Czego szukasz

Czym są blizny i jak o nie dbać?

Blizny to nie tylko oznaki obrażeń fizycznych. Szczególnie nieestetyczne blizny mogą mieć poważny wpływ na samopoczucie emocjonalne. Na twarzy, szyi lub innych wyraźnie widocznych miejscach mogą powodować uczucia nieatrakcyjności lub wstydu i obniżać poczucie własnej wartości. Mogą zacząć ograniczać codzienne życie. Stanowią problem zarówno estetyczny, jak i psychologiczny. Jak umiejętnie poradzić sobie z nimi i zadbać o pielęgnację miejsca urazu już na samym początku?

Jak powstają blizny?

Blizny to efekt długiego i nienaturalnego gojenia się ran. Powstają najczęściej w skutek nieszczęśliwego wypadku, zabiegów chirurgicznych lub w związku z innymi uszkodzeniami skóry. Rozmiar i kształt blizn związany jest z wieloma czynnikami. Bardzo często wpływają na to okoliczności urazu, długości okresu gojenia się powstałej rany, czy indywidualne skłonności do tworzenia się blizn.

Problem blizn staje się uciążliwy kiedy znajdują się one w widocznych miejscach. W celu uniknięcia przykrych następstw urazu bardzo ważna jest odpowiednia i staranna pielęgnacja uszkodzonego miejsca już od samego początku.

Co robić aby zmniejszyć bliznę

Im szybciej rozpoczniesz dbanie o miejsce zranienia tym lepszy możesz uzyskać efekt. Zacząć można od starannej pielęgnacji miejsca zranienia tak aby proces gojenia następował szybciej. W pierwszej fazie gojenia trzeba unikać podrażnienia miejsca zranienia, obtarć, zbyt ciasnych ubrań, wysokich lub niskich temperatur i wystawiania rany na słonce.

Po całkowitym zagojeniu się rany i odpadnięciu strupków można zacząć pielęgnację powstającej blizny. Warto stosować specjalnie przeznaczone do tego celu żele lub plastry np. Contractubex®. Pomaga również delikatne masowanie blizny.

Co wybrać?

Contractubex® to żel*, który można stosować na otarcia, rany cięte, po oparzeniach czy rany po zabiegach chirurgicznych. Specjalistyczny preparat powoduje, że blizna goi się w możliwie najlepszy sposób i w końcowej fazie leczenia stanie się prawie niewidoczna. Dodatkowo skóra w tym miejscu jest miękka i delikatna. Contractubex® żel to kombinacja 3 składników alantoiny, heparyny i wyciągu z cebuli, które działają łagodząco i przeciwzapalnie.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Jak dbać o szczególne blizny takie jak blizna po cesarskim cięciu

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?

Zwykle blizna po cesarce ma około 10–15 cm długości i 2–3 mm szerokości. Rozmiar, zależy od wielkości dziecka, położenia płodu oraz wagi rodzącej.
Najczęściej, po cesarce blizna nie wygląda najlepiej. Jest czerwona lub różowa. Z czasem blednie, najpierw staje się różowa, potem coraz jaśniejsza, a na końcu to biała ,,niteczka” prawie niewidoczna. Niekiedy tworzy się bliznowiec czyli zgrubienia wokół blizny, które mogą pozostać i niestety wyglądają mało estetycznie.

Jak zadbać o bliznę po cesarskim cięciu?

Blizna po cesarskim cięciu wymaga szczególnej troski już w pierwszych dniach po powrocie do domu. Opatrunek i miejsce blizny trzeba chronić przed wilgocią i zmieniać zgodnie z zaleceniami lekarza (zwykle co 2 dni). W trakcie zmiany opatrunku należy uważnie obserwować miejsce rany i założone szwy, czy nie ma powiększającego się zaczerwienienia albo bolesności, w którymkolwiek miejscu.

Przed założeniem nowego opatrunku trzeba miejsce rany i okolice przetrzeć środkiem odkażającym do stosowania na skórę. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń otrzymanych w trakcie wypisu ze szpitala.

Czy bliznę trzeba masować?

W następujących tygodniach po zdjęciu szwów można masować delikatnie miejsce blizny i okolice w celu poprawy ukrwienia co pomaga zapobiegać bliznowcom.

Po odpadnięciu strupków można wmasowywać w miejsce blizny Contractubex® żel na blizny, który dzięki zawartości wyciągu z cebuli, heparynie i allantoinie wspomoże uniknięcie powstawania bliznowców, uelastycznieni skórę i zmiękczy tkankę blizny. Działa przeciwzapalnie, regeneruje i poprawia ukrwienie tkanek, sprawia też, że blizna nie swędzi i nie jest napięta. Żel należy stosować poprzez nakładanie i masowanie blizny kilka razy dziennie przez kilka miesięcy.

Blizny u dzieci

Szczególnie latem kiedy odsłonięte są ręce i nogi może dochodzić do urazów w trakcie zabawy. Dziecięca fantazja nie zna granic i mimo najlepszych starań rodziców może pojawić się rana, a po niej blizna. To czy będzie duża czy mała zależy od wielkości rany, struktury, głębokości a także od indywidualnych predyspozycji.

Aby zmniejszyć ryzyko przerosłej blizny i poprawić jej wygląd trzeba działać jak tylko rana zaczyna zamieniać się w bliznę. Plastry na blizny Contractubex® są wygodne w używaniu, chronią wrażliwe miejsce przed otarciami oraz przed samym dzieckiem. Zwiększają komfort łagodząc swędzenie i poczucie ciągnięcia.

5 zasad jak dbać o bliznę:

  • utrzymuj miejsce blizny w czystości
  • nie dopuszczaj do naciągania miejsca blizny (niektóre miejsca występowania blizny takie jak np. kolana mogą być na to narażone)
  • chroń bliznę przed podrażnieniami przez ocierające o miejsce zranienia ubranie
  • nie wystawiaj blizny na działanie słońca. Promienie UV mogą prowadzić do trwałych przebarwień.
  • stosuj żel na blizny aby skóra się lepiej goiła i aby blizna była bledsza. Stosownie żelu należy połączyć z masażem miejsca bliznowacenia.

Wygodna forma stosowania preparatu na blizny to postać plastra

Contarctubex® plaster stosuje się nocą gdzie intensywne działanie aktywuje się podczas snu. Preparat wykorzystuje efekt okluzji, który zapewnia odpowiednią wilgotność tkanki blizny. Przez cały czas kontaktu plastra ze skórą stopniowo uwalniają się substancje czynne zawarte w preparacie. Plaster można przycinać i dopasowywać do kształtu rany. Chroni też wrażliwe miejsce przed urazami i otarciami przez pościel czy odzież.

*Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał powstał we współpraca z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie