Czego szukasz

Gdy dziewczyna dostaje dotację, czyli ładne kwiatki

Kobieta, grafik, mama, córka, dotacja – z tej mieszanki powstała firma „Kwiaciarnia grafiki”. Zapraszamy na wywiad z Martą Kwiatek, która dzięki dotacji unijnej założyła własną firmę.

Jest Pani uczestniczką projektu „Przedsiębiorcze Mazowsze” realizowanego przez Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania w Warszawie oraz Urząd m.st. Warszawy. Celem projektu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, jest przygotowanie 60 osób do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, a tym samym do wejścia lub powrotu na rynek pracy. To oznacza, że właśnie została Pani przedsiębiorcą?

Tak. Moja firma zajmuje się projektowaniem graficznym. Już niedługo będę również oferować warsztaty z sitodruku. Sprzęt do sitodruku to jeden z zakupów, który sfinansuję z dotacji na rozwój przedsiębiorczości – 35 620 zł – zdobytej w „Przedsiębiorczym Mazowszu”.

Dlaczego postanowiła Pani zostać bizneswoman?

Byłam dyrektorem artystycznym w agencji reklamowej. Moje projekty zyskiwały uznanie, klienci chętnie ze mną współpracowali. Kiedy urodziłam córeczkę, uświadomiłam sobie, że w nowych warunkach powrót do pracy na etat będzie trudny, że nie chcę znowu przez to przechodzić. Postanowiłam, że założę własną firmę. Ponieważ do realizacji pomysłu potrzebowałam funduszy zaczęłam szukać możliwości ich zdobycia. Projekt „Przedsiębiorcze Mazowsze” był więc dla mnie idealnym rozwiązaniem.

Czy spełniły się Pani oczekiwania wobec projektu?

Tak, jednorazowa dotacja na rozwój przedsiębiorczości i tzw. wsparcie pomostowe w wysokości 1126 zł miesięcznie w pierwszym okresie działalności firmy to nie wszystko. Dostaliśmy także konkretną wiedzę w postaci szkoleń i indywidualnego doradztwa ekspertów. Dla mnie, debiutującej w biznesie artystki, matki małego dziecka to bardzo przydatne. Wcześniej miałam wprawdzie koncepcję projektu, jednak była ona raczej twórcza niż biznesowa. Kontakt z ekspertami to zmienił. Stymulujące było również „zderzenie” z różnymi osobowościami i pomysłami innych uczestniczek i uczestników.

Utrzymuje Pani z nimi kontakt?

Teraz spotykamy się na kolejnych szkoleniach w ramach „Przedsiębiorczego Mazowsza” – biorą w nich udział wszyscy, którym przyznano w projekcie dotację. W okresie kiedy nie spotykaliśmy się akurat na kursach, kontaktowaliśmy się często w sprawach związanych z uruchamianiem firmy. Dzieliliśmy się doświadczeniami, radziliśmy jak rozwiązać drobne problemy. W przyszłości chętnie sama będę korzystać z usług innych firm założonych w ramach projektu. Kryterium udziału w projektach unijnych kierowałam się zresztą wybierając biuro księgowe – powstało ono jakiś czas temu również dzięki dotacji na rozwój przedsiębiorczości. To dla mnie gwarancja, że ma ono odpowiednie doświadczenie i wiedzę.

Czy uważa Pani, że założenie firmy to dobre rozwiązanie dla kobiet, młodych matek?

Owszem. Świeżo upieczone mamy mają do wyboru – udawać, że w ich życiu nic się nie zmieniło, co może być trudne, albo potraktować macierzyństwo jako impuls do rozwoju, jako szansę. Ja zdecydowałam się na to drugie. Myślę, że kobieta, mama może być świetnym przedsiębiorcą. Motywacja, zorganizowanie, odpowiedzialność, umiejętność obserwacji i negocjacji – grają ogromną rolę w wychowywaniu dziecka i w prowadzeniu firmy.

Jak zareagowała Pani rodzina, kiedy postanowiła Pani zostać przedsiębiorcą?

Chyba wszyscy się ucieszyli. Uważają, że robię genialne projekty. Wierzą we mnie. Mąż odczuwa wprawdzie ryzyko wiążące się ze zmianą, ale jest ze mnie dumny. Córeczka z kolei pomagała mi ostatnio jako… ekspertka. Jednym z pierwszych zleceń, jakich podjęła się moja firma jest zaprojektowanie kompleksowego wystroju przedszkola. Pokazując jej projekt mogłam się więc od razu przekonać, czy jest atrakcyjny również dla małego dziecka.

Kto jeszcze, poza przedszkolami może skorzystać z usług Pani firmy?

Każdy. Można powiedzieć, że „kwiaciarnia grafiki Marta Kwiatek” (tak nazywa się moja firma) stoi na dwóch filarach. Pierwszy to projektowanie graficzne – jest skierowane do osób, firm, instytucji, które chcą otrzymać materiały promocyjne wysokiej jakości, wyróżniające się na rynku. Inaczej niż wiele firm wykorzystuję w projektach rysunek. Dzięki temu są one naprawdę wyjątkowe. Mam doświadczenie głównie w projektowaniu dla przedszkoli, deweloperów i sektora farmaceutycznego. Jestem jednak otwarta na rozwój i pogłębianie doświadczenia również w innych sektorach. Obok projektowania jest drugi filar – warsztatowy. Warsztaty są skierowane do każdego, kto ma ochotę na zrobienie rzeczy unikatowej, np. prezentu. Nie trzeba mieć żadnego przygotowania, czy wybitnego talentu.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w prowadzeniu firmy!

Artykuł przygotowany przez Centrum Komunikacji Społecznej przy Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. Rozmawiała Emilia Chilińska

Projekt „Przedsiębiorcze Mazowsze” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie