Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Jak nie wypaść z branży podczas długiego urlopu?

  • Anna Chochół
  • 27 listopada 2013
  • 4 MIN. CZYTANIA

Olga pół roku temu urodziła dziecko. Synek staje się coraz bardziej samodzielny, a młoda mama ma coraz więcej czasu  dla siebie. Mimo że to dopiero połowa urlopu macierzyńskiego Olga zaczęła zastanawiać się jak te kilka miesięcy wpłynęło na jej kompetencje zawodowe. Jeszcze przed urlopem postanowiła sobie, że będzie starała się nie wypaść z branży, by po urlopie mogła szybko się wdrożyć i wrócić na swoje stanowisko. Zaczęła się jednak zastanawiać jaki jest sens podejmowania  takich działań już teraz, jeśli do pracy wróci najwcześniej  za pół roku?

Olga postanowiła skontaktować się ze znajomą – Martą, która świetnie łączy obowiązki mamy z tymi zawodowymi. Marta rozpoczęła pracę już podczas urlopu macierzyńskiego. Pracowała wówczas zdalnie, 2-3 godziny dziennie. Poradziła Oldze, by jeśli tylko znajduje ku temu okazję, starała się podtrzymywać swoje relacje z firmą i angażować w wybrane wydarzenia, zadania lub projekty.

WYBIERZ PROSTE SPOSOBY

Ważne jest uświadomienie sobie, że w niektórych zawodach nawet kilkumiesięczna nieobecność może spowodować to, że wypadniemy z branży, a co dopiero blisko półtoraroczny urlop. Istnieją jednak proste sposoby by tego uniknąć. Jednym z nich może być regularne czytanie branżowej prasy. Młoda mama, której dziecko – tak jak w przypadku Olgi, staje się coraz bardziej samodzielne powinna pomyśleć także o sobie! A zatem również o swoim zawodowym rozwoju. Poświęcenie kilku chwil tygodniowo na przeglądniecie artykułów na temat tego, co dzieje się w branży jest dobrym krokiem w stronę uniknięcia zawodowych zaległości. Jeśli w pracy używamy języka obcego – warto odświeżać tę umiejętność, np. przez oglądnięcie filmu w danym języku czy rozmowy na Skype ze znajomymi z wakacji. Gdy z kolei nasz zawód wiąże się ze zdolnościami manualnymi – również warto potrenować je podczas urlopu. W niektórych dziedzinach cenne będzie także śledzenie zmian prawnych. Inną, dobrą metodą na posiadanie bieżącej wiedzy zawodowej podczas urlopu macierzyńskiego jest podtrzymywanie kontaktu z osobami ze swojego środowiska zawodowego. Utrzymywanie relacji ze współpracownikami w trakcie urlopu pozwoli nam orientować się na temat tego, co dzieje się w firmie i czego możemy się spodziewać po naszym powrocie. Kolejną stroną do kontaktu jest osoba, która zastępuje nas w trakcie nieobecności. To rodzaj trzymania „ręki na pulsie” i źródło wiedzy na temat tego jaką sytuację czy projekty zastaniemy po powrocie. Mając dobry kontakt z osobą zatrudnioną na nasze zastępstwo pomagamy także jej. Dajemy bowiem gwarancję jasnego układu – informacji z pierwszej ręki o tym kiedy i czy planujemy wrócić, a także na jakie stanowisko – poprzednie czy może jednak nowe. Trzecią stroną są klienci, partnerzy biznesowi lub kluczowi dostawcy. W tym przypadku musi się to jednak odbywać za wiedzą oraz zgodą pracodawcy. Jeśli takową posiadamy nawet sporadyczny kontakt z tą grupą może okazać się dla nas dobrym rozwiązaniem na bycie na bieżąco na temat tego co obecnie dzieje się w firmie czy nawet branży.

Kolejnym sposobem na zachowanie aktywności zawodowej podczas urlopu macierzyńskiego jest śledzenie sytuacji firmy oraz jej działalności na rynku. Tym sposobem zmiany jakie zaszły w firmie podczas naszej nieobecności nie będą dla nas zaskoczeniem.

ROZWIJAJ SIĘ – TAKŻE PODCZAS URLOPU

Urlop macierzyński może być także czasem do rozwoju swojej kariery zawodowej poprzez doskonalenie swoich umiejętności i podnoszenie swoich kwalifikacji. Świetnym rozwiązaniem jest w takim przypadku e-learnig czyli nauka przez internet. Ta metoda dokształcania daje młodym mamom przede wszystkim elastyczność – mogą uczyć się wtedy, gdy akurat mają na to chwilę, np. wieczorami, po położeniu dziecka spać. Kursy internetowe są dziś powszechnie dostępne oraz dotyczą coraz większej grupy dziedzin.

Oczywiście, bycie aktywną zawodowo mamą, na dodatek podczas urlopu macierzyńskiego nie jest łatwym zadaniem.  Wystarczą jednak proste kroki do stosowania w wolnym czasie, np. takie jak te przytoczone wcześniej, by nie zatrzymywać swojego rozwoju zawodowego, także podczas nieobecności w firmie i ułatwić sobie tym samym powrót z urlopu macierzyńskiego. Ich zastosowanie będzie dla nas gwarancją na powrót z wiedzą oraz nowymi umiejętnościami. Z całą pewnością wpłynie to również pozytywnie na nasze postrzeganie przez pracodawcę. Podsumowując, zadbanie o własny rozwój podczas urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego będzie działaniem z korzyścią dla obu stron. 
Aterima Logo 

Zdjęcie: freedigitalphotos.net

Zobacz więcej

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content