zmuszają wiele rodzin do podjęcia decyzji o pozostaniu jednego z rodziców poza rynkiem pracy.

Kolejnym czynnikiem jest fakt, że coraz częściej kobiety zarabiają więcej niż ich mężowie. W 2008 roku 26% kobiet żyjących w gospodarstwach domowych gdzie oboje partnerzy pracują, zarabiało więcej od swoich mężów. Dla porównania odsetek ten w 1997 roku wynosił 15 %. Trend wzrostowy będzie się raczej utrzymywał, gdyż znacznie więcej kobiet niż mężczyzn zdobywa wyższe wykształcenie.

Ale poza materialnymi aspektami takiej rodzinnej decyzji o pozostaniu ojca w domu, panowie wymieniają szereg innych. W ostatnich latach śmielej i otwarciej wyrażają oni chęć większego zaangażowania w rozwój swoich dzieci. Wielu z nich miało bardzo słabą więź ze swoimi ojcami i sami nie chcieli powielać tego typu relacji ze swoimi dziećmi. Nie chcą być jedynie żywicielami rodziny, ale bliskimi osobami dla swoich dzieci, którzy mają czas na wystąpienia szkolne, albo którzy zostaną z nimi w domu kiedy dzieci są chore.

Wcale nie jest łatwo…

Oczywiście taka decyzja nie jest łatwa i wiąże się czasem z różnymi komplikacjami. Przede wszytskim, ze względu jednak na niestandardowość takiego podziału obowiązków w rodzinie, nie zawsze sytuacja taka jest akceptowalna i rozumiana przez otaczające środowisko. Niektórzy ludzie są zaskoczeni, ale inni mogą się pokusić o nieprzyjemne komentarze w stylu: taka postawa psuje społeczeństwo itp.

Ojcowie pozostający w domu przyznają, że bez wątpienia jest to jedna z trudniejszych prac jaką do tej pory wykonywali. Tak jak niektóre mamy pozostające w domu,  tatowie borykają się z problemem obniżonego poczucia własnej wartości, utraty szacunku do samego siebie. Czasem nowy model funkcjonowania rodziny przynosi wiele wyzwań dla związku, wymaga nieraz przekształcenia postrzegania własnej osoby i partnera. Czasem trzeba przełamać normy społeczne i stereotypy. Większość panów przyznaje, że pomimo tych trudności jest szczęśliwych i nie żałuje podjętej decyzji.

Wielkim plusem nowej sytuacji, jest często większy spokój w rodzinie. Stres jaki często związany jest z pracą, powoduje wiele napięć w rodzinie. Niektórzy tatowie, którzy po intensywnej karierze zawodowej zdecydowai się na pozostanie w domu z dziećmi uspokoili się, przestali przenosić zawodowe problemy do życia rodzinnego.

Pomimo, że liczba ojców w domu zwiększa się, nadal jest to znacząca mniejszość w stosunku do ilości kobiet rezygnujących z pracy w celu opieki nad dziećmi. Panowie jednak, by nie czuć się osamotnionymi organizują różnego rodzaju inicjatywy, gdzie propagatorzy nowego podziału ról rodzinnych mogą się spotkać, spędzić czas ze swoimi dziećmi i innymi ojcami, wymienić doświadczeniami.

W Berlinie, w którym aktualnie mieszkam, istnieje specjalne Centrum dla ojców, w ramach którego organizowane są róznego rodzaju spotkania, wspólne wycieczki i aktywności dla tatów z dziećmi. Ojcownie mogą liczyć na warsztaty oraz doradztwo z zakresu wychowania i opieki nad dziećmi. Im więcej będzie powstawać tego typu inicjatyw, tym łatwiej będzie kolejnym tatom podejmować decyzję o pozostaniu w domu ze swoimi dziećmi.

Nowe wyzwanie to zbudowanie korzystnego wizerunku takich ojców w naszych społeczeństwach. Czasem jest to kwestia nazewnictwa. Czyż nie brzmi inaczej miano „kapitan Tata“ zamiast „Pan Mama“?  Czas wyruszyć na nowe wody….

Do napisania artykułu zainspirowały mnie teksty:
Stay-At-Home Dads, Breadwinner Moms And Making It All Work
‚Captain Dad’ Finds The Funny In Parenting
Stay-at-home dads: More men choosing kids over career

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Magdalena Zawodny-Barabanow
Absolwentka UEK Krakowie, podyplomowych studiów „Social enterprise”- Uniwersytet w Hull (Wielka Brytania) oraz „Zarządzania projektami społecznymi w firmie (CSR)” i „Dziennikarstwa” WSE im. Tischnera w Krakowie. Współorganizator Światowego Forum Społecznego w Indiach.
Podyskutuj

Co wpływa na opóźnienie mowy u dziecka?

To kiedy dziecko zacznie mówić jest kwestią indywidualną. Wiadomo jednak, że proces, którym jest rozwój mowy, zaczyna się bardzo wcześnie. Jeszcze w życiu płodowym.
  • Dominika Kamińska - 19/06/2019
małe dziecko ogląda książeczkę

Opóźnienie mowy u dziecka

Rozwój mowy nie ogranicza się tylko do poznawania słów i artykulacji za pośrednictwem aparatu mowy. To proces bardzo złożony. W pierwszym etapie dziecko uczy się rozróżniać ludzką mowę spośród wszystkich innych dźwięków i co niesamowite, potrafi to zrobić będąc jeszcze w łonie matki.

Okres niemowlęcy to czas, w którym dziecko chłonie dźwięki, melodykę ludzkiej mowy, obserwuje mimikę, zmianę wyrazu twarzy mówiących do niego osób. Już wtedy po intonacji, wysokości głosu potrafi rozpoznać emocje, które stoją za danym komunikatem.

Pierwsze ćwiczenia z mówienia

Również w okresie niemowlęcym mały człowiek zaczyna ćwiczyć w zauważalny sposób swój aparat mowy. Kwili, głuży, a w końcu gaworzy, ale wcześniej grucha, wydyma usta, pluje, bada buzię paluszkami. Pierwszym ćwiczeniem aparatu mowy jest już połykanie płynu owodniowego w macicy, a następnie oczywiście ssanie piersi. Natura tak to wymyśliła, aby podczas karmienia naturalnego wzmacniała się ogromna ilość mięśni. I są to mięśnie nie tylko w buzi! Karmienie naturalne to również doskonałe ćwiczenie układu oddechowego, którego rola w mówieniu jest ogromna.

Kiedy dziecko zaczyna mówić

Kiedy dziecko zaczyna mówić pierwsze słowa? Zwykle pierwsze słowo rodzice słyszą w okolicach 12 miesiąca życia. Słowo to powtarzalny dźwięk, który dotyczy zawsze tego samego desygnatu (przedmiotu). Jeśli więc dziecko zawsze widząc kota woła “cici”, to uznajemy to za słowo. Podobnie zwykłe “da”, które oznacza “daj” i inne podobne sylaby, które mają dla dziecka konkretne znaczenie. Przyjmuje się, że w okolicach drugich narodzin maluch powinien już składać zdania. Zdanie musi mieć podmiot lub orzeczenie, może więc składać się z dwóch słów, na przykład “cici mniam”, czyli “kotek je”.

Co opóźnia rozwój mowy

Jak wspomagać rozwój mowy u dziecka? To proste, mówić do niego! Normalnym, codziennym językiem, bez zdrabniania, zmieniania słów. Opisujemy dziecku rzeczywistość wokół nas. A co opóźnia rozwój mowy? Brak rozmowy, brak wspólnej zabawy, nieużywanie książeczek i nadmierna ekspozycja na ekrany: zarówno telewizora, jak i urządzeń mobilnych.

Wielu specjalistów uważa, że dzieci do drugiego roku życia nie powinny wcale korzystać z telewizora, telefonu i tabletu. Dobroczynne dla rozwoju mowy są także wszelkie zabawy w dmuchanie, wytykanie języka, gimnastyka buzi, podawanie pokarmów i zróżnicowanej konsystencji. Szybka nauka picia z otwartego kubka. Dla rozwoju mowy warto ograniczyć używanie butelek, kubków niekapków oraz smoczka uspokajacza.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska

101 pomysłów na wakacje dla każdego

Wakacje czas zacząć! Na wypadek gdyby dopadła Was nuda mamy gotową listę 101 pomysłów na wakacje - co robić, dokąd pojechać, czego się nauczyć. Pomysły mniej lub bardziej szalone. Dla dzieci i dla dorosłych. Do zrealizowania całą rodziną, we dwójkę, albo całkiem samodzielnie. Przygoda i świetna zabawa czekają na Was za rogiem. Przyłączycie się?
  • Joanna Gotfryd - 19/06/2019

101 pomysłów na wakacje

Czas na sport

1. Wybierz się na nordic walking

2. Sprawdź jak ćwiczy się aquaaerobic

3. Zorganizuj pieszą wyprawę dookoła Twojego miasta

4. Idź na odkryty basen

5. Zagraj w tenisa

6. Weź lekcję jazdy konnej

7. Zamiast iść na spacer – pojedź na spacer na hulajnodze

8. Naucz się jeździć na rolkach

9. Zapisz się na zajęcia taneczne, na przykład taniec brzucha

10. Idź na mecz

Odrobina kultury

11. Zorganizuj letnie kino pod chmurką, na przykład we własnym ogrodzie

12. Namaluj obraz

13. Przygotuj galerię zdjęć z wakacji

14. Zorganizuj festiwal piosenki domowej

15. Oglądaj teatrzyk kukiełkowy przygotowany przez dzieci

16. Zaproś znajomych na wernisaż prac plastycznych (Twoich albo dzieci)

17. Odwiedź 3 muzea

18. Kiedy ostatnio byłaś na koncercie muzyki klasycznej? Idź teraz!

Obcowanie z przyrodą 

19. Idź na owocobranie

20. Upleć wianki

21. Zasadź wakacyjne drzewo w ogrodzie, co rok rób zdjęcie dziecka przy drzewie – kto szybciej rośnie?

22. Załóż / pielęgnuj przydomowy ogródek

23. Zrób zielnik z kwiatów lata

Wariacje kulinarne

24. Upiecz ciasto z owocami

25. Zaserwuj (albo daj sobie podać) śniadanie do łóżka

26. Zrób pierogi (tak, tak, wyrabianie ciasta, wykrawanie i lepienie)

27. Zrób naleśniki z borówkami

28. Zrób przetwory na zimę

29. Kup największe lody ever

30. Zrób nową sałatkę

31. Zostań weganką na 1 dzień

32. Jedz potrawy w 1 kolorze przez 1 dzień

33. Zaproś przyjaciół na grilla

34. Zjedz obiad w restauracji

Czas na sen

35. Śpij w namiocie

36. Zaproś przyjaciółkę na noc

37. Nocuj u przyjaciółki

38. Zamieszkaj w hotelu w swoim mieście

39. Nocuj na balkonie

40. Zamień się z dziećmi / dzieci pokojami

Wycieczki

41. Wybierz się na rejs statkiem albo popłyń kajakiem

42. Odwiedź zoo

43. Odwiedź wszystkie miasta powiatowe w twoim województwie

44. Zorganizuj wyprawę do lasu

45. Wybierz się na targ staroci

46. Odwiedź 3 nowe parki w mieście

47. Pojedź tramwajem na drugi koniec miasta – dla przyjemności 🙂

48. Wyrusz na camping

49. Pojedź do ulubionego sklepu

50. Zorganizuj wyprawę rowerową

Pisanie & czytanie & nauka

51. Prowadź dziennik wakacyjny

52. Przeczytaj 5 książek

53. Załóż konto na Pintereście/ Instagramie

54. Zrób mapę miejsc w których byłaś

55. Zrób 5 doświadczeń fizycznych

56. Naucz się 5 słówek w egzotycznym języku

57. Pożycz książki z biblioteki

Zabawa totalna

58. Skacz po kałużach

59. Uszyj ubranka dla lalek

60. Zrób podchody

61. Puszczaj bańki mydlane

62. Zagraj w klasy

63. Zagraj w gumę

64. Zagraj w kalambury

65. Baw się masą solną

66. Oglądaj nocą gwiazdy

67. Zrób przyjęcie dla lalek i misiów

68. Zrób domek pod stołem

69. Skacz na trampolinie

Jeśli te 101 pomysłów to nadal dla Was za mało, to mamy jeszcze wakacyjną listę przyjemności >>>

Moda i uroda

70. Zapleć warkoczyki

71. Idź na manicure i pedicure

72. Uszyj sobie sukienkę

73. Zrób fantazyjny kapelusz

74. Zrób nową fryzurę

75. Przekłuj uszy

76. Zrób sobie domowe SPA

Majsterkowanie

77. Pomaluj szafę w pokoju

78. Zrób domek dla lalek z tekturowego pudła

79. Zbuduj domek na drzewie

80. Ozdób swój rower

Relacje

81. Zaproś do siebie nowopoznaną koleżankę

82. Uśmiechaj się do wszystkich napotkanych ludzi

83. Idź na spacer z psem sąsiadów

84. Zrób przyjęcie w ogrodzie

85. Wyślij pocztówkę do ulubionej sąsiadki

86. Wyślij tradycyjny list do mamy /babci/ koleżanki

87. Zrób sesję foto – dzień z życia rodziny

88. Zorganizuj dzień u mamy / taty w pracy

Szalone pomysły na koniec

89. Ufarbuj włosy na różowo

90. Ubierz całą rodzinę w 1 kolor

91. Uszyj „suknię ślubną” z prześcieradła

92. Pisz pismem lustrzanym

93. Idź na spacer w deszczu bez  parasola

94. Policz ślimaki po deszczu

95. Oglądaj śmieszne filmiki na youtube

96. Zrób domową sesję foto w przebraniach

97. Chodź na szczudłach

98. Idź na ślub nieznajomych i złóż im życzenia

99. Kup śmieszne ciuchy w lumpeksie i zrób pokaz mody

100. Zrób drzewo dobrych wydarzeń – codziennie powieś karteczkę z czymś miłym co się wydarzyło

101. Kup los na loterii

Zdjęcie: Magda Trebert

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail