ZAINSPIRUJ SIĘ
Aby podjąć odpowiednią domową terapię lub leczenie za pomocą dostępnych syropów, konieczne jest rozróżnienie, z jakim rodzajem kaszlu masz do czynienia.
Domowe sposoby na mokry kaszel różnią się od tych na kaszel suchy, chociaż wszystkie mają za zadanie nawilżenie śluzówki gardła i ogólną poprawę samopoczucia. Mokry kaszel związany jest z odkrztuszaniem wydzieliny (flegmy) i wrażeniem ciężkości w drogach oddechowych.
Taki kaszel nazywany jest produktywnym, ponieważ wraz z flegmą wykrztuszane są drobnoustroje powodujące infekcję. Kaszel suchy natomiast jest nieproduktywny i związany z nieprzyjemnym uczuciem łaskotania lub drapania w gardle (tzw. wrażenie piórka).
Niezależnie od rodzaju, warto sięgnąć po domowe sposoby na kaszel, ponieważ ten może prowadzić nawet do duszności.
Pamiętaj jednak, że podane porady są jedynie sugestią i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Każdy przypadek problemu ze zdrowiem powinien być skonsultowany z lekarzem. Uporczywy kaszel może być objawem poważnej choroby, jeśli więc się nasila, niezwłocznie udaj się do lekarza.
Domowe sposoby na mokry kaszel
Standardowy domowy sposób na mokry kaszel to syrop z cebuli. Wystarczy drobno pokroić cebulę, zasypać cukrem i odstawić na kilka godzin, by uzyskać cenny sok.
Innym sposobem jest syrop z nasion kopru włoskiego – wtedy łyżkę nasion wystarczy zalać szklanką wody, dodać dwie łyżeczki miodu, zagotować przez 10 minut i odcedzić. Syrop z kopru należy pić trzy razy dziennie po filiżance.
Pomocne będzie również picie dużej ilości płynów oraz stosowanie maści rozgrzewających – w ich składzie znajdziesz aromatyczne wyciągi z ziół oraz olejki (na przykład eukaliptusowy i sosnowy), które mogą przynieść ulgę, a także ułatwić oddychanie. Warto aplikację maści połączyć z oklepywaniem pleców, ponieważ ułatwi to odkasływanie.
Możesz sięgnąć również po leki i preparaty dostępne w aptece bez recepty. W przypadku kaszlu mokrego najważniejsze jest wykrztuszanie wydzieliny. Nie powinnaś więc sięgać po środki i preparaty hamujące kaszel, tylko leki wykrztuśne, które zawierają substancje czynne rozrzedzające plwocinę i zmniejszające jej lepkość, dzięki czemu łatwiejsze jest jej usunięcie z dróg oddechowych.
W aptece znajdziesz między innymi leki na bazie bromheksyny – zwiększa ona wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i powoduje upłynnienie zalegającej wydzieliny, co ważne – nie zaburza naturalnego odruchu kaszlowego.
Przykładem jest syrop Flegamina występujący w wersji dla dorosłych oraz dla dzieci w przyjemnych smakach (miętowy, truskawkowy i malinowy).
Dostępna jest również Flegamina w tabletkach. Całą rodzinę produktów poznasz na stronie: http://conakaszel.pl/flegamina/ – tam również znajdziesz niezbędne informacje o działaniu i dawkowaniu.
Domowe sposoby na kaszel suchy
W przypadku suchego, męczącego kaszlu warto sięgnąć po tymianek, na przykład w postaci olejku eterycznego. Zioło to ułatwia odkrztuszanie oraz wzmaga wydzielanie płynnego śluzu, dzięki czemu błona śluzowa jest nawilżana.
Możesz zastosować inhalacje z użyciem olejku albo przygotować napar z tymianku – wystarczy łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku i odstawić na około 15 minut pod przykryciem. Napar pij kilka razy dziennie po kilka dużych łyków.
Koniecznie zadbaj o picie dużej ilości płynów oraz o nawilżanie powietrza – możesz kupić specjalny nawilżacz lub po prostu położyć mokry ręcznik na kaloryferze.
Suchy kaszel możesz spróbować zwalczyć lekami przeciwkaszlowymi zawierającymi kodeinę (Uwaga! Ta nie może być podawana dzieciom), dekstrometorfan lub butamirat. Ten ostatni znajdziesz w syropie dla całej rodziny pod nazwą Supremin.
Leki na kaszel działają najczęściej ośrodkowo i na poziomie mózgowym hamują ośrodek kaszlu. Nie należy ich stosować do leczenia kaszlu mokrego, ponieważ mogą spowodować pogorszenie stanu zdrowia i wydłużyć czas choroby.
Z ziół, które mogą pomóc przy suchym kaszlu, warto wymienić podbiał, który łagodzi stany zapalne dróg oddechowych, dziewannę działającą osłaniająco na podrażnioną błonę śluzową, propolis o właściwościach antybakteryjnych oraz prawoślaz.
Jednak badania naukowe udowodniły, że najlepszym domowym sposobem na kaszel suchy jest… miód, szczególnie gryczany. Łyżeczka miodu przed snem może skutecznie zahamować odruch odkasływania, a przy tym ułatwić oddychanie i zasypianie.
A co na kaszel dla dzieci?
Kaszel u dzieci może pojawiać się naturalnie nawet do 34 razy na dobę i nie oznaczać poważnej infekcji. Jeśli jednak dziecko kaszle częściej, do tego słychać lub skarży się na problemy z odkasływaniem, koniecznie poznaj domowe sposoby na kaszel. Znajdziesz je na stronie: http://conakaszel.pl/domowe-sposoby-na-kaszel/.
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcie: partnera portalu.