Czego szukasz

Fototapeta dla dzieci – przepis na wnętrze jak marzenie!

Nie wystarczy, by pokój dziecka był kolorowy i znajdowało się w nim mnóstwo zabawek, by stworzyć idealną dla malucha przestrzeń. Coraz więcej mówi się o tym, że wystrój nie powinien być przeładowany barwami i że nie chodzi o ilość, ale jakość dekoracyjnych elementów. Zasada „mniej znaczy więcej” może się odnosić nie tylko do nowocześnie urządzonego salonu, ale także do dziecięcej stylizacji. Pokażemy Wam, jak za pomocą fototapety wyczarować idealną aranżację – bajkową, miłą dla oka, a nawet ponadczasową.

  • Zofia Kowalska - 26/11/2019
pokój dziecięcy z fototapetą w lamy

Fototapeta do pokoju dziecięcego to coś więcej niż tylko ozdoba. Ten jeden element może całkowicie odmienić wygląd wnętrza, sprawiając, że nasz szkrab zyska miejsce, które będzie się doskonale nadawać i do zabawy, i do nauki.

Chcemy pokazać, że warto sięgać po oryginalne i stylowe wzory nie tylko po to, by stworzyć modną aranżację, ale przede wszystkim po to, by uczyć dzieci nieszablonowych rozwiązań i rozwijać w nich ciekawość względem otaczającego nas świata. Zamiast postaci ze znanej kreskówki lepiej wybrać wizerunek egzotycznego zwierzaka, zamiast wróżek czy samochodów można postawić na ponadczasowy deseń, który ożywi wystrój. Możliwości jest naprawdę wiele. Zobaczcie sami!

Skandynawski minimalizm

Gdy myślimy o pokoju dziecka, do głowy przychodzą nam zazwyczaj tętniące kolorami wnętrza. Tymczasem wystrój może być całkiem stonowany i wcale nie straci pogodnego czy beztroskiego charakteru. Znakomitym przykładem są dekoracje utrzymane w skandynawskim stylu. To idealny przykład tego, że stylizacja może być ciekawa, ale minimalistycznie urządzona.

Na szczególną uwagę zasługują geometryczne desenie, na przykład paski, kropki czy zygzaki, w pastelowych kolorach. Ich zaletą jest to, że są ponadczasowe, dlatego maluch szybko z nich nie wyrośnie. Gdzie umieścilibyśmy takie wzory? Są to idealne fototapety do pokoju dziecięcego dla chłopca. Z kolei dziewczynkom mogą się spodobać kwiatowe przedstawienia inspirowane skandynawskim folklorem. Świetnym pomysłem są także typograficzne wzory z optymistycznymi napisami.

Zabawne zwierzaki

Bardzo popularnym motywem dekoracyjnym są wizerunki zwierzaków. By stworzyć efektowny i naprawdę ciekawy wystrój, warto poszukać nieoczywistych gatunków. Zamiast dobrze znanych psiaków czy kotów, królików i koni, zdecydujmy się na coś zaskakującego.

W tym roku dużym zainteresowaniem cieszą się przedstawienia zabawnych lam. Te urocze zwierzęta wprowadzą do wystroju pogodny charakter. Ale to nie jedyna propozycja. Fototapeta dla dzieci może przedstawiać także leżącego na gałęzi leniwca, śpiącego koalę lub polarnego niedźwiedzia siedzącego na lodowej krze. Puśćmy wodze naszej fantazji i wybierzmy zwierzaka, który skradnie serce naszej pociechy.

Ozdoba, która uczy

Dzieci najszybciej uczą się poprzez zabawę, dlatego kolejnym pomysłem jest fototapeta z mapą świata. Gdy usłyszymy taką propozycję, możemy zacząć się zastanawiać, czy to na pewno dobry wybór. Postawiliśmy jednak na wzór, który pasuje idealnie do dziecięcego pokoju. Nie jest to bowiem zwykła mapa, a kolorowe przedstawienie kontynentów, na których znajdują się wizerunki zwierząt lub słynnych zabytków.

Taka ozdoba sprawi, że odległe kraje i egzotyczne zakątki świata znajdą się teraz na wyciągnięcie ręki. W przypadku nieco większego dziecka, które niedługo stanie się nastolatkiem, możemy wybrać mniej infantylną fototapetę, na której lądy przypominają origami lub składają się z plam kolorowej farby.

Ponadczasowe krajobrazy

Coraz więcej ludzi żyje w miastach, mając przez to ograniczony dostęp do natury. W świecie aranżacji wnętrz możliwe są jednak rzeczy pozornie niemożliwe, dlatego sięgając po odpowiednie elementy dekoracyjne, wprowadzimy do pokoju dziecka przepiękny, bajkowy krajobraz. Mogą to być sięgające chmur, górskie wierzchołki, spienione, morskie fale z białymi grzywami, na których unoszą się statki, łąki z kwiatami, nad którymi latają motyle i pasiaste pszczoły lub leśne zakątki porośnięte drzewami.

Taki rysunkowy pejzaż także może się odznaczać minimalistycznym charakterem – zarówno pod względem palety barwnej, jak i formy. Bajkowy krajobraz wcale nie musi być infantylny, wystarczy, że zainspirujemy się wspomnianą na samym początku skandynawską estetyką.
Dzięki fototapetom bez żadnych problemów uda nam się wyczarować efektowną aranżację dziecięcego pokoju. Jedynym wyzwaniem, jakie nas czeka, to wybór jednego wzoru spośród tak szerokiego wachlarza możliwości!

A jeśli jesteś ciekawa sposobów na urządzenie domowego biura zajrzyj tu:

5 pomysłów na dekoracje do biura – wybierz rozwiązanie idealne dla siebie!

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcia: własność partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zofia Kowalska

Jak rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach na wakacyjnych wyjazdach?

"Jeżeli rodzice chcą, żeby dzieci przestrzegały ich wskazówek odnośnie zagrożeń na koloniach, muszą poświęcać im mnóstwo czasu. Dziecko musi czuć się ważne i potrzebne i wtedy będzie otwarte na rozmowę z rodzicem. Ważne jest również, aby sytuacja, w której znajdzie się dziecko na wakacjach, nie przerastała go ze względu na wiek i etap rozwoju. ". O to jak rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach na wakacyjnych wyjazdach, czy to tych w rówieśniczej grupie, czy to tych pod naszą - rodziców - opieką, zapytałyśmy psycholożkę Oliwię Samelak. Zapraszamy do lektury!
  • Ewa Moskalik - Pieper - 30/07/2020
mama i córka siedzą na kanapie i rozmawiają

Oliwio, jak rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach na wakacyjnych wyjazdach, aby ich nie nastraszyć?

Jak mówi stare powiedzenie, lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby pomóc dziecku unikać zagrożeń na wakacyjnych wyjazdach, trzeba zastanowić się na początku, co najczęściej wywołuje u dziecka tak zwane niepożądane zachowania, czyli zachowania, które mogą spowodować, że wpakuje się w kłopoty.

Pierwsza i najczęstsza grupa przyczyn to przemęczenie i dyskomfort związany z niezaspokojonymi potrzebami. Dzieci podobnie jak dorośli, najczęściej tracą kontrolę nad własnym zachowaniem, gdy nie są zaspokojone ich podstawowe potrzeby. Kiedy dzieci są rozdrażnione, zmęczone lub głodne, są bardziej podatne na wypadki i nierozpoznanie niebezpieczeństwa.

Pozytywnych wzorców w zakresie dbania o własne potrzeby dziecko uczy się obserwując rodziców. Jeżeli bardzo często widzi mamę, która nie jest wypoczęta i która nie troszczy się o siebie samą, nie wypracuje sobie wzorców, które pozwalałyby mu na słuchanie sygnałów własnego ciała i unikanie zagrożeń.

Ważne jest również, aby sytuacja, w której znajdzie się dziecko na wakacjach, nie przerastała go ze względu na wiek i etap rozwoju. Jak czuje się Twoje dziecko? W jaki sposób otoczenie, w którym się znajdzie na wakacjach, może wpływać na jego zachowanie? Czy dziecko naśladuje zachowania konkretnych osób? Odpowiedzi na powyższe pytania, pomogą Ci rozpoznać określone sytuacje, które poprzedzają reakcję dziecka i o nich porozmawiać.

A czy możemy przytaczać jakieś historie, którymi zobrazujemy dziecku niebezpieczeństwo?

Polecam bardzo pomocny zestaw książeczek z cyklu świat emocji, przede wszystkim warto przeczytać dziecku bajkę o strachu. Każdemu rodzicowi polecam także książkę „Radość rodzicielstwa” L.W. Coyne i A.R.Murell.

Przeczytaj także: Gdzie spędzić niezapomniane wakacje w Polsce?

Dzieci są ufne wobec ludzi, często zakładają, że każdy człowiek jest dobry, zatem jak wytłumaczyć dziecku, że są ludzie, którzy mogą mieć złe intencje?

Powinniśmy nauczyć dziecko słuchania swojego wewnętrznego kompasu. Jeżeli poczuje intuicyjnie, że dana osoba może nie być przyjazna, żeby umiało się wycofać.

Dziecko musi umieć rozpoznawać symptomy z ciała – takie ukłucie w środku sygnalizujące, że dana osoba nie jest wobec nich szczera. Chodzi również o to, aby dziecko nie ulegało presji otoczenia, żeby nie szło ślepo za tłumem, żeby umiało powiedzieć NIE.

Trzeba wytłumaczyć dziecku, że nie musi się wszystkim podobać i nie musi nikomu niczego udowadniać. Jeśli nie będzie fajne dla wszystkich, to pozostanie fajne dla wybranych i to wystarczy.

Słuchanie wewnętrznego głosu wymaga ogromnej odwagi. Dziecko powinno rozumieć, że zachowanie się inaczej niż większość, nie jest tchórzostwem tylko aktem odwagi. Kiedy jako dziecko podawałam tacie za przykład „innych”, zawsze odpowiadał: „Nieważne co inni, ważne co ty. Ty nie jesteś inni. Jesteś sobą i tak jest dobrze.

Podobnie jest ze zwierzętami. Dzieci je uwielbiają, ale mogą narazić się na duże niebezpieczeństwo podchodząc zbyt blisko nieznanego zwierzęcia. Jak ustrzec dziecko nie niszcząc jego sympatii do zwierząt?

Dziecko przejmuje wzorce reagowania wobec zwierząt od rodziców. Kiedy idę z dzieckiem do lasu, to informuję je, że może pojawić się dzik i jak należy się w tej sytuacji zachować. Dziecko wie również, że bąk może użądlić. Nie może tutaj jednak dojść do przesady. Chodzi o zdrowe mechanizmy bezpieczeństwa – wyczuwanie zagrożeń, bez nadmiernych, zbyt silnych reakcji.

To naturalne, że rodzic martwi się o dziecko. Ważne, żeby nie obciążać dziecka własnym lękiem i nie budować w nim nastawienia lękowego wobec świata. Zamiast reagować na nasze niepokojące myśli, musimy nauczyć się reagować na potrzeby naszych dzieci. To trudne, ponieważ nasz umysł wynajduje mnóstwo rzeczy, którymi możemy się martwić. Ważne jest również, aby dziecko nie wstydziło się prosić o pomoc dorosłych, kiedy dostrzeże zagrożenie.

Przeczytaj także: 10 rzeczy, które warto zrobić z dziećmi w wakacje

Mój syn wyjeżdża po raz pierwszy na kolonie? Jak przygotować i porozmawiać z nim o zagrożeniach, nie strasząc go? Jak sobie ma radzić w trudnych chwilach?

Rodzic może porozmawiać z dzieckiem na absolutnie każdy temat, jeżeli ich relacja opiera się na zaufaniu. U dziecka nie da się wytworzyć posłuszeństwa, jeśli dziecko nie czuje się bezpiecznie w relacji z rodzicem.

Jeżeli rodzice chcą, żeby dzieci przestrzegały ich wskazówek odnośnie zagrożeń na koloniach, muszą poświęcać im mnóstwo czasu. Dziecko musi czuć się ważne i potrzebne i wtedy będzie otwarte na rozmowę z rodzicem.

Pokaż, że zawsze będziesz przy dziecku. Warto zapewnić dziecko, że jeśli coś się wydarzy na koloniach, to rodzic natychmiast wsiądzie w samochód, nawet w nocy i przyjedzie dziecko przytulić. Można też dać dziecku jakiś rekwizyt, np. otulający kocyk, aby mogło czuć się bezpieczniej na wyjeździe.

Jak skłonić dziecko do rozmowy o przykrych zdarzeniach? Czy warto naciskać, czy lepiej poczekać, obserwować?

I tu znowu jest kwestia relacji rodzica z dzieckiem. Należy zapewniać dziecko, że może przyjść do rodzica z każdym problemem i nawet jeśli zrobi coś złego, to nigdy nie zostanie odepchnięte.

Trzeba przekonać dziecko, że może powiedzieć rodzicowi nawet najgorszą prawdę i że nie musi kłamać, żeby uzyskać akceptację ze strony rodzica. Jak powiedział Fred Rogers: „Jestem przekonany, że gdyby udało nam się zaakceptować siebie samych i nasze dzieci takimi, jacy jesteśmy i jakie one są, zrozumielibyśmy na czym polega sztuka dobrego rodzicielstwa”.

Okazywanie dziecku współczującego uznania i akceptacji jego własnych doświadczeń, jest tym, co według terapii akceptacji i zaangażowania, pomaga dziecku osiągnąć w życiu to, co dla niego najważniejsze.

Przeczytaj także: Jak zaplanować podróż z niemowlakiem?

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Ewa Moskalik Pieper

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

Mleko następne – jakie wybrać i kiedy wprowadzić?

Mleko następne to kolejny krok w żywieniu niemowląt, zaraz po tzw. mleku początkowym. Jest ono przeznaczone dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia i wzbogacone we wszystkie składniki odżywcze, które są potrzebne maluszkowi do prawidłowego rozwoju. Mleko następne jest oznaczane przez producentów cyfrą 2.
  • Zofia Kowalska - 29/07/2020
tata z dzieckiem na rękach

Co to jest mleko następne?

Mleko następne to pokarm podawany niemowlęciu, które nie jest karmione piersią. Jego skład specjalnie opracowano tak, aby zaspokoić wszystkie potrzeby i zapewnić dziecku prawidłowy rozwój. Przede wszystkim zawiera ono dużą ilość białka, węglowodany oraz żelazo – pierwiastek ten nie był obecny w mleku początkowym, ponieważ organizm zgromadził jego spore zapasy w życiu płodowym. Dodatkowo produkt może zawierać także prebiotyki, probiotyki lub kwas linolowy. Mleko następne ma na opakowaniu specjalne oznaczenie. Jest to cyfra „2”.

W zależności od rodzaju mleko następne może mieć też inne oznaczenia:

  • HA – oznacza mleko hipoalergiczne przeznaczone dla dzieci, u których może wystąpić reakcja alergiczna na białko krowie;
  • AR – przeznaczone dla dzieci z tendencją do ulewania;
  • GR – przeznaczone dla dzieci z niedowagą, bardzo aktywnych lub takich, które są ciągle głodne (zawiera kleik ryżowy, który daje poczucie sytości);
  • SL – mleko, które nie zawiera laktozy.

Kiedy wprowadzić mleko następne?

Mleko następne należy wprowadzić, gdy dziecko ukończy 6 miesiąc życia. Jest to czas, gdy potrzebuje ono nie tylko więcej energii, ale także żelaza, którego nie zawiera mleko początkowe. Ten czas nie jest przypadkowy – w tym wieku do diety dziecka są wprowadzane produkty naturalne, dlatego mieszanka mleka modyfikowanego powinna mieć też więcej białka.

Mleko następne powinno być wprowadzane stopniowo. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • zmiana jednego posiłku z mleka początkowego na posiłek z mleka następnego;
  • mieszanie w butelce mleka początkowego z mlekiem następnym.

Nagła zmiana może spowodować problemy ze strony układu pokarmowego. Zwykle okres adaptacji do nowego pokarmu wynosi ok. 7 dni. W tym czasie należy uważnie obserwować dziecko, ponieważ może okazać się, że konieczna jest zmiana produktu.

Jakie mleko następne wybrać?

Najlepiej jest wybrać mleko następne tego samego producenta, co mleko początkowe. Dzięki temu jest większa szansa na to, że maluch będzie je dobrze tolerował. Nie jest to jednak regułą – rodzice, którzy chcą wybrać produkt innej marki, mogą to zrobić.

Na rynku dostępnych jest kilkanaście produktów, dlatego wybór mleka następnego nie jest łatwy. Najważniejsze jest to, aby mieszanka była dostosowana do potrzeb maluszka, czyli trzeba kierować się dodatkowym oznaczeniem (HA, SL, AR, GR). Następnie należy zwrócić uwagę na jego skład, a więc zawartość dodatkowych substancji odżywczych i probiotyków, ale także syropu glukozowego, oleju palmowego, lecytyny sojowej. Produkt powinien posiadać także wszelkie certyfikaty, które poświadczają, że jest on bezpieczny oraz spełnia wszystkie normy w Unii Europejskiej.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zofia Kowalska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail