Czego szukasz

Jak zorganizować sobie pracę, kiedy Twoje dziecko często choruje?

Mamo zrób plan i nastaw się na jego realizację, a masz jak w banku, że będziesz potrzebować rozwiązania na czas kryzysu i awarii. Katary, przeziębienia u dzieci są nieuniknione, więc wcześniej przygotuj sobie plan B, C i przynajmniej do H, jak zorganizować sobie pracę, kiedy Twoje dziecko musi zostać w domu.

  • Joanna Gotfryd - 23/04/2019
mama mierzy temperaturę swojej córce

Przeziębienia u dzieci – pewne jak w banku

Podobno dzieci w wieku przedszkolnym średnio łapią od 6 do 8 przeziębień i chorób w jednym sezonie jesienno-zimowym. Każda choroba to średnio tydzień nieobecności dziecka w placówce, co daje łącznie nawet 2 miesiące kombinowania jak zapewnić opiekę dziecku i jednocześnie nie zawalić totalnie obowiązków w pracy, zleceń dla klientów lub nie zbankrutować własnej firmy.
I żeby nie było niedomówień. Nie mam na myśli każdej choroby, ale takie (najczęstsze jednak) sytuacje, kiedy mamy do czynienia z katarem, kaszlem czy innymi smarkami – dziecko nie może iść do przedszkola czy szkoły, ale czuje się całkiem dobrze.

Jak zapewnić opiekę dzieciom kiedy chorują?

Co możesz wtedy zrobić? Jak połączyć elementy domowej układanki, sprawić, że niemożliwe staje się możliwe i pracować?

1. Babcia w wersji 1

Dzwonisz po babcię, dziadka lub ciocię, którzy z radością zajmą się wnukiem, przygotują pożywny rosołek, zbudują wieżę z klocków, przeczytają po raz setny historię o Syrence Arielce. To działa, pod warunkiem, że masz rodziców na miejscu, a oni są już na emeryturze.

2. Babcia w wersji 2

Co jeśli dziadkowie mieszkają daleko? Dzwonisz po babcię i zapraszasz ją na kilka dni do Was do domu. Babcia zajmuje się wnukiem lub wnuczką, przy okazji jeszcze może i Ty załapiesz się na rosołek albo najpyszniejsze leniwe pierogi na świecie?

3. Niania na telefon

Babcia mieszka daleko i nie może przyjechać? Albo jeszcze pracuje? Albo mieszkasz w małym mieszkaniu i nocowanie gości jest zbyt skomplikowane? Dzwonisz po nianię, która z przyjemnością zajmie się Twoim dzieckiem – jak przyszywana babcia. Oczywiście relacje z taką nianią nawiązałaś dużo wcześniej, może kiedy poszłaś do pracy ona opiekowała się dzieckiem? Niania i dziecko znają się i lubią.

To rozwiązanie ma jedną wadę – może okazać się, że miła starsza pani jest zaprzyjaźniona z kilkoma rodzinami i wygrywa ten, u kogo dzieci rozchorują się najpierw, bo jemu udaje się zarezerwować nianię. U nas taka sytuacja zdarzyła się kilka razy. Dziecko rozkłada choroba, dzwonię po nianię i okazuje się, że Michałek czy Ola rozchorowali się wcześniej i niania przyjdzie do nich. Ale jeszcze nic straconego. Pamiętaj, kiedy nie działa plan B – sięgasz po plan C, D i kolejny.

4. Rozmowa z mężem / partnerem

Ten punkt tak naprawdę powinien być na samym początku. Jeśli nie jesteś samodzielną mamą, to rozmowa z tatą dziecka jest najważniejsza. Wspólnie ustalacie Wasze godziny pracy na czas choroby dziecka – na przykład jedno z Was idzie do pracy dużo wcześniej, żeby wrócić zanim druga osoba wyjdzie do biura?

5. Zaangażuj męża w znalezienie opieki

Nie zapisano w konstytucji, że opieka nad dzieckiem w czasie choroby to zadanie mamy. Zamiast martwić się co dalej, zaangażuj w opiekę swojego męża lub niech on rozmawia z babcią, dziadkiem czy nianią. Pamiętaj, że Twoje potrzeby i Twoja praca są tak samo ważne.

6. Praca w trybie home office

Ustalasz z przełożonym pracę w trybie home office w dniach kiedy Twoje dziecko jest chore. Pracujesz kiedy dziecko śpi lub wieczorami, tak, aby jak najwięcej być z dzieckiem. Załatwiasz najpilniejsze sprawy i gasisz pożary, mniej pilne sprawy przekładając na później.

7. Praca częściowo zdalna

Idź do biura na 4 godziny, a resztę zadań wykonaj wieczorem, kiedy Twoje dziecko już zaśnie.

8. Podziel zadania do wykonania

Kiedy jesteś sama z dzieckiem – zaplanuj mniej ważne zadania do wykonania, a takie które wymagają Twojej maksymalnej uwagi, ciszy i spokoju zrób wtedy, gdy ktoś inny zajmie się dzieckiem.

9. Wdrażasz kilka rozwiązań na raz

Wdrażasz tyle punktów na raz ile potrzeba, aby życie mogło dalej funkcjonować. Niania na telefon + home office + praca na zakładkę z mężem? Jeśli wtedy wszystko poskłada się w jedną całość, to niech tak będzie.

10. Nocne czuwanie

Jeżeli oboje chodzicie do pracy, a dzieckiem w ciągu dnia zajmuje się niania lub babcia – umówcie się z mężem na nocne dyżury (oczywiście jeśli są potrzebne), tak, abyś następnego dnia w pracy nie wyglądała jak zombie.

11. Dobry lekarz to podstawa

Znajdźcie dobrego lekarza pediatrę, który będzie umiał szybko i dobrze zdiagnozować dziecko oraz zastosować najlepsze leczenie.

12. Zrób plan dnia dla dziecka

W przypadku większego dziecka warto zrobić mu plan dnia (jeśli jeszcze nie czyta, to narysuj) jak będzie wyglądał ten konkretny dzień – taki scenariusz rysunkowy – kiedy mama pracuje, kiedy może zrobić przerwę, kiedy lekarstwa, kiedy bajka, a kiedy inne zabawy. Z planem jest łatwiej, bo dzieciom czas płynie inaczej, dla nas 6 godzin to 6 godzin, a dla dzieci to wrażenie, że to nieskończoność (albo przynajmniej 3 lata, jak mówi moja córka).

13. Taka sytuacja ma też plusy

Przy chorobie odpada problem z logistyką – dojazdami do szkoły czy przedszkola. Można dodatkową godzinę (kiedy dzieci jeszcze śpią) wykorzystać na pracę czy inne ważne zadania.

14. Bajki na tablecie

Nie będę oryginalna pisząc, żebyś przygotowała nową serię bajek na tablecie. Kiedy będziesz potrzebowała pół godziny skupienia, przyda się jak nigdy!.

Opieka do dzieci nie tylko w czasie choroby

Powyższe pomysły sprawdzą się również w czasie różnych dni wolnych od szkoły – ferii zimowych, świątecznych, majówek i innych okoliczności, które zatrzymają dziecko w domu.

Opieka w grupie

Kiedy dziecko jest zdrowe, ale nie może iść do placówki rozwiązań jest jeszcze więcej. Można połączyć opiekę kilkorga dzieci – umówić się z nianią, która przypilnuje dwójki lub trójki dzieci – dla dzieci to super frajda móc cały dzień spędzić u koleżanki lub kolegi z grupy / klasy.

A może masz niepracującą zawodowo sąsiadkę, która w zamian za inną sąsiedzką przysługę przygarnie Twoje dziecko – zapewniając swoim dzieciom przednie towarzystwo, a sobie chwilę na wypicie ciepłej kawy?

A jakie rozwiązanie sprawdza się u Ciebie?

LINK4 Mama to także:

  • łóżko szpitalne dla rodzica (lub innego prawnego opiekuna), by mógł czuwać przy swoim chorym dziecku, gdy dziecko do szpitala trafi w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania
  • pomoc domowa gdy – w wyniku nieszczęśliwego wypadku – rodzic będzie zmuszony do pozostania w łóżku,
  • korepetycje dla dziecka, gdy w wyniku choroby nie będzie chodzić do szkoły dłużej niż siedem dni.

Szczegóły dotyczące produktów LINK4 Mama i LINK4 Dziecko dostępne są pod numerem 604 14 14 14, albo na stronie www.link4mama.pl. Tam znajdują się też ogólne warunki ubezpieczenia.

Materiał promocyjny. Partnerem artykułu jest firma LINK4 oferująca polisę dla rodziców LINK4 Mama

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.

Łóżko w kształcie domku – idealne miejsce do snu i zabawy

Pokój młodego człowieka jest całym jego światem. To salon, sypialnia, pokój do nauki i zabawy w jednym. Dlatego niezwykle ważne jest, by urządzić go w taki sposób, by zarówno dziecko, jak i nastolatek czuli się w swojej przestrzeni komfortowo. Wybór łóżka, jako jednego z kluczowych elementów wyposażenia odgrywa więc bardzo ważną rolę.
  • Jagoda Jasińska - 16/05/2019
drewniane łóżko w kształcie domku

Dziecięce łóżko domek – magiczne miejsce do spania i zabawy

Łóżka w formie domku to trend, który przebojem zdobywa pokoje dziecięce w polskich domach. Wykonane z solidnego drewna, estetyczne i wygodne łóżka w formie domków, dają dziecku poczucie komfortu i bezpieczeństwa w czasie snu. Po złożeniu pościeli, stają się świetnym miejscem zabawy dla kilkulatków.

Kto z nas w dzieciństwie nie próbował budować domku z koca i krzeseł? Domek jest doskonałym, ulubionym miejscem zabawy w pewnym etapie życia dziecka, a dzięki solidnym i estetycznym łóżkom w formie domków, dzieci potrzebują bardzo niewiele, by urządzić sobie mały świat.

Idealne do niewielkiego pokoju

Łóżka w kształcie domków, które posiadają miejsce do spania na piętrze, to idealny mebel do niewielkiego pomieszczenia. Wiele dzieci marzy o piętrowym łóżku, a dzięki takiej konstrukcji, dziecięce łóżko domek daje młodemu człowiekowi dodatkową przestrzeń do zabawy, spełniając jednocześnie pragnienie spania na górze.

Pod miejscem do spania, można umieścić zarówno kącik do zabawy, jak i niewielkie biurko, czy stolik do rysowania. Sposób wykorzystania dodatkowej przestrzeni zależy od wieku, potrzeb i upodobań dziecka.

Nie tylko dla najmłodszych

Łóżka – domki wykonywane są w różnych kształtach i rozmiarach. Solidna, drewniana rama w pokoju nastolatka, może być podstawą interesującej aranżacji tematycznej. Nastolatki czują silną potrzebę podkreślenia swojego indywidualizmu, również przez wyjątkowy wystrój pokoju. Elementy minimalistycznego łóżka w kształcie domku, mogą być przestrzenią do umieszczenia wybranych dekoracji, dodatkowego oświetlenia lub czegokolwiek, co pozwoli dorastającemu chłopcu, lub dziewczynie poczuć się w swoim pokoju jeszcze lepiej i bardziej „u siebie”.

Solidne wykonanie i uniwersalna forma

Łóżka dziecięce i młodzieżowe w formie domków dostępne w sklepie Edinos.pl, to nie tylko solidne wykonanie i wygoda. To również uniwersalne wzornictwo – idealne zarówno do pokoju chłopca, jak i dziewczynki.

Dla wszystkich wiernych czytelników portalu  zainteresowanych zakupem łóżko domków oraz innych oryginalnych mebli, internetowy sklep Edinos.pl przygotował kody rabatowe o wartości 15 zł – 73ccaedi.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcia: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska

Praca tymczasowa za granicą sposobem na podreperowanie budżetu

Każdy z nas lubi posiadać oszczędności. Mając dodatkową gotówkę nie tylko czujemy się pewniej, ale również możemy realizować swoje plany i marzenia. Niestety, wysokość pensji w naszym kraju często nie pozwala na odłożenie gotówki. Czy oznacza to, że musimy rezygnować ze swoich planów? Niekoniecznie.
  • Dominika Kamińska - 16/05/2019
kobieta szuka ofert pracy przez internet

Zbliża się okres roku, w którym możemy zarobić nieco więcej. Wraz z nadejściem lata rozpoczyna się bowiem sezon na pracę tymczasową – w tym także za granicą. Wielu Polaków decyduje się na wyjazd w trakcie letnich miesięcy, ponieważ jest to prosty sposób na to, by zarobić naprawdę sporo.

Do jakich krajów wyjechać na tymczasowy zarobek?

Otwarte granice Unii Europejskiej sprawiają, że możliwości podjęcia pracy tymczasowej poza Polską jest naprawdę sporo. Wśród krajów, w których znajdziemy sporą liczbę ofert wymienić możemy między innymi Niemcy, Wielką Brytanię czy Holandię.

Sporo ofert pracy pojawia się również we Włoszech oraz w Hiszpanii, a także we Francji. W zależności od kraju są one zróżnicowane. W Niemczech najczęściej znajdziemy oferty pracy przy zbiorach lub na budowie, zaś Hiszpania i Włochy chętnie poszukują pracowników gastronomii. Dzięki temu każdy z nas może znaleźć kraj, który chciałby poznać przy okazji wykonywanej pracy.

Jakie prace wykonują Polacy?

Prace sezonowe za granicą są bardzo różnorodne. Sporo ofert dotyczy pracy w gastronomii – zarówno w charakterze kucharza, pomocnika jak i kelnera. Na zatrudnienie mogą liczyć również osoby, które chciałyby pracować w turystyce – hotele chętnie zatrudniają pokojówki, kelnerów oraz sprzątaczki by w sezonie wakacyjnym zapewnić gościom najwyższy standard.

Prace sezonowe nieodłącznie związane są również z rolnictwem. Możemy znaleźć zatrudnienie przy zbiorze truskawek, ogórków, wiśni, jabłoni czy winogron. W Holandii możemy liczyć na liczne ogłoszenia związane z plantacjami kwiatów.

Co ważne, o ile w przypadku pracy w restauracjach i hotelach znajomość języka może okazać się koniecznie o tyle na plantacjach i uprawach z powodzeniem możemy pracować również jeśli nie znamy języka. Stawki w przypadku prac sezonowych są zróżnicowane i zależą zarówno od kraju, jak i wykonywanego stanowiska, niemniej jednak pracując przy zbiorze warzyw możemy liczyć nawet na 10 Euro za godzinę.

Gdzie szukać ofert pracy za granicą?

Wiemy już, że możliwości podjęcia pracy tymczasowej za granicami naszego kraju jest naprawdę sporo. Co więcej, możemy sporo zarobić. Gdzie jednak znaleźć ofertę pracy, która będzie spełniała nasze oczekiwania? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – wystarczy wykorzystać możliwości, które daje nam internet.

Obecnie na portalach takich jak http://www.jober.pl/ możemy znaleźć naprawdę sporo ofert pracy za granicami kraju. Co więcej, portal daje możliwość wyszukiwania ofert nie tylko pod kątem rodzaju stanowiska, ale również dodatkowych informacji takich jak: zapewnienie zakwaterowania czy konieczność znajomości języka obcego.

Podsumowując, kilkumiesięczny wyjazd za granicę może być bardzo dobrym sposobem na podreperowanie domowego budżetu. Co więcej, to również szansa na poznanie nowych miejsc, zdobycie nowych kwalifikacji i przeżycie ciekawej przygody. Nic więc dziwnego, że każdego roku sporo osób decyduje się na taki wyjazd.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail