Czego szukasz

Czy Mamy chcą pracować zawodowo? – wyniki

70% mam w Polsce pracuje lub chce pracować zawodowo! Wśród mam, które szukają pracy lub chcą zmienić obecne zatrudnienie, sześć na dziesięć, zdecydowanie chce pracować elastycznie, aby lepiej godzić obowiązki rodzinne i zawodowe. Tak wynika z naszego badania pod hasłem: Czy Mamy chcą pracować?”. W badaniu wzięło udział 1357 Mam z całej Polski. Dziękujemy wszystkim Mamom, które zechciały poświęcić swój czas na wypełnienie ankiety oraz wszystkim instytucjom, które włączyły się w promowanie naszego badania! Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania.

Ponad 52% mam biorących udział w badaniu obecnie pracuje zawodowo. 35% mam wskazało odpowiedź „nie pracuję”, a 13% badanych przebywa na urlopie macierzyńskim.

Jeśli mama pracuje to…

Spośród tych mam, które pracują zawodowo ponad 58% wykonuje swoją pracę na pełen etat, tylko 17% pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Ponad 14% prowadzi własną firmę.

10% mam biorących udział w badaniu pracuje dorywczo (na umowę zlecenia, o dzieło, kontrakty autorskie i zadaniowo), i tyleż samo pracuje w zróżnicowanej formie (określonej w badaniu jako „inne formy”), często łącząc kilka rodzajów prac jednocześnie[1]:  

 • rozpoczynam własną działalność + praca na część etatu,
 • umowy o dzieło i współprowadzenie firmy,
 • dwie połówki etatu + umowy o dzieło,
 • zajęcia w domu kultury, dwa razy w tygodniu, a popołudniami korepetycje
 • mlm marketing i praca we własnej fundacji.

Elastyczną mamą być…

Mamy pracujące zawodowo, zapytane przez nas o to, jakie rozwiązania, pozwalające lepiej godzić życie zawodowe i rodzinne, oferują im pracodawcy odpowiadały, prawie w równym stopniu, że mają możliwość elastycznego ustalania godzin pracy, i równocześnie, że ich pracodawca nie stosuje żadnych form wsparcia w godzeniu życia zawodowego i rodzinnego (odpowiednio 45% i 43%, w tym pytaniu jednak możliwe było wskazanie więcej niż jednej odpowiedzi).

Nieco ponad 11% mam biorących udział w badaniu pracuje w formie telepracy, 13% podpisało tzw. umowy zadaniowe. Blisko 14% mam korzysta z jeszcze innych elastycznych form pracy[2].

Jako inne formy pracy, mamy najczęściej wskazywały np. przychylność lub „nierobienie kłopotów” gdy trzeba wcześniej wyjść, zrozumienie,  możliwość pracy z domu od czasu do czasu 

Kto opiekuje się w tym czasie dzieckiem?

Co druga mama biorąca udział w badaniu powierza opiekę nad swoim dzieckiem/dziećmi wyspecjalizowanym placówkom: „przedszkole, klub malucha i inne tego rodzaju instytucje”.

Blisko 42% mam wskazało, że dzieckiem/dziećmi zajmuje się babcia, dziadek, ktoś z rodziny. Co ciekawe i warte podkreślenia, aż 27% pracujących mam podczas wykonywania obowiązków zawodowych zostawia dzieci pod opieką ich ojców. Nieco mniej mam korzysta z opieki niani dla swojego dziecka – 21%.

Sporym zaskoczeniem dla nas była informacja iż blisko 14% mam, które zdecydowały się wziąć udział w badaniu pracuje z dzieckiem!

Nie pracuję bo…

Spośród mam, które obecnie nie wykonują pracy zawodowej, największa grupa, prawie połowa badanych, szuka pracy (dokładnie 47%).

Natomiast 1/3 mam, które wzięły udział w badaniu (dokładnie 32%), chce całkowicie poświęcić się opiece nad dzieckiem. Ponad 5% mam odpowiedziała, że nie ma potrzeby pracować. Tyle samo mam, obecnie uczy się lub studiuje.

Szczególnie ważny jest fakt, iż wiele mam, udzielając odpowiedzi w tym pytaniu wskazywało „inne powody” nieaktywności zawodowej (30%). Wśród nich najczęściej pojawia się argument: „nie mam z kim zostawić dziecka, nie zostało przyjęte do żłobka, etc.”. [3]

Spośród mam, które obecnie przebywają na urlopie macierzyńskim, blisko 40% chce przejść na urlop wychowawczy, 36% zamierza wrócić do swojej dotychczasowej pracy. 20% mam chce szukać nowej pracy.

Mama wykształcona i z doświadczeniem…podejmie flexi pracę…

Z naszych badań wynika, że Polskie mamy są świetnie wykształcone. Blisko 73% mam, które wypełniły ankietę posiada wyższe wykształcenie (I i II stopnia), dodatkowo około 6% wszystkich mam ukończyło studia podyplomowe lub studia doktoranckie. Ponad połowa mam biorących udział w badaniu posiada od 5 do 10 lat doświadczenia zawodowego. 

Co druga mama, w okresie najbliższych sześciu miesięcy będzie szukała pracy (zarówno nowej pracy, jak i innej od obecnie wykonywanej).

Prawie 35% mam pracy nie szuka i w najbliższych miesiącach pracy szukać nie zamierza. 16% mam, jeszcze nie zdecydowało.

Ponad 2/3 mam, spośród tych, które szukają nowej pracy lub chcą zmienić swoją obecną pracę wskazało, iż najlepszą pracą dla nich byłaby „praca z możliwością elastycznego ustalania godzin pracy” (65%). 40% wskazało, iż najchętniej podjęłyby pracę w pełnym wymiarze godzin, nieco mniej (38%) podjęłoby prace w niepełnym wymiarze godzin.

36% mam myślących o powrocie lub zmianie pracy rozważa otwarcie własnej działalności gospodarczej, a blisko 14% mam biorących udział w badaniu zainteresowanych jest pracami dorywczymi[4]. 28% mam chciałoby pracować w trybie zadaniowym[5].

Kim są mamy, które wzięły udział w badaniu?

 • Ponad 71% mam, które wzięły udział w badaniu to kobiety pomiędzy 27 a 35 rokiem życia.
 • Nieco ponad 47% naszych mam mieszka w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. Drugą i trzecią najliczniejszą grupą biorącą udział w badaniu, to mamy mieszkające w miastach z liczbą mieszkańców pomiędzy 51 a 200 tys. oraz na wsiach i w miastach do 20 tys. (odpowiednio 16% i 15%)
 • Blisko 79% mam posiada wyższe wykształcenie (magisterskie, licencjackie, doktorat, podyplomowe). 18% mam posiada wykształcenie pomaturalne/policealne lub średnie. Nieco ponad 2% naszych respondentek posiada wykształcenie zawodowe.
 • Zdecydowana większość mam posługuje się co najmniej jednym językiem obcym w stopniu dobrym lub bardzo dobrym i prawie 77% mam biorących udział w badaniu posiada prawo jazdy.

Informacja o badaniu „Czy mamy chcą pracować”

Serwis Mamo Pracuj od 26 kwietnia do 26 maja 2012 r. prowadził badanie poglądowe pod hasłem: „Czy mamy chcą pracować zawodowo?”. Badanie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem polskich matek. W badaniu wzięło udział 1357 mam z całej Polski.

W trakcie badania zadaliśmy mamom szereg pytań odnośnie ich potrzeb związanych z pracą zawodową: Czy pracują, lub chcą pracować? Jeśli szukają pracy, to jakiej pracy szukają? Pytaliśmy też o to, jaka praca pozwoliłaby matkom na jak najlepsze/najsprawniejsze godzenie ról zawodowych i rodzinnych. Jakie udogodnienia oferuje ich obecny pracodawca i jakich udogodnień oczekiwałyby od pracodawców właśnie.

Celem naszego badania było, poznanie potrzeb matek odnośnie pracy zawodowej. Wyniki naszego badania chcemy zaprezentować pracodawcom, aby przekonać ich, że zatrudnianie mam, które chcą pracować to jedna z najlepszych inwestycji dla firmy. Jak wynika z badania mamy są często wysokiej klasy specjalistami, z cennym doświadczeniem zawodowym i wysoką motywacją do pracy. Potrzebne im są jednak pewne ułatwienia, które pozwolą harmonijnie godzić życie rodzinne i zawodowe.

Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z serwisem www.ankietka.pl. Dziękujemy także licznym partnerom, którzy promowali naszą ankietę wśród swoich odbiorczyń. A byli to:

Kontakt w sprawie badania – Redakcja serwisu Mamo Pracuj

Agnieszka Kaczanowska: [email protected]

Joanna Gotfryd: [email protected]

O naszym badaniu możecie przeczytać też w Gazecie Praca, wydanie z dnia 4 czerwca 2012.

[1] W tym pytaniu była możliwość udzielenia więcej niż jednej odpowiedzi, stąd suma wartości daje więcej aniżeli 100%.

[2] W tym pytaniu była możliwość udzielenia więcej niż jednej odpowiedzi, stąd suma wartości daje więcej aniżeli 100%.

[3] W tym pytaniu była możliwość udzielenia więcej niż jednej odpowiedzi, stąd suma wartości daje więcej aniżeli 100%.

[4] W tym pytaniu była możliwość udzielenia więcej niż jednej odpowiedzi, stąd suma wartości daje więcej aniżeli 100%.

[5] W tym pytaniu była możliwość udzielenia więcej niż jednej odpowiedzi, stąd suma wartości daje więcej aniżeli 100%.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Podyskutuj

Kobiety biznesu Rakiety – bezpłatne doradztwo i Twoja historia

Wystartuj z biznesem jak rakieta w kosmos! Wspólnie z portalem Oh!me zapraszamy do akcji #KobietyBiznesuRakiety. Cały miesiąc wspieramy i promujemy kobiety przedsiębiorcze, które chwyciły stery w swoje ręce! Chcesz ocenić swój pomysł na biznes, albo dowiedzieć się skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy? A może już jesteś w locie, prowadzisz firmę od lat, ale od kosmosu dzielą Cię lata świetlne? Skorzystaj z bezpłatnego doradztwa firmy Cisnet.pl w ramach naszej akcji. Albo napisz do nas! Pochwal się, pożal, podziel swoją historią! Najciekawsze listy opublikujemy u nas i na portalu dla kobiet Oh!me.

Przedsiębiorczą kobietą być…

Nie dziwią nas statystyki, które stawiają Polki za wzór europejskiej przedsiębiorczości, a liczba firm zakładanych przez kobiety napawa dumą. Dlatego startujemy z akcją, której celem jest promowanie i wspieranie tych kobiet, które chwyciły stery w swoje ręce ruszają w daleką podróż w nieznane! Słowem…

#KobietyBiznesuRakiety

Wspieramy Kobiety, Biznesu Rakiety!

Wiesz, że chcesz, ale nie wiesz od czego zacząć? Potrzebujesz fachowego wsparcia? A może prowadzisz biznes ale nie wiesz jak rozwinąć prędkość? Zapraszamy na bezpłatne doradztwo dla przedsiębiorczych kobiet, zarówno tych które już prowadzą swój biznes, jak i tych które dopiero startują! 

Bezpłatne indywidualne doradztwo biznesowe obejmuje wszystkie aspekty związane z otworzeniem firmy, począwszy od pomysłu, poprzez znalezienie źródła jego finansowania do rejestracji działalności gospodarczej. Dlaczego warto skorzystać?

Dzięki naszej akcji dowiesz się:

 • czy Twój pomysł ma szanse powodzenia?
 • jakie są jego słabe i mocne strony?
 • czy możesz starać się o dotację UE i jak napisać wniosek,
 • gdzie i jak uruchomić działalność?
 • jak obliczyć koszty prowadzenia firmy?
 • kiedy zaczniesz zarabiać?
 • kto Ci w tym pomoże?

Możliwe są spotkania osobiste 60 min. (w oddziale firmy w Krakowie, ul. Siemiradzkiego 19/1) albo porady mailowe – do wykorzystania w okresie dwóch miesięcy od zgłoszenia. Dodatkowo do każdej porady dołączony będzie plik z informacjami dotyczącymi porad jak sporządzić biznes plan oraz dostępnych źródeł finansowania działalności gospodarczej.

Kto za tym stoi?

Konsultacje będzie prowadzić Monika Ogórek – Doradca Biznesowy z wieloletnim doświadczeniem w pracy z nowymi przedsiębiorcami, specjalista w pozyskiwaniu środków unijnych, analityk finansowy, pracownik Cisnet.pl Kancelarii Doradczej Sp. z o.o.

logo_cisnet_male

Głównymi obszarami działalności Cisnet.pl są usługi:

 • Księgowe
 • Wsparcia biznesowego
 • Agencji pracy
 • Szkoleniowe
 • Informatyczne

Cisnet.pl współpracuje z firmami, organizacjami pozarządowymi i osobami fizycznymi.

Jak skorzystać z doradztwa?

Zgłoś się wypełniając formularz, w którym powiesz nam o swoim pomyśle i jak chcesz, abyśmy Ci pomogli. Przedstawiciele Cisnet.pl skontaktują się z Tobą w ciągu 3 dni roboczych.

Akcja trwa od 10 maja do 8 czerwca 2016 r. Uwaga: Liczba konsultacji ograniczona.

Promujemy Kobiety Biznesu Rakiety! Napisz do nas!

Chcemy poznać Twoją historię biznesową. Zarówno taką, która przypomina udany lot rakietą w kosmos, jak również taką, która z rakietą i kosmosem niewiele ma wspólnego.

Napisz do nas o sukcesach i porażkach. O ważnych biznesowych lekcjach i gorzkich nauczkach. O tym co prowadzenie biznesu zmieniło w Twoim życiu na lepsze, albo na gorsze. A może COŚ stoi na przeszkodzie ku temu abyś wsiadła do rakiety i odpaliła? Co to takiego? Podziel się z nami!

Na Twój list czekamy do 8 czerwca. Najciekawsze historie opublikujemy na portalu Mamo Pracuj i/lub na portalu Ohme.pl. Jeśli chcesz, Twój list opublikujemy anonimowo.

Napisz do nas: [email protected]

logo_ohme_640

Kobiety_biznesu_rakiety_fb

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Podyskutuj

O czym chciałabyś przeczytać na mamopracuj.pl?

Podobno "kto pyta nie błądzi" więc my pytamy Was ;-); o to co dla Was ważne, o czym chcecie czytać na portalu i czego Wam brakuje na www.mamopracuj.pl. Prosimy Was o wypełnienie bardzo krótkiej, a dla nas bardzo ważnej ankiety >>> Dziękujemy!
Stół, kawa i wizytówki mamopracuj.pl

Bo prawda jest taka, że…

Dziewczyny,

prawda jest taka, że bez Was nie istniałby nasz portal. A my chcemy jeszcze lepiej odpowiadać na Wasze potrzeby, dlatego prosimy Was o odpowiedź na ważne dla nas pytania:

O czym jeszcze chciałabyś przeczytać na www.mamopracuj.pl, jakie tematy są dla Ciebie ważne, jakie akcje, projekty i co Cię interesuje?

Powiedz nam a my przygotujemy takie teksty, jakich szukasz. Nie ma dla nas tematów niemożliwych.

Przygotowałyśmy z Asią bardzo krótką ankietę z powyższymi pytania, wypełnienie jej zajmuje kilka minut, a nam pozwoli jeszcze lepiej dopasowywać treści do Waszych potrzeb i oczekiwań.

Aby wypełnić ankietę kliknij tutaj >>>

Jeśli masz dużo pomysłów, napisz ile tylko chcesz! Jeśli na razie nic nie przychodzi Ci do głowy, to pamiętaj, że zawsze możesz do nas napisać maila: [email protected] lub [email protected]

W podziękowaniu za zaangażowanie mamy książki dla Was, nagrodzimy 5 najbardziej pomocnych podpowiedzi ;-).

Na Wasze opinie i podpowiedzi czekamy do 25 kwietnia br.

Bardzo dziękujemy!

Agnieszka i Asia

Zdjęcie: Magdalena Trebert

Aktualizacja 13 maja 2016

Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi! Za pomysły, sugestie ale też i głosy krytyki. Wszystkie obiecujemy wziąć pod uwagę i mamy nadzieję, że już wkrótce portal Mamo Pracuj będzie lepszy i bardziej pomocny!

Nagrody książki niespodzianki dostają: Ania, Marta, Kasia K, Kasia W i Gosia. Skontaktujemy się z Wami!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Podyskutuj

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×