Czego szukasz

Czy mając ponad 40 lat, warto wybrać się na studia? Co studiować po 40-tce?

Na naukę nigdy nie jest za późno, a studia (nawet dzienne!) możesz rozpocząć niezależnie od wieku. Skoro tak, to: czy mając ponad 40 lat, warto wybrać się na studia? Przekroczenie magicznej granicy, gdzie czwórka stoi z przodu (tak samo jak ukończenie 30. roku życia) nie stanowi przeszkód do zdobywania wiedzy. Co studiować po 40-tce? Jakie kierunki wybrać?

studia

Studia dla osób po 40-tce, które wiedzą, czego chcą!

Czy gdy szłaś na studia po maturze, wiedziałaś, kim chcesz zostać w przyszłości? Czy miałaś plan ścieżki rozwoju kariery zawodowej? A może rozpoczęłaś inny kierunek niż ten, o którym marzyłaś, bo na upragniony zabrakło Ci punktów podczas rekrutacji?

Jeśli teraz jesteś po 40-tce (a także po 30-tce) i czujesz, że czas w Twoim życiu na zmiany zawodowe – nie bój się ich rozpocząć. Studiowanie wyśnionego kierunku, po którym będziesz zarabiać pieniądze za wykonywanie czynności sprawiających Ci przyjemność, to inwestycja. Warto się na nią skusić. Niezależnie od wieku. Jeśli masz 40 lat, to w życiowym plecaczku nazbierałaś pokaźny stosik doświadczeń. Wiesz już, czego nie chcesz robić. Wiesz, co sprawia Ci przyjemność oraz, co kompletnie nie pasuje do Twojego typu osobowości.

Kształć się i rozwijaj do końca życia z zakresu, który Cię interesuje. To pewna droga do osiągnięcia sukcesu. I satysfakcji.

Co studiować po 40-tce? Jakie kierunki wybrać?

Uczelnie państwowe i prywatne prześcigają się w dopasowaniu ofert do potrzeb słuchaczy, którzy pragną poszerzyć dotychczasowe wykształcenie o nowe umiejętności. O wiedzę aktualną. O dyplom.
Najczęściej wybierane kierunki studiów w Polsce to:

  • Informatyka (cyberbezpieczeństwo, programowanie, bazy danych, programowanie aplikacji biznesowych, robotyka, multimedia).
  • Psychologia (neuropsychologia kliniczna, psychologia sądowa, wspieranie rozwoju osobowości, psychologia dziecka i rodziny, psychologia zdrowia, psychologia sportu).
  • Zarządzanie (komunikacja marketingowa, zarządzanie sprzedażą, zarządzanie przedsiębiorstwem, menedżer biznesu, zarządzanie projektami, zarządzanie marką).

Jak studiować po 40-tce? Czy to się uda?

Dostosuj tryb i poziom studiów do swoich potrzeb i możliwości. Masz do wyboru:

  • Studia zaoczne – magisterskie, licencjackie i inżynierskie. Weekendowe zjazdy na uczelnię to wygodna forma, dzięki której połączysz dotychczasową pracę zawodową z chłonięciem nowej wiedzy.
  • Studia dzienne – magisterskie, licencjackie i inżynierskie – pamiętaj, że tryb dzienny nie jest zarezerwowany wyłącznie dla 20-latków! Ten sposób studiowania przypasuje Ci, jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, masz elastyczny czas pracy, pozostajesz bez zatrudnienia lub jesteś na urlopie wychowawczym.
  • Studia podyplomowe – stoją otworem dla tych, co już posiadają dyplom studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich. Zazwyczaj trwają dwa semestry, czasem trzy.
  • MBA i Executive MBA – to studia dla kadry menedżerskiej zorientowane na wzmocnienie kompetencji w obszarze podejmowania decyzji i działań w biznesie. Zajęcia prowadzą przedstawiciele firm, trenerzy, osoby z wieloletnim doświadczeniem w różnych dziedzinach związanych z zarządzaniem. Studia MBA to głównie warsztaty, dyskusje i omawianie case studies. Menedżerowie (czy już widzisz się w tej roli?) znajdują niestandardowe sposoby rozwiązywania problemów, z jakimi stykają się w pracy zawodowej.

Czy studiowanie po 40-tce to pomysł, który się uda? Tak! Pamiętaj, aby zadbać o zaplecze logistyczne świata poza studiami. Znajdź pomoc w opiece nad dziećmi, deleguj zadania w firmie, weź urlop bezpłatny. Przyda Ci się wsparcie domowników. I duża porcja wewnętrznej motywacji.

Internetowe studia po 40-tce? Czy warto? Tak, to świetna opcja!

Studia internetowe to najlepsza opcja, jeśli jesteś zapracowana, bo nie tracisz czasu na dojazdy. Wykłady możesz odsłuchać w dogodnej dla Ciebie porze. Co więcej? Jeśli upragniony kierunek kształcenia znalazłaś na uczelni w Białymstoku, a mieszkasz w Szczecinie, nie przeprowadzaj się na czas kształcenia. Zajęcia prowadzone przez Internet to codzienność na uczelniach wyższych, które do perfekcji opanowały techniczne niuanse prowadzenia zajęć on-line.

Jakie są studia dla osób po 40-tce?

Takie, które uwzględniają nabyte doświadczenie zawodowe – to dla Ciebie, jeśli chcesz pozostać w branży, w której pracujesz.
Także takie, które uwzględniają wcześniejsze osiągnięcia akademickie – to w opcji transferowania ocen z pokrywających się przedmiotów z kierunku, jaki ukończyłaś lata temu. Oraz takie, które umożliwiają rozpoczęcie edukacji akademickiej od zera – czyli sposób na klasyczne przebranżowienie oraz rozwój zainteresowań.

Co studiować po 40-tce? Nowe kierunki i nowe programy nauczania

Nowe kierunki tworzone są na podstawie zapotrzebowania, jakie daje rynek pracy. To domena uczelni elastycznie podchodzących do zapotrzebowania gospodarczego. Psychologia biznesu. E-administracja. Socjologia mediów. Szukaj nisz, w których widzisz szanse na rozwój. Które są Twoim „konikiem”. Uczelnie opracowują też nowe programy nauczania – elastyczne i interdyscyplinarne, a jednocześnie dające możliwość zdobycia specjalistycznej wiedzy w wybranym zakresie.

Nigdy nie jest za późno na podjęcie studiów. Jeśli chcesz studiować po 40-tce, polskie i zagraniczne uczelnie oferują tak wiele kierunków i specjalizacji, że z pewnością wyłowisz „perełkę”, która rozwinie Twoje skrzydła.

Czy mając ponad 40 lat, warto wybrać się na studia? My uważamy, że tak. A Ty w jakich barwach widzisz kształcenie po 40-tce?

Przeczytaj także: W jakich sytuacjach warto rozważyć studia po 40-tce? 5 powodów

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kocham lawendę, góry i makaron. Z lasu mogłabym nie wychodzić. Z wody też. Mężatka z dwójką przedszkolaków na pokładzie. Ekonomistka z zamiłowaniem do psychologii, języka polskiego i zdrowego trybu życia. Przedsiębiorczyni, copywriterka, fotografka.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie