Czego szukasz

Jak legalnie zarabiać na blogu?

Pytanie do prawnika z życia wzięte 😉 Napisała do nas mama, która prowadzi bloga. Pyta czy musi założyć własną firmę, jeśli chce zarabiać na blogu? No więc jak to jest? Sprawdź!

Pytanie

Jestem mamą, prowadzę bloga, zgłosiła się firma z ubrankami dla dzieci i chce, abym promowała ich produkty za konkretne pieniądze. Bardzo mi na tym zależy, bo potrzebuję dodatkowych pieniędzy. Co powinnam zrobić, aby to zrobić legalnie? Czy koniecznie jest założenie działalności gospodarczej? I jaki zapłacę podatek? Blogowa Mama 

Odpowiedź

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej określa, że działalność gospodarcza to „zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”. Oznacza to że, każdy, kto planuje zajmować się sprzedażą towarów lub usług przez dłuższy czas, w sposób profesjonalny i zorganizowany, musi założyć działalność gospodarczą.

Przyjmuje się,  że zakładanie działalności gospodarczej nie jest wymagane, aby od czasu do czasu sprzedać kilka przedmiotów np. za pomocą Allegro lub wykonywać okazjonalnie usługi dla osób prywatnych.

Uzyskiwanie dochodu z działalności gospodarczej powoduje konieczność zapłaty od niego podatku. Podatek dochodowy opłaca się w formie miesięcznej lub kwartalnej zaliczki na ten podatek. Z obowiązku tego podatnik powinien wywiązać się do 20 dnia następnego miesiąca (lub kwartału, jeżeli rozlicza się kwartalnie). 

[view:ad_intext_superbanner_1=block]

Istnieje jednak wyjątek od tej zasady określany jako, tzw. „kwota wolna od podatku”.

Rozliczenia kwoty wolnej od podatku dokonuje się odliczając ją od podatku, a nie od dochodu. Kwota wolna od podatku, która nie spowoduje konieczności zapłacenia podatku to 3.091,00 zł. 

Nie można jednak zapominać, że podatnik zarabiający mniej niż 3.091,00 zł nie jest zwolniony z obowiązku złożenia zeznania rocznego. 

Odpowiadając na Pani pytanie jeśli blog przynosi stały dochód, co wiąże się z regularnie podejmowanymi, różnymi działaniami reklamowymi ze strony blogera, to zarejestrowanie działalności gospodarczej jest konieczne.

W przypadku działań na mniejszą skalę lub nieregularnych, można rozważyć możliwość zawieszenia działalności gospodarczej. 

Wszelkie wątpliwości warto również skonsultować z właściwym dla Pani urzędem skarbowym.

Podstawa prawna: art. 9 ust. 1, 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej.

Powyższy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i został przygotowany w oparciu o stan faktyczny opisany w opublikowanym pytaniu. Zamieszczonych w nim treści nie należy traktować jako porady prawnej w konkretnej sprawie ani źródła prawa. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji lub indywidualnej porady prawnej z gwarancją odpowiedzialności, należy skontaktować się z prawnikiem.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze prawnej przedsiębiorców i osób fizycznych. Obecnie związana z administracją publiczną. Prywatnie lubi historię współczesną oraz turystykę kulinarną.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie