ZAINSPIRUJ SIĘ
Dlaczego freelance to praca przyszłości? 3 argumenty na tak
- Redakcja portalu Mamo Pracuj
- 11 czerwca 2017
- 6 MIN. CZYTANIA
Zainteresowana? Zobacz szczegóły naszego nowego projektu!
Kto to jest freelancer? Wikipedia podpowiada, że to osoba pracująca bez etatu, realizująca projekty na zlecenie, najczęściej specjalizująca się w danej dziedzinie.
Dlaczego freelancing to trend przyszłości?
Nasze matki miały jedną pracę, w jednej firmie, przez całe życie. My będziemy pracować dla 3-5 pracodawców w ciągu całego życia zawodowego, a nasze córki będą pracować dla 5 pracodawców na raz!
1. Kobiety z Kosowa pracują on-line
W Kosowie wystartował program Women in Online Work (WoW) współfinansowany przez Bank Światowy, który daje uczestniczkom możliwość zaistnienia na globalnym rynku pracy w branży IT, ucząc je głównie programowania i umiejętności miękkich.
Elisa jest studentką finansów z Kosowa. Niedawno podpisała umowę o pracę ze startupem ze Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem WoW.
Kolejna absolwentka programu, Erlisa została testerką. Do jej obowiązków należą teraz testowanie autorskiego oprogramowania i kontakt z klientami. Gdyby ją zapytać przed rozpoczęciem kursu, Erlisa na pewno nie uwierzyłaby, że to możliwe.
Inna uczestniczka – Dafina, absolwentka psychologii, pracuje na część etatu jako Wirtualny Asystent dla duńskiej firmy, uzupełniając swój przychód pisaniem i wyszukiwaniem gotowych umów online dla firm i osób prywatnych z Grecji, Indii, Malty i Stanów Zjednoczonych.
Posłuchaj co o byciu freelancerką mówi Blerina, jedna z kursantek z Kosowa.
Brzmi ciekawie? Czytaj dalej!
2. Czy ekonomia na żądanie zastąpi etaty?
Czy freelancerzy, gotowi do pracy w chwili zgłoszenia za pomocą aplikacji internetowych sprawią, że z rynku znikną z rynku pracownicy etatowi?
Pojęcie ekonomii na żądanie (on-demand economy) staje się coraz bardziej popularne. Czym jest ekonomia na żądanie? To aktywność małych firm działających w internecie, które dostarczają produkty i usługi w momencie zgłoszenia zapotrzebowania na nie.
Tak jak na rynku przewozów działa Uber, a na rynku hotelarskim Airbnb, tak w dziedzinie zleceń na usługi cyfrowe, może „namieszać” freelancer.
Za sukcesem serwisów łączących zleceniodawców i freelancerów stoją niskie koszty transakcji i natychmiastowa dostępność tych drugich. Dawniej stabilna dobra praca oznaczała etat w jednej firmie przez całe życie. W ostatnich latach coraz większą popularnością zaczęły się cieszyć prace zlecone, w niepełnym wymiarze godzin, które traktowane są jako szansa na ciekawsze, lepiej płatne i bardziej elastyczne zatrudnienie – dla młodych matek, podróżników czy studentów, czyli osób, które nad stabilizację przedkładają elastyczność.
Słyszałaś już pewnie o digital nomads… To właśnie Ci, którzy mogą pracować zarówno z Krakowa, jak i Goa czy innych Bahamów… Ok, masz rację, matki nie tak łatwo mogą się przemieszczać, ale gdyby tak mieć pracę, w której to sama ustalasz kiedy i jak długo możesz mieć urlop?
3. Amerykanie już „tam są”
- 55 milionów Amerykanów, tj. 35% siły roboczej, pracuje jako freelancerzy, do 2020 roku będzie to 40%.
- 73% freelancerów mówi, że dzięki rozwojowi nowych technologii łatwiej im znaleźć pracę.
- 66% freelancerów twierdzi, że w ciągu ostatniego roku otrzymało więcej prac zleconych.
- 54% freelancerów, którzy porzucili pracę na etacie, w ciągu ostatniego roku zarobiło więcej niż na etacie.
- 63% freelancerów twierdzi, że wybrało freelancing dzięki możliwościom jakie daje, niż z powodu konieczności.
- 79% freelancerów uważa, że freelancing jest lepszy niż tradycyjna praca na etacie – czują się docenieni, mają więcej możliwości i chętniej „chodzą do pracy”.
W Polsce potencjał tej metody zarabiania jest wciąż mało wykorzystany.
Czy warto być mamą freelancerem?
Przygotowujemy się do dużego projektu zachęcającego Was do wzięcia sprawy w swoje ręce i spróbowania nowych możliwości, jakie dają nowe technologie i zmieniający się rynek pracy. Chcemy pokazać, że dzisiaj coraz mniej ogranicza nas miejsce zamieszkania, a możliwości zarabiania na całym świecie stoją przed każdym, kto tylko chce spróbować.
Chcemy zachęcić Was do nauki WordPressa. Oprócz wiedzy merytorycznej, jak budować strony internetowe, pokażemy Wam jak i gdzie szukać dobrze płatnych zleceń, na całym świecie!
Zainteresowana? Poznaj szczegóły naszego projektu!
Dlaczego warto zdobyć nowe kompetencje i zacząć tak zarabiać, szczególnie kiedy jesteś mamą małych dzieci?
1. Zdobywając nowe kompetencje, jesteś cenniejsza dla pracodawcy.
2. Możesz zacząć zarabiać już na urlopie macierzyńskim.
3. Jeśli zdecydujesz się założyć własną firmę – sama możesz stworzyć swoją stronę i nią zarządzać.
4. Możesz rozpocząć przygodę z programowaniem, bo WordPress jest intuicyjny – to może być pierwszy krok do dalszego rozwoju.
Co o pracy jako freelancer mówią inne mamy?
Ariadna Wiczling, mama trójki dzieci i autorka podcastu PoNitceAriadny.pl:
Praca jako freelancer daje przede wszystkim elastyczne godziny pracy, co dla mamy pracującej z domu jest krytyczne. Dzięki pracy z domu mogę być z moimi dziećmi, ale robić również inne rzeczy, które lubię robić i które wspierają domowy budżet.”
Marta Szyszko, mama dwójki dzieci, freelancerka, copywriterka, autorka blogów Niedoskonałamama.pl i kobietawe-biznesie.pl
Lubię freelancing za jego nieprzewidywalność, co może być jednocześnie wadą i zaletą. Zaletą, bo mogę sama dobierać zlecenia, decydować o tematach, które poruszam na blogach, dobierać współprace zgodne z wartościami i poglądami. Wadą, ponieważ sama muszę zadbać, aby kwota na koniec miesiąca się zgadzała i nikt nie da mi tej gwarancji. Mogę pracować zdalnie z domu, ale jeśli się zagapię i zrobię sobie za dużo wolnego, potem będę musiała nadrabiać.Mam wolną rękę, ale dźwigam całą odpowiedzialność.
Monika Pryśko, mama, freelancerka i blogerka Tekstualna.pl
Wyobraź sobie, że cały Twój dzień, każda godzina, to klocki. Układasz je tak, jak masz ochotę, jak Ci wygodnie. Dopasowujesz jeden do drugiego. Wczoraj tak, dziś inaczej. Tak właśnie może wyglądać freelance według mamy.
Freelancer może pozwolić sobie na dopasowanie dnia pracy pod siebie i dziecko. Nie pod klienta, nie pod pracodawcę, ale pod swoją rodzinę. Przerwę na papierosa zamienia na lulanie, przerwa na kawę to przerwa na karmienie, na dywaniku to owszem się ląduje, ale podczas zabaw z dzieckiem. Nie ma korków do i z pracy…
Ale, tak poważnie, freelance to niezależność i poczucie, że rozwijasz się nie tylko jako kobieta, jako mama, ale też jako specjalista. To świadomość, że masz wybór i nie musisz rezygnować z życia, które do niedawna było totalnie naturalne. Praca freelancera to sposób na to, by łączyć wiele ról i działać na własnych zasadach. No i oczywiście, by móc rozmawiać nie tylko o pieluszkach!
Do przygotowania artykułu korzystałam z tych materiałów:
Każdy może zostać freelancerem
Freelancing America