Czego szukasz

Jak napisać dobre CV? Liczą się 3 sekundy

Pracodawca ma niewiele czasu, by przekonać się, że warto zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną. Co liczy się najbardziej w przygotowaniu dobrego CV? Co powinnaś koniecznie napisać, a o czym już nie? Jak „wytłumaczyć” się z nieobecności na rynku pracy, jeśli masz małe dziecko i do tej pory byłaś z nim w domu?

  • Dagmara Kokoszka - 08/02/2016

Liczą się pierwsze 3 sekundy!

Czasy się zmieniają, a wraz z nimi też potrzeby firm i osób z działu HR. Kiedyś wystarczyło napisać ile doświadczenia posiada się w danym zawodzie – dzisiaj to zdecydowanie za mało. Ponoć pierwsze 3 sekundy decydują o tym, czy pracodawca/rekruter zwróci uwagę właśnie na twoją aplikację. Co więc możesz zrobić, żeby go do siebie przekonać?

Na początek – zaprezentuj się!

Nie chodzi mi o napisanie „cześć, jestem Zosia i chcę u Ciebie pracować, wybierz mnie!”. Mam na myśli profesjonalne i bardzo ogólnikowe rozpisanie kilku zdań o tym, w jakim kierunku zmierza twoja kariera zawodowa oraz dlaczego szukasz pracy w konkretnym zawodzie/branży. To wystarczy – oczywiście na początek.

Obok opisu warto umieścić swoje zdjęcie, eleganckie i skromne. Jeśli zależy ci na pracy i wymagającej posadzie – zrób sobie sesję biznesową, po której będziesz mieć idealne zdjęcia do oficjalnych prezentacji. Odpadają zupełnie zdjęcia z wakacji, selfie i inne takie, które zamiast cię zaprezentować – zniszczą twoją karierę w niespełna 3 sekundy.

Jestem „niepracującą” mamą… i co teraz?

Wiele z nas, mam, wracających do pracy po urlopie macierzyńskim ma ogromny dylemat – jak zaznaczyć w CV to, że przez niemalże rok nigdzie nie pracowałam? Liczy się szczerość. W tym krótkim wstępie umieszczonym obok zdjęcia zawsze możesz napisać „Przez rok przebywałam na urlopie macierzyńskim, podczas którego szkoliłam się i uzupełniałam swoją wiedzę, pozwalającą mi podjąć pracę na XXXX stanowisku”.

Pracodawcy nie boją się twojej „dziury” w życiorysie, czy małych dzieci. Oni martwią się, czy podołasz postawionym przed tobą zadaniom i czy twoje umiejętności są nadal na wysokim poziomie, adekwatnym do tego, jakie były przed urlopem macierzyńskim. Jeśli jeszcze na nim jesteś – warto pomyśleć o tym, co mogłabyś zrobić dla siebie i swojej kariery zawodowej. Być może znajdziesz jakiś ciekawy kurs on-line, dzięki któremu spokojnie przypomnisz sobie wiele ważnych informacji lub nauczysz się czegoś zupełnie nowego? Nie chodzi tu o ogrom poświęcanego czasu – istotne jest to, aby nie „wypaść z obiegu”.

Odwrócona chronologia

Dużo łatwiej czyta się CV, w których doświadczenie zawodowe, czy skończone szkoły umieszczone są w kolejności od najświeższej, do najstarszej. Dzięki temu pracodawca ma jasny komunikat – co robiłaś przez ostatnie lata. I właśnie to się dla niego najbardziej liczy.

Nie warto wpisywać wszystkich miejsc pracy, szkół podstawowych, czy gimnazjów. Jeśli pracowałaś gdzieś 2 dni i zdobyta wiedza oraz doświadczenie nijak mają się do stanowiska, na jakie aplikujesz – nie marnuj czasu rekrutera. On od razu wyłapie takie błędy i może niesłusznie cię ocenić – jako osobę, która nie ma się czym pochwalić i w żaden sposób nie potrafi zachęcić do podjęcia decyzji o rozmowie kwalifikacyjnej lub zatrudnieniu na dane stanowisko.

Obowiązki

Pamiętaj o wypisaniu głównych obowiązków, jakie pełniłaś na danym stanowisku. Nie trzeba wypisywać wszystkiego – liczy się to, co było najważniejsze i może zainteresować przyszłego pracodawcę. Najlepiej zrobić to w formie 3-4 krótkich myślników, dzięki którym osoba czytająca nasze CV dostanie jasny przekaz – co robiłaś i co może przydać się w nowej pracy.

Skraca to znacznie czas, jaki rekruter musiałby poświęcić na ustalenie, co już potrafisz robić, a czego trzeba cię nauczyć. To również decydujący czynnik – bardzo często liczy się to, czy pracodawca jest w stanie szybko przystosować pracownika do nowych zadań i pełnienia określonej funkcji.

Kursy i szkolenia

Warto wpisać wszystkie kursy i szkolenia, jakie mogą okazać się istotne przy objęciu danego stanowiska. Jeśli posiadasz jakieś certyfikaty – pochwal się, napisz o nich! To bardzo pozytywnie wpływa na wizerunek i często okazuje się być ważnym czynnikiem, dzięki któremu dostajesz zaproszenie na rozmowę lub etat.

Umiejętności

Zastanów się szczerze – co mogłabyś zaoferować przyszłemu pracodawcy? Jakie programy komputerowe znasz i w jakim stopniu, jakie cechy charakteru mogą pomóc ci w pracy na danym stanowisku i co już potrafisz robić? Dzięki temu dajesz rekruterowi jasny znak – jestem dobra w tym i tamtym, jeśli z czymś innym radzę sobie słabiej – moimi mocnymi stronami postaram się to „nadrobić”.

Znajomość języków

Tutaj zaczyna się tak naprawdę największy problem… Wiele osób „na oko” wpisuje poziom znajomości języków obcych. Niestety – rekruterzy bardzo często sprawdzają to poprzez testy językowe lub rozmowy z native speakerem. Wstyd więc wtedy polec! To nic nie da, że wpiszesz coś, co nie jest prawdą. Nie przyniesie ci to żadnych korzyści, a może spowodować, że stracisz szansę na wymarzoną pracę!

Pamiętaj – rekruterzy i pracodawcy to też ludzie 🙂 Oceniają, oczekują, ale przede wszystkim rozumieją. Nie powinno Cię przerażać, że nie masz długoletniego doświadczenia, czy wielu przebytych kursów… Bądź szczera, realnie oceń swoje szanse i pokaż się z jak najlepszej strony. To recepta na sukces!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dagmara Kokoszka
Mama 4-letniej Mai i 2-letniego Radka. Z zamiłowania blogerka, dziennikarka magazynu branżowego i marketingowiec. Na co dzień zajmuje się wieloma rzeczami - cały czas poszukując swojej drogi zawodowej. Stara się jednak aktywnie wspierać innych - szczególnie poprzez pracę w swojej firmie - Sukcesomanii, gdzie wraz ze wspólniczką zajmują się doradztwem zawodowym i biznesowym.
Podyskutuj

Zanim zaczniesz szukać pracy – ustal priorytety

O czym powinna pamiętać mama kiedy zaczyna szukać pracy? Jakie wymagania musi spełniać nowa posada, aby była źródłem zadowolenia i satysfakcji, a nie tylko miejscem do zarabiania pieniędzy? Podczas szukania pracy, jak w każdej dziedzinie życia, liczą się priorytety. Na jakie pytania powinnaś sobie odpowiedzieć na początku? Sprawdź!
  • Joanna Gotfryd - 02/12/2019
młoda kobieta notuje coś; szuka pracy

Zostałaś mamą, urlop macierzyński i rodzicielski szybko minęły, a potem… było różnie. Nie było pracy, do której chciałabyś wrócić, może nie pracowałaś wcześniej zawodowo, a teraz chciałabyś być aktywna. Zanim zaczniesz działać, uświadom sobie, że szukanie zajęcia jest naprawdę czasochłonne. Dlatego działaj z głową i skup się na tych pracodawcach i ofertach, które będą zgodne z Twoimi priorytetami. 

Szukanie pracy – priorytety – od czego zacząć?

Pisanie CV, wysyłanie aplikacji i wreszcie rozmowy. Nie będę tutaj mówić jak napisać właściwie CV. O tym jak przygotować dobre CV znajdziesz u nas wiele artykułów:

Jak napisać dobre CV w 9 krokach?

Posłuchaj naszego podcastu, jak opisać przerwę w CV związaną z opieką nad dzieckiem!

Chcę skłonić do przemyśleń dotyczących poszukiwanego zajęcia, pracodawcy. Co oprócz pensji liczy się dla Ciebie i jakie warunki musi spełniać nowa posada, abyś była usatysfakcjonowana i zadowolona?

Pensja

Wiadomo, pracujemy dla pieniędzy i one są głównym czynnikiem, dla którego chodzimy do pracy. Policz ile musisz zarabiać, żeby się to opłacało Tobie i Twojej rodzinie. O ile wzrosną Wasze comiesięczne koszty jeśli pójdziesz do pracy  – paliwo i koszty utrzymania samochodu albo bilet komunikacji miejskiej, opieka do dziecka, strój do pracy itp. W Waszym budżecie pojawią się nowe pozycje, na które trzeba będzie zarobić. Kto zajmie się dzieckiem i ile to będzie kosztowało – niania, żłobek, a może ktoś z rodziny? Nie zapomnij o starszym dziecku – jeśli będzie musiało przebywać dłużej w przedszkolu – również zapłacisz więcej. Zsumuj te dodatkowe koszty i zastanów się ile byś chciała zarabiać ponad nie.

Koszty opieki nad dzieckiem – dziel na pół

Ważne! Niezależnie od tego jak ustalacie domowy budżet domowy z mężem /partnerem – koszty opieki do dziecka, przynajmniej w wymiarze symbolicznym, emocjonalnym, dzielcie na pół.

Nie daj sobie wmówić, że Ty musisz zarobić na nianię czy żłobek. Jeżeli tworzycie rodzinę z tatą dziecka, to rodzice oboje muszą być odpowiedzialni za tę kwestię. 

Dojazdy do pracy 

Zastanów się również jak daleko będziesz dojeżdżała do nowej pracy. Jeśli mieszkasz w dużym mieście to wyprawa na jego drugi koniec pochłonie godzinę, albo i półtorej w godzinach porannego czy popołudniowego szczytu.

Czym innym jest dojazd 20 km na nocny dyżur, np. do szpitala, albo dojazd na 6 rano do fabryki, ale zupełnie czym innym jest dojazd do biura na 8 lub 9, kiedy masz do przejechania 15 km przez zakorkowane miasto.

Pomyśl, czy chcesz dwie – trzy godziny dziennie spędzać w samochodzie albo komunikacji miejskiej. Jeśli będziesz pracować na pełen etat i dojeżdżać daleko do pracy, nie będzie Cię w domu przez 11-12 godzin. Nawet najfajniejsza praca może zbrzydnąć, jeżeli będzie wymagała takiego poświęcenia. Poza tym, długie dojazdy to dodatkowe koszty – paliwo, godziny do zapłacenia niani. Pomyśl, czy zdążysz zobaczyć swoje dziecko zanim pójdzie spać, albo czy będziesz miała siłę się z nim pobawić, po 12 godzinach  nieobecności w domu. Jako mama uważam, że często lepiej jest pracować za mniej, ale blisko domu.

Szukając pracy dowiedz się – najlepiej jeszcze przed rozmową – czy firma ma opcję home office albo możliwość regularnej pracy zdalnej, chociażby 2 dni w tygodniu. To często argument, który przeważa o wyborze przez rodziców tej, a nie innej oferty pracy.  

Delegacje, gdy masz małe dziecko 

Czym innym są codzienne dojazdy do pracy, a czym innym sporadyczne wyjazdy na przykład do klientów. Pomyśl, czy Ci to odpowiada i czy chcesz od czasu do czasu (dowiedz się co to oznacza w praktyce) wyjechać w delegację. Czy będzie to dla ciebie nagroda i miła odmiana od pracy w biurze i chętnie zmienisz otoczenie, czy wręcz przeciwnie, potraktujesz to jako przykry obowiązek i będziesz takich wyjazdów unikać. Dlatego rozważ, czy warto odpowiadać na ogłoszenie, w którym pracodawca wymaga gotowości do częstych podróży służbowych.

Nie warto kłamać na rozmowie, że delegacje to Twój żywioł, jeśli tak nie jest. Może uda Ci się coś ukryć przed pracodawcą na rozmowie kwalifikacyjnej, ale na pewno sprawa wyjdzie wkrótce na jaw i co wtedy? Jeśli nie będziesz dyspozycyjna, wbrew wcześniejszym żarliwym zapewnieniom, to ani Ty, ani Twój pracodawca, nie będziecie zadowoleni i zapewne Wasza współpraca szybko się skończy.

Praca zgodna z wykształceniem i zainteresowaniami 

Super, jeśli uda Ci się znaleźć pracę związaną z wykształceniem, doświadczeniem czy zainteresowaniami. Szukanie zajęcia, które kompletnie Cię nie kręci to robienie sobie na złość. Miło jest iść do pracy i myśleć sobie – ciekawe, co dzisiaj przyniesie dzień? Praca zgodna z zainteresowaniami sprawia, że chce się nam do niej chodzić, że pracujemy z zaangażowaniem, a przez to udowadniamy, że doskonale się do niej nadajemy.

Godziny pracy – najlepsze dla pracującej mamy 

Ostatnim czynnikiem, o którym warto wspomnieć, są godziny pracy. Czy pracodawca zgodzi się na elastyczny grafik?

A może uda się przekonać szefa, aby część obowiązków wykonywać z domu? Jak wskazują nasze badania „M-Factor, czyli o jakiej pracy marzy mama?” możliwość skorzystania z elastycznych form i godzin pracy jest dla kobiet jednym z najważniejszych czynników ułatwiających podjęcie zatrudnienia. 

Przygotuj listę za i przeciw 

Masz wątpliwości, czy dana oferta jest dobra dla Ciebie, daj sobie czas do namysłu. Zanotuj na kartce papieru wszystkie „za” (np. dobra pensja, elastyczne godziny pracy, możliwości rozwoju) i „przeciw” (np. długie dojazdy, częste delegacje). Zrób rachunek „zysków” i „strat” i zdecyduj. Może warto porozmawiać o tym z bliską osobą – partnerem albo przyjaciółką? Spojrzenie z dystansu, ich obiektywna ocena ułatwi Ci podjęcie dobrej decyzji.

Mam nadzieję, że nie zniechęciłamCię do aktywnego poszukiwania pracy. To, że odrzucisz kilka z pozoru dobrze wyglądających ofert, które przyniosłyby szybkie rozczarowanie, zaprocentuje skupieniem się na znalezieniu superpracy.

Ważne, aby wiedzieć czego się szuka i co jest dla Ciebie priorytetem. Szkoda tracić czasu i energii na rozmowy kwalifikacyjne w firmach, z którymi nie chcesz się wiązać? Mamo pracuj, jeśli chcesz!

Posłuchaj 2 odcinka naszego podcastu – Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Podyskutuj

Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz – posłuchaj 3 pierwszych odcinków!

Nagrywamy go dla Ciebie. 3 pierwsze odcinki poruszają takie tematy: jak napisać CV po przerwie związanej z macierzyństwem, jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy oraz jaką rolę pełnią social mediów przy szukaniu pracy. Jeśli jeszcze nie słuchałaś podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz - pobierz go i posłuchaj – na spacerze z dzieckiem, w drodze do pracy, jak lubisz i gdzie lubisz. I koniecznie daj znać, czy chcesz usłyszeć kolejne odcinki!
  • Podcast Mamo Pracuj - 27/11/2019
Dwie młode kobiety słuchają podcastu na słuchawkach

Dlaczego podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz?

Chcemy być tam, gdzie Ty jesteś. W internecie – 24/7. W biegu, kiedy nie ma jak czytać, a można słuchać. Czasem łatwiej znaleźć czas na wysłuchanie krótkiej audycji w telefonie, jeśli można to połączyć ze spacerem, bieganiem czy drogą do pracy.

8 lat działania Mamo Pracuj to tysiące artykułów eksperckich, wywiadów i historii. Teraz część naszych działań chcemy przekazać Ci w wersji do słuchania. Mamy nadzieję, że ta nowoczesna forma dostarczenia wiedzy przypadnie Ci do gustu.

Nasz podcast dostępny jest w Twojej ulubionej aplikacji – iTunes, Spotify, Google Podcasty i Player FM – słuchaj tam gdzie lubisz i tak jak lubisz.

I daj znać, czy chcesz, żebyśmy nagrały dla Ciebie kolejne odcinki!

1 odcinek – posłuchaj – Jak opisać w CV przerwę związaną z opieką nad dzieckiem?

Jeśli planujesz powrót do pracy, a ostatni rok, dwa a może pięć spędziłaś opiekując się dziećmi – dowiedz się jak w CV opisać czas, który przeznaczyłaś dla rodziny.

Nagranie ma 23 minuty.

2 odcinek – posłuchaj – Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy?

Wracasz do pracy i obawiasz się jak Twoje dziecko zniesie nową sytuację? Jak przygotować siebie i rodzinę na te zmiany? Dowiedz się z drugiego odcinka podcastu!

Nagranie ma 13 minut.

3 odcinek – posłuchaj – Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

Jak wygląda szukanie pracy przez social media? Pamiętaj, że media społecznościowe mogą być Twoim prawdziwym sprzymierzeńcem w tym procesie. Ale nie muszą. Sprawdź jak je wykorzystać i czego absolutnie nie powinnaś robić, by sobie nie zaszkodzić.

Nagranie trwa 16 minut.

Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz – czy chcesz więcej?

Jeśli podobają Ci się nasze podcasty i chcesz abyśmy nagrywały je w 2020 roku – napisz koniecznie – do mnie – że słuchasz, że chcesz więcej. A może nawet zaproponujesz swój pomysł na nagranie? O czym najbardziej chciałabyś posłuchać? Daj znać! (napisz na adres: [email protected])

P.S. Założyłam się z koleżankami z Zespołu, że dostanę od Was przynajmniej 50 odpowiedzi na tak! Pomożecie mi wygrać zakład?

Dziękuję!

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Podcast Mamo Pracuj
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail