Czego szukasz

Jak i kiedy poprosić pracodawcę o podwyżkę?

Dla wielu z nas taka sytuacja jest doskonale znana: od lat pracujemy w jednej firmie, z roku na rok projektów przybywa i zadań jest coraz więcej, firma się rozwija, a my zarabiamy dokładnie tyle samo ile w momencie rozpoczęcia pracy. Wreszcie decydujemy się poprosić szefa o podwyżkę i zaczynamy się stresować. Nie wiemy jak to zrobić i od czego zacząć.

  • Katarzyna Radecka - 19/11/2018

Jak poprosić szefa o podwyżkę?

Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać:

1) Wybierzmy dobry moment na rozmowę. Na pewno nie należy rozmawiać o podwyżce, jeśli wiemy, że firma ma kłopoty finansowe lub plany budżetowe nie są realizowane. Niepowodzenie takiej rozmowy jest wtedy raczej przesądzone.

Jeśli natomiast firma świetnie się rozwija, zatrudniane są nowe osoby, a nasze wynagrodzenie od lat stoi w miejscu nic nie stoi na przeszkodzie, żeby porozmawiać z szefem.

Ocena roczna

Najlepszym momentem na rozmowę jest ocena roczna – to podczas niej omawiamy swoją dotychczasową pracę, ustalamy cele na kolejny rok oraz rozmawiamy o naszym rozwoju, w tym o kwestiach finansowych, jeśli stanowią one dla nas problem. Jeśli w Twojej firmie oceny pracy zdarzają się rzadziej niż raz na rok lub w ogóle ich nie ma (może tak być np. w małych firmach), dobrym momentem będzie na przykład zakończenie jakiegoś ważnego dla firmy projektu, którego byliśmy liderem lub ważnym ogniwem zespołu projektowego.

Możemy też porozmawiać w każdym innym dowolnym terminie, pod warunkiem, że umówimy się z szefem na konkretny dzień i godzinę, zaznaczając, że chcemy porozmawiać o swoim rozwoju w firmie. To, wprawdzie ogólnie, ale zasygnalizuje mu temat rozmowy.

2) Jak do każdej ważnej rozmowy, tak i do tej warto się dobrze przygotować: zastanów się najpierw jaką wartość stanowi Twoja praca dla firmy. Pomyśl o tym, jakie projekty ostatnio realizowałaś, w co byłaś zaangażowana, jakie być może nowatorskie rozwiązania zaproponowałaś w firmie lub swoim dziale, czy i jak poszerzyły się Twoje obowiązki lub jak wyglądała realizacja Twojego budżetu. Mów językiem kompetencji i korzyści jakie niosą one dla firmy. Nigdy nie używaj argumentów związanych np. z życiem osobistym („Potrzebuję podwyżkę, bo kupuję nowe mieszkanie”) i nie szantażuj („Mam kilka innych, dużo lepszych ofert pracy”).

Jeśli wiesz, że takie rozmowy są dla Ciebie stresujące, warto wynotować sobie na kartce rzeczy, o których chcesz powiedzieć. To pozwoli Ci uporządkować myśli, ale też ułatwi Ci rozmowę i pozwoli na bycie konkretnym, a to bardzo ważne!

Pomyśl ile chcesz zarabiać

3) Jeśli przychodzisz rozmawiać o pieniądzach, musisz wiedzieć jaka kwota będzie dla Ciebie satysfakcjonująca. Zorientuj się jak wygląda wynagrodzenie na podobnych stanowiskach w innych firmach – w internecie można znaleźć raporty płacowe z różnych branż i firm, poza tym czasem wystarczy porozmawiać ze znajomymi. Warto też sprawdzić w dziale HR swojej firmy, jak wygląda kwestia przyznawania podwyżek lub premii.

Podczas rozmowy z szefem zapytaj co mógłby Ci zaproponować, ale też bądź przygotowana na przedstawienie swoich oczekiwań. Pamiętaj, aby zawsze nieco je zawyżyć, to da Ci możliwość negocjacji.

4) Pamiętaj, żeby emocje zostawić za drzwiami. To ma być partnerska, rzeczowa i spokojna rozmowa dwojga dorosłych ludzi. Nie zaczynaj rozmowy od razu od kwestii finansowych. Wprowadź szefa w temat, nakreślając swoją sytuacje, zakres obowiązków, wskazując na korzyści, jakie Twoja praca przynosi firmie. Warto też zaznaczyć, że bardzo dobrze Ci się w niej pracuje i co cenisz w swoim miejscu pracy. To pokaże, że czujesz się częścią zespołu i że jesteś zaangażowana w rozwój swojej organizacji oraz, że nadal chcesz być jej częścią.

Przygotuj się na wynik rozmowy

5) Przygotuj się również na różne reakcje szefa i wynik tej rozmowy. Oczywiście, w sytuacji idealnej kończy się ona sukcesem, a Ty otrzymujesz wymarzoną podwyżkę. Może się jednak zdarzyć, że szef nie będzie Ci jej chciał przyznać – zastanów się, jakich argumentów może użyć i jak możesz na nie zareagować. Jeśli natomiast Twoje kontrargumenty nie pomogą i niestety podwyżka nie zostanie przyznana, warto ustalić z szefem, kiedy moglibyście do tej rozmowy powrócić lub zapytać, co możesz zrobić, aby taką podwyżkę uzyskać. Być może jest możliwość uzyskania innych, dodatkowych form wynagrodzenia: np. firma może zapłacić za szkolenie, które byłoby dla Ciebie szczególnie interesujące lub dofinansować studia podyplomowe, o których myślisz od dłuższego czasu.

6) Pamiętaj o uśmiechu 🙂 nawet jeśli rozmowa nie potoczy się po Twojej myśli, należy z niej wyjść z podniesioną głową. Nie udało się teraz, uda się następnym razem. Może być też tak, że kwestia wynagrodzenia jest na tyle ważna, że odbiera nam motywację do pracy i przeważa nad plusami, jakie daje nam dana firma. Wtedy być może należy rozważyć zmianę pracy i po prostu rozpocząć poszukiwania.

Powodzenia!

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Katarzyna Radecka
Rekruterka, coach kariery. Od 2008 roku związana z branżą rekrutacyjną. Posiada 18-letnie doświadczenie biznesowe z obszaru szkoleń i sprzedaży. Obecnie realizuje projekty rekrutacyjne i aktywnie wspiera osoby szukające pracy, m.in. prowadzi warsztaty dotyczące przygotowania CV oraz efektywnej prezentacji podczas rozmów o pracę. Prowadzi coaching kariery. Więcej informacji na www.hr-inspire.pl

Jak znaleźć pracę w IT będąc mamą? Historia Eweliny

Spotkanie dla mam w siedzibie firmy, to nie tylko świetna okazja, żeby poznać przestrzeń i pracowników czy skonsultować swoje dokumenty aplikacyjne z rekruterami. To realna szansa na zatrudnienie. Przeczytaj historię Eweliny Dziekan, która dzięki takiemu spotkaniu znalazła swojego wymarzonego pracodawcę.
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 06/12/2018
Firma Proservice Finteco

Ewelino, ProService Finteco poznałaś i odwiedziłaś po raz pierwszy w czerwcu podczas Dnia Otwartego dla Mam. Jakie były Twoje pierwsze wrażenia związane z tą firmą?

Od progu poczułam się oczarowana atmosferą miejsca, uśmiech i szczera życzliwość pracowników to coś, co ujęło mnie najbardziej.

A co najbardziej Cię zainteresowało?

Najbardziej interesujące były dla mnie mini wywiady z inspirującymi kobietami, które pracują w Proservice Finteco oraz możliwość konsultacji CV. Byłam bardzo ciekawa jak rekruterzy widzą moje doświadczenie zawodowe i co usłyszę na moje nieśmiałe plany przebranżowienia.

Dzień otwarty dla Mam, ProService Finteco

Powiedz czego szukałaś dla siebie? Czy już wtedy planowałaś powrót na rynek pracy? Czy miałaś przekonanie, że działanie w branży IT może być idealnym pomysłem na rozwój zawodowy?

To będzie długa opowieść 🙂 Myśl o IT kiełkowała we mnie bardzo powoli już od czasów studiów, kiedy na jednym z przedmiotów miałam podstawy programowania w C#. Poszłam jednak inną drogą zagłuszając w sercu emocje towarzyszące nauce programowania 😉

Kilka lat temu mój mąż zaczął mnie namawiać na pierwszy krok w stronę IT. Mimo chęci przyznam szczerze, że szło bardzo opornie. Czułam jednak, że potrzebuję zmiany oraz, że chcę się uczyć. Zmiana przyszła nieoczekiwanie – dowiedziałam się, że zostanę mamą! Wiecie co było dalej? Myślałam, że będę mamuśką na pełny etat przez kilka lat.

Z końcem maja 2018 roku moja córeczka kończyła roczek, a ja czułam, że obie potrzebujemy nowości. W tym czasie sporo czytałam na temat branży IT oraz odwiedzałam strony, gdzie mogłam zaczerpnąć inspiracji. Tak trafiłam na stronę #Mamo Pracuj w IT, gdzie znalazłam wiele cennych informacji na temat testowania oprogramowania i wtedy sobie uświadomiłam, że to jest to! Dowiedziałam się, że w ProService Finteco został uruchomiony Program Stażowy.

Na Dzień Otwarty dla Mam w ProService Finteco przyszłam bez planów i oczekiwań, ale z dużym zaciekawieniem! W progu poczułam „to coś”, pomyślałam, że chcę tu pracować. Po spotkaniu skorzystałam z możliwości skonsultowania mojego CV i ścieżki zawodowej. Dostałam informację zwrotną oraz kilka wskazówek. Czułam, że chcę spróbować moich sił i już wtedy wiedziałam, że wezmę udział w tym procesie rekrutacyjnym.

Ewelina Dziekan, ProService Finteco

Podzielisz się z nami informacjami na temat tego jak wyglądała rekrutacja na staż związany z testowaniem? Jak oceniasz proces rekrutacji?

Przede wszystkim sam proces rekrutacji był bardzo sprawny. Kilka dni po wysłaniu CV, dostałam telefon z HR z zaproszeniem na rozmowę z moim obecnym przełożonym. Rozmowa była tak miła i konkretna, że utwierdziła mnie w przekonaniu, że była to dobra decyzja 🙂 Idąc na pierwszą rozmowę byłam przygotowana i wiedziałam już, że budynek obok jest wspaniały żłobek, w którym moja córeczka na pewno się odnajdzie. Tydzień później otrzymałam drugi telefon – to właśnie ja zostałam zaproszona do odbycia płatnego stażu i otrzymałam szansę poznać w praktyce zawód testera oprogramowania! Radość była ogromna 🙂

Jak wygląda Twój dzień w pracy? Jakie są Twoje zadania? Co jest dla Ciebie największym wyzwaniem?

Testuję funkcjonalność aplikacji frontowej GOLL. Jeśli znajdę nieprawidłowości, to konsultuję je i zgłaszam jako błędy. Oczywiście wszystko pod okiem wspaniałych koleżanek-testerek, które zawsze pomogą, poprowadzą, odpowiedzą na każde pytanie. Największe wyzwanie? Ogrom terminologii i skróty. Część z nich obiła mi się już o uszy, ale tylko teoretycznie. Teraz jestem w zespole, który codziennie porozumiewa się takim językiem, więc muszę czasem dopytać, czasem doczytać i zapamiętać, żeby nie być zielona 😀

ProService Finteco, Dzień Otwarty dla Mam

Firma, w której pracujesz jest w Bazie Pracodawców Przyjaznych Mamie, to oznacza, że jest pracodawcą, który wspiera rodziców równymi rozwiązaniami, które umożliwiają im rozwój zawodowy i godzenie życia zawodowego oraz prywatnego. A Ty co najbardziej doceniasz w ProService Finteco?

Zdecydowanie mocną stroną firmy są ludzie. Od pierwszego dnia przy moim biurku czuję się w firmie świetnie, jak wśród dobrych znajomych. Z początku byłam nieco onieśmielona, bo tkwiły jeszcze we mnie obawy czy podołam nowym zadaniom, czy córeczka w żłobku nie płacze, ale jak już wspomniałam trafiłam do tak świetnego zespołu, że nie mogłam sobie wymarzyć lepszego startu w nowe po urlopie macierzyńskim.

Dziękuję za rozmowę.

Odpowiedzi zebrała: Angelika Zujko

Jeśli szukasz pracy, sprawdź pełny profil firmy ProService Finteco w Bazie Pracodawców Przyjaznych Mamie oraz najnowsze oferty pracy >>>

Zobacz także, co wydarzyło się po Dniu Otwartym dla Mam w ProService Finteco >>>

A czy wiesz jakie są kompetencje przyszłości? Poznaj siedem kluczowych. Które już posiadasz? >>>

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj

Programuj z POWERem! Nawet 100% dofinansowania kursu

Ruszyła rekrutacja do projektu, dzięki któremu będziesz mogła otrzymać dofinansowanie na dowolny kurs programowania z możliwością zwrotu nawet 100% jego ceny! Program przeznaczony jest dla osób, nie mających do tej pory styczności z IT, ale chcących się przekwalifikować :) Poznaj szczegóły i programuj z POWERem!
  • Agnieszka Kumorek - 05/12/2018
kobieta z laptopem, programuj z powerem

Od humanisty do programisty 🙂

Zapotrzebowanie na specjalistów IT na świecie ciągle rośnie. Trend ten ma się utrzymywać, i co więcej, dotyczy on także Polski. Tworzy się więc spora luka na rynku pracy w branży, której elastyczność, zarobki i benefity już teraz zachęcają do zmiany zawodu 😉

Jesteś humanistką? Skończyłaś kierunek studiów, który nie ma nic wspólnego z programowaniem? Pracujesz w zawodzie, gdzie niewiele słyszałaś o IT?

Ale…

…myślisz o tym, żeby się przekwalifikować?

Właśnie dla takich osób powstał program – Programuj z POWERem.

Jego celem jest, aby uczestnicy zdobyli kompetencje niezbędne dla programisty.

W czym dokładnie pomoże Ci program Programuj z POWERem?

W ramach programu będziesz mogła otrzymać nieoprocentowaną pożyczkę (nawet 18 000 zł) na dowolny kurs programowania, razem z działaniami mającymi podnieść Twoje kompetencje zawodowe, pomóc pozyskać i/lub zmienić pracę.

Pożyczka będzie udzielana na czas kursu (trwającego maksymalnie 12 miesięcy).

Dodatkowo istnieje możliwość umorzenia spłaty do 100% wartości kursu!

Jakie są warunki przystąpienia do programu?

  • masz minimum średnie wykształcenie,
  • nie posiadasz wykształcenia wyższego informatycznego oraz ukończonego pokrewnego kierunku informatycznego,
  • nie masz doświadczenia w branży związanej z oprogramowaniem i doradztwem IT,
  • ukończyłaś „szkolenie próbne” z zakresu programowania oraz test sprawdzający Twój potencjał na stanowisko programisty.

Co więcej: bez znaczenia jest Twój wiek, wykształcenie (o ile nie jest ono związane z IT) oraz obecny status na rynku pracy.

Programuj z POWERem! 100% dofinansowania!

Jeśli ukończysz szkolenie i w 6 miesięcy znajdziesz pracę (jako programista lub innym zawodzie zbieżnym ze zdobytymi kwalifikacjami) – Twoja pożyczka zostanie umorzona (nawet do 100% jej wartości).

Jakie kursy mogłabyś sfinansować z Programuj z POWERem?

Sprawdź nasze propozycje kursów z Branży IT >>>

Szczegółowe informacje o rekrutacji do programu – znajdziesz TUTAJ 🙂

Powodzenia!

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kumorek
Jestem osobą, która nie potrafi się nudzić. Lubię różnorodność, dlatego skończyłam studia łączące zajęcia humanistyczne, graficzne i informatyczne. Odpoczywam podczas długich spacerów, a znajomi wiedzą, że dobrej herbaty w miłym towarzystwie nigdy nie odmówię.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail