Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Jak przebiega pierwsza wizyta lekarska w ciąży

  • Klaudia Ozimek
  • 30 lipca 2018
  • 5 MIN. CZYTANIA
Widzisz dwie kreski na teście ciążowym i nie wiesz co zrobić. Na początek musisz umówić się na pierwszą wizytę u ginekologa. Jest ona potrzebna, by ustalić wiek ciąży oraz sprawdzić, czy rozwija się prawidłowo. Taka wizyta może być stresująca, ale nie ma co się bać. Wybierz, Twoim zdaniem najlepszego lekarza, który przez następne dziewięć miesięcy będzie prowadził Twoją ciążę.

Jak wybrać lekarza?

Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży i widzisz dwie kreski na teście? Zatem czas na pierwszą wizytę w ginekologa. Jeśli masz swojego stałego lekarza, to prawdopodobnie jego wybierzesz, by prowadził Twoją ciążę. Jeśli wcześniej wybierałaś różnych lekarzy, to teraz w trakcie ciąży musisz się zdecydować na tego jedynego.

Taki wybór może nie być łatwy. Najważniejsze by lekarz był zaufany i polecany. Jeśli inne osoby dobrze się o nim wypowiadają, mamy większą szansę, że nasz wybór będzie odpowiedni. Warto więc zapytać rodzinę i znajomych, jakiego lekarza polecają, a jeśli nie jesteś pewna, sprawdź w internecie. W dobie dwudziestego pierwszego wieku każdy lekarz ma swój profil w internecie i tam znajdziesz o nim najważniejsze informacje i wiele opinii na jego temat.

Pamiętaj, że pierwsza wizyta nie decyduje, czy lekarz, do którego poszłaś, będzie tym, który prowadzić będzie Twoją ciążę. Możesz zmienić lekarza w każdej chwili, jednak najlepiej, gdy jeden lekarz jest z Tobą od początku ciąży, aż do jej rozwiązania.

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę?

Wiele kobiet decyduje się na wizytę u ginekologa we wczesnych etapach ciąży, jeszcze w pierwszym miesiącu. Jest to jednak czas, kiedy lekarz na USG nie zobaczy zarodka, ponieważ będzie on zbyt mały, a nawet jeśli jest już widoczny to w tak wczesnych etapach, nie będziemy w stanie usłyszeć bicia serca. Dlatego na pierwszą wizytę najlepiej wybrać się w drugim miesiącu ciąży.

Ważne jest, by odbyć taką wizytę od 6 do 10 tygodnia ciąży. W tym okresie ciąży lekarz będzie mógł stwierdzić, czy zarodek rozwija się prawidłowo, czy umieszczony jest w macicy. I jest to czas, kiedy po raz pierwszy będziemy mogły usłyszeć bicie serca naszego malucha.

Zatem, na wizytę u lekarza nie trzeba się śpieszyć, jeśli nie mamy niepokojących objawów, jak krwawienie z dróg rodnych, czy silne bóle brzucha. Nie należy jednak również zbyt długo zwlekać z pierwszą wizytą u ginekologa, trzeba jak najszybciej założyć kartę ciąży i ustalić, czy rozwija się ona prawidłowo.

Karta ciąży

Przy pierwszej wizycie, lekarz ma obowiązek założyć Ci kartę ciążową. Jest ona bazą informacji o przebiegu całej ciąży. Karta ta powinna zostać założona do 10 tygodnia ciąży, ponieważ tylko wtedy NFZ przyzna Ci becikowe. Będzie również niezbędna, jeśli udasz się do innego lekarza, czy specjalisty. Musi mieć on informację o stanie Twojego zdrowia i przebiegu ciąży. Musisz zabierać ją na każdą wizytę do lekarza, bez względu, czy jest to ginekolog, czy lekarz pierwszego kontaktu.

Jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza i jakie badania musimy zrobić?

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, w celu ustalenia jak największej ilości informacji. Z pewnością pojawi się pytanie o Twoją ostatnią miesiączkę, więc zanotuj sobie jej datę. To pytanie pomoże wyznaczyć przybliżoną datę porodu. Może pojawić się również pytanie o Twoje choroby oraz pojawiające się w Twojej rodzinie, jakie leki przyjmujesz, czy byłaś już w ciąży, czy poroniłaś oraz o przebycie zabiegów chirurgicznych.

Na wszystkie te pytania musisz udzielić odpowiedzi, więc już w domu możesz się przygotować i zanotować wszelkie najważniejsze informacje, by niczego nie pominąć. Po zebraniu wywiadu położniczego lekarz wykona Ci badania, które są potrzebne w ciąży.

Pierwszym badaniem będzie USG transwaginalne. Pomoże ono ocenić stan pochwy, wielkość macicy i szyjki macicy. To badanie określi również, gdzie znajduje się zarodek i na jakim jest etapie rozwoju. Możemy usłyszeć bicie serca, jeśli ciąża jest prawidłowa i ma więcej niż sześć tygodni.

Lekarz zleci wykonanie USG piersi, cytologię i podstawowe badania krwi. Może je wykonać tego samego dnia lub wyznaczy inny termin badań. Po wykonaniu badań lekarz założy Ci kartę ciąży. Jest ona bazą informacji na temat twojego stanu zdrowia i przebiegu ciąży. Potrzebna ci będzie przy każdej wizycie i konsultacji u specjalisty oraz na oddziale położniczym.

Twoje pytania i wątpliwości

Pod koniec wizyty to Ty możesz przeprowadzić wywiad z lekarzem. Zapytaj się o wszystko co chcesz wiedzieć i poinformuj swojego lekarza o wątpliwościach i obawach, jakie masz. Pamiętaj również, żeby już na pierwszej wizycie wspomnieć o niepokojących objawach, jeśli takie się u Ciebie pojawiają.

Taka rozmowa na pewno poprawi Twoje samopoczucie i uspokoi Cię. Nie boj się pytać, ponieważ masz do tego prawo, a lekarz ma obowiązek udzielić Ci odpowiedzi i informacji.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Zobacz więcej

artykuł
Grafika MamoPracuj
  • Joanna Gotfryd
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Anna Łabno - Kucharska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Agnieszka Wadecka
  • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 5 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content