Czego szukasz

Jak się zorganizować? 7 porad od Pani Swojego Czasu

Zdarza Ci się pić zimną kawę? Albo padać zmęczona bo choć cały dzień byłaś na nogach, zrobienie WSZYSTKIEGO było po prostu niemożliwe? Dobrze to znamy. Dlatego rozpoczynamy tydzień pod hasłem #OgarnęTo. Na początek zapytałyśmy Olę Budzyńską, Panią Swojego Czasu, jak się zorganizować, aby znaleźć czas na to co najważniejsze dla każdej z nas. Gotowa?

  • Ola Budzyńska - 17/01/2016
Ola Budzyńska

1. Niczego nie planuj

Zaskoczona? Wiedziałam! A jednak piszę to w pełni świadomie.

Pierwsze miesiące po urodzeniu dziecka najczęściej stanowią  szok dla  matki, zwłaszcza tej, która była wcześniej doskonale zorganizowana. Dlaczego?

Nagle okazuje się, że niczego nie możesz zaplanować. Zapomnij o wyjściu z domu, zapomnij o przygotowaniu kolacji o stałej porze; ba! – zapomnij nawet o umyciu włosów! Wykonanie każdego z zaplanowanych zadań to niezawodny sposób na zwiększającą się frustrację. Planowanie zakłada, że to ty wyznaczasz rytm, tymczasem nie oszukujmy się – przy małym dziecku okazuje się to zupełnie niemożliwe.

W pierwszych miesiącach po urodzeniu życia dziecka warto więc poddać się jego rytmowi, nawet jeśli (albo zwłaszcza jeśli) ten rytm codziennie jest inny.

2. Zastanów się, po co

Kluczowe pytanie Pani Swojego Czasu.

Jako młoda mama sprzątasz dom na błysk, prasujesz tony dziecięcych ubranek (w dodatku – dwustronnie – zgroza!) i wykonujesz setki czynności, których cel nie jest Ci znany. A potem dziwisz się, że padasz ze zmęczenia.Najpierw zastanów się, po co to robisz.

A następnie pomyśl, czy Twoja odpowiedź przekonuje Ciebie samą.

3. Nie jesteś sama

Nie musisz robić wszystkiego sama. Nie jesteś samotną wyspą. Mąż, przyjaciółka, mama, tata, teściowa, sąsiadka – bezwstydnie korzystaj z wszelkiej dostępnej pomocy, a nawet proś o nią i domagaj się jej. Osobom bezdzietnym wydawaj pokwitowania z datą i obietnicą tego, co zrobisz dla nich, gdy zostaną rodzicami. Osobom posiadającym dzieci niczego nie musisz obiecywać – oni już swoje przeszli i doskonale Cię rozumieją.

4. Oszczędzaj

Oczywiście – czas.

Zakupy – rób przez Internet.

Gotowanie – przekaż komuś, a  jeżeli nie masz możliwości – gotuj tyle, by wystarczyło w przypadku kryzysowych sytuacji (czyli codziennie).

Wizyta znajomych – czemu nie, ale niech wpadają z obiadem. I dodatkową porcją, którą będziesz mogła zamrozić. I czymś słodkim. I pieluchami dla dziecka.

5. Baw się na 100%

Dzieci posiadają wbudowany radar wykrywający fałsz, udawanie i ściemę. Bez względu na wiek doskonale potrafią wyczuć, czy mama w pełni oddaje się zabawie z nimi, czy tylko myśli o tym, kiedy zdąży ugotować obiad lub ogarnąć mieszkanie, nie wspominając o opracowaniu artykułu na blog czy odpisaniu na mejle.

6. Pij kawę na 100%

Ponownie zaskoczona, prawda?

Rada uzasadniona moim uzależnieniem od kofeiny – dzień bez kawy jest dla mnie dniem straconym. ZAWSZE pijam kawę w okolicach 11.00 i 16.00, nie robiąc od tego rytuału jakichkolwiek odstępstw.

Mój nawyk nie uległ zmianie nawet po urodzeniu dzieci (mimo że kawa bywała wtedy nieco słabsza). W takich momentach zawsze mówiłam – i nadal mówię – swoim chłopakom: „Kochanie, mama ma teraz czas na kawkę”, i o ile tygodniowe, miesięczne czy półroczne dzieci nic sobie z tego nie robiły, o tyle już jako 4-letni i 7-letni chłopcy szanują to niezmiernie i nigdy mi nie przerywają (ewentualnie podchodzą, by sprawdzić, ile jeszcze tej kawy pani mamie zostało).

7. Stwórz przestrzeń przyjazną dziecku

Bezpieczeństwo – kwestia oczywista i niepodlegająca dyskusji. Jeśli zamierzasz oddać się pracy choćby na 15 minut i chcesz nakłonić swojego potomka do samodzielnej zabawy – twój dom/mieszkanie/kąt – powinny nadawać się do samodzielniej i nieskrępowanej zabawy.

Wielokrotnie podczas pracy z innymi mamami w ich domu słyszałam: „Nie dotykaj!”, „Zostaw to!”, „Odłóż to!”, „Nie wchodź tam!”, „Nie ściągaj tego!”, „Nie brudź! itp. itd.

Gdybym była na miejscu dziecka – największą rozrywkę stanowiłaby dla mnie właśnie mama, skoro niczego wokół nie wolno robić!

W naszym salonie są 4 ściany, podłoga i stół – nie ma innych mebli, nie ma firanek, zasłonek, dywanów i półek. Stół ma 30 cm wysokości, więc siedzimy przy nim na podłodze. Można biegać, skakać, tańczyć, malować, pisać, chlapać farbą, grać w piłkę, ganiać za kotem sąsiadki. Nawet można rysować po ścianach, bo pokryte są farbą tablicową.

Moje dzieci bawią się – ja mam chwilę na pracę.

Jak lepiej zarządzać czasem?

Książka Pani Swojego Czasu i Planer Pełen Czasu pomogą Ci w tym idealnie.

Na zdjęciu: Ola Budzyńska

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ola Budzyńska
Jestem żoną, mamą dwóch synów, trenerką zarządzania czasem, prowadzę blog Pani Swojego Czasu oraz Mama Cukiereczka i własną firmę. Jestem Panią Swojego Czasu i doradzam innym Kobietom jak zarządzać swoim czasem po Kobiecemu. Wierzę, że każda Kobieta może wziąć czas w swoje ręce. A pomogą jej w tym idealnie - Książka Pani Swojego Czasu i Planer Pełen Czasu.
Podyskutuj

10 pomysłów na super prezenty dla Babci i Dziadka

Co roku w styczniu szukamy pomysłów na piękne prezenty. Co prawda Święta już minęły i wszyscy zostali obdarowani, jednak przed nami bardzo ważne daty. 21 i 22 stycznia, czyli Dzień Babci i Dzień Dziadka. Podrzucamy Wam parę pomysłów!
  • Agnieszka Wadecka - 14/01/2020
wnuczka rozdaje prezenty dla babci i dziadka

Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowy czas. Możemy w szczególny sposób docenić obecność najstarszych członków rodziny. Przygotowując dla Was pomysły na prezenty dla Babci i Dziadka podzieliłam je na grupy.

10 pomysłów na super prezenty dla Babci i Dziadka

1. Fotograficzne

Chyba wszyscy dziadkowie uwielbiają oglądać zdjęcia swoich wnuków, a cyfryzacja doprowadza do tego, że zdjęć robimy tysiące i przechowujemy je na multimedialnych nośnikach.

Próba oglądania zdjęć na komputerze nudzi po dziesięciu minutach, gdy patrzymy na dziesiąte ujęcie tej samej fotografii. Aby dodać magii warto wybrać fotoksiążkę – to nowocześniejsza forma albumu ze zdjęciami. Dzięki starannej selekcji fotografii i przystępnej dla starszego pokolenia formie, może stać się cudownym prezentem.

Druga propozycja to wspólna sesja zdjęciowa dla dziadków i wnuków. To opcja dla odważnych dziadków, którzy nie boją się pozowania przed aparatem obcej osoby, jednak pamiątka jaka pozostanie jest tego warta.

2. Kulinarne

Doskonały pomysł dla smakoszy. Znając gusta kulinarne babci i dziadka mamy duże pole do popisu. Możemy wyczarować coś pysznego w domu. Jeśli dzieci są na tyle duże, że pierwsze próby gotowania mają za sobą, to samodzielnie coś ugotują lub upieką ciasto. Jeśli nie macie czasu to zarezerwujcie stolik w ulubionej restauracji dziadków. Stare przysłowie mówi: przez żołądek do serca. Wierzę, że pyszne jedzonko potrafi rozgrzać każde serce.

3. Aktywne

Bycie dziadkiem wcale nie oznacza chodzenia o laseczce czy siedzenia przed telewizorem całe dnie. Starsze pokolenie pomimo pełnionej poważnej funkcji w rodzinie często prowadzi aktywny tryb życia i właśnie dla nich najlepszą atrakcją będzie udanie się na narty, basen lub termy. Możemy sprezentować im taki wyjazd we dwoje lub jeśli zechcą, razem z wnukami.

4. Ekskluzywne

W dzień swojego święta każdy zasługuje na odrobinę luksusu. Miłą niespodzianką dla zmęczonych będzie wyjazd do SPA, wizyta u kosmetyczki, karnet na masaże albo zabiegi dla zdrowia czy urody.

Zadbaj nie tylko o prezenty dla Babci i Dziadka, ale też o wspólnie spędzony czas!

5. Własnoręczne

Prezenty, w których robienie oddaje się całe serce cieszą każdego. Takie są te, wykonane przez dzieci.

Może to być piękna praca z gliny, samodzielnie pomalowana filiżanka, zestaw mydełek (w sieci można znaleźć całą masę filmików jak je zrobić), albo korale dla babci. Zdajcie się na inwencję twórczą lub zajrzyjcie na Pinterest, który jest skarbnicą pomysłów DIY.

6. Pełne przyjemności

Powodzeniem cieszą się kosze wypełnione smakołykami, kawą, herbatą lub alkoholem. Taki zestaw można przygotować samodzielnie lub kupić gotowy. Może nie jest to prezent szczególnie spersonalizowany, ale za to elegancki, praktyczny i raczej nie będzie się kurzył na szafie.

7. Drogocenne

Na pewno są takie rzeczy, o których dziadkowie marzą, a nie mogą sobie z jakichś względów na nie pozwolić.

Może łatwy w obsłudze ekspres do kawy na kapsułki, jeżdżący odkurzacz lub zestaw kina domowego. Jeśli dysponujemy środkami finansowymi warto spełnić marzenie. Można też zrobić zrzutkę z rodzeństwem albo kuzynostwem. Łzy wzruszenia gwarantowane.

8. Tradycyjne

Jeżeli z jakichś względów zapomnieliśmy o tym wydarzeniu i nie zdążyliśmy kupić prezentu to postawmy na tradycję. Bombonierka, kawa, narysowana przez dziecko laurka, czy wyrecytowany wierszyk uratują sytuację i pomogą w tym, by dziadkowie nie poczuli się zapomniani.

9. Pomocne

Czasem babcia czy dziadek zarzekają się, że niczego nie potrzebują a sytuacja finansowa nie pozwala na kupno drogiego upominku. Będzie miło jeśli przyjdziemy na pomoc – umyjemy okna, zmienimy zasłony, wysprzątamy mieszkanie. Zrobimy coś na co im brakuje sił a dla nas nie będzie żadnym problemem

10. Emocjonalne

Dla niektórych dziadków najlepszym prezentem będzie czas wspólnie spędzony z dziećmi – to, że mogą przyjść na przedstawienie w szkole czy przedszkolu, zabrać dziecko na spacer lub na weekend. Duma, jaką będą mogli poczuć pokazując światu „jestem babcią”, „jestem dziadkiem”.

Gdy moi rodzice powitali na świecie pierwszą wnuczkę, to w swoje święto najbardziej wzruszyło ich, że mogli ją zabrać sami na spacer.

Do Dnia Babci i Dnia Dziadka zostało jeszcze trochę czasu, pomyślcie już dziś jak można sprawić im przyjemność i podziękować za obecność w życiu wnuków oraz wkład w ich wychowanie. Mam nadzieję, że moje pomysły Wam w tym pomogą.

Czy już wiesz jakie prezenty dla Babci i Dziadka wybierzesz w tym roku?

Zdjęcia: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Podyskutuj

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży – nowe przepisy

Rząd znowelizował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej i wprowadza listę darmowych leków dla kobiet spodziewających się dziecka. Sprawdź jakie farmaceutyki będą dostępne za darmo!
  • Dominika Wassermann - 13/01/2020
kobieta trzymająca dziecięce buciki na brzuchu

Nowe przepisy

Tuż przed świętami Rząd przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Według nowych przepisów zostanie sporządzona lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2020 roku.

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Zdrowia leki, które będą w całości finansowane ze środków publicznych to:

  • leki podtrzymujące ciążę,
  • leki od których zależy zdrowie matki,
  • leki od których zależy prawidłowy przebieg ciąży.

Jak wiadomo stosowanie specjalnych leków podczas ciąży często jest nieuniknione. Jest też wiele schorzeń typowych właśnie dla tego dziewięciomiesięcznego okresu, jak np. cukrzyca ciążowa.

Sprawdź też wszystko co powinnaś wiedzieć o L4 w ciąży!

Z bezpłatnych leków będzie mogła skorzystać każda ciężarna już od pierwszego trymestru ciąży do porodu, bez względu na sposób poczęcia.

Kto wystawi receptę na bezpłatne leki dla kobiet w ciąży?

Według tego co podaje Ministerstwo, recepty wystawiać będą mogli ginekolodzy i położne, którzy stwierdzili ciążę. Na podstawie zaświadczenia stwierdzającego ciążę z takich uprawnień będą mogli skorzystać również lekarze innych specjalności.

Ocenia się, że z dostępu do bezpłatnych leków skorzysta około 400 tysięcy kobiet rocznie.

Szacuje się również, że pierwszego roku obowiązywania nowe przepisy obciążą budżet Państwa na 14,5 miliona złotych.

Źródła: RMF24 , M jak Mama

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Wassermann
Absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, oraz Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu , która po dziesięciu latach postanowiła powrócić do zajmowania się grafiką komputerową. Prywatnie "zwierzolub", opiekunka 3 kotów, miłośniczka kuchni roślinnej, spędzająca wolny czas na rowerowych wycieczkach.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail