Czego szukasz

Czy 1000 zł na dziecko (kosiniakowe) dostaną samotne matki albo nieletnie?

Czy 1000 zł miesięcznie na dziecko, tzw. kosiniakowe dostaną również samotne matki i matki nieletnie? Mamy odpowiedzi na Wasze pytania. Zobacz jak wygląda sytuacja w tych dwóch przypadkach.

Noworodek zaciska piąstki na palcu mamy

W związku z wprowadzeniem nowego zasiłku dla rodziców, kosiniakowego, pojawia się dużo pytań od zainteresowanych mam. Na Wasze pytania odpowiedziała pani Anna Pazdalska, Starszy Pracownik Socjalny w Dziale Świadczeń Rodzinnych z GOPS w Kocmyrzowie-Luborzycy.

Kosiniakowe dla samotnych matek

Pytanie od Klaudii:

Urodziłam niedawno córkę i chciałam zapytać jak kosiniakowe ma się do jednorazowego becikowego? I czy mogę złożyć wniosek i o to i o to, ( jestem bezrobotna, bez zasiłku, bez ślubu, można powiedzieć że samotnie wychowuję dziecko). Pochodzę ze wsi, więc chcę również zapytać czy wniosek na pewno jest w tym przypadku do Wójta bo w GOPS-ie odesłano mnie do KRUS-u (mój przyszły mąż jest tam ubezpieczony), a KRUS do PUB-u (niby z tego tytułu, że ja jestem tam zarejestrowana…) – pomocy.

Odpowiedź eksperta:

Świadczenie rodzicielskie jest niezależne od becikowego i przysługują równocześnie oba świadczenia, jeśli spełnia się wszystkie wymogi.
Zasiłek rodzicielski przysługuje osobom, które nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego z ZUS.
Nie ma to znaczenia, że ojciec dziecka jest ubezpieczony w KRUS, ma pani prawo do świadczenia rodzicielskiego. Proszę złożyć wniosek i dołączyć oświadczenie, że nie pobiera pani zasiłku macierzyńskiego z ZUS i KRUS.

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Zasiłek dla nieletnich matek

Czytelniczka, która podpisała się EM, pyta:

Jak się ma sytuacja z nieletnimi matkami? Przykład: 16-latka urodziła dziecko, opiekunem prawnym jest babcia dziecka, która zajmuje się dzieckiem, bo młoda mama się uczy. Babcia złożyła wniosek o kosiniakowe i dostała decyzję odmowną. Uzasadniono, że jej się nie należy, gdyż zasiłek jest dla opiekuna faktycznego. Czy to, że babcia jest opiekunem prawnym, nie oznacza, że jest faktycznym? Córka nie może złożyć wniosku, bo jest nieletnia i jako nieletnia nie ma praw. Nic nie rozumiem z tego. Kosiniakowe miało być dla każdej mamy, która nie ma zasiłku macierzyńskiego.

Odpowiedź eksperta:

Babcia ma prawo do świadczenia rodzicielskiego pod warunkiem, że do wniosku dołączy wyrok sądu i oświadczenie, że jest opiekunem faktycznym i prawnym dziecka. Oprócz tego musi spełniać wszystkie inne wymogi przewidziane do przyznania świadczenia rodzicielskiego. Ponadto, ma pani możliwość odwołania się od tej decyzji i w tym przypadku warto z tego skorzystać.

Więcej o kosiniakowym można przeczytać tutaj: 1000 zł dla rodziców od stycznia 2016 – jak dostać kosiniakowe?

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie