Czego szukasz

Ciąża to czas skrajności – jak je oswoić

Ciąża to specjalny czas dla każdej kobiety. Nagle zmienić musisz wszystkie dotychczasowe nawyki. Trochę się cieszysz, a trochę panikujesz? Spokojnie, to normalne. Jak odnaleźć się w ciążowym temacie?

Czego nie wolno w pierwszym trymestrze

Pierwszy trymestr to czas wzmożonej uwagi i troski. To właśnie w tym okresie spotkasz się z największą ilością zakazów i nakazów. Powinnaś więc ograniczyć sport i gorące kąpiele, nie wolno Ci pić kawy, ani większości ziół, nie możesz też sięgać po alkohol, sery pleśniowe, surowe jajka czy mięso.

Jeśli więc jesteś zapaloną miłośniczką tatara, fanką kawy i ziołowych herbat, wszystko to nagle musi się zmienić.

Samopoczucie na starcie – mało energii, dużo łez

Twoje samopoczucie w pierwszych miesiącach ciąży może być nieco odmienione. Nie tryskasz energią jak wcześniej, chcesz przesypiać całe dnie, a poranki są często przetykane mdłościami i płaczem. To absolutnie normalne. Za kilka tygodni poczujesz się lepiej.

Co możesz dla siebie zrobić zanim to się stanie? Przede wszystkim odpuść sobie. Nie czuj się źle, że czegoś nie zrobiłaś, że coś odwołałaś lub przełożyłaś. Śpij dużo, nawet jeśli śpisz w ciągu dnia. Jedz zdrowo, czytaj książki i oglądaj filmy. Trochę się rozpieszczaj, bo pierwszy trymestr na pewno tego za Ciebie nie zrobi.

Zmiany, zmiany, czyli burza hormonów

Jeśli przez ostatnie lata nie spożywałaś nabiału czy mięsa, a nagle marzy Ci się szklanka zimnego mleka czy wielki kotlet schabowy, to absolutnie normalne. Takich zmian będzie coraz więcej, otwórz się na nie.

Powoli zmieniać się też będzie rozmiar Twojej garderoby czy kształt Twojego ciała. Blasku nabiorą włosy, a paznokcie zrobią się mocniejsze i będą szybciej rosły. Zmienią się Twoje nastroje, często wielokrotnie w ciągu dnia. Wszystko to z powodu burzy hormonów, która szaleje w Twoim organizmie.

Jak zaszaleć w ciąży

Podczas gdy Twoi znajomi wciąż wypijają lampkę wina do kolacji, biorą udział w maratonach czy wyjeżdżają w góry, Ty siedzisz w domu i z powodu wielkiego brzucha nie bardzo możesz się ruszać? Choć to na starcie nie będzie łatwe, postaraj się pomyśleć, że to czas tylko dla Ciebie. Czas na czytanie książek pod kocem, słuchania muzyki czy pieczenia ciast.

Nie możesz wyjść na głośny koncert ani spędzić weekendu pod namiotem? Rozpieść się w inny sposób. Kup sobie pachnący balsam do ciała albo pogrubiający rzęsy tusz Max Factor, idź na masaż lub wykup karnet jogi dla kobiet w ciąży.

Świadomość i panika

Powoli zacznie docierać do Ciebie, że chwila moment zmian w Twoim życiu będzie jeszcze więcej. Oto za kilka miesięcy pojawi się w Twoim domu nowy lokator, który przewróci dotychczasowe życie do góry nogami. Świadomość tego faktu często wywołuje panikę i strach.

To absolutnie normalne, że masz obawy, że nachodzą Cię różne myśli – począwszy od tych, że sobie nie poradzisz, a kończąc na płaczu ze szczęścia. Wiedz, że nie zwariowałaś, kiedy z jednej strony nie możesz się doczekać, z drugiej chcesz, żeby dziecko zostało w Twoim brzuchu jeszcze długie miesiące. Wszystkie kobiety to przechodzą. Tylko nie wszystkie o tym mówią.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.
<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie