Czego szukasz

5 pomysłów na dekoracje do biura – wybierz rozwiązanie idealne dla siebie!

Gdy dekorujemy mieszkanie, swobodnie sięgamy po ozdoby. Wybieramy fototapety, na ścianach wieszamy plakaty, a na półkach ustawiamy różnego rodzaju bibeloty. W ten sposób wnętrze zyskuje oryginalny charakter naznaczony naszą osobowością. Gdy urządzamy natomiast biuro, zachowujemy umiar i powściągliwość. Ograniczamy się do najpotrzebniejszych mebli i niezbędnych akcesoriów, zostawiając dość ascetycznie prezentującą się przestrzeń. A gdybyśmy tak wprowadzili nieco fantazji do oficjalnego wystroju?

 • Zofia Kowalska - 28/11/2019
biuro w jasnych kolorach i nowoczesnym stylu

Dekoracje do biura – jakie są trendy?

Nowoczesne obrazy do biura, wyrazisty deseń na ścianie, egzotyczne maski przywiezione z dalekiej podróży lub efektowne gadżety, które usprawnią naszą pracę – możliwości jest naprawdę wiele, by urozmaicić wnętrze, nie przeprowadzając jednocześnie gruntownej rearanżacji.

Kluczem do sukcesu jest taki dobór dekoracji do biura, które stworzą harmonijną całość z dotychczasową stylizacją. Dzięki temu wystrój będzie się prezentował jak nowy, zachowując jednocześnie bardzo naturalny charakter – unikniemy bowiem wrażenia, że wywróciliśmy wszystko do góry nogami – oto, co powiedział nam ekspert od aranżacji wnętrz z portalu Myloview.pl.

A co zyskamy na takiej metamorfozie biura? Oczywiście piękny wystrój, a co za tym idzie, idealną przestrzeń do pracy. To, w jakim otoczeniu spędzamy czas, w dużym stopniu wpływa na nasze samopoczucie i humor. Efektowne dekoracje do biura dodadzą nam energii, a nawet pewności siebie, dzięki czemu z większym optymizmem będziemy stawiać czoła codziennym wyzwaniom. Poznajmy więc pięć prostych sposobów na udekorowanie biura!

Autorska galeria

Jednym z pomysłów dekoracji do biura są obrazy do biura. Ale zawieszenie jednego bądź dwóch płócien na ścianie nie przyniesie nam efektu „wow”, dlatego ciekawe przedstawienie warto wkomponować w tzw. gallery wall. Co to takiego?

To bardzo ciekawy pomysł na zaaranżowanie ściany. Wieszamy na niej różnego rodzaju obrazy, plakaty i oprawione zdjęcia, tworząc w ten sposób naszą własną, autorską galerię. Motywem przewodnim może być nasz zawód lub branża, w której pracujemy, ale także na przykład elementy przyrody i piękne widoki uchwycone podczas naszych podróży. Co istotne, przedstawienia powinny być różnej wielkości, zarówno w pionie, jak i poziomie, wieszane na różnych wysokościach, by taka kompozycja była dynamiczna, a nie zwarta. – wyjaśnił ekspert.

Sprawdzonym pomysłem są fototapety. Umieszczając ciekawy wzór na ścianie zmienimy charakter biura o 180 stopni. Tutaj wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki. Czym więc należy się kierować przy wyborze określonego motywu? Przede wszystkim efektem, jaki chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na profesjonalnym wyglądzie przestrzeni, ponieważ przyjmujemy tutaj klientów, postawmy na uniwersalny i ponadczasowy deseń w stonowanych kolorach.

Dekoracje do domowego biura

Jeśli urządzamy domowe biuro, możemy z kolei swobodniej podejść do zagadnienia dekoracji. Kwiatowe przedstawienie o pełnym przepychu, barokowym charakterze to świetny pomysł, zwłaszcza gdy dobierzemy do niego obrazy na płótnie do biura z holenderską martwą naturą. Ekspert przygotował dla nas coś jeszcze:

Dekoracja XXL do biura

Na specjalną uwagę zasługują także fototapety, które imitują różnego rodzaju materiały – drewno, marmur lub tak modne w tym roku lastriko, a także wzory, które czerpią inspiracje z niezwykle kolorowego stylu mid-century modern. Ściana ozdobiona przyciągającym wzrok deseniem sprawdzi się na przykład u projektanta wnętrz.

Półki jako dekoracje do biura

W każdym biurze z pewnością przydadzą się półki, dlatego warto ten element wykorzystać, by zamienić go w efektowną dekorację przestrzeni. Jeśli chcemy zachować elegancki charakter biura, wybierzmy półki z takiego drewna, które będzie pasować kolorystycznie do pozostałych mebli i zawieśmy je w oryginalny sposób.

Zamiast trzech długich podzielmy je na sześć krótszych, które stworzą ciekawy rytm na ścianie. Jeśli natomiast lubimy oryginalne wnętrza, sięgnijmy po takie półki, które od razu rzucą się w oczy. Mogą przypominać zawieszone skrzynki lub być wykonane z metalowych rurek.

Ważne jest także to, co znajdzie się na takich półkach. Poza książkami czy dokumentami ustawmy na nich ładne przedmioty. Może to być efektowna podpórka na książki, kopia antycznego popiersia lub mały sukulent w doniczce.

Stylowe akcesoria jako dekoracje do biura

W biurze nie może także zabraknąć praktycznych akcesoriów, dlaczego więc nie zadbać o to, by rzeczy, z których korzystamy na co dzień, dobrze się prezentowały?

Zacznijmy od porządku na biurku. Designerski organizer z przegródkami wykonany z połyskującego metalu, miłego w dotyku drewna lub szlachetnego kamienia nie tylko zapewni nam ład, ale będzie także cieszył nasze oczy.

Innym rozwiązaniem jest z kolei organizer na ścianę. Może to być złota, metalowa krata, do której klamerkami będziemy przypinać karteczki z ważnymi informacjami lub korkowa tablica oprawiona jednak w stylową ramę. Ten prosty zabieg sprawi, że niegrzeszący urodą przedmiot nabierze całkiem nowego blasku. Ciekawym pomysłem są także ozdobne słoiczki na zszywki i spinacze, które teraz będą zawsze na swoim miejscu. – powiedział nam ekspert z Myloview.

Zielony akcent

Kolor zielony znany jest ze swoich pozytywnych właściwości, dlatego warto wprowadzić do przestrzeni taki akcent. W jakiej formie? Na przykład pod postacią dużej rośliny doniczkowej takiej jak fikus lub monstera. W ten sposób zaprosimy do naszego wnętrza odrobinę natury. Jeśli jednak nie mamy miejsca na tak dużą ozdobę, skorzystajmy z innego rozwiązania.

Dobrym pomysłem jest efektowny kwietnik na ścianę lub taki wiszący zrobiony z wyplatanych sznurków, ponieważ w nich zmieszczą się mniejsze gatunki. W związku z tym, że przyrody nigdy dość, tak udekorowaną przestrzeń warto uzupełnić o botaniczne obrazy do biura ukazujące na przykład egzotyczne kwiaty.

Ciekawie i efektownie urządzone biuro będzie nie tylko cieszyć nasze oczy. Będzie także sprzymierzeńcem naszej kreatywności, dlatego warto zadbać o to, by przekształcić niewyróżniającą się przestrzeń w stylową aranżację, a dzięki prostym w realizacji pomysłom zrobimy to dosłownie w oka mgnieniu!

Jesteś ciekawa jak urządzić pokój dziecka? Zajrzyj tu:

Fototapeta dla dzieci – przepis na wnętrze jak marzenie!

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcia: Własność partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zofia Kowalska

Ile zostanie mi na rękę z faktury VAT?

Niejedna z nas pewnie zastanawia się jak to jest z kwotami na fakturze, a faktycznymi zarobkami. Na ile musisz wystawić fakturę, aby ostatecznie zarobić tyle ile chcesz? Przeczytaj jakie są formy i ogólne zasady opodatkowania.
 • Marta Serafin - 21/01/2020

Kwota z faktury, a faktyczny zarobek

Obciążenia fiskalne oraz składki społeczne stanowią znaczną część zarobków przedsiębiorcy. Często pojawia się pytanie, na ile muszę wystawić fakturę, aby ostatecznie zarobić tyle ile chcę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania działalności oraz statusu VAT przedsiębiorcy. Ile zostanie Ci na rękę z faktury VAT? Sprawdźmy!

Formy opodatkowania

Potencjalny przedsiębiorca ma do wyboru kilka form opodatkowania. Decyzja zależy m.in. od rodzaju działalności, wysokości przychodów oraz kosztów a także innych czynników takich jak ryzyko podatkowe czy możliwość wpływania na obciążenia podatkowe. Co istotne formę opodatkowania można zmienić w zależności od powyższych okoliczności.
Osoby fizyczne mogą płacić podatek dochodowy wg następujących form opodatkowania:

 • wg skali podatkowej w zależności od wysokości dochodu wg stawki 17%, 32% (tzw. zasady ogólne)
 • wg jednolitej stawki 19%;
 • ryczałt ewidencjonowany;
 • w formie karty podatkowej.

Aby określić faktyczny zarobek przedsiębiorcy należy dodać do kwoty „na rękę” odpowiednio podatek dochodowy oraz ewentualnie VAT. Wysokość obciążeń fiskalnej zależy od formy opodatkowania oraz stawki VAT.

Zasady ogólne

Zasady ogólne to forma opodatkowania dostępna dla każdego przedsiębiorcy bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Polega na opodatkowaniu dochodu wg stawki 17% oraz 32% dla dochodów ponad limit 85 528,00 zł. Dochód ustala się poprzez pomniejszenie przychodów o koszty uzyskania przychodów.

Faktyczny dochód ustala się poprzez zastosowanie metody „od sta” (potocznie „od stu”), przy której od kwoty netto ustala się kwotę brutto, która zawiera w sobie dodatkową wartość podatku dochodowego. Wyliczony podatek oraz podstawę opodatkowania należy zaokrąglić do pełnych złotych. Zobaczmy pierwszy przykład ile zostanie Ani na rękę z faktury VAT?

Jak obliczyć kwotę na rękę z faktury?

Przykład 1

Anna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie reklamy opodatkowaną na zasadach ogólnych wg stawki 17%. Jest czynnym podatnikiem VAT. Planuje uzyskać dochód w styczniu 2020 w wysokości 2 000 zł „na rękę”. Anna wylicza dochód brutto, który powinna wykazać na fakturze w następujący sposób:

2 000 zł/(100%-17%) = 2 409,64 zł Jako czynny podatnik VAT Anna powiększy wyliczoną kwotę o podatek VAT wg stawki odpowiedniej dla świadczonych przez nią usług – 23%: 2 410,00 zł x 1,23 = 2 964,30 zł brutto

Anna uzyska faktyczny zarobek wysokości 2 000 zł jeśli kwota brutto na fakturze wyniesie 2 964 zł. Anna może dodatkowo zmniejszyć dochód o koszty uzyskania przychodu, a także opłacone składki społeczne.

Sprawdź też działalność nierejestrowaną od strony podatkowej

Podatek liniowy dostępny jest dla przedsiębiorcy wg jednolitej stawki 19% bez względu na wielkość dochodów. Charakterystyczne dla tej formy opodatkowania jest brak możliwości pracy na rzecz byłego pracodawcy oraz korzystania z ulg podatkowych. Podobnie jak przy zasadach ogólnych dochód ustala się poprzez pomniejszenie przychodów o koszty uzyskania przychodów. Zasada wyliczania faktycznego zarobku jest analogiczna jak dla skali podatkowej, różnica jest jedynie w stawce podatkowej. Posługując się danym z Przykładu 1 dochód Anny brutto wykazany na fakturze dla kontrahenta wyniesie:

Podatek liniowy

2 000 zł/(100%-19%) = 2 469,16 zł

2 469 zł x 1,23 = 3 037,07 zł brutto Anna uzyska faktyczny zarobek wysokości 2 000 zł jeśli kwota brutto na fakturze wyniesie 3 037 zł. Anna może dodatkowo zmniejszyć dochód o koszty uzyskania przychodu a także opłacone składki społeczne.

Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany polega na tym, że podatek płacony jest od przychodu, nie od dochodu, wg stawki 20%, 17%, 8,5%, 5,5% oraz 3% w zależności od rodzaju wykonywanej działalności. Z tej formy opodatkowania wyłączeni są przedsiębiorcy, których przychód przekracza 250 000 euro a także wiele rodzajów działalności takich jak apteki, kantory czy niektóre wolne zawody. Przy wyliczaniu zarobku „na rękę” podstawiamy do wzoru odpowiednią dla rodzaju działalności stawkę ryczałtu.

Przykład 2

Adam prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług remontowych opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym wg stawki 5,5%. Jest czynnym podatnikiem VAT. W styczniu 2020 planuje osiągnąć na rękę kwotę 2 000,00 zł.

Adam wylicza dochód brutto, który powinien wykazać na fakturze w następujący sposób: 2 000,00 zł/(100%-0,055%) = 2 116,40 zł Adam świadczy usługi remontowe na rzecz budownictwa mieszkalnego wg stawki 8%. 2 116,00 x 1,08 = 2 285,28 zł

Adam uzyska faktyczny zarobek wysokości 2 000 zł jeśli kwota brutto na fakturze wyniesie 2 285 zł. Adam może zmniejszyć przychód o opłacone składki społeczne.

Karta podatkowa

Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać przedsiębiorcy prowadzący m.in. drobną działalność gastronomiczną, usługową, handlową. Jest to najprostszy podatek, gdzie nie trzeba liczyć przychodów ani kosztów, nie prowadzi się także żadnych ewidencji.

Przedsiębiorca osiągający przychód opodatkowany w formie karty podatkowej nie musi sprawdzać zarobku na rękę, gdyż podatek płaci co miesiąc w stałej wysokości na podstawie wydanej przez organ podatkowy decyzji. Jeśli jest czynnym podatnikiem VAT musi doliczyć do oczekiwanej kwoty dochodu podatek VAT wg właściwej dla niego stawki VAT.

Mam nadzieję, że teraz będzie Ci łatwiej obliczyć, ile zostanie Ci na rękę z faktury VAT.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marta Serafin
Doradca podatkowy z ponad 10-cio letnim doświadczeniem w księgowaniu zarówno dużych firm, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych. Aktualnie jako Księgowa inFakt rozlicza m.in. mamy na własnej działalności. Prywatnie mama trójki dzieci.

Video: Sprawdzony pomysł na biznes dla mamy – RoboCAMP

Szukasz pomysłu na biznes, który pogodzisz z życiem rodzinnym? Robo CAMP to zajęcia dla dzieci i młodzieży z robotyki i programowania. Na czym polega ten biznes? Jak wygląda praca na co dzień? Jak prowadzić taki biznes? Na te pytania odpowie Wojciech Syrocki.
 • Agnieszka Wadecka - 08/01/2020
dwoje dzieci z komputerami leżących na podłodze

Sprawdzony pomysł na biznes dla mamy

W maju 2019 na naszym Facebooku prowadziłyśmy serię LIVE’ów o franczyzach idealnych dla mam.

Podczas siódmej rozmowy naszym gościem był Wojciech Syrocki, który założył i rozwija RoboCAMP, współpracując z wieloma przedsiębiorczymi mamami. Rozmowę prowadziła Joanna Gotfryd.

W końcu mam czas dla dzieci – historia Ani, która rozwija własny biznes z Akademią JA

O czym rozmawiałyśmy?

Joanna z Wojciechem odpowiedzieli na pytania takie jak:

 • Na czym polega biznes franczyzowy z RoboCAMP?
 • Jak założyć własną firmę z RoboCAMP?
 • Jak organizować zajęcia z robotyki i programowania?
 • Oraz na pytania oglądających

Zobacz nagranie z rozmowy:

Prowadzę biznes, który do mnie pasuje – historia Kamili

Zainspiruj się innymi pomysłami na biznes dla mam:

Akcja Franczyza dla Mamy – dowiedz się więcej

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail