Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Jakie badania powinnaś zrobić w czasie ciąży?

  • Agnieszka Kociarz
  • 28 maja 2018
  • 4 MIN. CZYTANIA
Mówią, że ciąża to nie choroba, a jednak, jeśli ciąża przebiega bez komplikacji i tak u lekarza powinnaś się stawić przynajmniej raz w miesiącu. To bardzo ważne, aby regularnie wykonywać badania i kontrolować stan swojego zdrowia, bo w ciąży Twój organizm funkcjonuje dla dwojga!

Kiedy minie już euforia związana z pojawieniem się dwóch kresek na teście ciążowym, pora przedzierzgnąć się z romantycznej w rozważną. Bez względu na to czy ciąża jest planowana czy nie, zadaj sobie zasadnicze pytanie: ile wiesz na temat stanu swojego zdrowia? Kiedy ostatnio robiłaś badania krwi – profilaktyczne czy okresowe? Czy nie brakuje ci witamin i mikroelementów? Słowem: na ile znasz swój organizm?

Kwas foliowy: bez niego ani rusz

Jeszcze zanim zajdziesz w ciążę, powinnaś suplementować kwas foliowy. Oczywiście na co dzień w ogóle o tym nie myślisz. Może dlatego w wielu krajach wdraża się programy profilaktyczne zalecające kobietom w wieku rozrodczym zażywanie 0,4 mg kwasu foliowego dziennie w celu zapobiegania wystąpieniom u ich potomstwa wad cewy nerwowej.

Zapytasz czy zażywanie nie może oznaczać spożywania: czy nie można po prostu stosować diety bogatej w folacynę. Problem polega na tym, że kwas foliowy obecny w pożywieniu łatwo rozpada się pod wpływem światła słonecznego i temperatury.

Nawet jeśli uda nam się zjeść odpowiednią ilość surowych warzyw i owoców w ciągu doby, nasz organizm przyswoi tylko 50% kwasu foliowego w nich zawartego. Z tabletki kupionej w aptece – 100%. Suplementacja obowiązuje także w ciąży i w okresie karmienia.

Ważne początki

Teraz przed Tobą 9 miesięcy intensywnego dbania o siebie. Wśród badań obowiązkowych na początku ciąży zwraca uwagę określenie grupy krwi i RH.

Nawet jeśli znasz te parametry, dobrze, żebyś miała w swoich dokumentach wynik badania laboratoryjnego – na wszelki wypadek. Wyobraź sobie, że wiedza ta potrzebna jest gdy mdlejesz albo tracisz przytomność: wtedy liczy się czas.

Nie rezygnuj też z badań zalecanych: określenia przeciwciał w kierunku HIV, zapalenia wątroby typu B, różyczki i toksoplazmozy. Obecność którychkolwiek będzie wskazówką w postępowaniu terapeutycznym dla Twojego lekarza prowadzącego oraz specjalisty, do którego cię skieruje. Jeśli będziesz tkwić w niewiedzy, konsekwencje dla rozwoju płodu mogą być poważne.

Badania prenatalne inwazyjne

Przed upływem 11 tygodnia ciąży lekarz powinien poinformować Cię o możliwości wykonania badań prenatalnych, czyli badań w kierunku wad rozwojowych uwarunkowanych genetycznie.

Uwaga: Test PAPP-A, test potrójny, aminopunkcja/lub biopsja kosmówkowa refundowane są tylko w określonych przypadkach. Skierowanie mogą otrzymać przyszłe mamy, które ukończyły 35. rok życia, u których w rodzinie wystąpiły przypadki chorób genetycznych, u których (lub u partnera) wykryto wadę lub aberrację chromosomalną, które urodziły już dziecko/dzieci z wadami lub gdy lekarz wykryje nieprawidłowości podczas wykonywania badań kontrolnych (np. USG czy biochemicznych).

Badania prenatalne nieinwazyjne (przesiewowe)

W przebiegu ciąży zaleca się trzykrotne wykonanie badań USG:

  • między 11 a 14 tygodniem,
  • między 20 a 22 tygodniem,
  • między 27 a 32 tygodniem.

Szczególnie ważne jest USG połówkowe (czyli środkowe na naszej liście), bo lekarz ma wtedy możliwość sprawdzenia budowy całego ciała dziecka i przyjrzenia się sercu – to właśnie podczas tego USG najczęściej wykrywane są wady serca.

Ze spraw przyjemniejszych: teraz na pewno poznamy płeć dziecka.

Na koniec – podstawy

Podczas całej ciąży należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu poziomu cukru (czeka nas przykre dla żołądka badanie zwane krzywą cukrową). Równie ważne są analizy moczu oraz morfologia.

Dobry lekarz na pewno zaleci też zbadanie poziomu TSH, żeby sprawdzić czy w trakcie ciąży nie pojawiają się coraz powszechniejsze u kobiet zaburzenia pracy tarczycy – niedoczynność lub nadczynność. Podczas każdej wizyty u lekarza prowadzącego na pewno zostanie nam zmierzone ciśnienie tętnicze i wejdziemy na wagę.

Orientacyjny schemat badań widoczny jest na załączonej grafice. Należy jednak pamiętać, że obok badań obowiązkowych i zalecanych w naszym konkretnym przypadku mogą pojawić się też inne. Decyzję zawsze podejmuje lekarz prowadzący.

Nie denerwuj się więc, kiedy Twój lekarz przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad – im więcej o Tobie wie, tym większa szansa, że zauważy niepokojące objawy na czas i doprowadzi do szczęśliwego rozwiązania.

Zdjęcie: 123rf

Źródło: dzidziusiowo.pl

Zobacz więcej

artykuł
Ewa maluje obraz
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 3 MIN. CZYTANIA
wywiad
  • Dominika Cienkiewicz
  • 9 MIN. CZYTANIA
wywiad
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 21 MIN. CZYTANIA
artykuł
rodzina, ulgi dla rodziców
  • Aneta Socha - Jaworska
  • 13 MIN. CZYTANIA
artykuł
korespondencja seryjna
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
kartka z życzeniami z okazji Bożego Narodzenia
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 1 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content