Czego szukasz

Jakie perfumy w ciąży?

Jedne kobiety czują się w ciąży świetnie, pracują przez cały okres oczekiwania na dziecko bądź aktywnie spędzają czas. Inne cierpią na nudności, wymioty i z chęcią nie wychodziłyby z łóżka. W okresie ciąży zmysł węchu może być bardziej wrażliwy. Zdarza się, że ulubione perfumy przestają zachwycać, a wręcz irytują. Powodują mdłości i wymioty albo prowadzą do migreny. Czy bezpieczne jest używanie zapachów w tym okresie i jakie perfumy w ciąży można stosować? To pytania, które zadaje sobie wiele kobiet.

Kobieta w ciąży

Używanie perfum w ciąży- co wiemy o ich wpływie na zdrowie dziecka?

Nie ma obecnie badań, które potwierdzałyby jednoznacznie negatywny wpływ perfum na rozwój dziecka. Oryginalne perfumy damskie, które są dopuszczone do sprzedażny przechodzą testy i powinny być wolne od substancji negatywnie wpływających na zdrowie człowieka.

Temat używania perfum w ciąży budzi wiele pytań i wątpliwości. Czy intensywny zapach nie szkodzi dziecku? Jaki ma wpływ na jego rozwój? Czy może być przyczyną nieprawidłowego rozwoju? Do tej pory nie ma jednoznacznych badań, a lekarze zalecają umiar. Używanie perfum w ciąży ma swoich zwolenników, kobiety, które nie wyobrażają sobie życia bez perfum. Ma też swoich przeciwników, kobiety, które rezygnują na kilka miesięcy z zapachów. Opcją jest racjonalne podejście do tematu. Można
zmienić zapach na lżejszy, delikatniejszy, na przykład na mgiełkę.

Zdroworozsądkowe podejście do używania perfum w trakcie ciąży, wsłuchanie się w swój organizm i potrzeby, jest najlepszą odpowiedzią na pytanie: jakie perfumy w ciąży.

Dlaczego w ciąży czujemy bardziej?

Natura wyposażyła kobiety w „broń” pod postacią wrażliwego nosa w ciąży. Z punktu widzenia naszych przodków to właśnie wyostrzony zapach chronił przed zjedzeniem czegoś trującego czy nienadającego się do spożycia. Za sprawą wrażliwego na zapachy nosa stoją hormony. Szczególnie w pierwszym trymestrze kobiety reagują na zapachy.

Przed perfumami nie da się uchronić. W końcu kobieta w ciąży nie pozostaje w domu przez 9 miesięcy, tylko często prowadzi normalny tryb życia. Pracuje, spotyka się z ludźmi i różnymi zapachami. Nie sposób ich wyeliminować.

Lekkie, orzeźwiające nuty

Kwestia zapachu w ciąży jest na tyle subiektywna, że trudno jednoznacznie stwierdzić, że określony zapach będzie podobał się wszystkim kobietom. Na ten czas polecane są delikatne, orzeźwiające owocowe, kwiatowe nuty. Raczej intensywne perfumy nie są dobrym wyborem, ze względu na czuły nos.

Natomiast przeglądając fora internetowe nie brak opinii kobiet, które nie tylko nadal używają ulubionych zapachów sprzed ciąży, ale też sięgają po intensywne, które podobają im się bardziej w tym czasie. Wszystko jest kwestią indywidualną.

Im mniej alkoholu, tym lepiej

Myśląc o tym, jakie perfumy w ciąży używać, pojawia się kwestia ich rodzaju. W ofercie drogerii są: perfumy, wody perfumowane, toaletowe, kolońskie, odświeżające. Największą zawartość alkoholu i olejków eterycznych mają perfumy. Każde kolejne wymienione mają niższą zawartość i jednych, i drugich. W ciąży najlepiej stawiać na perfumy o jak najniższej zawartości alkoholu. Dlatego sprawdzą się delikatne wody odświeżające. Mają one najmniejszą zawartość olejków eterycznych i alkoholu, dlatego zmniejsza się ryzyko, że podrażnią nadmiernie wyczulony nos.

Jak używać perfum w ciąży?

W ciąży mniej znaczy lepiej. Perfum najlepiej używać w minimalnej ilości. Rozpylenie nad sobą dużej ilości perfum może prowadzić do mdłości i bólu głowy. Po raz kolejny warto zastosować zdroworozsądkowe podejście, wystarczy jedno, dwa rozpylenia.

Jeśli kupujesz nowe perfumy w drogerii internetowej np. Louma.pl, Notino.pl czy Tagomago.pl, sprawdź najpierw reakcję organizmu w drogerii stacjonarnej, przed wyjściem z domu. Może się okazać, że niekoniecznie spodoba się nowy zapach. Może on wywołać nudności. Dlatego po zakupie perfum, warto sprawdzić, czy nowe perfumy nie spowodują dyskomfortu.

Wśród zapachów, które mogą się przyczynić do dyskomfortu są piżmo, cybet, bursztyn, olejek jałowcowy, ambra, wetiwer. Są to ciężkie nuty i perfumy na zimę oraz jesień. W ciąży lepiej ich unikać. Skład perfum warto też sprawdzić pod kątem substancji syntetycznych. W przypadku perfum, podobnie jak i kosmetyków, im krótszy skład tym lepiej.

Wybierając perfumy w ciąży, przede wszystkim należy kierować się ich wpływem na samopoczucie. Jeśli ulubiony zapach przyprawia o mdłości, to pozostaje odstawić go na kilka miesięcy. W naszej drogerii znajdziesz szeroki wybór delikatnych zapachów.

Przeczytaj także: Ciąża to czas skrajności – jak je oswoić

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie