Czego szukasz

Jak pracować i być rodzicem?

Jak zachować równowagę między pracą a domem, jak być mamą i szefową? Radzi kobieta, której się to udało, Zofia Dzik, prezeska fundacji Humanites, członkini pięciu rad nadzorczych, żona i mama 3 synów.Przedstawiamy wybrane fragmenty wywiadu opublikowanego 17.09 br. w Gazecie Wyborczej.

jak pracować i być rodzicem

Ile godzin dziennie poświęca na pracę kobieta sukcesu i szczęśliwa mama?

Zofia Dzik: – Różnie, czasem sześć, czasem cztery, a niekiedy naście. W pracy powinniśmy spędzać tyle czasu, ile potrzebujemy na wykonanie naszych obowiązków i rozliczenie się z powierzonych zadań. Oraz, co równie ważne, na ile pozwala nam życie, które mamy poza nią. Nie bardzo lubię określenie „równowaga”, bo nie wiem, co ma oznaczać. Że sprawiedliwie będzie jeżeli poświecę tyle samo czasu na pracę, co na życie prywatne? Przecież to nie zawsze możliwe.

Wolę określenie integracja życia zawodowego i prywatnego, bo to naczynia połączone i oba powinny być źródłem satysfakcji. Są dni, kiedy wychodzę z pracy wcześniej, bo obiecałam dzieciom, że zrobimy coś wspólnie i zawczasu staram się tak zorganizować dzień i zakres zobowiązań, aby to było możliwe. I co ciekawe, okazuje się, że jeśli chcemy, to jest to absolutnie możliwe bez uszczerbku dla pracy. Za to innego dnia poświęcam się całkowicie obowiązkom zawodowym i nie ma mnie w domu, gdy dzieci wracają ze szkoły.

Elastyczne podejście do pracy jest możliwe tylko wtedy, kiedy możemy mieć zaufanie do pracownika. Wiemy, że zwyczajnie wykona dobrze swoją pracę niezależnie od tego, że dziś wyszedł wcześniej na basen.

Przeczytaj także: Zadbaj o swoją niezależność – rozmowa z Kamilą Rowińską

Jak to zrobić?

Kluczem jest powrót do korzeni i wartości, w które wierzymy. Ustalenie tego, co chcemy w życiu osiągnąć, jakim chcemy być człowiekiem. Ile osób jako rozwój rozumie jedynie ten w kontekście wiedzy zawodowej i nie robi nic prywatnie?

I nie w tym rzecz, aby nie pracować. Praca jest naturalnie ważna i to nie tylko w kontekście ekonomicznym, ale ważna jest filozofia, aby pracować po to, by żyć, a nie tylko żyć, aby wyłącznie pracować. Trzeba dbać zarówno o rozwój fizyczny, umysłowy jak i emocjonalny i duchowy. Mieć jak najwięcej życiowych kotwic, które budują poczucie wartości.

Dziękujemy Pani Redaktor Marcie Piątkowskiej za zgodę na opublikowanie fragmentów wywiadu pt.: Uciec z ubojni dusz, cd. Pracuję, więc jestem? Pracuję, więc nie żyję?

Pełna wersja dostępna jest tutaj.

Przeczytaj także: Czy praca może pomagać realizować pasję? Tak, przeczytaj jak to możliwe!

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie