Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Jakie dokumenty do macierzyńskiego musisz złożyć?

  • Karolina Wojtaś
  • 19 stycznia 2020
  • 4 MIN. CZYTANIA
Już od kilku lat młode mamy mogą korzystać z tzw. „rocznego urlopu macierzyńskiego”. Nie zawsze jednak wiemy, w jakich sposób załatwić formalności. Jakie dokumenty do macierzyńskiego należy złożyć, żeby świadczenie przyszło na czas – bez żadnych kłopotów po drodze? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Dokumenty do macierzyńskiego – w pytaniach i odpowiedziach

1. Czy urlop macierzyński przysługuje w przypadku każdej umowy?

Niestety, nie. Urlop macierzyński, czyli płatna przerwa w pracy spowodowana urodzeniem dziecka przez pracownicę, przysługuje tylko w przypadku trwania umowy o pracę.

Warto jednocześnie pamiętać, że od 2016 roku kobiety, które pracują na umowę o dzieło, umowę zlecenie albo są bezrobotne, także mają prawo do świadczenia rodzicielskiego. Wynosi ono 1000 złotych i jest wypłacane przez 52 tygodnie (w przypadku urodzenia jednego dziecka) lub 71 tygodni (więcej niż jedno dziecko).

2. Czy można stracić pracę podczas urlopu macierzyńskiego?

Panuje obiegowa opinia, że w Polsce, kobiety przebywającej na urlopie macierzyńskim nie można zwolnić i koniec, kropka. Niestety, nie jest tak do końca. Zwolnienie może nastąpić, np. w przypadku, gdy zakład pracy jest likwidowany lub ogłasza upadłość. Nie oznacza to jednak bynajmniej, że zwolnionej, przyszłej lub świeżo upieczonej mamie, nie przysługują już zasiłki. Przysługują i są one wypłacane przez ZUS.

3. Jak długo trwa urlop macierzyński?

Choć powszechnie mówi się o „rocznym urlopie macierzyńskim”, taki urlop nie istnieje. W rzeczywistości młodej mamie przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w przypadku urodzenia jednego dziecka) oraz 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego. Warto dodać, że 14 tygodni musi wykorzystać matka dziecka, 6 pozostałych może wykorzystać ojciec.

4. Jakie dokumenty do macierzyńskiego należy przedstawić, aby otrzymać zasiłek?

Jeśli jesteś w ciąży, być może zaczęłaś już się zastanawiać, jakie dokumenty do macierzyńskiego musisz przedstawić, aby nie pojawiły się jakieś „problemy z dokumentacją”, czy opóźnienie w wypłacaniu świadczenia. Wyjaśnijmy zatem te kwestie.

Jeżeli masz w planach przejście na urlop macierzyński od dnia porodu, to nie musisz składać u pracodawcy żadnych wniosków. Jedyny dokument, który powinien być przez Ciebie dostarczony, to odpis aktu urodzenia dziecka. Im szybciej zawieziesz go do miejsca pracy, tym lepiej (oczywiście może dostarczyć go również ktoś inny, np. Twój mąż).

Przeczytaj również o pracy dodatkowej na urlopie macierzyńskim!

Jeśli natomiast planujesz udać się na urlop macierzyński wcześniej – a możesz go rozpocząć już 6 tygodni przed porodem, to także nie składasz wniosku. Musisz natomiast, przekazać pracodawcy zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu. Jednocześnie musisz poinformować go – ustnie lub pisemnie – kiedy planujesz rozpocząć urlop.

[FM_form id=”6″]

5. Jakie dokumenty do macierzyńskiego są potrzebne, jeśli pracownica chce połączyć urlop macierzyński i rodzicielski?

Urlop macierzyński i rodzicielski można połączyć. A dokładniej – możesz zażyczyć sobie bezpośredniego przejścia na urlop rodzicielski tuż po macierzyńskim. Jeśli tak zrobisz, przez cały rok będziesz otrzymywała 80% wynagrodzenia.

Aby jednak tak się stało, w ciągu 14 dni po porodzie (lub krótko przed nim) powinnaś złożyć u pracodawcy wniosek o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

Jeśli tego nie zrobisz, przez 20 tygodni urlopu macierzyńskiego będziesz otrzymywała 100% wynagrodzenia, a w urlopie rodzicielskim – 60%. W takim wypadku, nie można jednak zapominać, aby najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego, złożyć u pracodawcy wniosek o taki urlop. Należy również złożyć oświadczenie, że nie będzie z niego korzystał ojciec dziecka.

Uwaga! Jeśli planujesz podzielić urlop rodzicielski między siebie i partnera, to do wniosku należy dołączyć oświadczenie o tym, w jaki sposób podział ten ma wyglądać.

6. Jakie dokumenty do macierzyńskiego trwającego krócej niż 20 tygodni?

Jeśli nie chcesz wykorzystywać całych 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, a jedynie obligatoryjne 14, to oczywiście i do tego masz prawo. W takiej sytuacji musisz złożyć wniosek, w którym zaznaczysz, od kiedy ojciec dziecka będzie sprawował nad nim opiekę.

Taki dokument składa się u pracodawcy najpóźniej na siedem dni przed planowanym powrotem do pracy. Do wniosku będziesz musiała dołączyć zaświadczenie z zakładu pracy partnera – powinna w nim znaleźć się informacja, że ojciec dziecka planuje wykorzystać część urlopu macierzyńskiego.

Zdjęcie: 123 rf

Zobacz więcej

artykuł
Kalendarz dni wolnych w roku szkolnym 2024/2025
  • Karolina Wojtaś
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
Dobry Start
  • Karolina Wojtaś
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Karolina Wojtaś
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
Kąpiel maluszka
  • Karolina Wojtaś
  • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
Praca zdalna przy małym dziecku
  • Karolina Wojtaś
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
dziecko przy oknie
  • Karolina Wojtaś
  • 6 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content