Czego szukasz

Jakiej pracy nie możesz wykonywać w ciąży?

Sam fakt, że pracujemy będąc w ciąży jest oczywistą oczywistością. Odbijając piłeczkę wszystkim, którzy mówią, że „ciąża to nie choroba” możemy powiedzieć, że nie ma dwóch ciąż o takim samym przebiegu. Są za to czynności i prace, których absolutnie nie powinnaś wykonywać w czasie ciąży.

Jedna przyszła mama będzie się czuła dobrze przez całe 9 miesięcy i nie uwierzy w opowieści drugiej, którą mdłości i słabość zmogą już w pierwszym trymestrze, a potem będą trzymać tak długo jak się da.

Praca w ciąży nie szkodzi ani mamie, ani dziecku, pod warunkiem, że wszystko przebiega zgodnie z planem (czytaj: bez powikłań). I że mama nie wykonuje prac zakazanych kobietom w jej stanie.

Jakiej pracy nie możesz wykonywać w ciąży?

Nawet najlepiej czująca się kobieta w czasie ciąży nie może:

  • podnosić i przenosić ciężarów powyżej 3 kg (praca stała) i 5 kg (praca dorywcza),
  • pracować w pozycji stojącej dłużej niż 15 minut bez przerwy (która także powinna wynieść 15 minut),
  • pracować przy komputerze dłużej niż 45 minut w ciągu każdej godziny – czyli: 45 minut pracy, 15 minut przerwy,
  • być oddelegowana do pracy poza stałe miejsce zatrudnienia,
  • pracować więcej niż 8 godzin na dobę,
  • pracować godzinach nadliczbowych i nocnych (21.00 – 07.00).

W maju tego roku weszła w życie nowelizacja przepisów prawa pracy. Jeśli więc masz jakiekolwiek wątpliwości albo zauważasz, że Twój pracodawca nie stosuje się do wymienionych wyżej zasad, koniecznie użyj stosownych paragrafów prawa pracy jako argumentów w walce o swoje prawa.

Między ludźmi

Wiele kobiet w ciąży z ulgą wycofuje się na jakiś czas z rynku pracy i to niekoniecznie dlatego, że lekarze lekką ręką rozdają L4.

Praca przy taśmie produkcyjnej, w kasie czy w warunkach ciągłego kontaktu z ludźmi (szkoła, przedszkole, obsługa klienta) jest w sytuacji pań w stanie odmiennym często nie do pogodzenia z fizjologią pierwszego trymestru.

Senność, mdłości, wymioty, kłopoty z koncentracją, nieustanne parcie na pęcherz – trudno w takim stanie prowadzić lekcje czy zajmować się reklamacjami.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że w dużych skupiskach ludzkich, zwłaszcza wśród dzieci, łatwiej o złapanie infekcji, a ciężarna ma ograniczone możliwości leczenia (nie może sięgnąć po dowolne leki).

Kiedy jednak mija pierwszy trymestr, odczuwamy przypływ energii i wiele kobiet wraca do pracy choćby po to, żeby być wśród znajomych i nie zamykać się w domu.

Dobre samopoczucie przyszłej mamy, jej zawodowe spełnienie i satysfakcja z kontaktów z bliskimi osobami sprawia, że ciąża nie jest stanem uciążliwym i nie dręczą kobiety czarne myśli.

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Dbaj o siebie

Kobieta w ciąży musi o siebie dbać. Warto więc przypomnieć sobie wszystkie zasady ergonomii miejsca pracy. Odpowiednie oświetlenie, wygodne krzesło, stosownej wysokości biurko – bez tego ani rusz!

Także codzienny ubiór powinien ułatwiać, a nie utrudniać życie. Warto zejść z wysokich obcasów, kupić uciskowe rajstopy, spodnie czy spódnicę ze specjalnym pasem.

W pracy rezygnujemy z fast foodów czy diety pudełkowej na rzecz przynoszonych z domu zdrowych przekąsek: pełnoziarnistego pieczywa, jogurtu naturalnego, owoców, warzyw.

Zdjęcie: 123rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie