Czego szukasz

Jak nie wypaść z branży podczas długiego urlopu?

W niektórych zawodach nawet kilkumiesięczna nieobecność może spowodować to, że wypadniemy z branży, a co dopiero blisko półtoraroczny urlop. Istnieją jednak proste sposoby by tego uniknąć i zadbać o rozwój zawodowy także podczas urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.

  • Anna Chochół - 27/11/2013

Olga pół roku temu urodziła dziecko. Synek staje się coraz bardziej samodzielny, a młoda mama ma coraz więcej czasu  dla siebie. Mimo że to dopiero połowa urlopu macierzyńskiego Olga zaczęła zastanawiać się jak te kilka miesięcy wpłynęło na jej kompetencje zawodowe. Jeszcze przed urlopem postanowiła sobie, że będzie starała się nie wypaść z branży, by po urlopie mogła szybko się wdrożyć i wrócić na swoje stanowisko. Zaczęła się jednak zastanawiać jaki jest sens podejmowania  takich działań już teraz, jeśli do pracy wróci najwcześniej  za pół roku?

Olga postanowiła skontaktować się ze znajomą – Martą, która świetnie łączy obowiązki mamy z tymi zawodowymi. Marta rozpoczęła pracę już podczas urlopu macierzyńskiego. Pracowała wówczas zdalnie, 2-3 godziny dziennie. Poradziła Oldze, by jeśli tylko znajduje ku temu okazję, starała się podtrzymywać swoje relacje z firmą i angażować w wybrane wydarzenia, zadania lub projekty.

WYBIERZ PROSTE SPOSOBY

Ważne jest uświadomienie sobie, że w niektórych zawodach nawet kilkumiesięczna nieobecność może spowodować to, że wypadniemy z branży, a co dopiero blisko półtoraroczny urlop. Istnieją jednak proste sposoby by tego uniknąć. Jednym z nich może być regularne czytanie branżowej prasy. Młoda mama, której dziecko – tak jak w przypadku Olgi, staje się coraz bardziej samodzielne powinna pomyśleć także o sobie! A zatem również o swoim zawodowym rozwoju. Poświęcenie kilku chwil tygodniowo na przeglądniecie artykułów na temat tego, co dzieje się w branży jest dobrym krokiem w stronę uniknięcia zawodowych zaległości. Jeśli w pracy używamy języka obcego – warto odświeżać tę umiejętność, np. przez oglądnięcie filmu w danym języku czy rozmowy na Skype ze znajomymi z wakacji. Gdy z kolei nasz zawód wiąże się ze zdolnościami manualnymi – również warto potrenować je podczas urlopu. W niektórych dziedzinach cenne będzie także śledzenie zmian prawnych. Inną, dobrą metodą na posiadanie bieżącej wiedzy zawodowej podczas urlopu macierzyńskiego jest podtrzymywanie kontaktu z osobami ze swojego środowiska zawodowego. Utrzymywanie relacji ze współpracownikami w trakcie urlopu pozwoli nam orientować się na temat tego, co dzieje się w firmie i czego możemy się spodziewać po naszym powrocie. Kolejną stroną do kontaktu jest osoba, która zastępuje nas w trakcie nieobecności. To rodzaj trzymania „ręki na pulsie” i źródło wiedzy na temat tego jaką sytuację czy projekty zastaniemy po powrocie. Mając dobry kontakt z osobą zatrudnioną na nasze zastępstwo pomagamy także jej. Dajemy bowiem gwarancję jasnego układu – informacji z pierwszej ręki o tym kiedy i czy planujemy wrócić, a także na jakie stanowisko – poprzednie czy może jednak nowe. Trzecią stroną są klienci, partnerzy biznesowi lub kluczowi dostawcy. W tym przypadku musi się to jednak odbywać za wiedzą oraz zgodą pracodawcy. Jeśli takową posiadamy nawet sporadyczny kontakt z tą grupą może okazać się dla nas dobrym rozwiązaniem na bycie na bieżąco na temat tego co obecnie dzieje się w firmie czy nawet branży.

Kolejnym sposobem na zachowanie aktywności zawodowej podczas urlopu macierzyńskiego jest śledzenie sytuacji firmy oraz jej działalności na rynku. Tym sposobem zmiany jakie zaszły w firmie podczas naszej nieobecności nie będą dla nas zaskoczeniem.

ROZWIJAJ SIĘ – TAKŻE PODCZAS URLOPU

Urlop macierzyński może być także czasem do rozwoju swojej kariery zawodowej poprzez doskonalenie swoich umiejętności i podnoszenie swoich kwalifikacji. Świetnym rozwiązaniem jest w takim przypadku e-learnig czyli nauka przez internet. Ta metoda dokształcania daje młodym mamom przede wszystkim elastyczność – mogą uczyć się wtedy, gdy akurat mają na to chwilę, np. wieczorami, po położeniu dziecka spać. Kursy internetowe są dziś powszechnie dostępne oraz dotyczą coraz większej grupy dziedzin.

Oczywiście, bycie aktywną zawodowo mamą, na dodatek podczas urlopu macierzyńskiego nie jest łatwym zadaniem.  Wystarczą jednak proste kroki do stosowania w wolnym czasie, np. takie jak te przytoczone wcześniej, by nie zatrzymywać swojego rozwoju zawodowego, także podczas nieobecności w firmie i ułatwić sobie tym samym powrót z urlopu macierzyńskiego. Ich zastosowanie będzie dla nas gwarancją na powrót z wiedzą oraz nowymi umiejętnościami. Z całą pewnością wpłynie to również pozytywnie na nasze postrzeganie przez pracodawcę. Podsumowując, zadbanie o własny rozwój podczas urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego będzie działaniem z korzyścią dla obu stron. 
Aterima Logo 

Zdjęcie: freedigitalphotos.net

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Chochół

Ekspert w obszarze rekrutacji i rozwoju pracowników. Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie we współpracy z małymi firmami i koncernami międzynarodowymi. Obecnie pracuje jako HR Manager w Agencji Zatrudnienia ATERIMA.

Podyskutuj

Wyzwania firm w kontekście pandemii

Pandemia zmieniła nie tylko skalę zatrudnienia i sposób rekrutacji, ale również nasze podejście do pracy i oczekiwania w stosunku do pracodawców. Zespół Pracuj.pl na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przeprowadził wśród użytkowników swojego portalu badanie, którego efektem była identyfikacja wyzwań w zakresie wykorzystania biur i przestrzeni do pracy, integracji pracowników w sytuacji rozproszenia, modyfikacji oferty benefitów, a także akceptacji i zrozumienia w stosunku do pracujących rodziców.
  • Natalia Gozdowska - 16/09/2020
dwie kobiety w maseczkach spotkały się w biurze, witają się łokciami

Od paru miesięcy uczymy się funkcjonować zawodowo w innej rzeczywistości. Po całkowitym zamknięciu biur, zaczynają do nich wracać pracownicy, jednak w większości firm, fizyczna obecność jest wciąż rotacyjna lub funkcjonuje na zupełnie innych zasadach.

Pandemia zmieniła nie tylko skalę zatrudnienia i sposób rekrutacji, ale również nasze podejście do pracy i oczekiwania w stosunku do pracodawców. Zespół Pracuj.pl na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przeprowadził wśród użytkowników swojego portalu badanie „Zawodowy styl życia”, którego efektem była identyfikacja wyzwań w zakresie wykorzystania biur i przestrzeni do pracy, integracji pracowników w sytuacji rozproszenia, modyfikacji oferty benefitów, a także akceptacji i zrozumienia w stosunku do pracujących rodziców.

Docenienie pracy zdalnej

Pracodawcy, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, wprowadzili większą elastyczność, jeśli chodzi o wybór miejsca pracy. Zespoły pracują w mniejszym wymiarze w biurach, część z nich ma możliwość wyboru miejsca pracy, a niektórzy funkcjonują w systemie rotacyjnym, który umożliwia zmniejszenie liczby personelu na jednej przestrzeni.

Według Pracuj.pl zdecydowana większość pracowników (89%) po opanowaniu pandemii chce pracować przynajmniej częściowo zdalnie. Jednak tylko 10% chciałoby wykonywać 100% etatu spoza biura, co pokazuje potrzebę integracji i współpracy w zespole, nie tylko w świecie wirtualnym. 57% respondentów pracujących zdalnie uznało, że taki model wykonywania obowiązków pozwolił im bardziej docenić możliwość przychodzenia do biura i bezpośrednich spotkań ze współpracownikami.

Eksperci prognozują, że z czasem ten trend się rozwinie, a przestrzeń biurowa będzie służyć przede wszystkim do spotkań projektowych, warsztatów kreatywnych, sytuacji, kiedy fizyczne bycie obok siebie jest koniecznością. Oczywiście nie bez znaczenia są tu ogromne oszczędności firm, związane z infrastrukturą.

Przeczytaj także: [07] Rynek pracy w trakcie i po pandemii. Możliwe scenariusze, szanse i ryzyka

Budowanie relacji w rozproszonych zespołach

Powyższy trend wiąże się niestety nieodłącznie z większymi wyzwaniami pracodawców, jeśli chodzi o budowanie więzi pomiędzy funkcjonującymi wirtualnie pracownikami. W badaniu „Zawodowy styl życia” respondenci wybierali spotkania (67%) i wyjazdy (59%) czy wspólne warsztaty (48%) jako najskuteczniejsze metody integracji. To oczekiwanie jest trudne do realizacji w obecnych warunkach. Ducha wspólnoty można oczywiście budować poprzez media społecznościowe lub różnego rodzaju narzędzia wirtualne, jednak nie zastąpi to spotkań na żywo.

Analitycy trendów prognozują stopniowy zanik pracy etatowej na korzyść pracy dorywczej, co utrudni dodatkowo tworzenie społeczności wewnątrz firmy i zaangażowanie pracowników w formie, jaka była nam znana dotychczas, na korzyść przedefiniowanego employee experience. Co zrobić więc, aby zmodyfikować perspektywę patrzenia na biznes, na współpracowników i pracowników, na zarządzanie, budowanie relacji i bycie „w pracy” razem?

Przeczytaj także: Czy Gig Economy będzie rosnąć w 2020 r.? Prognozy dla freelancerów

Przeformułowanie oferty benefitów

W nowych ofertach pracy pojawia się coraz mniej benefitów. Niektóre z nich dotychczas wiązały się z fizycznym „byciem” w biurze, więc siłą rzeczy musiały zniknąć, inne są ograniczane ze względów kosztowych czy z powodu zmniejszenia ich atrakcyjności (karty sportowe, karnety do kina itp.). Jeśli benefity mają wciąż pozostać czynnikiem, który uatrakcyjnia ofertę pracy, muszą zostać zmienione tak, by mogły być wykorzystywane w świecie online.

Według Pracuj.pl zyskają oferty, które będą pomagać pracownikom w wykonywaniu pracy zdalnej, np. dostęp do szkoleń w sieci, usługi personalnych asystentów, dofinansowanie do przedszkoli czy dobry sprzęt służbowy.

Wsparcie i zrozumienie pracujących rodziców

Pandemia była niewątpliwie ogromnym wyzwaniem dla pracujących rodziców. 57% z nich miało w czasie pandemii trudności z oddzieleniem czasu prywatnego i służbowego. Dodatkowo sytuacja, której doświadczyliśmy, pokazała jak w powiększającym lustrze problemy, z którymi kobiety mierzą się na co dzień. Nie bez powodu mówi się, że rola matki to praca na pełen etat. Zamknięcie w domu z dziećmi i jednocześnie konieczność wykonywania pracy zdalnej było sytuacją ekstremalną, bardzo obciążającą psychicznie.

Przeczytaj także: Mieć wolność chłonięcia świata – kobiece rozmowy w czasie kwarantanny

Według Pracuj.pl 83% matek uważało, że miały większe trudności w wykonywaniu obowiązków w trakcie pandemii od bezdzietnych koleżanek, ale aż 46% nie czuło się traktowanych przez przełożonych ze zrozumieniem.

Warto pamiętać, że temat przyciągania talentów do organizacji oraz budowania kultury organizacyjnej opartej na zaufaniu jest wciąż aktualny, a nawet szczególnie ważny w najbliższych latach. Firmy doceniające różnorodność i dbające o równowagę pomiędzy życiem osobistym, a zawodowym pracowników będą w dłuższej perspektywie czasowej budować przewagę konkurencyjną. Nawet jeśli w tym momencie rynek pracownika wydaje nam się przeszłością.

Źródło: media.pracuj.pl

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Natalia Gozdowska
Zawodowo zajmuje się rozwojem, coachingiem, projektami HR, kulturą organizacyjną i budowaniem marki pracodawcy. Prywatnie mama dwóch wrażliwców, zakochana żona, pasjonatka reportaży, teatru tańca i psychologii. Prowadzi bloga i fun page „Studio Rzeczy Ważnych”, fotografuje i wspiera tych, którzy tego potrzebują. :)

Najbardziej angażująca konferencja HR w Polsce! – HeReos Conference już 18 września!

Już w najbliższy piątek 18.09 dołącz do wydarzenia, na które wszyscy czekaliśmy! Podczas HeReos Conference zaplanowano aż cztery ścieżki tematyczne, obejmujące najważniejsze obszary HR w kontekście obecnej, nowej rzeczywistości. Chcesz dowiedzieć się jak tworzyć miejsca pracy przyjazne rodzicom i dlaczego warto? Zapraszamy na wystąpienie Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej, współzałożycielki Fundacji Mamo Pracuj. Skorzystaj z rabatu #mamopracuj i zapisz się już dziś!
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 15/09/2020

„Najbardziej angażująca konferencja HR w Polsce” – HeReos Conference już 18 września

Chcesz się dowiedzieć, co charakteryzuje firmy przyjazne rodzicom i które z nich naprawdę zasłużyły na ten tytuł?

Koniecznie weź udział w konferencji HeReos Conference i posłuchaj wystąpienia Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej, współzałożycielki Fundacji Mamo Pracuj pt. „Jak tworzyć miejsca pracy przyjazne rodzicom i dlaczego warto?”.

Zapisz się na to wydarzenie używając naszego kodu rabatowego #mamopracuj, a otrzymasz 15% rabatu!

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej, zatem jeżeli chcesz wysłuchać wystąpień siedząc wygodnie we własnym fotelu, to wybierz Pakiet ONLINE i użyj kodu rabatowego #mamopracuj, specjalnie dla Czytelniczek i Czytelników portalu mamopracuj.pl!

Jeżeli masz ochotę dołączyć do uczestników „na żywo” i wziąć udział w warsztatach 19 września i super After Party w CulinaryOn w Warszawie, wybierz Pakiet HYBRYDOWY.

Koniecznie sprawdź jakie atrakcje przygotowali dla Ciebie organizatorzy i dlaczego HeReos Conference to wyjątkowe wydarzenie, na którym nie może Cię zabraknąć!

Kliknij w link i poznaj szczegóły: www.heroesconf.pl

Do zobaczenia!

Grafiki: HREmbassy, organizator HeRoes Conference

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail