Czego szukasz

Jak dzielić się sobą? Program mentoringowy #MotherEmpower

Czy chciałybyście czasami spotkać kogoś, kto pomoże Wam w podjęciu trudnej decyzji? Wesprze w powrocie na rynek pracy? Poradzi, jak napisać CV? Uczestniczki programu #MotherEmpower, realizowanego przez Mamo Pracuj, wspólnie z firmą Bosch, miały taką okazję. Grupa dzielnych mam przez ostatnie, cztery miesiące, spotykała się ze swoimi Mentorkami z firmy Bosch, które były ich doradczyniami, powierniczkami, a z czasem, niektóre z nich stały się kimś więcej…

Spotkanie mentorek i mentee programu mentoringowego #MotherEmpower

Jak się dzielić sobą? Program mentoringowy #MotherEmpower

Ideą #MotherEmpower było stworzenie przestrzeni do rozmowy, wymiany myśli i doświadczeń kobiet, które łączą życie zawodowe z wychowywaniem dzieci, z tymi kobietami, które o połączeniu tych dwóch światów dopiero marzą. Celem programu miało być wzmocnienie i wsparcie kobiet w zakresie poszukiwania swojego miejsca na rynku pracy oraz pomoc w znalezieniu pomysłu na nowy zawód.

“Przez ostatnie lata rozwijania mamopracuj.pl nauczyłam się, że aby ruszyć z miejsca, rozwijać się, poczuć “wiatr w żaglach” – my kobiety – tak bardzo potrzebujemy kogoś obok. Kogoś, kto jest gotowy mądrze nas wspierać, kto mówi: “wierzę w Ciebie, porozmawiajmy”, czasem zapyta “w czym mogę Ci pomóc?”, ale nie zawaha się zadawać trudnych pytań: “po co to robisz? dlaczego właśnie tak?” I taką rolę pełnią Mentorki w programie #MotherEmpower. Wspierają, zadają ważne pytania i dopingują, dzieląc się także swoim doświadczeniem. I wtedy obu stronom rosną skrzydła. Zespół Bosch Polska zaufał nam i wspólnie stworzyliśmy rewelacyjny program dla mam”mówi Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, współzałożycielka Fundacji Mamo Pracuj.

Jak to się zaczęło?

Być może pamiętacie webinar, w którym ekspertki z firmy Bosch podpowiadały jak szukać pracy na nowym rynku pracy, jakie są obecnie oczekiwania rekruterów, w jaki sposób czytać ogłoszenia o pracę oraz jak firma Bosch wspiera rozwój swoich pracowników (nagranie dostępne tutaj). Na koniec naszego spotkania wystartowała rekrutacja, w efekcie której zgłosiło się do nas 70 wspaniałych kobiet. Wybór był bardzo trudny! Do programu ostatecznie zaprosiłyśmy 13 Mentee.

6 marca br. w siedzibie firmy Robert Bosch Polska w Warszawie odbyło się spotkanie integracyjne i inaugurujące program, podczas którego Mentorki przeprowadziły warsztat, dotyczący rynku pracy oraz kompetencji XXI wieku. Mentee zrobiły też test na podstawie metodologii DISC, który pomógł im lepiej poznać swoje dominujące cechy osobowości.

Miałyśmy szczęście jeszcze zobaczyć się “na żywo”, bo zaledwie tydzień później cała Polska została zamknięta z powodu pandemii, a nasze Mentee i Mentorki spotykały się już potem wirtualnie. To nie przeszkadzało im jednak, intensywnie pracować nad rozwojem osobistym i zawodowym.

Zdjęcia z wydarzenia rozpoczynającego program – 6 marca 2020 r.

Dużo dobrego w cieniu pandemii

Mentee na bieżąco pisały do opiekującej się nimi Anny Łabno-Kucharskiej z Fundacji Mamo Pracuj, co u nich słychać. Poniżej cytaty z wybranych wiadomości:

Ola: „Co mnie najbardziej zaskoczyło? Nie spodziewałam się, że to będzie taka rewelacja. Czuję się przez Mentorkę zaopiekowana, wiem, że ona mnie rozumie i dobrze mi życzy. Zaskoczyły mnie jej pomysły, dotyczące ewentualnych kierunków mojej kariery. Sama nigdy bym na to nie wpadła. Jestem bardzo wdzięczna za ten program mentoringowy i za moją Mentorkę”.

Dominika: “Mam poczucie, że z każdego spotkania wynoszę bardzo dużo. Moja Mentorka jest osobą, z którą łatwo nawiązać szczery i otwarty kontakt. W moim odczuciu nasze spotkania przebiegają bardzo konstruktywnie. Jestem bardzo szczęśliwa, że trafiłam „pod skrzydła” Mentorki, która mnie wzmacnia i „odkurza” moje mocne strony :-)”.

Aneta: “Spotkania z moją Mentorką wpisały się już na stałe w mój harmonogram i jest to coś, na co czekam z niecierpliwością przez cały tydzień. Tym bardziej cieszę się, że odważyłam się wziąć udział w projekcie. Wynoszę z niego pełnymi garściami – dziękuję!”.

Dodatkowym elementem programu, był także webinar dotyczący budowania relacji z rekruterem, którego nagranie dostępne jest tutaj.

A co program dał uczestniczkom, zarówno Mentee, jak i Mentorkom?

Spotkanie kończące projekt dla Mentorek, Mentee, Fundacji Mamo Pracuj oraz zespołu koordynującego program z firmy Bosch, odbyło się, już wirtualnie, pod koniec czerwca. Podsumowałyśmy trudne miesiące pracy mentoringowej. Było dużo śmiechu, ale też łzy wzruszenia.

Porozmawiałyśmy o tym, co było wyzwaniem podczas całego programu. Niektóre uczestniczki mówiły, że proces mentoringu nauczył je myśleć w taki sposób, by się nie ograniczać, by myśli były wspierające i dawały energię do działania.

Mentoring rozwiał ich obawy, dzięki niemu mniej analizują, rzadziej myślą o konsekwencjach. Widzą, że dużo rzeczy było w zasięgu ich ręki, ale strach był dla nich bardzo paraliżujący. Inne miały w sobie lęk, że wracają na rynek pracy i konfrontują się z przebojowymi, młodymi ludźmi, ale nabrały odwagi. Wiedzą już, że mają doświadczenie i kompetencje, co jest atutem w rekrutacji.

Część mam twierdziła, że bardzo wzrosła ich wartość osobista, dużo otrzymały – ciepło, wsparcie, podniesienie na duchu. Zdarzały się głosy, że wychodzą z programu z poczuciem, że mają nową przyjaciółkę. Niektóre uczestniczki w międzyczasie znalazły pracę, inne wciąż jej szukają, ale większość stwierdziła, że ich szanse na rynku pracy po programie, zdecydowanie wzrosły.

spotkanie online MotherEmpower
Zdjęcie ze spotkania zamykającego program 25 czerwca 2020 r.

Okazało się jednak, że #MotherEmpower to nie tylko wzmocnione i wzbogacone Mentee. Mentorki również podsumowały, że program dał im możliwość rozwoju osobistego, przestrzeń do autorefleksji. Przypomniały sobie, co jest dla nich ważne w życiu. Pogłębiły empatię. Niektóre z nich postanowiły wzmacniać kompetencje coachingowe i chcą dalej wspierać osoby potrzebujące pomocy.

Według ankiety podsumowującej nasze działania, najbardziej wartościowe w relacji mentorskiej było dla Mentorek zaufanie, szczerość, zbudowanie relacji, zaangażowanie i bezpośredni kontakt z drugą osobą.

Izabela Pipka, Dyrektor HR firmy Bosch oraz Mentorka, powiedziała nam, żedzięki #MotherEmpower uświadamiła sobie kolejny raz, że dzielenie się sobą powoduje, że innym przybywa, a przy tym nikt nie traci…. To tak, jak z dzieleniem się „płomieniem świecy” z drugą osobą…

Dobrym podsumowaniem programu są słowa Joanny Wojdan-Liszewskiej, Employer Branding Expert w Robert Bosch: „Praca może sprawiać wiele satysfakcji, jednak jeśli nie zrównoważymy jej życiem osobistym, szybko przestaniemy być kreatywni, efektywni, a co za tym idzie, szczęśliwi. W Boschu pomagamy pracownikom dbać o ich work-life balance, zwracając przy tym szczególną uwagę na rodziców. Jesteśmy przekonani o tym, że pracodawcy powinni umożliwiać łączenie wychowywania dzieci i realizacji planów zawodowych. Udział w projekcie #MotherEmpower z Fundacją Mamo Pracuj był dla nas bardzo ważny. Przebieg kariery kobiet, które decydują się na macierzyństwo, często różni się od tej, którą podążają mężczyźni. W CV mam pojawiają się luki, a na szybko zmieniającym się rynku, powrót do aktywności zawodowej po kilku miesiącach, a czasem latach przerwy, jest trudny. Nasze Mentorki i Mentee połączyło podobne doświadczenie wracania do pracy po przerwie. W wyniku programu uczestniczki są lepiej przygotowane na czekające je wyzwania, a nasze pracownice zyskały cenne doświadczenia i przyjaźnie. Wierzę, że właśnie dzięki sile kobiet program mentoringowy #MotherEmpower okazał się sukcesem.

MotherEmpower spotkanie online
Zdjęcie ze spotkania zamykającego program 25 czerwca 2020 r.

Program stypendialny

Uzupełnieniem projektu były stypendia dla ośmiu Mentee, sfinansowane przez firmę Bosch, przyznane jako dofinansowanie kursu zawodowego, umożliwiającego zdobycie lub rozwój nowych kompetencji zawodowych. Stypendium wsparło nasze uczestniczki w uzyskaniu niezbędnych certyfikatów, potwierdzających ich kompetencje (zarówno w obszarze IT, jak i innych).

Dlaczego ważne jest wsparcie mentoringowe?

W ankietach od Mentee, podsumowujących program, przeczytałyśmy dużo ciepłych słów, wspierających ideę tego typu projektów. Według jednej z uczestniczek “takie programy są wręcz niezbędne dla mam, które pogrążone w zaciszu swojego domu marzą o zmianie, o lepszej perspektywie dla siebie.

Bardzo nas to cieszy i pracujemy nad kolejnymi edycjami! Trzymajcie kciuki!

Chcesz lepiej poznać firmę Bosch Polska? A może szukasz pracy i chcesz poznać najnowsze oferty pracy w firmie? Zapraszamy do profilu w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!

I zapraszamy także do wywiadu z Izabelą Pipka, Dyrektor HR w Bosch Polska i mamą czwórki dzieci, o tym co jest kluczem do połączenia życia rodzinnego i zawodowego.

A jeśli właśnie szukasz pracy przeczytaj tekst pt. “Szykuj formę na 2021 – czyli jak odnaleźć się na nowym rynku pracy?” Joanny Wojdan-Liszewskiej, Employer Branding Expert w Robert Bosch!

Zdjęcia: Fundacja Mamo Pracuj. Zdjęcie główne ze spotkania otwierającego program w dniu 6 marca 2020 r.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zawodowo zajmuje się rozwojem, coachingiem, projektami HR, kulturą organizacyjną i budowaniem marki pracodawcy. Prywatnie mama dwóch wrażliwców, zakochana żona, pasjonatka reportaży, teatru tańca i psychologii. Prowadzi bloga i fun page „Studio Rzeczy Ważnych”, fotografuje i wspiera tych, którzy tego potrzebują. :)
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie