Czego szukasz

Czujesz strach przed macierzyństwem? Przygotuj się na nie

Wkrótce zostaniesz mamą, to wielka i wspaniała sprawa. Czujesz napływające szczęście, ale i strach przed nieznanym. To absolutnie normalne, dlatego zamiast użyć standardowej formułki „nie ma się czego obawiać”, pomogę Ci znaleźć sprawdzone źródła wiedzy, dzięki którym przygotujesz się na to co czeka Cię już niebawem.

kobieta w ciąży odpoczywa

Mama radzi mamie

Kto jak nie własna mama pomoże przygotować się na przyjście dzidziusia. Pomoże, doradzi, wesprze słowem. Możesz wypytać również babcie i ciocie. Jeśli usłyszysz, że za ich czasów nie było pieluszek jednorazowych, elektronicznych niań, huśtawek na baterie i innych nowoczesnych gadżetów, to poczujesz się jakbyś wygrała los na loterii.

Przedskoczek

Nie ma lepszej metody nauki niż poprzez obserwację. Może masz koleżankę, kuzynkę lub szwagierkę, której niedawno powiększyła się rodzina. Na pewno będzie jej miło gdy przyjdziesz i pomożesz przewinąć, czy ponosić maluszka. Jeśli oswoisz się z tematem zawczasu, łatwiej Ci będzie ogarnąć obowiązki przy własnym dzidziusiu.

Osoba z doświadczeniem

O każdą rzecz, która dotyczy ciąży i porodu możesz zapytać swojego lekarza ginekologa. Jeśli masz duże obawy poproś o numer telefonu i dzwoń jeśli się czymś niepokoisz. Od 21 tygodnia ciąży masz prawo korzystać z opieki położnej środowiskowej. Może ona przychodzić co tydzień do 31 tygodnia ciąży i dwa razy w tygodniu od 32 tygodnia ciąży. Na pewno odpowie na wszystkie Twoje pytania, a gdy już urodzisz będzie odwiedzać Ciebie i maluszka przez jakiś czas.

Dane ze źródeł

Wiele informacji pozyskasz ze standardowych źródeł informacji dla mam: fachowych książek i podręczników, prasy dla mam, portali i blogów parentingowych. Szczególnie te ostatnie warto wziąć pod lupę. Poza teorią znajdziesz tam doświadczenia, jakimi dzielą się mamy. Piszą o swoich historiach, o radzeniu sobie z problemami oraz o wychowaniu.

Pamiętaj, że książki bardzo często ukazują pewne teorie, sposoby działania, które sprawdzają się tylko u niektórych dzieci. Każdy człowiek jest inny, ma swój własny charakter, nawet jeśli jest kruszynką, która dopiero co wita się ze światem. Nie bądź rozczarowana, jeśli jakiś pewnik z podręcznika nie będzie się sprawdzał na Waszym przykładzie.

Na serio i z przymrużeniem oka

Wiedzę można zaczerpnąć także z filmów i telewizyjnych programów. Znajdziesz mnóstwo programów o porodach i wychowywaniu dzieci nie tylko w naszym kraju, ale również w innych kulturach. Dla odstresowania możesz oglądnąć sobie zabawne komedie, które podejmują temat macierzyństwa. A są też takie, w których bohaterami są ojcowie, często nieporadni, stawiający pierwsze kroki w nowej roli.

Grupa wsparcia

Możesz poszukać albo sama założyć internetową grupę dla mam, które wymieniają się swoimi doświadczeniami. Poznasz mnóstwo kobiet, które znajdują się na podobnym etapie w życiu. Na pewno nie braknie Wam tematów do rozmów, wspólnie przegonicie macierzyńskie strachy, a może polubicie się tak bardzo, że znajomość wyjdzie poza wirtualne kręgi. Sama w całkiem przypadkowy i zabawny sposób trafiłam na taką grupę i polecam to innym mamom. Okazało się, że te dziewczyny po drugiej stronie komputera potrafią stać się przyjaciółkami, które pocieszą, doradzą, odwiedzą w szpitalu i pożyczą sukienkę na wesele albo nosidło dla dziecka.

Obserwacje w terenie

Gdy idziesz na spacer albo do sklepu obserwuj inne mamy z dziećmi. Można spotkać się z ciekawymi sytuacjami, ujrzeć słodkie maluchy lub podpatrzeć fajny model wózka. Zobaczysz też, że mamy to superbohaterki, które ogarniają gromadę dzieci, noszą przy sobie całe niezbędne wyposażenie dziecięce i potrafią wnieść wózek do wysokopodłogowego tramwaju. Takie obrazki dodają wiary w to, że wszystko się uda.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie