Czego szukasz

Działalność gospodarcza w domu? Sprawdź, co zyskuje Twoja rodzina!

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej zapewnia dużą swobodę działania i kontroli nad swoimi finansami. Osoby, które dopiero zakładają firmę, stają przed wyborem siedziby, którą muszą wskazać przy rejestracji własnego biznesu – wówczas często pada pytanie: czy wynająć biuro, czy raczej otworzyć firmę w swoim domu. Czy prowadzenie działalności gospodarczej w domu jest korzystne z finansowego punktu widzenia? Jakie są zalety tego rozwiązania?

laptop, telefon, dokumenty na stole


Firma w domu a sprawy podatkowe

Jeśli nasz dom jest siedzibą naszego biznesu, to niezwykle ważne są kwestie podatkowe, które wyglądają nieco inaczej niż w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w biurze. Wówczas, gdy zdecydujemy się na taki krok, konieczne będzie udokumentowanie, że mamy prawo do użytkowania danego lokalu – może to być dokument własności, najmu lub tzw. umowa życzenia w formie pisemnej. Co ważne, jeśli wynajmujemy mieszkanie i chcemy w nim prowadzić działalność gospodarczą, to musimy uzyskać zgodę właściciela danego lokalu.

W niektórych przypadkach prowadzenie firmy w domu wiąże się z koniecznością uiszczenia wyższego podatku od nieruchomości (w części przeznaczonej na działalność gospodarczą). Mowa tu przede wszystkim o firmach, których zakres działalności wymaga zmiany sposobu użytkowania lokalu, czyli np. gabinecie dentystycznym, czy też salonie kosmetycznym lub fryzjerskim. Może odbić się to negatywnie na naszym portfelu – w 2021 r. podatek od nieruchomości dla lokali mieszkalnych wynosi 0,85 zł za 1m2 powierzchni użytkowej, natomiast w przypadku pomieszczeń przeznaczonych na działalność gospodarczą jest to aż 24,84 za 1m2.

Warto jednak podkreślić, że wyższego podatku nie muszą bać się osoby, do których zakres ich działalności nie wymaga zmiany użytkowania lokalu, czyli np. pracownicy biurowi (programiści, graficy, marketingowcy, etc.)

Prowadzenie działalności gospodarczej w domu a opłaty eksploatacyjne

Nie bez powodu mówi się, że uczynienie miejsca zamieszkania siedzibą swojej firmy w domu, może przynieść spore oszczędności. Jak wiadomo prowadzenie własnego biznesu, pociąga za sobą różne koszty w tym m.in. użycie mediów: wody, energii czy internetu. Z tego powodu można zakwalifikować je jako tzw. koszty prowadzenia działalności gospodarczej i ująć je w rozliczeniu podatkowym.

Warto jednak podkreślić, że nie mogą to być całościowe kwoty, a jedynie ich części (proporcjonalne do zajmowanej przestrzeni i liczby domowników). Jakie to mogą być koszty? Czynsz, media (woda, gaz, energia), telefon i internet, prywatny kredyt hipoteczny, wyposażenie do firmy, remont mieszkania. Należy pamiętać, że musimy mieć dowód na poniesienie tych kosztów w postaci faktury VAT wystawionej na właściciela firmy.

Biznes w domu a usługi dla firm

Wiele osób zastanawia się, czy prowadząc firmę z domu, można korzystać z usług dedykowanych dla klientów biznesowych. Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście twierdząca, co więcej, możemy comiesięczne rachunki za te usługi zaliczyć do kosztów prowadzenia firmy. W obecnych czasach, trudno wyobrazić sobie prowadzenie własnej firmy bez szybkiego, stabilnego i bezpiecznego łącza internetowego. Wszystkie te kryteria spełnia internet od UPC Biznes, który można zamówić w pakiecie z telewizją dla klientów biznesowych.

Internet + TV dla firm od UPC to rozwiązanie, które zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. W zależności od wybranego pakietu, oprócz szybkiego i stabilnego internetu światłowodowego, zyskujemy również telewizję od 131 do 181 kanałów, w tym większość dostępnych w jakości HD.

Dodatkowo wybierając ten pakiet usług od UPC Biznes, mamy zapewnioną dedykowaną obsługę klienta, dzięki czemu mamy gwarancję, że wszystkie nasze ewentualne problemy zostaną rozwiązane w krótkim czasie. Na korzyść tej oferty przemawiają również dedykowane usługi dla firm, w tym m.in. Pakiet Bezpieczna firma czy Stały Adres IP. Jeśli prowadzimy własny e-commerce, to z pewnością zainteresuje nas również bezpłatny poradnik dla początkujących od UPC Biznes.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie