Czego szukasz

Jak i kiedy poprosić pracodawcę o podwyżkę?

Dla wielu z nas taka sytuacja jest doskonale znana: od lat pracujemy w jednej firmie, z roku na rok projektów przybywa i zadań jest coraz więcej, firma się rozwija, a my zarabiamy dokładnie tyle samo ile w momencie rozpoczęcia pracy. Wreszcie decydujemy się poprosić szefa o podwyżkę i zaczynamy się stresować. Nie wiemy jak to zrobić i od czego zacząć.

  • Katarzyna Radecka - 19/11/2018

Jak poprosić szefa o podwyżkę?

Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać:

1) Wybierzmy dobry moment na rozmowę. Na pewno nie należy rozmawiać o podwyżce, jeśli wiemy, że firma ma kłopoty finansowe lub plany budżetowe nie są realizowane. Niepowodzenie takiej rozmowy jest wtedy raczej przesądzone.

Jeśli natomiast firma świetnie się rozwija, zatrudniane są nowe osoby, a nasze wynagrodzenie od lat stoi w miejscu nic nie stoi na przeszkodzie, żeby porozmawiać z szefem.

Ocena roczna

Najlepszym momentem na rozmowę jest ocena roczna – to podczas niej omawiamy swoją dotychczasową pracę, ustalamy cele na kolejny rok oraz rozmawiamy o naszym rozwoju, w tym o kwestiach finansowych, jeśli stanowią one dla nas problem. Jeśli w Twojej firmie oceny pracy zdarzają się rzadziej niż raz na rok lub w ogóle ich nie ma (może tak być np. w małych firmach), dobrym momentem będzie na przykład zakończenie jakiegoś ważnego dla firmy projektu, którego byliśmy liderem lub ważnym ogniwem zespołu projektowego.

Możemy też porozmawiać w każdym innym dowolnym terminie, pod warunkiem, że umówimy się z szefem na konkretny dzień i godzinę, zaznaczając, że chcemy porozmawiać o swoim rozwoju w firmie. To, wprawdzie ogólnie, ale zasygnalizuje mu temat rozmowy.

2) Jak do każdej ważnej rozmowy, tak i do tej warto się dobrze przygotować: zastanów się najpierw jaką wartość stanowi Twoja praca dla firmy. Pomyśl o tym, jakie projekty ostatnio realizowałaś, w co byłaś zaangażowana, jakie być może nowatorskie rozwiązania zaproponowałaś w firmie lub swoim dziale, czy i jak poszerzyły się Twoje obowiązki lub jak wyglądała realizacja Twojego budżetu. Mów językiem kompetencji i korzyści jakie niosą one dla firmy. Nigdy nie używaj argumentów związanych np. z życiem osobistym („Potrzebuję podwyżkę, bo kupuję nowe mieszkanie”) i nie szantażuj („Mam kilka innych, dużo lepszych ofert pracy”).

Jeśli wiesz, że takie rozmowy są dla Ciebie stresujące, warto wynotować sobie na kartce rzeczy, o których chcesz powiedzieć. To pozwoli Ci uporządkować myśli, ale też ułatwi Ci rozmowę i pozwoli na bycie konkretnym, a to bardzo ważne!

Pomyśl ile chcesz zarabiać

3) Jeśli przychodzisz rozmawiać o pieniądzach, musisz wiedzieć jaka kwota będzie dla Ciebie satysfakcjonująca. Zorientuj się jak wygląda wynagrodzenie na podobnych stanowiskach w innych firmach – w internecie można znaleźć raporty płacowe z różnych branż i firm, poza tym czasem wystarczy porozmawiać ze znajomymi. Warto też sprawdzić w dziale HR swojej firmy, jak wygląda kwestia przyznawania podwyżek lub premii.

Podczas rozmowy z szefem zapytaj co mógłby Ci zaproponować, ale też bądź przygotowana na przedstawienie swoich oczekiwań. Pamiętaj, aby zawsze nieco je zawyżyć, to da Ci możliwość negocjacji.

4) Pamiętaj, żeby emocje zostawić za drzwiami. To ma być partnerska, rzeczowa i spokojna rozmowa dwojga dorosłych ludzi. Nie zaczynaj rozmowy od razu od kwestii finansowych. Wprowadź szefa w temat, nakreślając swoją sytuacje, zakres obowiązków, wskazując na korzyści, jakie Twoja praca przynosi firmie. Warto też zaznaczyć, że bardzo dobrze Ci się w niej pracuje i co cenisz w swoim miejscu pracy. To pokaże, że czujesz się częścią zespołu i że jesteś zaangażowana w rozwój swojej organizacji oraz, że nadal chcesz być jej częścią.

Przygotuj się na wynik rozmowy

5) Przygotuj się również na różne reakcje szefa i wynik tej rozmowy. Oczywiście, w sytuacji idealnej kończy się ona sukcesem, a Ty otrzymujesz wymarzoną podwyżkę. Może się jednak zdarzyć, że szef nie będzie Ci jej chciał przyznać – zastanów się, jakich argumentów może użyć i jak możesz na nie zareagować. Jeśli natomiast Twoje kontrargumenty nie pomogą i niestety podwyżka nie zostanie przyznana, warto ustalić z szefem, kiedy moglibyście do tej rozmowy powrócić lub zapytać, co możesz zrobić, aby taką podwyżkę uzyskać. Być może jest możliwość uzyskania innych, dodatkowych form wynagrodzenia: np. firma może zapłacić za szkolenie, które byłoby dla Ciebie szczególnie interesujące lub dofinansować studia podyplomowe, o których myślisz od dłuższego czasu.

6) Pamiętaj o uśmiechu 🙂 nawet jeśli rozmowa nie potoczy się po Twojej myśli, należy z niej wyjść z podniesioną głową. Nie udało się teraz, uda się następnym razem. Może być też tak, że kwestia wynagrodzenia jest na tyle ważna, że odbiera nam motywację do pracy i przeważa nad plusami, jakie daje nam dana firma. Wtedy być może należy rozważyć zmianę pracy i po prostu rozpocząć poszukiwania.

Powodzenia!

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Katarzyna Radecka
Rekruterka, coach kariery. Od 2008 roku związana z branżą rekrutacyjną. Posiada 18-letnie doświadczenie biznesowe z obszaru szkoleń i sprzedaży. Obecnie realizuje projekty rekrutacyjne i aktywnie wspiera osoby szukające pracy, m.in. prowadzi warsztaty dotyczące przygotowania CV oraz efektywnej prezentacji podczas rozmów o pracę. Prowadzi coaching kariery. Więcej informacji na www.hr-inspire.pl

Jak znaleźć swoje miejsce w branży IT? Spotkanie w Accenture w Katowicach – #MamoPracujwIT

Interesujesz się branżą IT? Szukasz pracy w branży? Mieszkasz w Katowicach lub okolicy? Weź udział w spotkaniu #MamoPracujwIT w Katowicach w Accenture Advanced Technology Center Poland! Podczas spotkania dowiesz się jakie masz możliwości pracy w firmie oraz jakie kompetencje są niezbędne, aby rozwijać się w branży IT. Poznasz także pracowników firmy i będziesz miała okazję porozmawiać z rekruterami! Sprawdź szczegóły już teraz!
  • Anna Łabno - Kucharska - 17/02/2019
Mama z dzieckiem

Jak znaleźć swoje miejsce w branży IT?

Marzec to już prawie wiosna! Jeśli wiosna, to więcej energii do działania!
Dodatkowo marzec jest bardzo kobiecym miesiącem, więc z okazji Dnia Kobiet zrób sobie prezent! Tym razem swoje drzwi otwiera przed nami Accenture Advanced Technology Center Poland w Katowicach!

Zapisz się na spotkanie #MamoPracujwIT w Katowicach już 4 marca br. >>>

W trakcie spotkania dowiesz się:

  • czym zajmuje się firma;
  • jak wygląda proces rekrutacyjny;
  • na jakie stanowiska aktualnie rekrutuje;
  • jakie programy edukacyjne realizuje;
  • jak wspiera rodziców;
  • jak rozwijać swoją karierę w IT

Przez całe spotkanie będą dostępne rekruterki, które będziesz mogła dopytać o szczegóły związane z otwartymi stanowiskami. Specjaliści chętnie dokonają konsultacji Twojego CV i podpowiedzą jakie szkolenia zrealizować, by zdobyć swoją wymarzoną pracę.

Co, gdzie, kiedy, czyli jak się zapisać?

Widzimy się 4 marca w godzinach 16.30-19.30, w siedzibie Accenture ul. Chorzowska 148, Silesia Business Park w Katowicach.

Dzieci mile widziane!
Pamiętaj, na spotkanie możesz zabrać swoją pociechę. Na miejscu pojawi się animator, ale dzieci będą pod Waszą opieką. Będzie przygotowany kącik zabaw dostosowany do dzieci oraz miejsce na spokojne przebranie lub nakarmienie malucha.

Kliknij i pobierz bezpłatny bilet na spotkanie #MamoPracujwIT >>

Mamy w Accenture

Ramowy plan spotkania

16.30-16.45 – powitanie i otwarcie spotkania
16.45-17.15 – Accenture, czyli Pracodawca Przyjazny Mamie
17.15-18.00 – Jak znalazłam swoje miejsce w IT? Kilka informacji od mamy działającej w branży
18.00-18.15 – Przerwa
18.15-19.00 – Panel dyskusyjny, z udziałem rodziców pracujących na różnych stanowiskach w firmie. Podzielą się oni inspirującymi historiami oraz opowiedzą jak wygląda ich work-life balance w praktyce
19.00-19.30 – Office tour, czyli poznaj miejsce, gdzie rodzą się innowacyjne projekty + networking

Zapisz się już teraz i zaproś również swoje koleżanki, nie czakaj!

O Accenture

Accenture jest wiodącą globalną firmą świadczącą profesjonalne usługi i rozwiązania w obszarach: Strategy, Consulting, Digital, Technology i Operations. Dzięki szerokiemu doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy ekspertów z ponad 40 branż oferuje usługi łączące biznes z technologią. Ta firma wie, że innowacja jest wynikiem kreatywności, u której podstaw leży różnorodność. Różnorodność doświadczeń, ról i punktów widzenia.

Dlaczego #MamoPracujwIT w Accenture, czyli jak firma wspiera rodziców

Accenture Advanced Technology Center Poland wspiera wszystkich swoich pracowników i oczywiście nie zapomina o rodzicach. Poza najistotniejszymi rozwiązaniami wspierającymi rodziców, jak możliwość pracy zdalnej i elastyczne godziny pracy, w biurach Accenture istnieją pomieszczenia zwane pokojem matki z dzieckiem lub po prostu pokojem rodzica. To wyposażone w zabawki i urządzenia sanitarne sale, w których w sytuacji awaryjnej rodzic może zająć się swoim dzieckiem bez opuszczania stanowiska pracy.

Sprawdź profil Accenture Advanced Technology Center Poland w Bazie Pracodawców Przyjaznych Mamie i ostatnie oferty pracy, praktyk i kursów! 

W trakcie spotkania będzie z nami fotograf, abyśmy mogli podzielić się później relacją ze spotkania i inspirować kolejne kobiety.

Zdjęcia: właśność Accenture Advanced Technology Center Poland

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Łabno - Kucharska
Jestem mamą mądrej indywidualistki. Posiadam doświadczenie w koordynacji projektów, prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa. Uwielbiam spędzać czas z rodziną, podróżować, czytać książki i celebrować picie kawy. W "wolnym" czasie wspieram osoby chore onkologicznie.

Czerpię radość z robienia zdjęć i bycia mamą dwóch chłopców – w tym jestem najlepsza

Ola ukończyła kursy Akademii Fotografii Dziecięcej i zupełnie niedawno otrzymała tytuł Akredytowanego Fotografa Akademii, co jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez instruktorów. Prywatnie to mama dwóch chłopców, a zawodowo...? "Ja tylko robię zdjęcia" - mówi Ola, a na jej stronie aż roi się od zdjęć pełnych dziecięcej radości.
  • Ewa Moskalik - Pieper - 15/02/2019
grupa dzieci - fotografia wykonana przez Olę

Ola ukończyła kursy na Akademii Fotografii Dziecięcej. Jeśli też chciałabyś robić piękniejsze zdjęcia – zapisując się na kurs w Akademii możesz dostać 10% rabatu! (na hasło mamo pracuj)

Olu, swój pierwszy aparat dostałaś od męża jak urodziłaś swojego pierwszego synka. Opowiedz czym zajmowałaś się zawodowo zanim zdecydowałaś się na kursy w Akademii Fotografii Dziecięcej?

Tak, pierwszy aparat Nikon d3100 dostałam od męża na naszą rocznicę ślubu w 2011 roku, kilka miesięcy po urodzeniu Marcela. Skończyłam Politechnikę Gdańską na wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa. Zanim urodziłam Marcela pracowałam w Gdańsku w firmie projektującej statki i ich części.

Od jak dawna interesujesz się robieniem zdjęć?

Nawet już nie pamiętam, wydaje mi się, że zawsze lubiłam robić zdjęcia.

Jakie kursy Akademii Fotografii Dziecięcej ukończyłaś i ile ich było?

W Akademii Fotografii Dziecięcej ukończyłam 5 kursów: Wprowadzenie do fotografii dla Mam, Fotografia dziecięca część I i II, Sekrety fotografowania emocji
oraz Obróbka w Adobe Lightroom. Ponadto ukończyłam I semestr Uniwersytetu.

Jak szybko zaczęłaś pracować jako samodzielny fotograf?

W sumie nie wiem, w którym momencie to przyszło, bo zdjęć robiłam mnóstwo i wielu osobom. Znajomi, sąsiedzi, rodzina, a później znajomi znajomych 🙂

Czy dzisiaj zajmując się fotografią jesteś w stanie się z tego zajęcia utrzymać?

Tak, jestem w stanie, choć wydatki związane z uzupełnianiem studia w dodatki, suknie i rekwizyty są ogromne, a wiadomo, że ciągle chciałoby się coś zmieniać, udoskonalać i oczywiście rozwijać swoje umiejętności. To dla mnie podstawa, by poznawać tajniki fotografii.

Twój pierwszy klient to…?

Artur, synek moich sąsiadów.

Jak szukasz swoich klientów obecnie?

Szczerze mówiąc to za bardzo się nie ogłaszam, w większości moi klienci to znajomi kogoś kto był u mnie na sesji. W moim przypadku poczta pantoflowa jest moją najlepszą reklamą.

Jesteś mamą 2 dzieci. W jakim są wieku? Jak organizujesz sobie czas pracy?

Marcel, w maju skończy 8 lat i Tymon, skończy we wrześniu 5 lat. Obaj chodzą do szkoły i przedszkola. Staram się umawiać sesje tylko z rana i raczej nie w weekendy.

Oczywiście zdarzają się sesje popołudniowe, wtedy umawiam je jak mój mąż jest w domu 🙂

Jak wyglądają Twoje sesje?

Do każdej sesji staram się podchodzić indywidualnie, czy to sesja rodzinna, noworodkowa, ciążowa czy kobieca, zawsze myślę o niej wcześniej i w głowie przygotowuję stylizacje.

Nie lubię powielać moich pomysłów, więc staram się za każdym razem wymyślić coś nowego.

Co Ci daje fotografia? Co Ci sprawia największą frajdę?

Fotografia pozwala mi urzeczywistnić marzenia, nie tylko moje, ale też klientów. Ogromną radość daje mi zachwyt moich modeli nad kadrami, które dla nich stworzyłam.

Sesja zdjęciowa, która szczególnie zapadła Ci w pamięć to…?

Wydaje mi się, że pamiętam wszystkie. Nie jestem w stanie zaplanować scenariusza takiej sesji, więc cieszę, że każda jest inna. Zawsze jest dużo uśmiechu,
mam nadzieję, że moi klienci to lubią.

W Twojej ofercie są różne sesje – noworodkowe, dziecięce, ciążowe, rodzinne… Z kim lubisz pracować najbardziej?

Uwielbiam wszystkie sesje i spotkania, ale dzieci chyba są mi szczególnie bliskie, bo od nich wszystko się zaczęło i sesja z nimi nigdy nie jest taka oczywista, jakby się wydawało.

Jakie masz marzenia? Te związane z fotografią, jakaś szczególna sesja, a może chciałabyś zakwalifikować się do jakiegoś przeglądu, konkursu, a może wystawa? Zdradzisz?

Hmm, marzy mi się reportaż z porodu, więc mam nadzieję, że w niedługim czasie uda mi się to marzenie spełnić. A wystawa, myślę, że fajnie byłoby się spotkać w gronie bliskich mi osób i wspólnie pooglądać moje zdjęcia 🙂 Myślę, że wtedy naprawdę byłabym z nich dumna 🙂

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Ewa Moskalik – Pieper

Ola ukończyła kursy na Akademii Fotografii Dziecięcej. Jeśli też chciałabyś robić piękniejsze zdjęcia – zapisując się na kurs w Akademii możesz dostać 10% rabatu! (na hasło mamo pracuj)

Zdjęcia: Aleksandra Brzeska

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail