ZAINSPIRUJ SIĘ
Czym jest podologia i na jakie objawy należy zwrócić uwagę
Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem stóp. Obejmuje nie tylko choroby skórne, ale również zniekształcenia, które prowadzą do wad i kontuzji.
Wizyta dziecka u podologa jest konieczna, kiedy rodzic zauważy niepokojące zmiany na stopach malucha. Mogą to być odciski, odparzenia, nadmierna potliwość stóp, zrogowaciała i pękająca skóra na piętach, pęcherze, brodawki, wrastające paznokcie, ale również nieprawidłowe, koślawe ułożenie stóp i inne zniekształcenia.
Jak przygotować dziecko do wizyty?
Małe dzieci zazwyczaj źle reagują na lekarzy, dlatego niezwykle istotne jest, aby odpowiednio przygotować siebie i dziecko do badań. W zależności od wieku dziecka można stosować różne metody. Jeśli dziecko jest starsze, można mu wytłumaczyć na czym polega wizyta oraz jak będzie wyglądało badanie.
Doskonałym sposobem jest również zabawa w lekarza podologii. Rodzic może najpierw wcielić się w rolę lekarza, a następnie zostać pacjentem, by dziecko mogło na nim powtórzyć badania. W ten przyjemny dla malucha sposób lęk przed wizytą zostanie oswojony, a podczas prawdziwego badania dziecko będzie czuło się bezpiecznie i komfortowo.
Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy do podologa rodzic musi udać się z niemowlakiem. Wtedy duże znaczenie ma przede wszystkim to, jak będzie zachowywał się i rodzic i specjalista.
Podolog powinien mieć przyjemny ton, który nie przestraszy maluszka, a wszystkie ruchy powinny być wykonywane powoli. Wielu specjalistów w trakcie badania zabawia dzieci, by te wcale nie odczuły, że są badane, a myślały, że się bawią.
Rodzice natomiast powinni zachować spokój. Pomocna będzie wiedza o tym, jaki przebieg będzie miało badanie. Przygotowani w ten sposób rodzice nie będą się stresować, dzięki czemu również dziecko będzie bardziej spokojne.
Kiedy udać się z dzieckiem do podologa?
Wszelkie problemy związane ze stopami powinny być konsultowane najpierw z lekarzem rodzinnym, a później ze specjalistą. Nie zawsze występujące objawy są na tyle poważne, że konieczne jest skorzystanie z usług podologa, a często zdarza się, że wiele z nich tej dziedziny medycyny nie dotyczy.
Oprócz niepokojących zmian skórnych, warto również zwrócić uwagę na kilka innych objawów. Podolog pomoże w określeniu rodzaju obuwia dla dziecka, które dopiero rozpoczyna naukę chodzenia lub pomoże ustalić przyczyny powstawania płaskostopia, a także skręcania nóg do środka czy chodzenia na palcach. Bardzo często podolog zasugeruje używanie wkładek ortopedycznych jak http://foot-med.pl/oferta/indywidualne-wkladki-ortopedyczne/.
Wielu podologów współpracuje z ortopedami, fizjoterapeutami, dzięki czemu postawiona diagnoza jest trafna, a kolejne etapy leczenia mogą być wykonywane w gabinecie podologicznym lub kierowane do specjalistów z innych dziedzin medycyny.
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcie: partnera portalu.