Czego szukasz

Jak efektywnie pracować z domu – 3 sposoby na samodyscyplinę

Elastyczność to z pewnością jedna z pierwszych myśli, jakie przychodzą Ci do głowy, gdy myślisz o pracy z domu. Jako mama doskonale wiem, że elastyczność w pracy bardzo się przydaje, szczególnie gdy dzieci są jeszcze małe. Ale… praca z domu wymaga samodyscypliny. Choć zdajesz sobie z tego sprawę, trudno jest ją od siebie wyegzekwować. Są jednak sposoby, aby wyćwiczyć tę umiejętność.

  • Małgorzata Kowalczewska - 06/06/2016
Kobieta pracuje w domu przy laptopie

Praca z domu, a samodyscyplina

Elastyczność to z pewnością jedna z pierwszych myśli, jakie przychodzą Wam do głowy, gdy myślicie o pracy z domu. Jako mama doskonale wiem, że elastyczność w pracy bardzo się przydaje, szczególnie gdy dzieci są jeszcze małe. Niezależnie od tego, czy pracujecie na etacie i pracodawca od czasu do czasu daje Wam możliwość pracy zdalnej, czy też prowadzicie własny biznes i dom jest Waszym miejscem pracy, praktyka pokazuje, że tego typu rozwiązanie ma swoje plusy, ale jest też wyzwaniem. No bo jak tu zabrać się do zadań, jeśli w kuchni czeka dobra kawa, na około bałagan, pranie wysypuje się już z kosza, a w lodówce nie ma nic na obiad… To i tak „spokojne” rozpraszacze, bo zakładam, że dzieci są w przedszkolu/szkole/z opiekunką.

Praca z domu wymaga samodyscypliny.

Choć zdajemy sobie z tego sprawę, trudno jest ją od siebie wyegzekwować. Są jednak sposoby, aby wyćwiczyć tę umiejętność.

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest samodyscyplina.

Samodyscyplina to umiejętność świadomego kontrolowania własnego zachowania i realizacji wcześniej wyznaczonych zadań/celów, pomimo przeszkód takich jak: czynniki zewnętrzne (inne osoby, otoczenie, warunki atmosferyczne itp.), czy osobista niechęć do czegoś.

Energia

Choćbyśmy nie wiem jak próbowali, nie uda nam się efektywnie pracować, jeśli zabraknie nam energii. Dbałość o jej odpowiedni poziom jest podstawą ćwiczenia samodyscypliny. Z czasem, gdy w różnych sferach życia będziemy już potrafili kontrolować swoje zachowanie, poziom potrzebnej energii nie będzie już tak wysoki, ponieważ działanie będzie nawykowe.

Teraz jednak warto zadbać o to, by codziennie dostarczyć sobie odpowiednią dawkę mocy. W tym celu: jedz zdrowo i śpij. Sen jest ważny, bo regenerujemy organizm w najlepszy z możliwych sposobów. Warto zatem zadbać o odpowiednią ilość godzin wypoczynku. Gdy już się wyśpimy, nasz organizm potrzebuje jeszcze odpowiedniej dawki glukozy – ale nie chodzi tu o słodycze, ale o produkty z niskim indeksem glikemicznym, czyli na przykład: owoce i warzywa, kuskus, chleb orkiszowy, zielony groszek, żurawina, biała fasola, makaron al dente, dziki ryż, siemię lniane, suszone pomidory, chrupkie pieczywo. Glukoza jest w tej postaci przyswajana powoli i powoli się uwalnia, co korzystnie dawkuje nam energię.

Małe kroki, duże zmiany

Jeśli chcesz ćwiczyć samodyscyplinę, nie zaczynaj od trudnych zadań. To kuszące, no bo przecież to „pracowe” zadania są tu najważniejsze. Samodyscyplina z pewnością pozwoli nam efektywnie pracować z domu, ale gdy od razu będziemy planować i starać się wytrwać w założonych celach zawodowych, jedyne co osiągniemy to zwiększony poziom frustracji. O naszej samodyscyplinie decyduje siła woli – i to ją musimy wzmocnić. Być może trudno będzie Wam w to uwierzyć, ale badania prowadzone przez amerykańskiego psychologa społecznego, Roya Baumeistera, dowiodły, że praca nad drobnymi przyzwyczajeniami przekłada się w sposób znaczący na kształtowanie samodyscypliny w ważnych obszarach. Pisząc drobne przyzwyczajenia, mam na myśli np. codzienne ścielenie łóżka, trzymanie porządku na biurku, pilnowanie, by z naszych wypowiedzi usunąć wtrącenia takie jak: „y-y”, „jakby”, „że tak powiem”, zmuszanie się do korzystanie z lewej ręki (gdy jesteśmy praworęczni) przy myciu zębów, czy dbanie o prawidłową postawę (proste plecy, częste ćwiczenia karku, gdy siedzimy przy komputerze). Ćwiczenia w tych mało znaczących obszarach naszego życia sprawiają, że dużo łatwiej będzie nam mobilizować się do pracy, czy innych, mało przyjemnych czynności.

Automotywacja

Przechodząc teraz do tych ważnych i trudnych zadań wymagających samodyscypliny, warto zastanowić się nad naszą motywacją. Już jako dzieci chętniej zabieraliśmy się za sprzątanie, gdy czekała na nas jakaś nagroda. Dlaczego więc teraz nie wyznaczyć sobie nagrody za sfinalizowanie projektu? Jeśli natomiast wiemy, że dopóki nie mamy nad sobą bata, nic nie zrobimy, pomóc nam może zobowiązanie finansowe i terminowe. Wyznaczmy konkretną godzinę i karę za jej niedotrzymanie. Powinna to być określona kwota, którą będziemy wpłacać na wcześniej wybrany cel (np. dobroczynny). Warto też zdawać sobie sprawę, że skupienie na przyszłości zdecydowanie bardziej pomaga nam zachować samodyscyplinę niż myślenie o teraźniejszości. Mając zatem zadanie do wykonania, zadaj sobie pytanie „Dlaczego chcę to zrobić?” i pomyśl o skutkach w dalszej perspektywie. Analizowanie typu „Jak mam to zrobić?” na etapie początkowym sprawia, że myślimy o teraźniejszości i nasza automotywacja maleje.

Samodyscyplina to ogromne wyzwanie. Dojdziemy do niej najlepiej metodą małych kroków.

Nie bądźmy dla siebie zbyt surowi – warto zachować pewną dozę elastyczności i spokoju. Na etapie, gdy pracujemy nad silną wolą, nie zawsze musimy terminowo osiągać wyznaczone cele. Ważne jednak, byśmy widzieli poprawę w naszym zachowaniu. Gdy będziemy pamiętać o odpowiedniej dawce energii, ćwiczeniach opartych na drobnych zmianach oraz wzmacnianiu swojej motywacji, z czasem praca z domu będzie dla nas coraz łatwiejsza.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Małgorzata Kowalczewska
Coach, socjolog, specjalista ds. PR, mama 2 dzieci, zafascynowana efektywnym działaniem (w tym temacie piszę bloga www.insade.pl), psychologią społeczną, możliwościami ludzkiego umysłu. Uwielbia chodzić po górach, jeździć na nartach i leniuchować w Borach Tucholskich.
Podyskutuj

Zanim zaczniesz szukać pracy – ustal priorytety

O czym powinna pamiętać mama kiedy zaczyna szukać pracy? Jakie wymagania musi spełniać nowa posada, aby była źródłem zadowolenia i satysfakcji, a nie tylko miejscem do zarabiania pieniędzy? Podczas szukania pracy, jak w każdej dziedzinie życia, liczą się priorytety. Na jakie pytania powinnaś sobie odpowiedzieć na początku? Sprawdź!
  • Joanna Gotfryd - 02/12/2019
młoda kobieta notuje coś; szuka pracy

Zostałaś mamą, urlop macierzyński i rodzicielski szybko minęły, a potem… było różnie. Nie było pracy, do której chciałabyś wrócić, może nie pracowałaś wcześniej zawodowo, a teraz chciałabyś być aktywna. Zanim zaczniesz działać, uświadom sobie, że szukanie zajęcia jest naprawdę czasochłonne. Dlatego działaj z głową i skup się na tych pracodawcach i ofertach, które będą zgodne z Twoimi priorytetami. 

Szukanie pracy – priorytety – od czego zacząć?

Pisanie CV, wysyłanie aplikacji i wreszcie rozmowy. Nie będę tutaj mówić jak napisać właściwie CV. O tym jak przygotować dobre CV znajdziesz u nas wiele artykułów:

Jak napisać dobre CV w 9 krokach?

Posłuchaj naszego podcastu, jak opisać przerwę w CV związaną z opieką nad dzieckiem!

Chcę skłonić do przemyśleń dotyczących poszukiwanego zajęcia, pracodawcy. Co oprócz pensji liczy się dla Ciebie i jakie warunki musi spełniać nowa posada, abyś była usatysfakcjonowana i zadowolona?

Pensja

Wiadomo, pracujemy dla pieniędzy i one są głównym czynnikiem, dla którego chodzimy do pracy. Policz ile musisz zarabiać, żeby się to opłacało Tobie i Twojej rodzinie. O ile wzrosną Wasze comiesięczne koszty jeśli pójdziesz do pracy  – paliwo i koszty utrzymania samochodu albo bilet komunikacji miejskiej, opieka do dziecka, strój do pracy itp. W Waszym budżecie pojawią się nowe pozycje, na które trzeba będzie zarobić. Kto zajmie się dzieckiem i ile to będzie kosztowało – niania, żłobek, a może ktoś z rodziny? Nie zapomnij o starszym dziecku – jeśli będzie musiało przebywać dłużej w przedszkolu – również zapłacisz więcej. Zsumuj te dodatkowe koszty i zastanów się ile byś chciała zarabiać ponad nie.

Koszty opieki nad dzieckiem – dziel na pół

Ważne! Niezależnie od tego jak ustalacie domowy budżet domowy z mężem /partnerem – koszty opieki do dziecka, przynajmniej w wymiarze symbolicznym, emocjonalnym, dzielcie na pół.

Nie daj sobie wmówić, że Ty musisz zarobić na nianię czy żłobek. Jeżeli tworzycie rodzinę z tatą dziecka, to rodzice oboje muszą być odpowiedzialni za tę kwestię. 

Dojazdy do pracy 

Zastanów się również jak daleko będziesz dojeżdżała do nowej pracy. Jeśli mieszkasz w dużym mieście to wyprawa na jego drugi koniec pochłonie godzinę, albo i półtorej w godzinach porannego czy popołudniowego szczytu.

Czym innym jest dojazd 20 km na nocny dyżur, np. do szpitala, albo dojazd na 6 rano do fabryki, ale zupełnie czym innym jest dojazd do biura na 8 lub 9, kiedy masz do przejechania 15 km przez zakorkowane miasto.

Pomyśl, czy chcesz dwie – trzy godziny dziennie spędzać w samochodzie albo komunikacji miejskiej. Jeśli będziesz pracować na pełen etat i dojeżdżać daleko do pracy, nie będzie Cię w domu przez 11-12 godzin. Nawet najfajniejsza praca może zbrzydnąć, jeżeli będzie wymagała takiego poświęcenia. Poza tym, długie dojazdy to dodatkowe koszty – paliwo, godziny do zapłacenia niani. Pomyśl, czy zdążysz zobaczyć swoje dziecko zanim pójdzie spać, albo czy będziesz miała siłę się z nim pobawić, po 12 godzinach  nieobecności w domu. Jako mama uważam, że często lepiej jest pracować za mniej, ale blisko domu.

Szukając pracy dowiedz się – najlepiej jeszcze przed rozmową – czy firma ma opcję home office albo możliwość regularnej pracy zdalnej, chociażby 2 dni w tygodniu. To często argument, który przeważa o wyborze przez rodziców tej, a nie innej oferty pracy.  

Delegacje, gdy masz małe dziecko 

Czym innym są codzienne dojazdy do pracy, a czym innym sporadyczne wyjazdy na przykład do klientów. Pomyśl, czy Ci to odpowiada i czy chcesz od czasu do czasu (dowiedz się co to oznacza w praktyce) wyjechać w delegację. Czy będzie to dla ciebie nagroda i miła odmiana od pracy w biurze i chętnie zmienisz otoczenie, czy wręcz przeciwnie, potraktujesz to jako przykry obowiązek i będziesz takich wyjazdów unikać. Dlatego rozważ, czy warto odpowiadać na ogłoszenie, w którym pracodawca wymaga gotowości do częstych podróży służbowych.

Nie warto kłamać na rozmowie, że delegacje to Twój żywioł, jeśli tak nie jest. Może uda Ci się coś ukryć przed pracodawcą na rozmowie kwalifikacyjnej, ale na pewno sprawa wyjdzie wkrótce na jaw i co wtedy? Jeśli nie będziesz dyspozycyjna, wbrew wcześniejszym żarliwym zapewnieniom, to ani Ty, ani Twój pracodawca, nie będziecie zadowoleni i zapewne Wasza współpraca szybko się skończy.

Praca zgodna z wykształceniem i zainteresowaniami 

Super, jeśli uda Ci się znaleźć pracę związaną z wykształceniem, doświadczeniem czy zainteresowaniami. Szukanie zajęcia, które kompletnie Cię nie kręci to robienie sobie na złość. Miło jest iść do pracy i myśleć sobie – ciekawe, co dzisiaj przyniesie dzień? Praca zgodna z zainteresowaniami sprawia, że chce się nam do niej chodzić, że pracujemy z zaangażowaniem, a przez to udowadniamy, że doskonale się do niej nadajemy.

Godziny pracy – najlepsze dla pracującej mamy 

Ostatnim czynnikiem, o którym warto wspomnieć, są godziny pracy. Czy pracodawca zgodzi się na elastyczny grafik?

A może uda się przekonać szefa, aby część obowiązków wykonywać z domu? Jak wskazują nasze badania „M-Factor, czyli o jakiej pracy marzy mama?” możliwość skorzystania z elastycznych form i godzin pracy jest dla kobiet jednym z najważniejszych czynników ułatwiających podjęcie zatrudnienia. 

Przygotuj listę za i przeciw 

Masz wątpliwości, czy dana oferta jest dobra dla Ciebie, daj sobie czas do namysłu. Zanotuj na kartce papieru wszystkie „za” (np. dobra pensja, elastyczne godziny pracy, możliwości rozwoju) i „przeciw” (np. długie dojazdy, częste delegacje). Zrób rachunek „zysków” i „strat” i zdecyduj. Może warto porozmawiać o tym z bliską osobą – partnerem albo przyjaciółką? Spojrzenie z dystansu, ich obiektywna ocena ułatwi Ci podjęcie dobrej decyzji.

Mam nadzieję, że nie zniechęciłamCię do aktywnego poszukiwania pracy. To, że odrzucisz kilka z pozoru dobrze wyglądających ofert, które przyniosłyby szybkie rozczarowanie, zaprocentuje skupieniem się na znalezieniu superpracy.

Ważne, aby wiedzieć czego się szuka i co jest dla Ciebie priorytetem. Szkoda tracić czasu i energii na rozmowy kwalifikacyjne w firmach, z którymi nie chcesz się wiązać? Mamo pracuj, jeśli chcesz!

Posłuchaj 2 odcinka naszego podcastu – Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Podyskutuj

Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz – posłuchaj 3 pierwszych odcinków!

Nagrywamy go dla Ciebie. 3 pierwsze odcinki poruszają takie tematy: jak napisać CV po przerwie związanej z macierzyństwem, jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy oraz jaką rolę pełnią social mediów przy szukaniu pracy. Jeśli jeszcze nie słuchałaś podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz - pobierz go i posłuchaj – na spacerze z dzieckiem, w drodze do pracy, jak lubisz i gdzie lubisz. I koniecznie daj znać, czy chcesz usłyszeć kolejne odcinki!
  • Podcast Mamo Pracuj - 27/11/2019
Dwie młode kobiety słuchają podcastu na słuchawkach

Dlaczego podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz?

Chcemy być tam, gdzie Ty jesteś. W internecie – 24/7. W biegu, kiedy nie ma jak czytać, a można słuchać. Czasem łatwiej znaleźć czas na wysłuchanie krótkiej audycji w telefonie, jeśli można to połączyć ze spacerem, bieganiem czy drogą do pracy.

8 lat działania Mamo Pracuj to tysiące artykułów eksperckich, wywiadów i historii. Teraz część naszych działań chcemy przekazać Ci w wersji do słuchania. Mamy nadzieję, że ta nowoczesna forma dostarczenia wiedzy przypadnie Ci do gustu.

Nasz podcast dostępny jest w Twojej ulubionej aplikacji – iTunes, Spotify, Google Podcasty i Player FM – słuchaj tam gdzie lubisz i tak jak lubisz.

I daj znać, czy chcesz, żebyśmy nagrały dla Ciebie kolejne odcinki!

1 odcinek – posłuchaj – Jak opisać w CV przerwę związaną z opieką nad dzieckiem?

Jeśli planujesz powrót do pracy, a ostatni rok, dwa a może pięć spędziłaś opiekując się dziećmi – dowiedz się jak w CV opisać czas, który przeznaczyłaś dla rodziny.

Nagranie ma 23 minuty.

2 odcinek – posłuchaj – Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy?

Wracasz do pracy i obawiasz się jak Twoje dziecko zniesie nową sytuację? Jak przygotować siebie i rodzinę na te zmiany? Dowiedz się z drugiego odcinka podcastu!

Nagranie ma 13 minut.

3 odcinek – posłuchaj – Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

Jak wygląda szukanie pracy przez social media? Pamiętaj, że media społecznościowe mogą być Twoim prawdziwym sprzymierzeńcem w tym procesie. Ale nie muszą. Sprawdź jak je wykorzystać i czego absolutnie nie powinnaś robić, by sobie nie zaszkodzić.

Nagranie trwa 16 minut.

Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz – czy chcesz więcej?

Jeśli podobają Ci się nasze podcasty i chcesz abyśmy nagrywały je w 2020 roku – napisz koniecznie – do mnie – że słuchasz, że chcesz więcej. A może nawet zaproponujesz swój pomysł na nagranie? O czym najbardziej chciałabyś posłuchać? Daj znać! (napisz na adres: [email protected])

P.S. Założyłam się z koleżankami z Zespołu, że dostanę od Was przynajmniej 50 odpowiedzi na tak! Pomożecie mi wygrać zakład?

Dziękuję!

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Podcast Mamo Pracuj
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail