Czego szukasz

Czy będzie nowa tarcza finansowa dla firm?

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rząd przewiduje jeszcze jedną tarczę finansową. Ma być to 100 mld złotych na utrzymanie miejsc pracy oraz płynności przedsiębiorców. Dla firm, których obroty spadły w ostatnim czasie spadły o 25 proc.

kalkulator

Kolejna tarcza finansowa dla firm

8 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Rząd planuje kolejną pomoc dla firm. Ma to być bezprecedensowa kwota 100 mld złotych na utrzymanie miejsc pracy.

-Firmy najczęściej upadają nie ze względu na malejące zyski, ale w sytuacji kiedy nie ma przychodów; musimy reagować szybko i wejść w tę brakującą płynność na rynku i kompensować ją jak najszybciej. Wierzę, że ten sposób uratujemy 2 – 4 mln miejsc pracy – powiedział premier.

Nowa tarcza finansowa – bezzwrotny charakter pomocy dla firm

Około 60 mld zł z tej kwoty może zostać umorzone – dodaje premier Mateusz Morawiecki.

Dzięki kolejnej tarczy finansowej mikro, małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa mogłyby skorzystać z subwencji na utrzymanie miejsc pracy i kontynuowanie działalności.

Nowy pomysł Rządu nie jest uzupełnieniem poprzedniej tarczy antykryzysowej, tylko dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców.
Wartość ich obu przekroczy 300 mld zł. Rząd planuje uruchomić pieniądze w ciągu najbliższych tygodni.

Kto może dostać pieniądze i jakie?

Firmy zatrudniające do 9 osób mają otrzymać na utrzymanie miejsc pracy pulę 25 mld złotych. Przedsiębiorstwa średnie i małe kolejne 50 mld złotych, a duże firmy 25 mld złotych pod warunkiem, że płacą podatki w Polsce. – Skończmy z rajami podatkowymi, to zmora współczesnych gospodarek – podkreślił premier. Środki będą przyznawane na trzy lata.

Przeczytaj także: Tarcza antykryzysowa – jak ratować swój biznes?

Dotacje dla mikro, małych i średnich firm

Mikrofirmy mogą się spodziewać subwencji na poziomie 324 tys. zł, dla małych i średnich to 3,5 mln zł, a dla dużych firm (powyżej 250 pracowników) może to być nawet do 1 mld zł. Nawet 75 % tych kwot może zostać umorzone. Te bezzwrotne środki mogą stanowić sumę ok. 60 mld złotych.

Jakie trzeba spełnić warunki, aby skorzystać z nowej tarczy?

  • utrzymać działalność,
  • nie zwalniać pracowników.

Procedura otrzymania subwencji będzie bardzo prosta. Wystarczy krótkie oświadczenie, które będzie można złożyć online.

Co przedsiębiorcami, którzy już podjęli pewne kroki i zaczęli zwalniać swoich pracowników? – Będziemy z nimi negocjować warunki przystąpienia do programu – argumentował na konferencji premier Morawiecki.

Źródło: businessinsider.com.pl

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie