Czego szukasz

Jak przebiega pierwsza wizyta lekarska w ciąży

Widzisz dwie kreski na teście ciążowym i nie wiesz co zrobić. Na początek musisz umówić się na pierwszą wizytę u ginekologa. Jest ona potrzebna, by ustalić wiek ciąży oraz sprawdzić, czy rozwija się prawidłowo. Taka wizyta może być stresująca, ale nie ma co się bać. Wybierz, Twoim zdaniem najlepszego lekarza, który przez następne dziewięć miesięcy będzie prowadził Twoją ciążę.

  • Klaudia Ozimek - 30/07/2018

Jak wybrać lekarza?

Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży i widzisz dwie kreski na teście? Zatem czas na pierwszą wizytę w ginekologa. Jeśli masz swojego stałego lekarza, to prawdopodobnie jego wybierzesz, by prowadził Twoją ciążę. Jeśli wcześniej wybierałaś różnych lekarzy, to teraz w trakcie ciąży musisz się zdecydować na tego jedynego.

Taki wybór może nie być łatwy. Najważniejsze by lekarz był zaufany i polecany. Jeśli inne osoby dobrze się o nim wypowiadają, mamy większą szansę, że nasz wybór będzie odpowiedni. Warto więc zapytać rodzinę i znajomych, jakiego lekarza polecają, a jeśli nie jesteś pewna, sprawdź w internecie. W dobie dwudziestego pierwszego wieku każdy lekarz ma swój profil w internecie i tam znajdziesz o nim najważniejsze informacje i wiele opinii na jego temat.

Pamiętaj, że pierwsza wizyta nie decyduje, czy lekarz, do którego poszłaś, będzie tym, który prowadzić będzie Twoją ciążę. Możesz zmienić lekarza w każdej chwili, jednak najlepiej, gdy jeden lekarz jest z Tobą od początku ciąży, aż do jej rozwiązania.

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę?

Wiele kobiet decyduje się na wizytę u ginekologa we wczesnych etapach ciąży, jeszcze w pierwszym miesiącu. Jest to jednak czas, kiedy lekarz na USG nie zobaczy zarodka, ponieważ będzie on zbyt mały, a nawet jeśli jest już widoczny to w tak wczesnych etapach, nie będziemy w stanie usłyszeć bicia serca. Dlatego na pierwszą wizytę najlepiej wybrać się w drugim miesiącu ciąży.

Ważne jest, by odbyć taką wizytę od 6 do 10 tygodnia ciąży. W tym okresie ciąży lekarz będzie mógł stwierdzić, czy zarodek rozwija się prawidłowo, czy umieszczony jest w macicy. I jest to czas, kiedy po raz pierwszy będziemy mogły usłyszeć bicie serca naszego malucha.

Zatem, na wizytę u lekarza nie trzeba się śpieszyć, jeśli nie mamy niepokojących objawów, jak krwawienie z dróg rodnych, czy silne bóle brzucha. Nie należy jednak również zbyt długo zwlekać z pierwszą wizytą u ginekologa, trzeba jak najszybciej założyć kartę ciąży i ustalić, czy rozwija się ona prawidłowo.

Karta ciąży

Przy pierwszej wizycie, lekarz ma obowiązek założyć Ci kartę ciążową. Jest ona bazą informacji o przebiegu całej ciąży. Karta ta powinna zostać założona do 10 tygodnia ciąży, ponieważ tylko wtedy NFZ przyzna Ci becikowe. Będzie również niezbędna, jeśli udasz się do innego lekarza, czy specjalisty. Musi mieć on informację o stanie Twojego zdrowia i przebiegu ciąży. Musisz zabierać ją na każdą wizytę do lekarza, bez względu, czy jest to ginekolog, czy lekarz pierwszego kontaktu.

Jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza i jakie badania musimy zrobić?

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, w celu ustalenia jak największej ilości informacji. Z pewnością pojawi się pytanie o Twoją ostatnią miesiączkę, więc zanotuj sobie jej datę. To pytanie pomoże wyznaczyć przybliżoną datę porodu. Może pojawić się również pytanie o Twoje choroby oraz pojawiające się w Twojej rodzinie, jakie leki przyjmujesz, czy byłaś już w ciąży, czy poroniłaś oraz o przebycie zabiegów chirurgicznych.

Na wszystkie te pytania musisz udzielić odpowiedzi, więc już w domu możesz się przygotować i zanotować wszelkie najważniejsze informacje, by niczego nie pominąć. Po zebraniu wywiadu położniczego lekarz wykona Ci badania, które są potrzebne w ciąży.

Pierwszym badaniem będzie USG transwaginalne. Pomoże ono ocenić stan pochwy, wielkość macicy i szyjki macicy. To badanie określi również, gdzie znajduje się zarodek i na jakim jest etapie rozwoju. Możemy usłyszeć bicie serca, jeśli ciąża jest prawidłowa i ma więcej niż sześć tygodni.

Lekarz zleci wykonanie USG piersi, cytologię i podstawowe badania krwi. Może je wykonać tego samego dnia lub wyznaczy inny termin badań. Po wykonaniu badań lekarz założy Ci kartę ciąży. Jest ona bazą informacji na temat twojego stanu zdrowia i przebiegu ciąży. Potrzebna ci będzie przy każdej wizycie i konsultacji u specjalisty oraz na oddziale położniczym.

Twoje pytania i wątpliwości

Pod koniec wizyty to Ty możesz przeprowadzić wywiad z lekarzem. Zapytaj się o wszystko co chcesz wiedzieć i poinformuj swojego lekarza o wątpliwościach i obawach, jakie masz. Pamiętaj również, żeby już na pierwszej wizycie wspomnieć o niepokojących objawach, jeśli takie się u Ciebie pojawiają.

Taka rozmowa na pewno poprawi Twoje samopoczucie i uspokoi Cię. Nie boj się pytać, ponieważ masz do tego prawo, a lekarz ma obowiązek udzielić Ci odpowiedzi i informacji.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Klaudia Ozimek
Jestem młodą mama, spędzającą czas na zabawie z dziećmi i pisaniu poradników. Swoją wiedzę i doświadczenie chcę przekazywać innym kobietom, ponieważ sama kiedyś potrzebowałam pomocy i wsparcia. Moja pasje to pisanie, rodzina i miłość.

Gdybym robiła remont generalny drugi raz, to…

Remont generalny to jest wyzwanie! Kto przeżył ten wie. Kto planuje, ten niedługo się dowie. Zwłaszcza jeśli zabieramy się za to pierwszy raz w życiu ;) Tak było w moim przypadku. Błędów oczywiście nie udało się uniknąć. Ale z efektu końcowego jestem zadowolona. Jeśli jesteś ciekawa na co dzisiaj zwróciłabym większą uwagę, to zapraszam do lektury artykułu!
  • Agnieszka Kumorek - 18/06/2019
kobieta i mężczyzna podczas remontu

Długo zabierałam się za opisanie naszej jesiennej „przygody”. W końcu minęło już pół roku odkąd wprowadziliśmy się do własnego mieszkania. Emocje opadły i mogłam na spokojnie pomyśleć nad tym, co zrobiliśmy dobrze, a co można było zrobić lepiej 😉

Bo z perspektywy czasu zmieniłabym kilka rzeczy, i…

…gdybym robiła remont generalny drugi raz, to…

Rezerwowałabym ekipę remontową dużo wcześniej

Wiedzieliśmy, że budowlańcy mają długie terminy oczekiwania, więc zaczęliśmy szukać ekipy (w naszym odczuciu) dużo wcześniej. Chcieliśmy, żeby remont zaczął się od września lub października, więc 3 miesiące wcześniej mąż obdzwaniał poleconych specjalistów.

Jak się okazało to już było za późno 😉 Ludzie z polecenia mieli zajęcie na pół roku do przodu, a nawet dłużej. Odpowiadali nam, że mogą przyjść, ale w grudniu…

Na szczęście nam jakoś się udało. Zapraszaliśmy kilka ekip i porównywaliśmy ich wyceny i nasze odczucia 😉 Remont generalny ruszył od końcówki września.

Moja rada: remont generalny, a nawet kupno mieszkania do remontu, warto zacząć od „zaklepania” dobrej ekipy.

Pamiętałabym, że ekipa to Twoi pracownicy a nie koledzy

Brzmi jak oczywista oczywistość. Klient płaci, klient wymaga. Ale kiedy ekipa ma tyle lat co ty, to można trochę o tym zapomnieć…a to niedobrze. „Koleżeńskie” relacje sprawdzały się, gdy wszystko szło dobrze.

Wiadomo jednak, że sielanka nie trwała cały czas i musieliśmy wyegzekwować oczywiste błędy, powiedzieć co nam się nie podoba, negocjować – wtedy rozmowa robiła się trudna.

Moja rada: warto zachować większy dystans z ekipą. Nie trzeba być bardzo oficjalnym, ale podział ma być jasny – zatrudniona osoba/fachowiec robi wszystko najlepiej jak się da, a zatrudniający wymaga i egzekwuje to, na co się umawialiście.

Przygotowałabym się wcześniej na to, że zgranie terminów i materiałów jest trudne 😉

Nie wiem do końca jak opisać ten punkt, bo jest bardzo obszerny. Przy remoncie dobrze mieć naprawdę mocnego skilla logistyki (albo mocne nerwy :P).

W umowie remontowej mieliśmy rozpisane etapy prac, co będzie potrzebne do ich realizacji itp. Nie mieliśmy gdzie trzymać materiałów, więc wszystko chcieliśmy załatwiać na bieżąco. No i się zaczęło… codzienne (a nawet częściej) wizyty w Castoramie, objazdówka po sklepach z drzwiami, wybór meblarza, który zrobi meble do kuchni na wymiar, dogadywanie się z terminem montowania paneli, ogarnięcie elektryki…

Ja nie zdawałam sobie sprawy, że po pierwsze: nawet na coś o standardowych wymiarach czeka się tak długo, po drugie: każdą z tych rzeczy montują inne osoby (o zgrozo), które trzeba ze sobą zgrać, bo inaczej prace stoją…

Nawet jak to piszę, to biorę dwa głębokie oddechy, bo wszystko mi się przypomina 😉

Moja rada/rady: przygotować się psychicznie, że tak już po prostu jest. Załatwiać wszystko najwcześniej jak się da (w końcu niektórych rzeczy nie trzeba przechowywać, np. zgód na podłączenie trzeciej fazy :P). Jeśli ma się taką możliwość, to wziąć ekipę, która zajmie się kilkoma rodzajami prac lub kompleksowo wszystkim.

Dwa razy zastanowiłabym się nad robieniem projektu mieszkania

To już jest rzecz bardzo względna. Znam wiele osób, które zrobiły projekt, trzymały się go i dzięki temu zaoszczędziły sporo czasu i nerwów. My podeszliśmy do tematu zbyt spontanicznie. Zrobiliśmy projekt, podobał się nam… i na tym się skończyło 😉 Nie płaciliśmy za opcję z dokładnymi wymiarami… a przy rynku wtórnym niestety co chwilkę wychodziły nowe kwestie pod tytułem „tego się tak nie da zrobić”. To wystająca rurka, to ściana nie-nośna, ale z żelbetonu 😉 , to drzwi, które były 70, ale nowe 70 już nie pasują, konieczność zrobienia podwieszanego sufitu lub ściana, która musi pójść pod innym kątem, bo „coś tam”.

Sporo rzeczy musieliśmy modyfikować/zmieniać w trakcie.

Moja rada: robić projekt od A do Z, nie bać się dopłacić za dokładne wymiary itd. Inaczej może się okazać, że z niego po prostu nie skorzystamy 😉

Na koniec podsumuję, co w moim odczuciu zrobiliśmy dobrze (taki optymistyczny akcent) 🙂

  • wszystko było zapisane w umowach i na wszystko – WSZYSTKO – braliśmy pisemne zgody, dzięki czemu uniknęliśmy kilku mało przyjemnych sytuacji;
  • przed remontem, w trakcie i po poprosiliśmy znajomego, który zna się na budowniczych kwestiach i który powiedział nam: na co mamy zwrócić uwagę, co jest zrobione super, a do czego ekipa ewidentnie się nie przyłożyła;
  • nie kupowaliśmy najtańszych materiałów, dużo czasu poświęcaliśmy na porównywaniu stosunku ceny do jakości produktów – dzięki czemu z większości jesteśmy bardzo zadowoleni;
  • poinformowaliśmy wcześniej sąsiadów o planowanym remoncie, wywiesiliśmy też kartkę, że „przepraszamy za niedogodności” i dbaliśmy, żeby na korytarzu każdego dnia był porządek a prace nie przedłużały się do późnego wieczoru;
  • prawie codziennie byliśmy w mieszkaniu, żeby zobaczyć postępy prac, dzięki czemu na bieżąco mogliśmy ustalać z ekipą co jest ok, a co chcemy zmienić. Przy rynku wtórnym okazało się to bardzo ważne – wychodziło mnóstwo rzeczy, które zmuszały nas do zmiany wcześniejszych planów.

Remont generalny przeżyliśmy. W najbliższym czasie nie chcemy do tego wracać 😉 Wiemy już, że jest to bardzo czasochłonne zajęcie, które wymaga sporo cierpliwości.

Dzisiaj siedzimy w naszym salonie i wspominamy to wszystko z uśmiechem 🙂
Tobie też tego życzę. Powodzenia!

Zdjęcie artykułu: źródło 123rf.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kumorek
Jestem osobą, która nie potrafi się nudzić. Lubię różnorodność, dlatego skończyłam studia łączące zajęcia humanistyczne, graficzne i informatyczne. Odpoczywam podczas długich spacerów, a znajomi wiedzą, że dobrej herbaty w miłym towarzystwie nigdy nie odmówię.

Dlaczego hurtownia torebek jest idealnym miejscem na zakupy?

Każda kobieta ma w swojej szafie przynajmniej kilka torebek. To nie tylko piękny, ale też niezwykle praktyczny element garderoby. Pozwala mieć przy sobie najpotrzebniejsze przedmioty, a przy okazji prezentować się bardzo szykownie. To połączenie estetyki i funkcjonalności sprawia, że moda na torebki nie przemija. Zmieniają się tylko gusta i fasony, które są obecnie na topie. Dlatego warto znaleźć miejsce, w którym wybór będzie jak najbardziej szeroki.
  • Alicja Zielińska - 18/06/2019

Hurtownia torebek – idealne miejsce na zakupy

Poszukiwanie idealnej torebki to długi proces. Wiele osób udaje się najpierw do małych lokalnych sklepików, gdzie niestety wybór jest niewielki. Potem ich uwagę przyciągają popularne sieciówki odzieżowe, w których pojawiają się torebki, lecz zazwyczaj są wykonane z materiałów słabej jakości i szybko ulegają zniszczeniu.

Jeśli kobiecie zależy na tym, aby zakupiony przedmiot nie tylko prezentował się dobrze w chwili zakupu, ale też po długim czasie użytkowania, powinna zdecydować się na torebkę wykonaną z wysokiej klasy materiałów. Dobrym miejscem na zakupy będzie hurtownia torebek skórzanych. Takie miejsce oferuje szeroki wybór galanterii i pozwala mieć pewność, że dokonujemy zakupów u specjalisty w danej branży.

Torebki skórzane – niezawodne od lat

Skóra kojarzy się z elegancją, luksusem i wysoką jakością. Nic dziwnego: jest materiałem niezwykle trwałym, który nawet po wielu latach użytkowania wygląda dobrze i jest podatny na zabiegi odświeżające. Skóra sprawia, że torebka jest wygodna i dobrze się prezentuje, podkreślając styl swojej właścicielki i zapewniając komfort użytkowania. Sugeruje też dbałość o szczegóły i może służyć przez wiele lat, dzięki czemu stanowi ekonomiczne rozwiązanie. Oszczędność, estetyka i trwałość: skórzane torebki posiadają wszystkie te zalety.

Fasony, kształty, kolory

Każdy sklep z torebkami oferuje przynajmniej kilka różnych fasonów torebek. Hurtownia torebek oferuje ich jeszcze więcej, dlatego każda kobieta znajdzie w niej torebkę pasującą do jej stylu. Listonoszki, kuferki, plecaczki, shopperbagi, kopertówki, torebki klasyczne… jest mnóstwo możliwości wyboru. W zależności od potrzeb można zdecydować się na większy rozmiar, który pomieści zakupy, potrzebne dokumenty albo urządzenia elektroniczne, lub niewielką torebkę, mającą służyć jako estetyczny dodatek do stroju wieczorowego.

Młode, energiczne kobiety często stawiają na wygodę, decydując się na plecaczki i listonoszki, w których szybko mogą znaleźć potrzebne przedmioty. Dostępne fasony występują w kilku wersjach kolorystycznych, co jest kolejnym udogodnieniem dla klientek, które poszukują czegoś wyjątkowego dla siebie. Ponieważ torebka towarzyszy kobietom na co dzień, po prostu musi się podobać i odpowiadać gustowi właścicielki.

Taki zakup zdecydowanie podnosi komfort użytkowania przedmiotu i poprawia samopoczucie. Stanowi znakomity sposób na wyrażenie swojego stylu i dopełnienie looku oraz praktyczne rozwiązanie dla kobiet, które lubią mieć pod ręką najważniejsze przedmioty – telefon, ulubioną książkę lub kosmetyczkę.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Alicja Zielińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail