Czego szukasz

Co jest w życiu najważniejsze?

Marzena, urodzona w Jaśle, od dziecka mieszka w Chicago. Jest mamą dwójki dzieci – pięcioipółletniej Asi i dwuletniego Józia a zawodowo – prawnikiem i tłumaczem. Jak godzi życie zabieganej prawniczki, która czasem musi pojechać w nocy do klientów do więzienia, z rolą mamy, która troskliwie zajmuje się dziećmi i uczestniczy we wszystkich przedszkolnych przedstawieniach?

  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 07/09/2014

Marzeno, zanim zostałaś mamą…

Przed urodzeniem pierwszego dziecka, Asi, pracowałam jako prokurator w wydziale prawnym miasta Chicago. Gdy byłam w ciąży zadecydowałam zostawić pracę, aby zostać w domu i wychowywać córkę. Po kilku miesiącach w domu, doszłam do wniosku, że jednak muszę wrócić do pracy ponieważ taki styl życia nie jest dla mnie. Bardzo brakowało mi pracy i wszystkich związanych z nią obowiązków. Abym mogła spędzać więcej czasu z córką, postanowiłam otworzyć swoją kancelarię adwokacką, i przy tym sama organizować swój czas z córka, z domem i z pracą. Obecnie mam dwoje dzieci, Asiulkę i Józia. 

W USA urlopy macierzyńskie są chyba najkrótsze na świecie…

W Stanach Zjednoczonych prawo do urlopu macierzyńskiego zależy od wielu czynników. Trzeba wziąć pod uwagę prawa federalne i stanowe, oraz czas pracy danej osoby przed narodzinami dziecka i ilość pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy. Kombinacja tych wszystkich składowych może nam dać urlop bezpłatny lub urlop z wynagrodzeniem. Zwykle jest to tylko 6 tygodni. Ojcowie też mogą pójść na taki urlop. Ponieważ ja po urodzeniu dzieci pracowałam na własny rachunek, nie miałam urlopu macierzyńskiego.  Wróciłam do pracy zaraz po rozwiązaniu.

Faktycznie, nie wygląda to zachęcająco… (śmiech). A jak jest z pracą w niepełnym wymiarze godzin? Tutaj chyba amerykański przykład jest o wiele lepszy?

Uważam, że obecnie w Stanach Zjednoczonych trudno jest wyżyć rodzinie tylko z jednej pensji. Dlatego większość osób pracuje na pełen etat, albo na przykład na pół etatu w dwóch różnych pracach. Ale jeśli chodzi o mamy młodszych dzieci, to rzeczywiście, wiele z nich pracuje w niepełnym wymiarze godzin, mając więcej czasu dla rodziny/  

A kto w USA przejmuje opiekę nad dziećmi, kiedy rodzice pracują?

Wielu rodziców mających dzieci w szkole korzysta z programów (świetlicy) przed szkołą i po szkole, gdzie dzieci mogą przebywać, aż rodzice ich odbiorą ze szkoły. Jeśli ktoś ma babcię w domu lub znajomych w okolicy, to te osoby też pomagają przy dzieciach. Jeżeli chodzi o małe dzieci, w wieku 1-5 lat, dużo rodziców korzysta ze żłobków i przedszkoli. Z tego powodu że ja i mój mąż pracujemy w bardzo podobnych godzinach, czyli od 9 rano do 17:00, nasze dzieci też chodzą do przedszkola. .

Jak wygląda Twój typowy dzień?

Jestem pracującą mamą, więc mój dzień zaczyna się już o 6 rano. Przygotowuję się do wyjścia, jem śniadanie, budzę dzieci i przygotowuję je do przedszkola. Zawożę dzieci do przedszkola (20 minut od domu) i potem jadę albo do sądu, albo do biura, zależnie od danego dnia. Wracam po dzieci około 17:00 i jedziemy do domu. We wtorki mam dłuższe godziny pracy, czasem, też muszę być w pracy dużo wcześniej niż o 9, wtedy mąż zajmuje się dziećmi i rano i po południu. W mojej pracy każdy dzień jest inny – czasem jestem w biurze, spotykam się z klientami, jeżdżę do sądów w różnych miastach.

Co Twoim zdaniem pomaga w godzeniu życia osobistego i zawodowego?

Najważniejszy jest dobry kalendarz i zorganizowanie. Pogodzenie pracy i rodziny jest bardzo trudne, ale moja zasada jest prosta: dzieci i mąż są numerem jeden, praca jest numerem dwa.  Obserwowałam inne pracujące mamy, jeszcze zanim sama zostałam  mamą. Teraz wiem że ciężko trzymać się tego, bo w pracy zawsze coś jest ważnego, jakiś termin, itd.  To był też powód, dla którego postanowiłam zostać w domu. Przecież zawsze oprócz terminów sądowych i spotkań z klientami, są dni kiedy któreś dziecko zachoruje i muszę jakoś to wszystko pogodzić, żeby zająć się dzieckiem i wykonać swoją pracę. Z tego powodu staram się wszystko planować wcześniej i zajmować tym, co jest w danym momencie najważniejsze. Nigdy nie czekam na ostatnią chwile, bo w mojej pracy terminy czasami się zmieniają bardzo szybko. Dzieciom też planuję wcześniej – wizyty u lekarza, wycieczki do zoo czy do wesołego miasteczka, biorąc pod uwagę oczywiście inne okoliczności – pogodę, zdrowie czy np. urodziny. Moje dzieci chodzą do przedszkola prowadzonego przez „Matkę Polkę” i też staram się wcześniej zapisywać w kalendarzu wszystkie specjalne wydarzenia jak Dzień Matki, Jasełka, oraz wycieczki, aby móc z nich wziąć udział.  

Dlaczego zdecydowałaś się założyć własną firmę?

Pomysł na biznes pojawił się, gdy postanowiłam wrócić do pracy, ale chciałam wrócić do pracy na moich warunkach. Spotykam dużo matek, które pracują dla innych i mają jasno ustalone godziny oraz miejsce pracy i po 16 czy 17 spokojnie wracają do domu. Ja z jednej strony mam dobrze, bo mogę sobie wziąć wolne kiedy potrzebuję, ale z drugiej strony mam dużo gonitwy po różnych miastach i urzędach. Moje dni są różne. Z tego powodu, że reprezentuję też ludzi w sprawach kryminalnych, często w nocy jeżdżę do więzienia i na posterunki policji na przesłuchania klientów.

Jako pracująca mama jesteś lepiej zorganizowana?

Osobiście uważam, że chociaż jest trudno pogodzić wszystkie moje obowiązki, więcej jestem w stanie wykonać, gdy idę do pracy, a nie zostaję w domu z dziećmi na cały dzień. Podziwiam matki, które poświęcają się, aby zostać w domu i wychować dzieci, bo wiem, że to jest praca 24 /7. Z obserwacji innych mam widzę, że pójście do pracy daje im coś więcej, niż wykonywanie pracy w domu, której naprawdę nie widać, bo każda matka wie, że obowiązki w domu nigdy się nie kończą. Do tego oczywiście wychowywanie dzieci, które chcą we wszystkim pomagać mamie.

Dziękuję za rozmowę i życzę dużo sukcesów!

Rozmawiała: Paulina Sienczyło

Zdjęcie: archiwum prywatne

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Gdzie zaczyna się równość kobiet i mężczyzn?

160 godzin - tyle czasu miesięcznie, wg statystyk kobiety spędzają na swoim "drugim etacie", czyli wykonując obowiązki domowe. Z okazji Dnia Matki, Centrum Praw Kobiet przypomina, że to właśnie na naszych - kobiet, matek - barkach, spoczywa większość domowych obowiązków. I przekonuje, że nie będzie równości pomiędzy kobietami i mężczyznami w sferze publicznej bez równości w domu.
  • Ewa Moskalik - Pieper - 29/05/2020
partnerzy razem sprzątają

Równość zaczyna się w domu

Równość w domu to kwestia elementarnej sprawiedliwości społecznej, ale też inwestycja w lepszy świat dla kobiet i mężczyzn – mówi Urszula Nowakowska, prezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet.

W naszym społeczeństwie nadal wszystko co związane z prowadzeniem domu i opieką nad dziećmi jest głównym obowiązkiem kobiet – matek. Pomimo iż tradycyjny model ról społecznych kobiet i mężczyzn ulega przemianom, to wciąż jednak dominuje nierówny podział obowiązków domowych, który wielu kobietom ogranicza możliwość rozwoju zawodowego i udziału w życiu społeczno – politycznym.

Centrum Praw Kobiet z okazji Dnia Matki zorganizowało kampanię, której głównym celem jest zwrócenie uwagi na konieczność sprawiedliwego dzielenia się obowiązkami domowymi. Kampania ma zwrócić uwagę na to, iż pomimo znaczącego awansu społecznego, kobiety nadal są głównym „beneficjentem” obowiązków domowych i to na nich przede wszystkim spoczywa odpowiedzialność za sprzątanie, pranie, gotowanie oraz opieką nad innymi, wymagającymi tego członkami rodziny (dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi).

W tym obszarze, postęp jest bardzo powolny, dlatego swoją CPK swoją kampanią „Równość zaczyna się w domu” chce zachęcić kobiety do większej asertywności w budowaniu partnerskich relacji i delegowaniu większej ilości obowiązków na partnerów, a do mężczyzn zaapelować o przejęcie większej odpowiedzialności za dom i obowiązki z nim związane.

Partnerski model rodziny w Polsce

Z badań CBOS wynika, że praca na rzecz domu nadal nie jest postrzegana jako praca, a polski model rodziny, oparty na zawodowej pracy obojga partnerów, przebiega bez większego wpływu na współdzielenie obowiązków domowych. Statystki nie są optymistyczne, bo według nich tylko 2% mężczyzn wykonuje pranie, a 4% samodzielnie robi porządki.

Odkurzacz – bolid Formuły 1

Od strony wizualnej kampania to pomysł krakowskiej agencji Dziadek do Orzechów. Przyciągać uwagę panów mają groteskowe i absurdalne obrazy: fikcyjny odkurzacz – bolid Formuły 1, czy męski płyn do mycia szyb z wyciągiem z meksykańskiego kaktusa, albo ważący 55 kilogramów mop chromowo-molibdenowy do łączenia sprzątania z treningiem.

Rewolucje domowe

Kampania wystartowała 26 maja w Dzień Matki, bo to właśnie kobiety, które mają dzieci są najbardziej obciążone obowiązkami domowymi. „Słychać w naszym kraju narzekania i to nie tylko ze strony prawicowych polityków, że w Polsce rodzi się mało dzieci. Może to właśnie w nierównym podziale obowiązków domowych i wychowawczych tkwi tajemnica niskiej dzietności kobiet. Kobiety mają coraz większe aspiracje zawodowe i chcą prawdziwego, a nie deklaratywnego partnerstwa w rodzinie. Nadszedł zatem czas na REWOLUCJE DOMOWE”.

Zdjęcie: 123 rf

Źródło:

cpk.org.pl

cpk.org.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

Powrót do biura! Szukamy idealnej sukienki do pracy

Niezależnie od tego, gdzie wychodzimy, chcemy pięknie i kobieco wyglądać. A co może być bardziej kobiecą częścią garderoby, niż doskonale skrojona sukienka? Sprawdźmy, jakie sukienki będą najlepsze, kiedy szykujemy stylizację biurową.
  • Zofia Kowalska - 28/05/2020
młoda kobieta w sukience w drodze do biura

Nie jest tajemnicą, że w pracy musimy przestrzegać pewnych zasad dotyczących stroju. Nie oznacza to jednak, że musimy wyglądać nudno i bezbarwnie. Jest wiele pięknych sukienek, nawet tych klasycznych, w których będziemy prezentować się wspaniale.

Zasady stroju w biurze

W pracy zawsze musimy wyglądać profesjonalnie i elegancko. Absolutnie nie wchodzą w grę głębokie wycięcia i mini. Postawiłybyśmy siebie w złym świetle i nawet jeśli wyglądamy w sukience świetnie, w pracy będzie ona nietaktem i narażamy się na nieprzyjemności.

Nasz strój ma szczególne znaczenie, jeśli nasze stanowisko pracy wiąże się z bezpośrednimi kontaktami z klientami lub partnerami biznesowymi.

W wielu firmach panuje sztywny dress code, co oznacza, że wolno nam nosić tylko gładkie ubrania lub z bardzo delikatnym wzorem w takich kolorach jak czarny, szary, czy granatowy. W części firm nieco się od tego odchodzi, co nie znaczy, że wolno nam nosić to, co chcemy. Jaskrawe kolorowy, błyszczące zdobienia i wycięcia powinnyśmy odłożyć na bok.

Wybierając sukienki do pracy, musimy również pamiętać o wygodzie. Każdego dnia w pracy spędzamy wiele godzin, warto więc postawić na coś, co nie będzie nas uwierać, czy drapać nawet po dłuższym czasie.

Jakie sukienki będą idealne?

Wiemy już, czego unikać, teraz pora pokazać, co będzie warte uwagi. Zastanawiając się nad długością, z pewnością bezpiecznym wyborem będzie sukienka o długości midi lub za kolana. Przykładem odpowiednich strojów o tej długości są sukienki do pracy Quiosque. Powinnyśmy pamiętać, że o ile sukienka do kolan lub za kolana będzie raczej uniwersalnym wyborem, po który każda z nas może sięgnąć bez obaw, o tyle midi już niekoniecznie. Midi jest specyficzną długością, która optycznie skraca nogi. Jeśli jesteśmy niskie, musimy uważać, by nie zaburzyć swoich proporcji.

Drugim elementem, na który musimy zwrócić uwagę, jest obecność rękawów i dekolt. Sukienki na ramiączkach niech zostaną w szafie i czekają na wyjście z przyjaciółmi. Do pracy sięgajmy po sukienki z krótkim lub długim rękawem i z dekoltem w łódkę albo mniej wyciętym okrągłym, lub w serek. Jeżeli natomiast chodzi o krój, mamy dość spory wybór. Bez obaw możemy włożyć sukienkę rozkloszowaną, trapezową i ołówkową.

Oczywiście to, że sukienki te są w pracy dozwolone, nie znaczy jeszcze, że możemy od razu ruszyć szturmem do sklepów. Najpierw zastanówmy się, jaki posiadamy typ figury, bo nie każda sylwetka wygląda dobrze w każdym fasonie.

Gdzie kupić sukienkę do pracy?

To, że na pierwszy rzut oka sukienka spełnia wymogi formalne względem stroju służbowego, nie znaczy jeszcze, że będzie idealna. Nie zapominajmy o tym, że w pracy musimy wyglądać elegancko i profesjonalnie, a już szczególnie podczas ważnych spotkań biznesowych. Co za tym idzie, musimy wybierać tylko te modele, które są z wysokiej jakości tkanin, które podniosą nasz prestiż.

Sukienki biznesowe powinny być z materiałów dobrej klasy, dzięki czemu będą ładnie się prezentować przez długi czas. Wystarczy do nich dodać buty na obcasie i skromną biżuterię i będziemy wyglądać doskonale. Mało tego to za pomocą zmiany dodatków możemy uzyskać stylizację, która będzie odpowiednia również na rodzinne przyjęcie lub kolację.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zofia Kowalska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail