Czego szukasz

Co to jest połóg – jak długo trwa i na czym polega?

W czasie połogu u kobiety pojawiają się silne krwawienia. Nie jest to niepokojący objaw, ponieważ jest to naturalna reakcja organizmu po porodzie. Krwawienie po porodzie oznacza, że organizm kobiety zaczyna się regenerować. Połóg trwa przez określony czas, a w tym okresie kobieta może odczuwać wiele dolegliwości nie tylko natury fizycznej, ale również psychicznej. Jakie objawy są naturalne, a jakie mogą nas niepokoić?

Ile trwa połóg

Połóg zaczyna się od razu po porodzie. Jest to czas, kiedy ciało kobiety dochodzi do siebie po tak wyjątkowym momencie, jak wydanie dziecka na świat. Trwa on sześć tygodni. W tym czasie ciało kobiety musi powrócić do dawnej formy, a ona musi przygotować się do nowej roli. W tym czasie kobieta powinna być pod opieką najbliższych.

Krwawienie w czasie połogu – ile powinno trwać?

Na początku połogu, przez pierwsze dni po porodzie wydzielina z dróg rodnych nazywana inaczej odchodami poporodowymi jest bardzo obfita i może przypominać miesiączkę. Jest gęsta, w kolorze krwi i mogą znajdować się w niej skrzepy. Po upływie tygodnia od porodu wydzielina zmienia swój kolor na lekko różowy, a po kolejnych dniach staje się brązowa. W kolejnych dniach połogu staje się żółta, a na koniec przeźroczysta.

Czas krwawienia i zmian wydzieliny z dróg rodnych nie powinien potrwać dłużej niż sześć tygodni. Kobiety, które więcej się w tym czasie ruszają i karmią dziecko piersią przyśpieszają proces gojenia się dróg rodnych. Ból podczas krwawienia może przypominać ten występujący podczas miesiączki. Jest on obecny, ponieważ mięśnie macicy zaczynają się kurczyć, by wrócić do poprzednich rozmiarów. Zapach wydzieliny powinien przypominać zapach krwi miesiączkowej.

Problemy z oddawaniem moczu podczas połogu

W czasie porodu dziecko musiało przejść przez macicę i pochwę, co sprawiło, że mięśnie i ścianki zostały poprzecierane i naciągnięte. Może zatem pojawić się ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Nie przejmuj się, ból ten niebawem zniknie. Jeśli oddawanie moczu sprawia Ci trudności możesz polewać krocze wodą lub oddawać mocz pod prysznicem. Ciepła woda zmniejsza ból i uczucie pieczenia.

U kobiet po porodzie może również pojawić się problem z nietrzymaniem moczu. Przyczyną tego mogą być osłabione mięśnie Kegla. Po porodzie koniecznie musisz je wzmocnić. Warto wtedy wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, które możesz zacząć wykonywać już kilka godzin po porodzie.

Problemy wypróżnianiem się w czasie połogu

Przez pierwsze dni po porodzie kobiety często nie odczuwają potrzeby oddawania stolca. Jednak po kilku dniach mogą pojawić się problemy z bólem brzucha, kiedy stolec nie zostanie oddany. Możesz ułatwić sobie wypróżnianie i trzymać przy kroczu podpaskę, by zmniejszyć dyskomfort. Pamiętaj również o prawidłowej diecie. Podczas połogu dieta dla młodej mamy jest bardzo ważna. Nie może ona jeść ciężkostrawnych potraw, które spowolnią pracę układu trawiennego. Kobieta w czasie połogu powinna jeść dużo produktów z dużą zawartością błonnika.

Higiena miejsc intymnych

W czasie połogu kobieta powinna zwrócić szczególną uwagę na higienę intymną. Miejsca intymne w tym czasie są bardzo wrażliwe i podatne na infekcje, zwłaszcza, kiedy podczas porodu krocze kobiety zostało nacięte. Przed umyciem miejsc intymnych należy dokładnie umyć i wysuszyć ręce. Krocze powinno być obmywane letnią, nie gorącą wodą.

Wycieranie miejsc intymnych po pierwszych tygodniach po porodzie może sprawiać ból, więc może przydać się suszarka do osuszenia okolic intymnych. Kiedy rana po nacięciu boli i puchnie to warto wykonywać zimne okłady, by zmniejszyć dyskomfort. Rany powinny zacząć goić się po upływie tygodnia.

Połóg po cesarskim cięciu

Nie wszystkie kobiety rodzą siłami natury i z różnych powodów poród odbywa się przez cesarskie cięcie. Jeśli tak jest, należy pamiętać o ranie, która powstała na brzuchu. Po porodzie należy odpowiednio ją pielęgnować, by przyśpieszyć jej gojenie. Możesz do tego używać specjalnych maści, które przyśpieszą gojenie się rany, jednak przed ich użyciem skonsultuj to ze swoim lekarzem. Pamiętaj również, by regularnie zmieniać opatrunki i unikać moczenia rany, by zmniejszyć ryzyko infekcji.

W czasie połogu znajdź czas dla siebie

To prawda, jesteś teraz mamą i Twoim najważniejszym zadaniem stała się opieka na dzieckiem. Jednak w czasie połogu to Ty jesteś najważniejsza. Nadal musisz opiekować się swoim maleństwem, jednak nie możesz zapominać, że poród był dla Ciebie prawdziwym wysiłkiem i bardzo potrzebujesz czasu na odpoczynek.

Nie bierz na siebie zbyt dużo i pozwól, by najbliżsi Ci pomogli. Teraz sprzątanie, czy gotowanie nie powinno być na Twojej głowie. W czasie połogu masz zająć się sobą i dzieckiem, a całą resztę na pewien czas musisz pozostawić innym.

Kiedy udać się do lekarza?

Po porodzie poprzez cesarskie cięcie, lekarz ustala termin wizyty na zdjęcie szwów. Zazwyczaj jest to tydzień po porodzie. Jednak jeśli z Twojego krocza wydobywa się nietypowa wydzielina o niepokojącym zapachu, odczuwasz silny ból brzucha, rana zaczyna boleć i piec, pojawia się gorączka i ogóle osłabienie, to koniecznie udaj się do lekarza.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jestem młodą mama, spędzającą czas na zabawie z dziećmi i pisaniu poradników. Swoją wiedzę i doświadczenie chcę przekazywać innym kobietom, ponieważ sama kiedyś potrzebowałam pomocy i wsparcia. Moja pasje to pisanie, rodzina i miłość.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie