Czego szukasz

1000 zł dla rodziców od stycznia 2016 – jak dostać kosiniakowe?

Od 1 stycznia 2016 rodzice, którzy nie mieli do tej pory praw do urlopów macierzyńskich i rodzicielskich, dostaną zasiłek w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok. Sprawdź dla kogo dokładnie jest nowy zasiłek i gdzie należy się po niego zgłosić?

tata z dziećmi, zabawa

Dla kogo?

Zasiłek dostaną osoby, które do tej pory nie miały praw do urlopów macierzyńskich czyli studentów, osób pracujących na umowy o dzieło, ubezpieczonych w KRUS czy poszukujących pracy (bezrobotnych).

Zasiłek w wysokości 1000 zł netto miesięcznie przysługiwał będzie przez cały rok (52 tygodnie). Jeśli matka podczas jednego porodu urodzi 2 lub więcej dzieci, okres ten z 52 tygodni wydłuży się do nawet do 71 tygodni (65 tygodni w przypadku urodzenia bliźniąt, 67 tygodni – trojaczków, 69 tygodni – czworaczków i maksymalnie 71 tygodni, gdy urodzą się pięcioraczki).

Zasiłku nie dostaniesz w dwóch przypadkach:

  • jeżeli co najmniej jeden z rodziców dziecka dostaje zasiłek macierzyński lub uposażenie w okresie ustalonym przepisami Kodeksu Pracy,
  • gdy rodzice chcą pobierać świadczenie rodzicielskie w tym samym czasie na to samo dziecko.

Wyrównanie do 1000 zł dla pozostałych

Osoby korzystające obecnie z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego otrzymujący zasiłek macierzyński niższy niż 1000 zł netto (np. osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin, prowadzące własną działalność), mogą po 1 stycznia 2016 roku spodziewać się podwyżki do tego właśnie poziomu.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski o zasiłek można składać od 2 stycznia w do tzw. gminnych organów właściwych realizujących to zadanie (wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie) lub za pośrednictwem internetu.

Wzór wniosku o przyznanie świadczenia rodzicielskiego zacznie obowiązywać wraz z wejściem życie ww. nowelizacji, czyli od 1 stycznia 2016 r. Obecnie jest on w trakcie opracowywania.

Dlaczego „kosiniakowe”?

Nowy zasiłek, nazwany został „kosiniakowym” od nazwiska jego pomysłodawcy, byłego Ministra Pracy i Polityki Społecznej w rządzie PO-PSL, Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Źródło: infor.pl, kosiniakkamysz.pl/blog/kosiniakowe

Czy kosiniakowe dostaną matki nieletnie albo samotne?

Przeczytaj więcej i sprawdź!

async data-config=”2800″ data-key=”a0d8494fed564c80663ddd63a3f34407ae915ed1″ src=”//converti.se/recommendations.js”>>

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ukończyła Wydział Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplmowe - Marketing w Szkole Głównej Handlowej. Przez wiele lat pracowała dla korporacji i instytucji państwowych jako specjalista do spraw marketingu i promocji. Szlifuje pióro jako redaktorka i copywriterka.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie