ZAINSPIRUJ SIĘ
Jaki laktator wybrać – elektryczny czy ręczny?
- Alicja Zielińska
- 15 stycznia 2018
- 5 MIN. CZYTANIA
Laktator to nieskomplikowane w działaniu urządzenie, którego celem jest odciąganie pokarmu z piersi – szybciej i efektywniej w porównaniu z odciąganiem za pomocą dłoni.
W zależności od wersji, może być sterowany automatycznie (laktator elektryczny) lub ręcznie (laktator ręczny). To, którą opcję wybierzesz zależy wyłącznie od Twoich potrzeb i oczekiwań.
Laktator elektryczny – tak czy nie?
Laktator elektryczny jest urządzeniem bardziej zaawansowanym niż laktator ręczny. Jest dużo wygodniejszy, ponieważ nie wymagaja samodzielnego „pompowania”.
Odciąganie pokarmu następuje samoistnie, co jest zasługą mechanizmu sterowanego elektrycznie. Tego rodzaju urządzenia zasilane są prądem z sieci, a niektóre modele posiadają dodatkowe zasilanie na baterie.
Najprostsze modele laktatorów elektrycznych pozwalają na odciąganie pokarmu ze stałą siłą oraz tempem ssania. Natomiast bardziej zaawansowane posiadają funkcję odciągania dwufazowego, która poprawia efektywność pracy – dzięki temu odciąganie jest bardzo zbliżone do pobierania pokarmu przez niemowlę.
Nowością są laktatory elektroniczne, które wyposażone zostały w dodatkowe funkcje, takie jak np. sterowanie dotykowe, możliwość regulacji siły i tempa ssania, alarm, zegar.
Laktator elektryczny to świetne rozwiązanie, ponieważ:
- poprawia efektywność odciągania pokarmu – niektóre modele pozwalają odciągnąć 100 ml mleka w zaledwie 10 minut,
- nie męczą dłoni – dzięki temu nawet kilkunastominutowe odciąganie mleka nie powoduje dyskomfort
- pozwalają szybko i skutecznie uporać się z kryzysem laktacyjnym oraz nawałem pokarmu.
Warto jednak mieć świadomość, że laktator w wersji elektrycznej stanowi dość duży wydatek – ceny najlepszych modeli zaczynają się od ok. 500 zł. Minusem jest również dość głośna praca oraz – w przypadku zasilania wyłącznie na prąd – niemożność korzystania z niego w dowolnym miejscu.
Laktator ręczny – czy warto?
Laktator ręczny to proste w budowie urządzenie, które pozwala na efektywniejsze odciąganie pokarmu w porównaniu z odciąganiem mleka za pomocą dłoni.
Na rynku dostępnych jest kilka modeli laktatorów ręcznych:
- gruszkowe – zaciskanie i puszczanie gruszki wytwarza podciśnienie, co skutkuje zasysaniem brodawki; taka czynność angażuje obie dłonie,
- tłokowe – działają na podobnej zasadzie jak strzykawka, dlatego wymagają użycia dwóch dłoni,
- z rączką – najbardziej popularne i chętnie wybierane, z uwagi na możliwość obsługi jedną ręką; rączka jest tutaj jednocześnie pompką, co zwiększa wygodę odciągania pokarmu.
Nowoczesne modele laktatorów ręcznych zostały tak skonstruowane, aby możliwe było dwufazowe zasysanie piersi. Dzięki temu odciąganie pokarmu jest efektywniejsze – przypomina odruch ssania piersi przez niemowlę.
Wśród najważniejszych zalet laktatorów ręcznych wymienić można m.in.:
- kompaktowe wymiary – są bardzo poręczne i nie zajmują wiele miejsca,
- brak zasilania – nie wymagają dostępu do prądu, dlatego można z nich korzystać wszędzie,
- cicha praca – pracują bardzo dyskretnie, więc można z nich korzystać w dowolnym miejscu i o dowolnej porze,
- atrakcyjna cena – tego rodzaju modele są dużo tańsze niż laktator elektryczny.
Decydując się na taki model, należy mieć na uwadze kilka niedogodności. Zalicza się do nich np. wolniejsze odciąganie pokarmu (w porównaniu z laktatorem elektrycznym), czy szybsze męczenie się dłoni związane z ciągłym naciskaniem na rączkę.
Jaki laktator wybrać?
Niezależnie od podjętej decyzji, laktator na pewno przyda Ci się przez cały okres karmienia piersią. Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:
- jak często będziesz korzystać z laktatora – sporadycznie czy kilka razy dziennie?
- jak szybko chcesz odciągać pokarm?
- gdzie najczęściej będziesz korzystać ze sprzętu?
Na wersję elektryczną warto zdecydować się, gdy:
- zależy Ci na efektywniejszym pobieraniu pokarmu,
- będziesz z urządzenia korzystać bardzo często – nawet kilka razy w ciągu dnia,
- masz poważne problemy z laktacją,
- możesz pozwolić sobie na droższy zakup.
W pozostałych przypadkach laktator ręczny będzie dobrym rozwiązaniem.
Pamiętaj – laktator to sprzęt, w który warto się zaopatrzyć. Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na laktator w wersji elektrycznej czy ten ręczny, każdy model okaże się sprzymierzeńcem w trudniejszych okresach związanych z karmieniem piersią.
Za pomocą laktatora:
- pobudzisz laktację w pierwszych dobach po porodzie,
- uporasz się z nawałem pokarmu, nie dopuszczając tym samym do zastojów mleka w przewodach mlecznych,
- zwalczysz kryzys laktacyjny w pierwszych tygodniach po porodzie.
Ponadto nie będziesz musiała rezygnować z naturalnego karmienia po powrocie do pracy. Laktatorem odciągniesz pokarm z piersi i stworzysz „zapasy”, po które będą sięgać osoby przejmujące opiekę nad niemowlęciem.
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcie: fotolia.
<