Czego szukasz

Jak przebiega pierwsza wizyta lekarska w ciąży

Widzisz dwie kreski na teście ciążowym i nie wiesz co zrobić. Na początek musisz umówić się na pierwszą wizytę u ginekologa. Jest ona potrzebna, by ustalić wiek ciąży oraz sprawdzić, czy rozwija się prawidłowo. Taka wizyta może być stresująca, ale nie ma co się bać. Wybierz, Twoim zdaniem najlepszego lekarza, który przez następne dziewięć miesięcy będzie prowadził Twoją ciążę.

  • Klaudia Ozimek - 30/07/2018

Jak wybrać lekarza?

Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży i widzisz dwie kreski na teście? Zatem czas na pierwszą wizytę w ginekologa. Jeśli masz swojego stałego lekarza, to prawdopodobnie jego wybierzesz, by prowadził Twoją ciążę. Jeśli wcześniej wybierałaś różnych lekarzy, to teraz w trakcie ciąży musisz się zdecydować na tego jedynego.

Taki wybór może nie być łatwy. Najważniejsze by lekarz był zaufany i polecany. Jeśli inne osoby dobrze się o nim wypowiadają, mamy większą szansę, że nasz wybór będzie odpowiedni. Warto więc zapytać rodzinę i znajomych, jakiego lekarza polecają, a jeśli nie jesteś pewna, sprawdź w internecie. W dobie dwudziestego pierwszego wieku każdy lekarz ma swój profil w internecie i tam znajdziesz o nim najważniejsze informacje i wiele opinii na jego temat.

Pamiętaj, że pierwsza wizyta nie decyduje, czy lekarz, do którego poszłaś, będzie tym, który prowadzić będzie Twoją ciążę. Możesz zmienić lekarza w każdej chwili, jednak najlepiej, gdy jeden lekarz jest z Tobą od początku ciąży, aż do jej rozwiązania.

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę?

Wiele kobiet decyduje się na wizytę u ginekologa we wczesnych etapach ciąży, jeszcze w pierwszym miesiącu. Jest to jednak czas, kiedy lekarz na USG nie zobaczy zarodka, ponieważ będzie on zbyt mały, a nawet jeśli jest już widoczny to w tak wczesnych etapach, nie będziemy w stanie usłyszeć bicia serca. Dlatego na pierwszą wizytę najlepiej wybrać się w drugim miesiącu ciąży.

Ważne jest, by odbyć taką wizytę od 6 do 10 tygodnia ciąży. W tym okresie ciąży lekarz będzie mógł stwierdzić, czy zarodek rozwija się prawidłowo, czy umieszczony jest w macicy. I jest to czas, kiedy po raz pierwszy będziemy mogły usłyszeć bicie serca naszego malucha.

Zatem, na wizytę u lekarza nie trzeba się śpieszyć, jeśli nie mamy niepokojących objawów, jak krwawienie z dróg rodnych, czy silne bóle brzucha. Nie należy jednak również zbyt długo zwlekać z pierwszą wizytą u ginekologa, trzeba jak najszybciej założyć kartę ciąży i ustalić, czy rozwija się ona prawidłowo.

Karta ciąży

Przy pierwszej wizycie, lekarz ma obowiązek założyć Ci kartę ciążową. Jest ona bazą informacji o przebiegu całej ciąży. Karta ta powinna zostać założona do 10 tygodnia ciąży, ponieważ tylko wtedy NFZ przyzna Ci becikowe. Będzie również niezbędna, jeśli udasz się do innego lekarza, czy specjalisty. Musi mieć on informację o stanie Twojego zdrowia i przebiegu ciąży. Musisz zabierać ją na każdą wizytę do lekarza, bez względu, czy jest to ginekolog, czy lekarz pierwszego kontaktu.

Jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza i jakie badania musimy zrobić?

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, w celu ustalenia jak największej ilości informacji. Z pewnością pojawi się pytanie o Twoją ostatnią miesiączkę, więc zanotuj sobie jej datę. To pytanie pomoże wyznaczyć przybliżoną datę porodu. Może pojawić się również pytanie o Twoje choroby oraz pojawiające się w Twojej rodzinie, jakie leki przyjmujesz, czy byłaś już w ciąży, czy poroniłaś oraz o przebycie zabiegów chirurgicznych.

Na wszystkie te pytania musisz udzielić odpowiedzi, więc już w domu możesz się przygotować i zanotować wszelkie najważniejsze informacje, by niczego nie pominąć. Po zebraniu wywiadu położniczego lekarz wykona Ci badania, które są potrzebne w ciąży.

Pierwszym badaniem będzie USG transwaginalne. Pomoże ono ocenić stan pochwy, wielkość macicy i szyjki macicy. To badanie określi również, gdzie znajduje się zarodek i na jakim jest etapie rozwoju. Możemy usłyszeć bicie serca, jeśli ciąża jest prawidłowa i ma więcej niż sześć tygodni.

Lekarz zleci wykonanie USG piersi, cytologię i podstawowe badania krwi. Może je wykonać tego samego dnia lub wyznaczy inny termin badań. Po wykonaniu badań lekarz założy Ci kartę ciąży. Jest ona bazą informacji na temat twojego stanu zdrowia i przebiegu ciąży. Potrzebna ci będzie przy każdej wizycie i konsultacji u specjalisty oraz na oddziale położniczym.

Twoje pytania i wątpliwości

Pod koniec wizyty to Ty możesz przeprowadzić wywiad z lekarzem. Zapytaj się o wszystko co chcesz wiedzieć i poinformuj swojego lekarza o wątpliwościach i obawach, jakie masz. Pamiętaj również, żeby już na pierwszej wizycie wspomnieć o niepokojących objawach, jeśli takie się u Ciebie pojawiają.

Taka rozmowa na pewno poprawi Twoje samopoczucie i uspokoi Cię. Nie boj się pytać, ponieważ masz do tego prawo, a lekarz ma obowiązek udzielić Ci odpowiedzi i informacji.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Klaudia Ozimek
Jestem młodą mama, spędzającą czas na zabawie z dziećmi i pisaniu poradników. Swoją wiedzę i doświadczenie chcę przekazywać innym kobietom, ponieważ sama kiedyś potrzebowałam pomocy i wsparcia. Moja pasje to pisanie, rodzina i miłość.

Kluczowe okresy w rozwoju Twojego dziecka

Będąc mamą zapewne, zauważyłaś już, jak szybko płynie czas. Twój maluch, którego niedawno trzymałaś w ramionach tuż po urodzeniu, kończy już kolejny miesiąc życia. Przed Wami jeszcze wiele radosnych chwil. Jego rozwój określa kilka charakterystycznych etapów, określanych też mianem kamieni milowych, w których zachodzące w jego wyglądzie i zachowaniu zmiany będą najbardziej zauważalne. Jesteś gotowa, by je poznać?
  • Jagoda Jasińska - 18/09/2019

Przyznaj, że wciąż zaskakuje Cię tempo wzrostu i rozwoju Twojego dziecka. To zupełnie naturalne. W życiu Twojego dziecka nadejdzie jeszcze wiele zmian.

Rozwój Twojego dziecka krok po kroku

Rozwój dziecka najszybciej przebiega w ciągu pierwszego roku jego życia. To właśnie wtedy możesz zaobserwować najwięcej zmian w jego wyglądzie i zachowaniu. Tempo rozwoju dzieci utrzymuje się na wysokim poziomie do ukończenia przez nie trzeciego roku życia. Potem nieznacznie maleje.
Pierwsze zmiany w zachowaniu swojej pociechy możesz zauważyć już po pierwszym miesiącu życia.

O ile jako noworodek maluch nie był w stanie samodzielnie podnieść główki, o tyle w tym czasie potrafi ją unieść do góry na ok. 3–4 sekundy. Przez kolejne miesiące dziecko wykonuje coraz więcej ruchów, samodzielnie przekręca się, zmieniając pozycję. Zaczyna rozpoznawać twarze bliskich osób, a także wydawać z siebie pierwsze głoski. Potrafi chwycić przedmiot i utrzymać go w dłoni.

Po ukończeniu 6. miesiąca życia będziesz mogła zaobserwować u Twojego malucha wiele zmian. W tym czasie dziecko potrafi już przekładać zabawkę z rączki do rączki, a trzymane w pozycji pionowej zaczyna prostować nóżki. Problemem nie jest już dla niego kontrolowanie głowy w różnych pozycjach. Pojedyncze głoski zaczyna układać w sylaby, gaworząc wesoło. Głośno się śmieje.

Pomiędzy 9. a 10. miesiącem życia dzieci zaczynają raczkować. Potrafią też samodzielnie siedzieć. To duży postęp, który przygotowuje je do kolejnego wielkiego kroku, jakim są pierwsze próby wstawania i pokonywania kilku kroków.

Nauka chodzenia będąca milowym krokiem w rozwoju dzieci zazwyczaj następuje ok. 11–13 miesiąca życia. Pierwsze kroki dziecko stawia podtrzymywane przez rodziców. Z czasem potrafi samo się podnieść, przytrzymując mebli i przejść kilka kroków. Samodzielne kroki zaczyna stawiać ok. 15–16. miesiąca życia. W tym czasie zaczyna też wymawiać pierwsze krótkie zdania.

W drugim roku życia rozwój fizyczny postępuje. Maluch potrafi samodzielnie biegać, kopać piłkę, skakać. Jego ulubioną formą zabawy stają się zabawy naśladowcze „w udawanie”. Samodzielnie je, rysuje, lepi z plasteliny. W kolejnych miesiącach życia dziecko nadal się rozwija zarówno fizycznie, psychicznie, jak i społecznie.

Tajniki rozwoju

Znajomość kolejnych etapów rozwoju dziecka pomoże Ci w pełni wykorzystać spędzany wspólnie czas i sprawi, że nie przeoczysz żadnego ważnego momentu w jego życiu. Ponadto umożliwi Ci dokładną obserwację zachowania dziecka i dostrzeżenie ewentualnych nieprawidłowości, co z kolei pozwoli na szybką reakcję i podjęcie właściwych kroków w celu eliminacji potencjalnych zaburzeń i odchyleń. Musisz jednak pamiętać o tym, by w swoich obserwacjach zachować równowagę.

Tempo rozwoju dzieci może nieznacznie różnić się od siebie, co nie zawsze jest powodem do obaw. Ważne, aby rozwój dziecka przebiegał stopniowo i harmonijnie, a żadna jego faza nie była pomijana. Jeśli jednak obserwując swoje dziecko, odczuwasz niepokój wynikający z dokonanych spostrzeżeń, możesz skonsultować się lekarzem, który oceni, czy rozwój Twojego dziecka przebiega prawidłowo (1).

Bibliografia:
Uberna D. Prawidłowy rozwój dziecka w wieku 0–3 lat. http://pomagamydzieciom.info/17439,1.dhtml. Data dostępu: 12.07.2019 r.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska

5 aplikacji, które ułatwią życie rodzicom

Rozwój technologii wspiera wiele dziedzin życia. Nauka, budownictwo, transport - z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi przeciętny człowiek spotyka się na co dzień. Nic dziwnego, że rodzice zaczęli korzystać z ich pomocy przy wychowaniu swoich dzieci. Które z nich warto mieć zawsze przy sobie?
  • Jagoda Jasińska - 17/09/2019
Dziecko_trzymajace_rodzicow_za_rece

Projektowane z myślą o dzieciach i rodzicach aplikacje oraz strony internetowe pomagają w wielu aspektach. Nierzadko są to aplikacje, które pozwalają kontrolować rodzicom poczynania i ruchy ich dzieci w Internecie, ale często pomagają również w kontrolowaniu rozwoju dzieci oraz w ich postępach naukowych. Służą one również do gromadzenia wspomnień. Wiele aplikacji posiada funkcję galerii zdjęć lub nagrań. Oto 5 aplikacji ułatwiających życie każdemu rodzicowi.

Parenting Hero

To mobilny poradnik dla rodziców opracowany z pomocą pedagoga. Aplikacja pozwala na zbudowanie i wypracowanie więzi rodzic-dziecko. Przedstawione w niej porady zostały stworzone na podstawie podręcznika autorstwa Joanny Faber i Julie King „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat”.

Wypracowanie odpowiedniego sposobu komunikowania się ze swoimi pociechami w najmłodszych latach jest najważniejsze. W aplikacji każdy rodzic może przetestować scenariusze i skutki typowych sytuacji, w których bierze udział razem z dzieckiem. Pozwala to zrozumieć schemat swoich zachowań, a co ważniejsze, daje rodzicom wskazówki, jak zmienić niepożądane zachowania i ułatwić sobie pracę z maluchem.

Parenting Hero to miejsce dla rodziców, którzy nie radzą sobie z nawiązaniem relacji z dzieckiem lub nie wypracowali z nim odpowiedniego języka komunikacji, ale także dla rodziców, którzy po prostu chcą polepszyć relacje ze swoją pociechą. Każdy z rodziców znajdzie tutaj coś dla siebie.

uGrow

To pierwsza w Polsce medyczna aplikacja wspierająca rozwój dziecka. Ta technologia klasy medycznej umożliwia:

  • monitorowanie snu dziecka oraz pory karmienia, co pozwala lepiej rozpoznawać jego potrzeby i wypracować odpowiedni dla rodzica i dziecka cykl,
  • zapisywanie wymiarów i wagi dziecka – ta funkcja pozwala na cykliczne kontrolowanie rozwoju dziecka,
  • uzyskanie fachowych porad odnośnie rozwoju i wychowania swoich pociech,
  • połączenie z innymi urządzeniami, monitorującymi stan dziecka, jak na przykład elektroniczna niania,
  • korzystanie z funkcji podręcznej osi czasowej, umożliwiającej gromadzenia wspólnych chwil w pamięci telefonu,
  • zbieranie informacji dotyczących stanu zdrowia dziecka oraz notatek, które przedstawić można u lekarza lub podczas wizyty kontrolnej.

Aplikacja pozwala rodzicom kontrolować stan fizyczny dziecka, dzięki czemu prawidłowy rozwój małego organizmu nie spędza już snu z powiek młodego rodzica. Opcje, które posiada uGrow są przydatne w codziennych czynnościach, co sprawia, że jej użyteczność nie ogranicza się tylko do drobnych aspektów.

Zatroskany rodzic otrzyma także powiadomienie, kiedy dziecko powinno spać, jeść, a także wysyła cykliczne zapytania o wzrost i wagę malucha, co pozwala kontrolować stan fizyczny malucha na bieżąco.

Kilkutatek_i_niemowlę_lezace_na_lozku

Nancy Baby Monitor

Aplikacja pozwala połączyć ze sobą dwa urządzenia – smartfon oraz kamerę, którą można umieścić w dowolnym miejscu, np. nad łóżeczkiem dziecka. Elektroniczna niania umożliwia także przesyłanie dźwięku, więc można mówić do pociechy niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu w danej chwili się znajduje. W razie jakichkolwiek niepokojących sytuacji rodzic zawsze usłyszy, co się dzieje i będzie miał możliwość szybkiej reakcji. Dzięki temu można ze spokojem oddać się codziennym obowiązkom, podczas gdy maluch śpi w swoim łóżeczku.

Cashback Tipli

Każdy rodzic doskonale wie, że zdrowy rozwój dziecka wymaga zapewnienia mu tego, co najlepsze. Tipli.pl to miejsce, gdzie każdy zrobi zakupy taniej – od odzieży dziecięcej, przez zakupy spożywcze, po zabawki. To portal cashback, który oferuje stałą zniżkę na zakupy w formie darmowego zwrotu części wydanej kwoty.

kobieta_siedzaca_z_tabletem

Bezpłatna rejestracja i korzystanie z serwisu umożliwia dostęp do oferty cashback w ponad 800 sklepach internetowych. Rodzic, robiący zakupy, otrzymuje automatycznie zwrot wydanych środków nawet do 25% wartości zamówienia. Zgromadzone środki można bez żadnych dodatkowych opłat wypłacić na swój rachunek bankowy.

COZI

Pracujący rodzice często na zmianę muszą opiekować się dziećmi i organizować swój czas wolny biorąc pod uwagę potrzeby dziecka. Aplikacja pomaga rodzicom lepiej i efektywniej planować zadania. COZI umożliwia bowiem tworzenie list TO DO i przypisanie zadań bezpośrednio do osoby, dzięki czemu żadne obowiązki nie umkną domownikom. W aplikacji można tworzyć także listy zakupów oraz przepisów kulinarnych, które zapisane zostają w pamięci telefonu i są zawsze gotowe do użycia. Z tą aplikacją codzienne zakupy spożywcze i planowanie domowego menu są dziecinnie proste!

Pozwól wkroczyć nowoczesnej technologii do Twojego domu. Oszczędzaj czas i pieniądze dzięki aplikacjom, które możesz mieć zawsze pod ręką.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail