Czego szukasz

Jak zorganizować sobie pracę, kiedy Twoje dziecko często choruje?

Mamo zrób plan i nastaw się na jego realizację, a masz jak w banku, że będziesz potrzebować rozwiązania na czas kryzysu i awarii. Katary, przeziębienia u dzieci są nieuniknione, więc wcześniej przygotuj sobie plan B, C i przynajmniej do H, jak zorganizować sobie pracę, kiedy Twoje dziecko musi zostać w domu.

mama mierzy temperaturę swojej córce

Przeziębienia u dzieci – pewne jak w banku

Podobno dzieci w wieku przedszkolnym średnio łapią od 6 do 8 przeziębień i chorób w jednym sezonie jesienno-zimowym. Każda choroba to średnio tydzień nieobecności dziecka w placówce, co daje łącznie nawet 2 miesiące kombinowania jak zapewnić opiekę dziecku i jednocześnie nie zawalić totalnie obowiązków w pracy, zleceń dla klientów lub nie zbankrutować własnej firmy.
I żeby nie było niedomówień. Nie mam na myśli każdej choroby, ale takie (najczęstsze jednak) sytuacje, kiedy mamy do czynienia z katarem, kaszlem czy innymi smarkami – dziecko nie może iść do przedszkola czy szkoły, ale czuje się całkiem dobrze.

Jak zapewnić opiekę dzieciom kiedy chorują?

Co możesz wtedy zrobić? Jak połączyć elementy domowej układanki, sprawić, że niemożliwe staje się możliwe i pracować?

1. Babcia w wersji 1

Dzwonisz po babcię, dziadka lub ciocię, którzy z radością zajmą się wnukiem, przygotują pożywny rosołek, zbudują wieżę z klocków, przeczytają po raz setny historię o Syrence Arielce. To działa, pod warunkiem, że masz rodziców na miejscu, a oni są już na emeryturze.

2. Babcia w wersji 2

Co jeśli dziadkowie mieszkają daleko? Dzwonisz po babcię i zapraszasz ją na kilka dni do Was do domu. Babcia zajmuje się wnukiem lub wnuczką, przy okazji jeszcze może i Ty załapiesz się na rosołek albo najpyszniejsze leniwe pierogi na świecie?

3. Niania na telefon

Babcia mieszka daleko i nie może przyjechać? Albo jeszcze pracuje? Albo mieszkasz w małym mieszkaniu i nocowanie gości jest zbyt skomplikowane? Dzwonisz po nianię, która z przyjemnością zajmie się Twoim dzieckiem – jak przyszywana babcia. Oczywiście relacje z taką nianią nawiązałaś dużo wcześniej, może kiedy poszłaś do pracy ona opiekowała się dzieckiem? Niania i dziecko znają się i lubią.

To rozwiązanie ma jedną wadę – może okazać się, że miła starsza pani jest zaprzyjaźniona z kilkoma rodzinami i wygrywa ten, u kogo dzieci rozchorują się najpierw, bo jemu udaje się zarezerwować nianię. U nas taka sytuacja zdarzyła się kilka razy. Dziecko rozkłada choroba, dzwonię po nianię i okazuje się, że Michałek czy Ola rozchorowali się wcześniej i niania przyjdzie do nich. Ale jeszcze nic straconego. Pamiętaj, kiedy nie działa plan B – sięgasz po plan C, D i kolejny.

4. Rozmowa z mężem / partnerem

Ten punkt tak naprawdę powinien być na samym początku. Jeśli nie jesteś samodzielną mamą, to rozmowa z tatą dziecka jest najważniejsza. Wspólnie ustalacie Wasze godziny pracy na czas choroby dziecka – na przykład jedno z Was idzie do pracy dużo wcześniej, żeby wrócić zanim druga osoba wyjdzie do biura?

5. Zaangażuj męża w znalezienie opieki

Nie zapisano w konstytucji, że opieka nad dzieckiem w czasie choroby to zadanie mamy. Zamiast martwić się co dalej, zaangażuj w opiekę swojego męża lub niech on rozmawia z babcią, dziadkiem czy nianią. Pamiętaj, że Twoje potrzeby i Twoja praca są tak samo ważne.

6. Praca w trybie home office

Ustalasz z przełożonym pracę w trybie home office w dniach kiedy Twoje dziecko jest chore. Pracujesz kiedy dziecko śpi lub wieczorami, tak, aby jak najwięcej być z dzieckiem. Załatwiasz najpilniejsze sprawy i gasisz pożary, mniej pilne sprawy przekładając na później.

7. Praca częściowo zdalna

Idź do biura na 4 godziny, a resztę zadań wykonaj wieczorem, kiedy Twoje dziecko już zaśnie.

8. Podziel zadania do wykonania

Kiedy jesteś sama z dzieckiem – zaplanuj mniej ważne zadania do wykonania, a takie które wymagają Twojej maksymalnej uwagi, ciszy i spokoju zrób wtedy, gdy ktoś inny zajmie się dzieckiem.

9. Wdrażasz kilka rozwiązań na raz

Wdrażasz tyle punktów na raz ile potrzeba, aby życie mogło dalej funkcjonować. Niania na telefon + home office + praca na zakładkę z mężem? Jeśli wtedy wszystko poskłada się w jedną całość, to niech tak będzie.

10. Nocne czuwanie

Jeżeli oboje chodzicie do pracy, a dzieckiem w ciągu dnia zajmuje się niania lub babcia – umówcie się z mężem na nocne dyżury (oczywiście jeśli są potrzebne), tak, abyś następnego dnia w pracy nie wyglądała jak zombie.

11. Dobry lekarz to podstawa

Znajdźcie dobrego lekarza pediatrę, który będzie umiał szybko i dobrze zdiagnozować dziecko oraz zastosować najlepsze leczenie.

12. Zrób plan dnia dla dziecka

W przypadku większego dziecka warto zrobić mu plan dnia (jeśli jeszcze nie czyta, to narysuj) jak będzie wyglądał ten konkretny dzień – taki scenariusz rysunkowy – kiedy mama pracuje, kiedy może zrobić przerwę, kiedy lekarstwa, kiedy bajka, a kiedy inne zabawy. Z planem jest łatwiej, bo dzieciom czas płynie inaczej, dla nas 6 godzin to 6 godzin, a dla dzieci to wrażenie, że to nieskończoność (albo przynajmniej 3 lata, jak mówi moja córka).

13. Taka sytuacja ma też plusy

Przy chorobie odpada problem z logistyką – dojazdami do szkoły czy przedszkola. Można dodatkową godzinę (kiedy dzieci jeszcze śpią) wykorzystać na pracę czy inne ważne zadania.

14. Bajki na tablecie

Nie będę oryginalna pisząc, żebyś przygotowała nową serię bajek na tablecie. Kiedy będziesz potrzebowała pół godziny skupienia, przyda się jak nigdy!.

Opieka do dzieci nie tylko w czasie choroby

Powyższe pomysły sprawdzą się również w czasie różnych dni wolnych od szkoły – ferii zimowych, świątecznych, majówek i innych okoliczności, które zatrzymają dziecko w domu.

Opieka w grupie

Kiedy dziecko jest zdrowe, ale nie może iść do placówki rozwiązań jest jeszcze więcej. Można połączyć opiekę kilkorga dzieci – umówić się z nianią, która przypilnuje dwójki lub trójki dzieci – dla dzieci to super frajda móc cały dzień spędzić u koleżanki lub kolegi z grupy / klasy.

A może masz niepracującą zawodowo sąsiadkę, która w zamian za inną sąsiedzką przysługę przygarnie Twoje dziecko – zapewniając swoim dzieciom przednie towarzystwo, a sobie chwilę na wypicie ciepłej kawy?

A jakie rozwiązanie sprawdza się u Ciebie?

LINK4 Mama to także:

  • łóżko szpitalne dla rodzica (lub innego prawnego opiekuna), by mógł czuwać przy swoim chorym dziecku, gdy dziecko do szpitala trafi w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania
  • pomoc domowa gdy – w wyniku nieszczęśliwego wypadku – rodzic będzie zmuszony do pozostania w łóżku,
  • korepetycje dla dziecka, gdy w wyniku choroby nie będzie chodzić do szkoły dłużej niż siedem dni.

Szczegóły dotyczące produktów LINK4 Mama i LINK4 Dziecko dostępne są pod numerem 604 14 14 14, albo na stronie www.link4mama.pl. Tam znajdują się też ogólne warunki ubezpieczenia.

Materiał promocyjny. Partnerem artykułu jest firma LINK4 oferująca polisę dla rodziców LINK4 Mama

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie