Czego szukasz

Czym zająć dziecko podczas pracy zdalnej?

Praca zdalna – wygodnie, z domu. Nie musisz wcześniej wstawać, by zdążyć dotrzeć do biura przez zatłoczone miasto. Choć pozornie brzmi to wspaniale, w warunkach pandemii koronawirusa, kwarantanny i narzuconej odgórnie pracy w trybie home office, bajka może zamienić się w ciężki okres. Dotyczy to zwłaszcza wszystkich rodziców, którzy ten trudny czas muszą dzielić między pracę i wychowywanie dzieci. Jak przetrwać ten czas i czym zająć dziecko podczas pracy zdalnej?

Koronawirus a praca zdalna – misja niewykonalna?

Nowa sytuacja, w jakiej znaleźli się Polacy, ale również obywatele innych krajów, ma ogromny wpływ na wiele obszarów – z gospodarką na czele. W obliczu zagrożenia związanego z koronawirusem, niektórzy pracodawcy wprowadzili dla swoich pracowników tryb pracy zdalnej.

W tym samym czasie, zgodnie z odgórnymi zaleceniami rządu, tymczasowo pozamykano wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki. Oznacza to, że czas kwarantanny oraz ogólnopolska akcja #Zostańwdomu wymuszają na rodzicach konieczność jednoczesnej pracy w warunkach home office i opieki nad ich pociechami.

Zanim sytuacja wróci do normy, trzeba pogodzić rolę pracownika i rodzica – wystarczy zapewnić dziecku odpowiednią porcję rozrywki i ciekawych zajęć, podczas gdy rodzic, w spokoju może się zająć swoimi obowiązkami służbowymi.

Home office – audiobooki i ebooki dla dzieci

Świetnym sposobem na zapewnienie dziecku atrakcji podczas Twojej pracy zdalnej są różnego rodzaju ebooki. Jeśli maluch jeszcze nie najlepiej radzi sobie z samodzielnym czytaniem, zaproponuj mu słuchanie audiobooków. Ten wspaniały świat książek i lektur znakomicie rozbudza wyobraźnię! A Ty? Podczas gdy maluch będzie słuchał bajek, możesz zaczerpnąć chwili wytchnienia, by w ciszy i spokoju popracować.

Oto kilka naszych pomysłów, które z pewnością przypadną do gustu najmłodszym słuchaczom: „Opowiadania do chichotania”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Najpiękniejsze baśnie świata” czy „Niezwykłe przygody detektywa Pozytywki”. Dużą popularnością cieszą się również „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Z przymrużeniem oka: to również doskonała lektura dla dorosłych – zwłaszcza tych wiecznie zdziwionych podczas wieszania prania, że ich skarpetki znów są rozparowane.

Netflix – porcja ulubionych bajek

Netflix, czyli jeden z najpopularniejszych na świecie serwisów VoD to niemal nieskończone źródło najlepszych filmów i seriali – nie tylko dla dorosłych. W czasie kwarantanny czy czasowej izolacji w ramach akcji #Zostańwdomu, możesz wykorzystać serwis do tego, by zapewnić wspaniałą rozrywkę maluchom.

Najnowsze bajki i seriale dla dzieci (również edukacyjne!), które udostępnia na swojej platformie Netflix, to nie tylko wspaniała rozrywka dla najmłodszych, ale również chwila wytchnienia dla Ciebie – zwłaszcza, jeśli pracujesz zdalnie.

„Świnka Peppa”, kultowe „Było sobie życie”, „Magiczny autobus”, a może „Odlotowe agentki”? Jest w czym wybierać! Dla ułatwienia, wszystkie filmy i seriale animowane zostały podzielone na grupy, w związku z czym szybko i łatwo znajdziesz dla swojego dziecka odpowiednią rozrywkę na najbliższą godzinę!

Jeśli chcesz aktywować serwis w swoim domu (na 1, 2 lub 4 ekranach), koniecznie zajrzyj na stronę T-Mobile i sprawdź, jak to zrobić: http://www.t-mobile.pl/pl/netflix!

Home office a planszówki online

Siedzenie w domu, praca zdalna i jednoczesna opieka nad dzieckiem dają Ci się we znaki? Jeśli potrzebujesz chwili wytchnienia, bo wiesz, że musisz wykonać X rzeczy do pracy, zaproponuj swojemu dziecku, by na ten czas zajęło się np. grą w planszówki online.

To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla rodziców wychowujących tylko jedno dziecko, któremu to brakuje towarzystwa do planszówkowej rozrywki. W sieci jest przynajmniej kilka tego typu platform, na których można zagrać w dobrze znane gry takie, jak Chińczyk, warcaby czy Scrabble.

Planszówki online to także świetna okazja do tego, by Twoje dziecko „spotkało się” np. z kolegami z klasy i nadrobiło towarzyskie relacje, jednocześnie dobrze się bawiąc.

Przeczytaj także: 7 zasad pracy zdalnej z dziećmi na pokładzie

Pomysłów na to, czym można zająć dziecko podczas Twojej pracy zdalnej jest jeszcze więcej. Z uwagi na zamknięcie wszystkich instytucji kulturalnych, w sieci pojawiają się spektakle teatralne online – również dla najmłodszych. Możesz także zaproponować, by coś dla Ciebie narysował albo pobierz dla niego aplikacje z zagadkami logicznymi.

I pamiętaj – wszystko, co teraz robimy (włączając w to siedzenie w domu i pracę zdalną, połączoną z jednoczesną opieką nad dzieckiem), jest dla naszego wspólnego dobra. Dasz radę!

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie