ZAINSPIRUJ SIĘ
Jak ustalić alimenty na potrzeby złożenia wniosku o 500+ dla samotnego rodzica?
- Joanna Szewczyk-Stępień
- 7 stycznia 2019
- 3 MIN. CZYTANIA
Alimenty na potrzeby złożenia wniosku o 500+ dla samotnego rodzica
Wedle brzmienia ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która reguluje zasady przyznawania świadczenia 500+, rodzic samotnie wychowujący dziecko może potwierdzić fakt ustalenia tych alimentów przedstawiając tytuł wykonawczy pochodzący od sądu lub zatwierdzony przez sąd.
Pod pojęciem tym kryje się przede wszystkim wyrok sądu zasądzający alimenty, zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Nowe zasady wiążą się zatem z koniecznością składania do sądu rodzinnego pozwu o alimenty oraz przeprowadzenia postępowania w tym przedmiocie, co znacząco wydłuża otrzymanie prawomocnego wyroku ustalającego alimenty.
Terminy oczekiwania na pierwszą rozprawę są oczywiście różne w zależności od obłożenia sprawami danego sądu, jednak w większych miejscowościach mogą dobiegać do kilku miesięcy. Czy istnieje jakakolwiek możliwość przyśpieszenia całej procedury?
Jak ustalić alimenty sprawnie i małym kosztem?
Po pierwsze należy wskazać na możliwość złożenia wniosku o zabezpieczenie alimentów na czas trwania postępowania. Uwzględnienie go przez sąd będzie równoznaczne z wydaniem postanowienia zabezpieczającego, które stanowi samodzielny tytuł wykonawczy, któremu sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu. Cała procedura powinna potrwać około miesiąca.
Warto również wskazać na sposoby ugodowego załatwienia sprawy o ustalenie alimentów. To rozwiązanie będzie szczególnie polecane rodzicom, którzy nie są skonfliktowani i nie spierają się o wysokość należnych alimentów. Ugodę można zawrzeć przed mediatorem, jednak wówczas należy zatwierdzić ją przed sądem.
Pozornie wydawać by się mogło, że jest to rozwiązanie najszybsze, gdyż termin spotkania mediacyjnego z pewnością uda się ustalić szybciej niż termin rozprawy sądowej. Cały szkopuł tkwi jednak w tym, że okres oczekiwania na zatwierdzenie ugody w sądzie znacznie wydłuża całą procedurę.
Zdarza się również, że sądy odmawiają nadawania klauzuli wykonalności ugodzie zawartej przed mediatorem, co naraża nas na niebezpieczeństwo tego, że koniec końców stracimy czas na procedurę, która doprowadzi nas do punktu wyjścia. To samo ryzyko dotyczy ugody alimentacyjnej zawartej przed notariuszem. Ceny ugody notarialnej są bardzo zróżnicowane i dochodzą do 1.200 zł.
Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej
Istnieje jeszcze jedna możliwość ugodowego ustalenia alimentów, która z pewnością będzie rozwiązaniem tańszym, a także omijającym niebezpieczeństwo odmowy nadania klauzuli wykonalności. Taki też sposób polecam najczęściej swoim klientom.
Wystarczy złożyć w sądzie rodzinnym wniosek o zawezwanie do próby ugodowej. Dla rodzica reprezentującego małoletniego uprawnionego do alimentów wniosek ten jest zwolniony od opłaty sądowej, a całe postępowanie jest ograniczone do jednej rozprawy.
Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej podlega dużo łagodniejszym rygorom formalnym, nie trzeba przeprowadzać również czasochłonnego postępowania dowodowego. Z tego względu może się okazać, iż jest to rozwiązanie najszybsze oraz najtańsze.
Zdjęcie: Storyblocks.com