Czego szukasz

Dziecko nie jest całym światem?

Chcesz oderwać myśli od dziecka – sięgnij po Hotel dla Twoich rzeczy. O życiu, macierzyństwie i pisaniu Joanny Jagiełło. To ciepła i fascynująca opowieść o matce takiej jak Ty. Zabieganej, zapracowanej, czasem wątpiącej. Książka pozwoli Ci się odprężyć i pomyśleć pozytywnie.

  • Marta Młodawska - 15/07/2014

Nie sugeruj się okładką

Kiedy przeczytałam fragment książki umieszczony na okładce pomyślałam, że będzie to szybkie czytanie i równie szybkie zapomnienie fabuły. Nie umiem już teraz powiedzieć dlaczego pojawiło się w mojej głowie skojarzenie z Katarzyną Grocholą. Taki slogan: biedna kobieta a potem happy end. Taki czytelniczy myk-myk. Się kupiło, przeczytało i zapomniało. Rodzaj zabicia haju czytelniczego.  A tu niespodzianka. Książka łatwo wchodzi w głowę. Rozśmiesza, zmusza do zastanowienia. Myśli jakoś same płyną z każdą stroną do przodu. Bohaterka książki, której losy osnute są na życiu autorki, lub jak kto woli są opowieścią o losach samej autorki, przykuła moją uwagę tym jak opowiada o swoim życiu, błędach, kłopotach, radościach, dzieciach i mężach. Na pewnym etapie lektury było dla mnie już drugorzędna kwestią to, co opowiada Joanna. Przecież ile z nas dla miłości, faceta, czy po prostu dla siebie zrobiło coś nieodpowiedzialnego, zaskakującego lub dziwnego.  Normalka. Życie. Nic nowego. Mnie zachwyciło ujęcie tematu. Pisarskie podejście do pisania o życiu. Sztuka zabiegów literackich. Cała ta magia tworzenia. To wszystko co z tego wyszło. Może źle zrobiłam, że najpierw poczytałam  o samej autorce? Zasugerowałam się? Chyba tak. Joanna Jagiełło otwarcie przyznaje, że uczestniczy w kursach pisarskich, że fascynuje ją proces tworzenia, że to jest rodzaj bezkresu. I znowu padł w mojej głowie stereotyp pisarza. Człowieka, który pisze dla sztuki. Joanna Jagiełło pisze dla pisania i świetnie jej to wychodzi.

Zastrzyk pozytywnego myślenia

Bohaterka książki – Joanna – bezpretensjonalnie, czasem zadziornie mówi: „żyłam miłością”, „jakoś to będzie”. Podoba mi się dochodzenie Joanny do własnych marzeń, chęci, własnej drogi. Podziwiam ją za odwagę do zmiany, ale takiej radykalnej. Mimo strachu i bólu robi „ciach” i idzie dalej. U mnie wywołuje to uśmiech. Podziw. Pokrzepienie.

Nie uniknęłam porównań. Myśli: ”a co ja bym zrobiła na jej miejscu?” Albo: „nie, nie dałabym rady”. Zazdroszczę bohaterce tego optymizmu. Może ktoś powie, że bezmyślności. Może i tak. Liczy się to, że jest szczęśliwa. I, że stara się nie krzywdzić innych.  Moim zdaniem jej się udaje.

Zabawa słowem

Opisanie w prostych słowach życia na prawie trzystu stronach może okazać się tak karkołomnym zadaniem tak trudnym, że czytelnik nie będzie w wstanie dotrzeć do końca książki. Joanna Jagieło zrobiła rzecz, która dużo dała tej fabule. Zamieszała stylami, narracją, postawiła na kreację literacką. Jej bohaterka raz mówi o sobie w pierwszej osobie. Za chwilę opisuje mała dziewczynkę, bohaterkę książki sprzed lat. To cofnięcie czasu nadaje tajemniczości. Zebrane strzępy obrazów z przeszłości sprzyjają nawiązaniu więzi z bohaterką.

Polubiłam Joannę również dlatego, że odnalazłam w niej część siebie. Zwłaszcza małej dziewczynki w pasiastym sweterku, dla której książki były ostoją i przepustką do lepszego świata. Z drugiej strony jest inna niż ja. Odważniejsza i bardziej otwarta. I jak miło czytać, jest większą bałaganiarą ode mnie.

Pewnie ktoś zapyta jeszcze dlaczego uznałam, że opowieść o Joannie jest osnuta na losach bohaterki. Bo to książka, jakaś fabuła, rodzaj kreowania rzeczywistości. Gdyby to była biografia, to co innego. Ktoś przyjrzał się z boku, popatrzył, popytał opisał.   A tu nie. Joanna Jagiełło napisała książkę o Joannie  Jagiełło z własnej pespektywy. Najważniejsze, że zrobiła to w sposób interesujący, żartobliwy i do przeczytania. Bo przecież o to w książce właśnie chodzi. Żeby dało się przeczytać a potem uśmiechnąć.

Dziecko to nie ty, ty to nie dziecko

Powiedziała też coś z czym trudno mi się nie zgodzić. Pierwsze dziecko wychowała jakoś tak „przy okazji”, drugie „stało się już całym światem”. Dla mnie to ważna uwaga. Czasem zapominam, że dziecko to nie jest cały świat. Dziękuję Joanno, że mi o tym przypomniałaś.

Joanna Jagiełło
Hotel dla twoich rzeczy
Wydawnictwo Czarne

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marta Młodawska
Książki są dla niej jak oddychanie. Z księgarni nigdy nie wychodzi z pustymi rękami. Zaraziła pasją do książek swoje małe dziecko. Bloguje, oczywiście o książkach! Wciąż szuka pomysłu na swoją drogę zawodową i snuje plany o własnej firmie.
Podyskutuj

Mama mamie…wilkiem, a raczej wilczycą?

Kiedy dopada nas jakiś kryzys, trudny czas, potrzebujemy empatii, zrozumienia i wsparcia. A czy my w takich sytuacjach jesteśmy dla innych oparciem? Czy choć w części jesteśmy w stanie zrozumieć innych, czy może łatwiej jest nam oceniać? Przeczytaj!
  • Anna Łabno - Kucharska - 27/05/2020
piękna młoda kobieta

Ostatnio dopadła mnie (i to dosłownie) refleksja. Zauważyłam, że w czasie kwarantanny powstało nowe zjawisko w „internetach”. Było już ocenianie kobiet i decydowanie czy ktoś jest dobrą mamą na podstawie tego, czy: któraś z nich urodziła siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie, czy karmi piersią czy mieszanką, czy wraca do aktywności zawodowej po „urlopie” macierzyńskim, czy decyduje się zostać dłużej z dziećmi.

Teraz surowej ocenie podlega to, czy jakaś mama ośmieli się ponarzekać i napisać, że jest jej trudno połączyć rolę mamy, nauczycielki, opiekunki, lekarki, kucharski, świetnej i efektywnej pracowniczki, dobrej żony, wspaniałej przyjaciółki i … długo by jeszcze wymieniać. Również pod postami na naszym fanpage’u zaczęły pojawiać się bardzo oceniające i krzywdzące opinie. Na początku czytając komentarze było mi przykro, ale szybko ten stan zmienił się w złość. Ba! Powiedzieć, że byłam wkurzona to zdecydowanie za mało. Mama mamie… przysłowiową wilczycą?!

Każda sytuacja jest inna

Rozumiem, że nie wszystkie mamy są aktualnie aktywne zawodowo (z różnych powodów). Część mam pracuje zdecydowanie więcej – zarówno zawodowo (często zdalnie), jak i realizując obowiązki domowe.
Rozumiem, że część mam przebywa całe dni (albo i tygodnie) z dziećmi, bez wsparcia męża, partnera, rodziny, opiekunki.

Rozumiem, że nie dla wszystkich sytuacja zamknięcia i odizolowania jest trudna. Ja też cieszę się, że mam więcej czasu dla rodziny. Co nie zmienia faktu, że wolałabym spędzać ten czas na przykład nad Bałtykiem. I nie oszukujmy się – nie każdą sekundę spędziłabym z nimi nad tym morzem.

Przeczytaj też: Jak naładować swoje wewnętrzne baterie, nie tylko w czasach koronawirusa

Czego nie rozumiem?

Oceniania, pokazywania swojej wyższości i wspaniałości oraz stwierdzeń w stylu „jeśli ja połączyłam pracę zdalną i opiekę nad dzieckiem, to każda matka może”; „nienormalne jest to, że mama mówi, że ma dość ciągłego siedzenia z dziećmi”; „jak można nie chcieć patrzeć jak dziecko się rozwija i wspólnie wymyślać kreatywnych zabaw? Co to za matka?”. I długo by jeszcze wymieniać.

Po pierwsze – praca zdalna pracy zdalnej nie jest równa. Niektórzy online piszą teksty, inni nagrywają nowe podcasty lub kursy. Jeszcze inni piszą kody, a jeszcze inni mają kilka rozmów z ważnymi klientami.

Po drugie – wyobrażam sobie, że na przykład 4 osobowa rodzina zamknięta na 45 metrach w bloku, z 2 komputerami, które mają służyć w tym samym czasie do pracy i do nauki po prostu ma siebie serdecznie dość.

Po trzecie – zdecydowanie widzę oczyma swojej wyobraźni mamy małych dzieci, które w pocie czoła przeszukują internet. Tylko po to, aby znaleźć mega kreatywne i rozwojowe zabawy. Przygotowują wszystkie składniki, tworzą i zachęcają do kreatywności swoje dzieci a one…po 3 minutach zachwytu chcą robić coś innego.

I tak, zdecydowanie rozumiem to, że żeby się umyć, przygotować coś do jedzenia lub w spokoju usiąść na 5 minut, włącza się Świnkę Peppę i to niekoniecznie w języku angielskim, żeby „dziecko obyło się z językiem”.

Mamo pamiętaj, jeśli…

  • jesteś zmęczona,
  • nie masz ochoty na kolejną kreatywną zabawę,
  • nie masz siły być efektywną pracowniczką, najlepszą nauczycielką dla swoich dzieci oraz kucharką rodem z restauracji z wszelkimi, możliwymi gwiazdkami Michelin,
  • masz ochotę krzyczeć i płakać.

To wszystko – Nie czyni z Ciebie złej mamy!

  • to nie znaczy, że nie kochasz swoich dzieci!
  • to nie znaczy, że jesteś beznadziejna i do niczego się nie nadajesz!

To oznacza, że jesteś w sytuacji, której jeszcze kilka tygodni temu nikt się nie spodziewał!

W sytuacji, w której dostosowujemy się do nowych warunków, ale jesteśmy zmęczeni niepewnością. Boimy się o zdrowie i życie naszych bliskich.
Jeśli sobie świetnie radzisz w tym dziwnym czasie, to wspaniale. Jeśli odkrywasz w sobie nowe talenty związane z zarządzaniem wszelakim, dziel się swoją wiedzą i wskazówkami z innymi! Podpowiadaj, co się u Ciebie sprawdza.

Ale miej też świadomość, że jeśli coś działa u Ciebie, nie koniecznie będzie działać w innej rodzinie. Mama mamie też może pomóc!

Przeczytaj także: Jak mieć więcej czasu dla siebie?

Bądźmy dla siebie dobre

Nikt z nas nie wie w jakiej sytuacji jest ta druga osoba. Co już przeżyła. Czy jej „internetowe narzekanie”, to jedyna chwila odskoczni. A może mechanizm obronny, albo takie wołanie o wsparcie i pomoc?

Przeczytaj także: Dbanie o siebie zaczyna się w głowie

Bądź też dobra dla siebie.

Doceń siebie – nawet małymi gestami czy wzmacniającymi myślami.
Głęboko wierzę właśnie w te drobne gesty. A także w to, że warto zastanowić się dwa lub nawet trzy razy zanim się coś napisze lub powie. I nie, nie oznacza to naruszania wolności słowa. 😉

I na koniec zostawiam Cię z fragmentem piosenki mojego ulubionego zespołu:

Depeche Mode – „Walking in my shoes”:

„Now I’m not looking for absolution
Forgiveness for the things I do
But before you come to any conclusions
Try walking in my shoes
Try walking in my shoes”

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Łabno - Kucharska
Jestem mamą mądrej indywidualistki. Posiadam doświadczenie w koordynacji projektów, prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa. Uwielbiam spędzać czas z rodziną, podróżować, czytać książki i celebrować picie kawy. W "wolnym" czasie wspieram osoby chore onkologicznie.

Bolesne, drobne urazy wśród dzieci

Ból jest obronną reakcją fizjologiczną organizmu na pochodzący z zewnątrz drażniący bodziec. Odczuwanie bólu jest zależne od wyspecjalizowanych struktur – receptorów bólu, zwanych nocyceptorami. Ból może pojawiać się z różnych przyczyn. Wśród dzieci powstaje on często na skutek drobnych urazów w czasie zabaw i gier. Nie należy bagatelizować problemu w takich przypadkach, dlatego każdy uraz powinien być opatrzony i dokładnie przeanalizowany.
  • Alicja Zielińska - 26/05/2020
mama opatruje córce kolano

Przyczyny bólu

Wśród dzieci ból pojawia się – oprócz innych rzadkich powodów – często na skutek drobnych urazów. Uraz unerwionej okolicy, np. skóry, skutkuje kaskadą impulsów elektrycznych rozpoczynających się w receptorze bólu, przebiegających przez tylne rogi rdzenia kręgowego, aż do kory czuciowej w obrębie mózgowia.

Impuls elektryczny może w następnej kolejności przebiec do ruchowych włókien nerwowych, co skutkuje pojawieniem się szybkiego odruchu, takiego jak ucieczka ręką od gorącej powierzchni. Sam ból w momencie zdarzenia pozwala zatem na adekwatną reakcję organizmu dziecka na potencjalnie groźny czynnik.

Bodźcem pobudzającym receptory bólu może być każdy drobny uraz w trakcie zabaw. Fizjologiczny odbiór impulsu zasadniczo nie różni się bardzo bez względu na to, czy wywołujące efekt zdarzenie to upadek z roweru, czy pełna poświęceń interwencja bramkarza podczas meczu w piłkę nożną. Bez względu na przyczynę bólu zawsze niezbędna jest reakcja opiekuna mająca zapobiec uczuciu dyskomfortu. Należy pamiętać, że uczucie bólu zależy od wielu czynników. Nie zmienia to faktu, że każdy ból sprawiający nieprzyjemne doznania należy łagodzić.

Łagodzenie bólu

Najistotniejszym elementem łagodzenia bólu jest prewencja. Przygotowanie odpowiednich warunków do zabaw ruchowych dziecka, czy to poprzez sprawdzenie sprawności sprzętu sportowego, czy wyznaczenie bezpiecznej przestrzeni do zabawy jest kluczowym aspektem pozwalającym ograniczyć pojawienia się bólu. Nie do przecenienia jest nawyk stosowania adekwatnej do uprawianego wysiłku odzieży ochronnej.

Utrzymanie skóry w dobrej kondycji

Podczas aktywności fizycznej dziecka warto zapewnić mu bezpieczeństwo, ale również zadbać o jego skórę. Warto skorzystać z preparatu, który w składzie posiada naturalne składniki. Przykładem takiego preparatu jest emulsja żelowa Fastum Junior, która zapewnia skórze komfort i pozwala utrzymać ją w dobrej kondycji.

Emulsja zawiera m.in. trokserutynę, która chroni naczynia krwionośne, a także składniki kojące skórę jak boswellia czy bromelaina. Dodatkowo w składzie jest mentol, który chłodzi i przynosi natychmiastową ulgę. Preparat szybko się wchłania i nie pozostawia tłustych plam. Jest niezawodnym pomocnikiem każdego rodzica, dlatego warto, aby na stałe zagościł w każdej domowej apteczce.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Alicja Zielińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail