Czego szukasz

Co musisz wiedzieć, zanim kupisz oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza są obecnie jedną ze skuteczniejszych metod w walce o czyste powietrze w domu. Nie tylko oczyszczają powietrze, usuwają z niego szkodliwe substancje, ale mają również szereg dodatkowych funkcji podnoszących komfort użytkowania urządzenia. Wybór odpowiedniego oczyszczacza staje się nie lada zadaniem. Co zrobić, by nie zginąć w gąszczu informacji i funkcji, których nie potrzebujemy?Jakie aspekty brać pod uwagę, aby kupić idealny oczyszczacz powietrza?

widok panoramy miasta

Jeden oczyszczacz, czy kilka?

Takie pytanie warto postawić sobie już na początku i dopiero zacząć szukać oczyszczacza powietrza idealnego dla siebie. Bowiem odpowiedź na to pytanie determinuje właściwy wybór.

Wybierając oczyszczacz do domu warto zastanowić się gdzie docelowo będzie stał. Sam metraż mieszkania nie ma znaczenia, ważne jest pomieszczenie, w którym spędza się najwięcej czasu. Takim miejscem jest na pewno sypialnia, dlatego rekomenduje się używanie go w nocy, aby oddychać czystym powietrzem i zapewnić sobie komfortowy sen.

Wielu użytkowników decyduje się na zakup jednego oczyszczacza, który można przenosić do różnych pomieszczeń. Niestety to rozwiązanie nie jest polecane, jest to niewygodne, a przede wszystkim nieskuteczne w zwalczaniu zanieczyszczeń.

Warto wiedzieć, że aby oczyszczacz spełniał swoją funkcję to powinna mu zostać zapewniona prawidłowa cyrkulacja powietrza, z obszaru jego działania należy usunąć wysokie bariery, które utrudniają swobodny przepływ powietrza w pomieszczeniu.

Rekomendowany jest zakup kilku mniejszych urządzeń, tzn. takich o mniejszej wydajności (CADR) do pomieszczeń, gdzie spędza się najwięcej czasu. W ten sposób w całym domu będzie czyste powietrze, a samo użytkowanie będzie bardziej komfortowe.

Wielkość pomieszczenia

Znając odpowiedź na pierwsze pytanie, kolejnym krokiem jest dobór urządzenia do wielkości pomieszczenia. CADR (ang. Clean Air Delivery Rate) informuje o wydajności oczyszczacza powietrza. Ten parametr jest kluczowy w wyborze urządzenia odpowiednio dopasowanego do docelowego miejsca.

W przypadku dużych powierzchni jest ryzyko, że wybrany oczyszczacz będzie miał za mały CADR do naszych potrzeb. Najlepiej kierować się zasadą: odpowiednia wydajność jest trzykrotną objętością pomieszczenia.

Oczyszczacz powietrza przeznaczony do domu, małego pokoju będzie odznaczał się mniejszym CADR-em, niż oczyszczacz do biura. Dlatego osoby, które szukają rozwiązania do dużych pomieszczeń biurowych powinny przede wszystkim kierować się wysokością CADR-u.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem czy bez?

Prawidłowe nawilżenie powietrza w domu powinno oscylować na poziomie od 40% do 60%. Każde odstępstwo od normy – zarówno mniejsze lub większe nie jest dobre dla naszego zdrowia. Mniejsze nawilżenie powietrza skutkuje nieżytem nosa, suchością śluzówek, wysuszeniem skóry, problemy z pamięcią i koncentracją. Zaś za duże nawilżenie sprzyja rozwojowi pleśni i drobnoustrojów. Takie zjawisko często pojawia się w kuchni, podczas gotowania, kiedy na szybach skrapla się woda.

Przykładem połączenia oczyszczacza powietrza z nawilżaczem jest oczyszczacz Sharp KC-G50EUW. Odznacza się on bardzo dobrym filtrowaniem i usuwaniem nawet najmniejszych pyłów zawartych w powietrzu. CADR wynosi 306 m³/h, a to przekłada się na oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach o powierzchni do 38 m² (przy wysokości 2,5 metra). Ponadto funkcja nawilżająca zwiększa funkcjonalność urządzenia.

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G50

Zdecydowanie nie każdy użytkownik tego potrzebuje, warto mieć na uwadze, że wodę ze zbiornika należy często wymieniać, ponieważ w przeciwnym razie rozwijają się w niej bakterie i drobnoustroje. Zatem o zasadności takiego wyboru należy zastanowić się wcześniej.

Filtry

Zanim padnie decyzja o zakupie oczyszczacza powietrza, warto przyjrzeć się bliżej kosztom eksploatacji. Każde filtry w oczyszczaczach – węglowy, HEPA, filtry zintegrowane (2w1) powinny być wymieniane. Często niski koszt oczyszczacza jest okupiony wysoką ceną filtrów zamiennych.

Mniejszym problemem jest sytuacja, gdy filtry trzeba wymieniać rzadko, jednak w momencie gdy ich żywotność ogranicza się do kilku miesięcy, a cena jest bardzo wysoka – koszty eksploatacji oczyszczacza są znacznie wyższe.

Warto mieć na uwadze miejsce zamieszkania, ponieważ mieszkańcy zachodniej Polski borykają się z większymi stężeniami pyłów, większym zanieczyszczeniem, a co za tym idzie, filtry w oczyszczaczach będą zużywały się szybciej niż np. mieszkańcom nadmorskich miejscowości.

Producenci w opisach produktów podają informacje o żywotności filtrów, warto wtedy dopasować je do warunków panujących w miejscu zamieszkania. Jeżeli powietrze jest bardzo zanieczyszczone – automatycznie czas podawany przez producenta należy skrócić, a filtry wymieniać częściej. Analogicznie jest w sytuacji odwrotnej. Wobec tego zanim wybór padnie na drogi czy tani oczyszczacz, warto zwrócić uwagę na częstotliwość wymiany i cenę filtrów.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie